سعادت: مجلس سازمان را مسئول ساماندهی و صدور مجوز کسب و کارهای رایانه‌ای تعیین کرده است

تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تاکید کرد تمام فعالانی که کسب و کار آنها تنها مبتنی بر رایانه است، طبق قانون مجلس باید مجوز خود را از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای دریافت کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، ناصرعلی سعادت رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، در واکنش به موضوع تشکیل اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی، به تشریح جایگاه قانونی سازمان و همچنین مفاد قانون نظام صنفی کشور در ماده ۲ و ۸۷ پرداخت و بر لزوم عضویت همه فعالان رایانه‌ای مطابق قانون مجلس در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تاکید کرد.
به گفته رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای، براساس ماده ۲ قانون نظام صنفی کشور صنوفی مانند فعالان رایانه‌ای  که قانون خاص مجلس شورای اسلامی دارند از شمول قانون نظام صنفی کشور مستثنی هستند. این در حالی است که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان یک صنف خاص که در کتاب قانون اصناف کشور به آن اشاره شده، از تیرماه سال ۱۳۸۴ براساس قانون مصوب مجلس (مورخ ۷۹/۰۴/۱۰) و آیین‌نامه مصوب هیات وزیران (مصوب ۸۳/۰۴/۲۸) فعالیت خود را آغاز کرده و طی ۱۳ سال اخیر هیچ اختلاف و تداخلی در این زمینه وجود نداشته است. براساس اعلام رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، هر کسب و کاری که با قطع وبسایتش (به دلیل قطع اینترنت و یا فیلترینگ) فعالیتش تعطیل شود، مطابق قانون تحت پوشش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است و باید از سازمان مجوز فعالیت بگیرد چراکه اساس درآمد کاری آن از فناوری اطلاعات است. اما کسب و کارهایی که رایانه مبنای درآمدشان نیست و با قطع وبسایت، کسب و کارشان تعطیل نمی‌شود، به اتحادیه حوزه خودشان مرتبط هستند.

همه باید از قانون تبعیت کنیم

سعادت با انتقاد از اظهارنظرهای پراکنده و ناآگاهانه درخصوص تشکیل اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی تاکید کرد: حق تفسیر قوانینی که مجلس تصویب کرده فقط و فقط بر عهده مجلس است و هیچ شخص و یا انجمنی نمی‌تواند بدون مطالعه قوانین و آگاهی لازم بر اساس دیدگاه خود آن را تفسیر کند.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در این خصوص ادامه داد: ما از همه دوستان دعوت می‌کنیم در برخورد با چنین مواردی، به جای اظهارنظرهای غیرکارشناسی، به نصر صریح قانون و قانون گذار مراجعه کنند. در نهایت اگر هر فرد صنفی نسبت به این قانون معترض است، قطعا باید موضوع را از طریق مجلس به عنوان مرجع قانون‌گذار تشکیل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و قانون اصناف، استفسار و پیگیری کند.


فعالان حوزه رایانه از قانون اصناف کشور مستثنی هستند

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای درخصوص ماده ۲ قانون نظام صنفی کشور و اصلاحات آن در سال ۹۲ گفت: طبق اصلاح صورت گرفته، براساس ماده ۲ این قانون و تبصره کلی‌اش، صنوفی که مانند فعالان رایانه‌ای قانون خاص مجلس شورای اسلامی را دارند از شمول قانون نظام صنفی کشور مستثنی هستند. این صنف شامل تمام فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی است.
او در خصوص فعالیت افراد در فضای مجازی مطابق این ماده قانونی ادامه داد: در ماده ۸۷ قانون نظام صنفی کشور، فعالیت افراد صنفی در فضای مجازی(سایبری) مستلزم اخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوطه است.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در این رابطه توضیح داد : در حقیقت ماده ۸۷ قانون نظام صنفی کشور، شامل حال صاحبان کسب و کاری می‌شود که در حوزه‌های مختلف تجارت، بازرگانی و صنعت، فعالیت مشخص دارند و پروانه‌های کسب خود را از اتحادیه‌های مربوطه دریافت کرده اما حال علاقمندند که علاوه  برکسب و کار خود در اماکن، از ابزار تکنولوژی‌های فضای مجازی مانند شبکه اینترنت هم به منظور توسعه فعالیت خود بهره بگیرند.

شبهات نام اتحادیه در ماده ۸۷ قانون نظام صنفی کشور

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه در ماده ۸۷ قانون، هدف از لفظ اتحادیه مربوطه مشخص نشده گفت: مطابق ماده ۸۷ قانون نظام صنفی کشور این کسب و کارها به عنوان فرد صنفی باید از اتحادیه مربوطه مجوز بگیرند که متاسفانه قانون‌گذار مشخص نکرده منظور از اتحادیه مربوطه چیست. آیا هدف اتحادیه‌ای است که مجوز اصلی کسب و کار فیزیکی را صادر کرده یا مقصود اتحادیه کسب و کارهای مجازی است.
سعادت در این رابطه تاکید کرد: معتقدم که در این مورد شبهه برانگیز، مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون‌گذار باید ورود و شفاف سازی کند که منظور از اتحادیه مربوطه چیست؟ آیا تشکیل اتحادیه جدید است یا همان اتحادیه صادر کننده مجوز اصلی فعالیت هر کسب و کار.

