محمدرضا قادری، عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست در گفتگو با وبنا؛

آچاره و اوبار در حال توسعه نرم افزارهای خود برای شروع همکاری با شرکت ملی پست هستند / پست فاصله دنیای فیزیکی و مجازی را پر خواهد کرد

تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۸

گسترش اینترنت و افزایش اقبال به کسب و کارهای آنلاین، نیازهای مختلف را با سرعت، سهولت و کیفیت بیشتری نسبت به قبل مرتفع می­‌کند.

بخش سنتی به خوبی درک کرده است که قادر به حذف رقیب آنلاین خود نخواهد بود و باید برای تضمین بقای خود تن به تغییر دهد.

این موضوع سبب اتخاذ رویکرد جدید و بازمهندسی در شرکت ملی پست ایران شده است. به طوری که مسئولین این شرکت اعلام می­‌کنند: پست ایران سکوی ارائه خدمات کسب و کارهای نوپا می شود


پیدایش این بینش جدید در شرکت ملی پست ایران محدود به کلام و سخنرانی نماند و در اولین گام در ۳ اردیبهشت ۹۸ تفاهم­نامه همکاری این شرکت با الوپیک برای راه اندازی سرویس الوپست به امضا رسید.

خبرنگار وبنا برای اطلاع بیشتر از طرح تحول دیجیتال شرکت ملی پست به دفتر محمدرضا قادری، عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران رفت و با او در این زمینه به گفتگو نشست.

این روزها بیشتر اخباری که از شرکت ملی پست ایران به گوش می‌­رسد حول محور «تحول دیجیتال» است. در مورد تحول دیجیتال شرکت ملی پست توضیح ­‌دهید. این رویکرد چه تغییراتی را در پست به وجود آورده است؟

تحول دیجیتال به معنای باز مهندسی تمام فرآیندهای شرکت ملی پست با توجه به امکانات فناوری اطلاعات است.

ما برای تحول و بازآفرینی نقش شرکت پست درجامعه، تغییراتی در رویکرد شرکت پست داشته ایم. در گذشته نقش شرکت پست در جامعه نامه­‌رسانی بود ولی امروز نقش جدیدی در تمام جوامع برای شرکت پست مطرح شده و آن حرکت از سوی ارسال نامه به ارسال بسته و امانات مربوط به خریدهای اینترنتی است. د ر تجارت الکترونیک تعامل تأمین کننده و مصرف کننده به صورت مجازی صورت می‌­گیرد و باید کسی باشد که به لحاظ فیزیکی کالا را بین این دو جا به جا کند. در سراسر دنیا این کار توسط شرکت­های پست انجام می‌­شود. وظیفه جدید تعریف شده برای پست پر کردن فاصله فضای مجازی و فضای فیزیکی است.

برای بازتعریف نقش پست نیاز به بروزرسانی زبان و ادبیات داخلی شرکت پست و نزدیک شدن آن به فضای دیجیتال داریم که البته شرکت پست در این زمینه وضع خوبی دارد. در حال حاضر شبکه اینترانت داخلی و ۷۰ سامانه­ الکترونیکی داریم.

این‌‎­ها ناظر بر تغییرات در بخش داخلی شرکت ملی پست در راستای طرح تحول دیجیتال است. طرح تحول دیجیتال رابطه بین شرکت ملی پست و کسب و کارهای آنلاین را به کدام سو هدایت می­‌کند؟

شرکت­‌های پست در حال تبدیل به سکوی تجارت الکترونیک هستند، یعنی به پلتفرم تجارت الکترونیک می­‌شوند.

ستاپ یا (سکوی تجارت الکترونیک پست) اسمی است که برای این پلتفرم در نظر گرفته شده است.

در معماری کسب و کارهای آنلاین ۱۰ سرویس اصلی تعریف کرده‌­ایم که از آن­ها ۹۸ سرویس مشتق می­‌شود. توسعه ۹۸ سرویس به تنهایی از هیچ شرکتی برنمی­‌آید بنابراین حتما نیاز به برون­‌سپاری وجود دارد.