سازمان مسئول نظارت و نظم بخشی صنعت فاوا است

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای درخصوص نقش مجوز سازمان در رابطه با فروشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات رایانه‌ای گفت: همانطور که مجوزهای وزارت بهداشت به عنوان یک مجوز زیرساختی برای اطمینان از بهداشت و سلامت یک محل کسب لازم است، مجوز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز ضامن سلامت کسب و کارهای حوزه فاوا است. به عبارت دیگر مجوز سازمان یکی از مدارک مورد نیاز فروشگاه‌های رایانه‌ای برای  دریافت پروانه  کسب از اتحادیه‌ها است.
به گفته سعادت، مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون‌گذار صراحتا سازمان را به عنوان مسئول نظم بخشی و ساماندهی فعالیت‌های تجاری رایانه‌ای مجاز تعیین کرده است و از این رو تمام کسب و کارهای مبتنی بر شاخه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات باید ابتدا مجوز فعالیت خود را از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کسب کنند.

تبعیت از قانون مجلس؛ خط روشن سازمان است

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با تاکید بر اینکه این سازمان جایگاه روشن قانونی دارد گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای براساس قانون مشخص و روشن مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و قانون نظام صنفی نیز صنف فناوری اطلاعات را مستثنی برشمرده است. بنابراین  ما به هیچ عنوان به هیچ تشکل یا اتحادیه‌ای اجازه دخالت در کسب و کار اعضای خود به عنوان فعالان رایانه‌ای مجاز را نخواهیم داد. این خط روشن ما در سازمان است و همه باید از قانون تبعیت کنند.
سعادت در این رابطه ادامه داد: اختلاف سلیقه‌ها قطعا از نقطه‌ای شروع خواهد شد که اتحادیه‌های جدید مانند اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی بخواهند در کار اعضای تشکلی مانند سازمان نظام صنفی رایانه‌ای دخالت کنند.

حوزه فعالیت اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی مشخص نیست

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در خصوص تشکیل اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی گفت: از دیدگاه کارشناسی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای،  لفظ اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی لفظ اشتباهی است، چرا که حوزه دربرگیری آن درمشاغل مختلف مشخص نشده است. این یک مفهوم غیرمنطقی است و اتحادیه‌ای با این لفظ نمی‌تواند تشکیل شود چرا که تمام کسب و کارهایی که به واسطه فعالیت جانبی خود در فضای مجازی به عضویت این اتحادیه در می‌آیند هیچ وجه اشتراکی با یکدیگر ندارند.
سعادت ادامه داد: به عنوان مثال فعال صنفی درحوزه کشاورزی و مبلمان از یکدیگر مجزا هستند و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند که بخواهند هر دو مجوز فعالیت اینترنتی خود را از این اتحادیه دریافت کنند. این در حالی است که  اتحادیه‌ها براساس رسته‌های مختلف شغلی و محصولات متنوع تشکیل شده‌اند و صرفا موضوع استفاده از اینترنت نمی‌تواند موضوع تشکیل یک اتحادیه باشد. چرا که تمام کسب و کارها می‌توانند از اینترنت بهره بگیرند.
او در این رابطه گفت: با این وصف، مثل این است که بگوییم یک اتحادیه کلی به نام اتحادیه تجار ایران تشکیل شود. با توجه به مفهوم اتحادیه‌ها این یک نقض غرض است.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما به جای اینکه اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی را در امور و حوزه خود ارتقا دهیم، به دنبال تولد موارد موازی هستیم. اگر اتحادیه‌های سنتی همزمان با ارتقاء هر کسب و کاری به کمک ابزارهای فاوا، به روز شود، همان اتحادیه‌های مربوطه می‌توانستند مجوزهای لازم  رابرای شکل اینترنتی کسب و کارهای مختلف صادر کنند.

یک دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است

  1. حالا اینکه مجلس قانونی در سال ۸۴ داشته معنی نمی شود که تا ابد باقی باشد. قانون داشته ایم سال ۹۲ مصوب شده اجرایی هم شده در عمل اشکالاتش دیده شده با یک رای دیوان عالی ادارت اداری متوقف شده. همان مجلس آمده مصوبه را هم تغییر داده. یا به طور آزمایشی اجرا شده و بهتر بودنش در عمل دیده شده همان مجلس یا مجلس بعد بر ابطال مصوبه قبلی و تصویب قانون جدید اهتمام ورزیده.
    اینکه امروز قانونی باشد (به شرط اینکه بتوان منظور این دوست عزیز را از آن مستفاد کرد) به منزله ی وحی منزل نیست و قطعاً همان مرجعی که قانونی را تصویب کرده (حتی اگر بتوان منظور این عزیزان را از آن مستفاد کرد) می تواند آن را تغییر دهد.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.