این برون­‌سپاری به دو شکل می­‌تواند انجام شود: اول اینکه شرکت پست هزینه کند و پیمانکار بگیرد و برنامه بنویسد و دوم اینکه طرح­ها را به مشارکت بگذارد.

روش پیمانکاری سبب می‌­شود تا تمرکز ما از روی رسالت اصلی خودمان برداشته شود و از طرفی ما یک شرکت بزرگ دولتی هستیم که چالاکی استارتاپ­ها را نداریم. بنابراین تصمیم گرفتیم تمرکز خودمان را روی رسالت اصلی خود یعنی جا­به‌­جایی بسته و تقویت لجستیک شرکت پست قرار دهیم، امکاناتمان نظیر فضای فیزیکی، شبکه‌­اینترنتی و شبکه ­هاستینگ را به اشتراک بگذاریم و از بخش خصوصی دعوت کنیم تا این ۹۸ سرویس را پیش ببرند.

این موضوع سبب می­‌شود شرکت پست با سرعت پلتفرم تجارت الکترونیک خود را توسعه دهد و شرکت­های بخش خصوصی هم که در حال حاضر به صورت جزیره­‌ای در حال فعالیت هستند ساماندهی ­شوند. سود دیگر این همکاری برای شرکت­‌ها و استارتاپ‌ها این است که با سهیم شدن در این سکوی تجارت الکترونیک در مشتری سایرین شریک می­‌شوند.

در گذشته تلاش کردیم خودمان به تنهایی این کار را انجام دهیم ولی خیلی موفق نبودیم. خیلی پیش‌­تر از فروشگاه های اینترنتی موجود، ما بازار الکترونیکی شرکت پست را داشتیم و در حال حاضر حدود ۶۰ هزار فروشنده در بازار الکترونیک پست در حال فعالیت هستند ولی هدف ما ۸۰ میلیون نفر است.

با توجه به اینکه این تحول در شرکت پست با همکاری بخش خصوصی خواهد بود، آیا امنیت شغلی کارکنان شرکت پست تحت تاثیر قرار می گیرد؟

با رویکرد جدید ترافیک مرسولات پست بالا می­رود و در آینده نیاز خواهیم داشت که شغل اصلی خودمان را با جذب نیرو تقویت کنیم. از سوی دیگر برای مثال الوپست قرار است در راستای جمع‌­آوری مرسولات از مبدا فعالیت کند. این خدمت در شرکت پست ارائه نمی­‌شد که انجام آن توسط الوپست امنیت شغلی کارکنان را به خطر بیاندازد.

هیچ کدام از ۹۸ سرویسی که به آن­ها اشاره کردیم وظیفه اصلی شرکت پست نیستند ولی به فراخور نیاز تجارت الکترونیک در کشور مورد نیاز هستند و باید ارائه شوند. بنابراین ممکن است مجبور به جذب نیرو شویم و یا اگر محدودیت قانونی برای جذب نیرو وجود داشته باشد ظرفیت پست را با مشارکت بخش خصوصی تقویت کنیم.

ترافیک مرسولات تجارت الکترونیک چیزی حدود ۱۰ برابر چیزی است که امروز در شرکت پست در حال انجام است از این رو تا ۱۰ برابر افزایش نیرو برای شرکت پست متصوریم.

در اردیبهشت ماه الوپست رونمایی شد و قرار بود در آینده نزدیک آغاز به کار کند. این  سرویس در چه مرحله‌­ای قرار دارد؟

الوپست در حال تست است و از آنجایی که اولین سرویس رویکرد پلتفرمی است حساسیت داریم که بتواند به درستی کارش را انجام دهد و رضایت مشتریان را جلب کند.

آیا بعد از همکاری با الوپیک، شرکت ملی پست با کسب­‌و­کارهای آنلاین دیگری هم در حال مذاکره است؟

قصد داریم برای ساماندهی این مشارکت و پرهیز از انحصار، با انتشار فراخوان این فرصت را به طور برابر در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم. الوپست را به صورت پایلوت و نمادین و برای تست این قبیل همکاری‌­ها جلوتر پیش بردیم و توانستیم به توافق برسیم.

با اسنپ­ باکس، آچاره و اوبار مذاکره داشتیم. مذاکره با اسنپ­ باکس هنوز نهایی نشده و کار را با شرکت پست آغاز نکرده است. ولی آچاره و اوبار شروع به توسعه نرم افزارهای خود برای متصل شدن به شرکت ملی پست کرده‌­اند. اسم سرویسی که با این کسب و کارها ارائه می‌­شود هنوز مشخص نیست ولی چون سرویس متعلق به پست است باید عبارت «پست» در این اسم وجود داشته باشد.

ارتباط با این شرکت­ها در نمایشگاه‌­ها پیش آمده است ولی با خیلی از شرکت­ها نتوانسته ایم ارتباط برقرار کنیم به همین دلیل برای تک تک سرویس­‌ها فراخوان خواهیم داد تا این فرصت در اختیار همه قرار گیرد.

پست به لحاظ تحول دیجیتال نسبت به سایر کشورها در چه جایگاهی قرار دارد؟

با توجه به تغییر رویکردی که داشتیم می‌­توان گفت از کشورهای منطقه جلوتر هستیم. ولی کشورهای پیشرو این کارها را از سال ۲۰۱۲ شروع کرده اند و خیلی از این سرویس­‌ها در آن کشورها به طور بالغ در حال ارائه است. خیلی از کشورها نظیر کشورهای آفریقایی در حال مطالعه در این مورد هستند.

از بین ۱۹۰ کشور، رتبه شرکت ملی پست ایران ۴۸ است یعنی جز یک سوم اول پست­های دنیا هستیم.

چشم انداز طرح تحول دیجیتال شرکت ملی پست چیست؟

برنامه ما این است که ۹۸ سرویسی که در طرح تحول تعریف کردیم تا ۲ سال آینده پیاده سازی شوند و برای شهروندان قابل استفاده باشند. ولی این فرایندی نیست که متوقف شود چون در رویکرد پلتفرمی خط مشی ما با نیاز مشتری تعیین می­‌شود و اگر در آینده مشتری نیاز جدیدی داشت لازم است که سرویس­‌های جدیدی را ارائه کنیم.

در پایان پیام شما برای مخاطبان وبنا چیست؟

از شما متشکرم که وقت گذاشتید و اخبار را منعکس می­‌کنید.

شرکت­ها بزرگ دولتی که در کشور فعالیت دارند باید علاوه بر انجام رسالت­های خود، زمینه رشد شرکت­های دیگر را هم فراهم کنند. این موضوع است که نگه داشتن شرکت­ها بزرگ با هزاران نیرو و امکانات زیاد را توجیه می­‌کند.

شرکت­های خصوصی امکانات شرکت پست را ندارد. شرکت ملی پست ۱۴۰۰ ملک، ۱۳ هزار نیرو، ۱۷ هزار نیروی شرکتی و پیمانکار دارد. بخش خصوصی نمی‌­تواند این ها را ایجاد کند ولی استفاده از آن برای خیلی از کسب و کارها لازم است. ما این وظیفه را احساس و رویکردی جدید اتخاذ کردیم و دست یاری خود را به سوی بخش خصوصی و استارتاپ­‌ها دراز کرده ایم. خواهش ما این است که آن­ها هم این نگاه را داشته باشند و بپذیرند که امکان به وجود آمده فرصتی است که در اختیارشان قرار گرفته است و می­‌توانند نهایت استفاده را از آن انجام دهند.

نتیجه این همکاری رونق اقتصادی کشور است. بنابراین از همه مجموعه ها برای توسعه این پلتفرم دعوت می­‌کنیم. شرکت­‌ها به فراخوان­‌ها توجه کنند حتی مقید به فراخوان‌­ها نباشند و اگر پیشنهادی دارند می‌توانند به طور مستقیم با ما تماس برقرار کنند.

 

 

 

 

 

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *