گزارش نشست هم‌اندیشی فعالان بخش خصوصی فاوا برای طرح انتظارات از رئیس جمهور

تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۶

جمعی از فعالان بخش خصوصی حوزه فناوری اطلاعات، انتظارات و خواسته‌های خود از رئیس جمهور منتخب و دولت دوازدهم را مطرح کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، نشست هم اندیشی بخش خصوصی به درخواست جمعی از فعالان صنف و با هدف طرح انتظارات از رئیس جمهور منتخب عصر روز سه‌شنبه دوم خردادماه در خانه صنف برگزار شد.
فعالان بخش خصوصی در طرح انتظارات و خواسته‌های خود از رئیس دولت دوازدهم، بر توسعه حضور و نقش آفرینی نماینده سازمان در نهادهای تصمیم‌گیر تاکید کردند و مقرر شد پس از این جلسه، مجموعه خواسته‌های صنف پس از بررسی‌های کارشناسی، در طرحی مکتوب تقدیم رئیس جمهور شود.
در ابتدای این نشست، ناصرعلی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ضمن تبریک به رئیس جمهور منتخب و ابراز خرسندی ازحضور پرشور مردمی دراین دوره از انتخابات، تاکید کرد این جلسه براساس درخواست جمعی از فعالان صنف به منظور طرح و بررسی نظرات و پیشنهادات برگزار شده و بدیهی است به منزله طرح موضع رسمی سازمان محسوب نمی‌شود.

افزایش مشارکت بخش خصوصی فاوا در نهادهای تصمیم‌گیر
فعالان بخش خصوصی دراین نشست هم اندیشی ، ضمن مروری بر عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به بررسی جایگاه بخش خصوصی درتصمیم‌های اتخاذ شده طی سال‌های اخیر پرداختند و بر لزوم مشارکت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان تنها نماینده بخش خصوصی حوزه فاوا در نهادهای تصمیم گیر همچون کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و کرسی مشخص در شورای عالی فضای مجازی تاکید کردند.
ضرورت اختصاص معاونتی برای رسیدگی به مطالبات بخش خصوصی به منظور حفاظت از منافع این فعالان در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و جلب مشارکت فعالان خصوصی برای مشورت در تدوین آئین نامه‌ها و قوانین از مهم‌ترین موضوعاتی بود که دراین بخش مورد تایید حضار قرار گرفت.


پرهیز از رقابت نابرابر شرکت‌های شبه دولتی با شرکت‌های خصوصی
موضوع رقابت نابرابر شرکت‌های شبه دولتی با شرکت‌های خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات، یکی از  مواردی بود که فعالان حاضر در این نشست به عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات در کسب و کار ICT کشور به آن اشاره کردند.
به گفته این فعالان، چرا برخلاف قانون خصوصی‌سازی در شرایطی که همچنان امکان رقابت برابر و عادلانه میان شرکت‌های خصوصی و شبه دولتی در این حوزه وجود ندارد، فعالان خصوصی باید با خصولتی‌ها بر سر مناقصات رقابت کنند.

قوانین فاوا را اجرایی کنید
عمل به قوانین و آئین نامه‌های مصوب در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و جا انداختن اهمیت وافر فاوا در توسعه کلان کشور، موضوع دیگری بود که فعالان در فرازهایی از صحبت‌های خود از رئیس جمهور منتخب درخواست و تاکید کردند که ICT همچنان در بالاترین اولویت توسعه ملی قرار دارد.
به گفته این فعالان دولت می‌تواند با رعایت قوانین حمایتی موجود از اشتغال و کارآفرینی در حوزه فاوا حمایت کند.

کمک به اشتغال IT در دولت تدبیر و امید
فعالان بخش خصوصی در ادامه طرح انتظارات خود از رئیس جمهور و وزیر منتخب در کابینه دولت دوازدهم، خواستار افزایش کمک به کارآفرینی در حوزه فاوا از طریق اختصاص وام‌های کم بهره بانکی و تسهیل قوانین و مقررات در این زمینه شدند و تاکید کردند توسعه فناوری اطلاعات و شکوفایی بخش خصوصی در این حوزه، با سودهای کلان بانکی حاضر امکان پذیر نیست.

افزایش انسجام صنفی و تاکید بر تعامل با صنایع دیگر
حاضران این جلسه در کنار طرح انتظارات و خواسته‌ها از دولت دوازدهم، بر لزوم خودباوری و افزایش اتحاد و انسجام صنفی به منظور پیشبرد منافع صنف تاکید کردند و از وزیر آینده فاوا خواستند تا برنامه مشخصی برای ارتباط دوسویه میان ICT و صنایع مختلف ارائه کند تا به این ترتیب امکان تزریق طرح‌ها و اشتغال‌زایی در این حوزه فراهم شود.
در این بخش از جلسه، نمایندگان حاضر اعلام آمادگی کردند شرکت‌های خصوصی فناوری اطلاعات با بهره‌مندی از دانش تخصصی بالا، توانمندی اجرایی لازم برای توسعه ICT در صنایع مختلف را دارند.

لزوم افزایش اهمیت  به مقوله IT  در مقایسه با CT
در این نشست، فعالان بخش خصوصی ضمن انتقاد از رویکرد سال‌های گذشته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به حوزه فناوری اطلاعات در مقایسه با حوزه ارتباطات و مخابرات و عدم اختصاص فضای کافی برای شکوفایی کسب و کارهای IT، خواستار افزایش اهمیت و جایگاه فناوری اطلاعات در مقایسه با حوزه CT در این وزارتخانه شدند.
در این بخش از گفتگوی فعالان بر این موضوع تاکید شد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی، برخلاف سال‌های گذشته در خصوصی‌سازی پیش قدم باشد.

بهره گیری از نظرات بخش خصوصی در انتخاب وزیر ICT و معاونان
فعالان بخش خصوصی از رئیس جمهور منتخب درخواست کردند تا همچون دولت دهم در انتخاب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین خط مشی  کلی این وزارتخانه، از نظرات کارشناسی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بهره بگیرد.
به گفته این فعالان، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان خانه صنفی بیش از ۱۵ هزار نفر از فعالان فاوا، توان کارشناسی و مشورتی لازم را در این رابطه دارد. قطعا اگر رئیس جمهور برای انتخاب وزیر ICT رای اعتماد صنف را جویا شود، ارتباط و تعامل سازنده‌ای میان بخش خصوصی و دولت برقرار خواهد شد.

درخواست تسهیلات و معافیت مالیاتی برای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات
تقاضای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکننده فناوری اطلاعات و ارائه تسهیلاتی همچون بهره‌گیری از ابزارهای اطلاع رسانی شهری و رسانه‌ای و همچنین حل مشکلات مجوز اماکن مسکونی برای فعالیت شرکت‌های ICT از جمله مواردی بود که فعالان در این نشست عنوان کردند.
براساس درخواست این فعالان، اجرایی شدن قانون معافیت مالیاتی برای شرکت‌های تولیدکننده فناوری اطلاعات همچنان جزو مطالبات اصلی صنف است که قطعا نیازمند پیگیری‌های مستمر از سوی دولت است.
پیگیری موضوع وام وجوه اداره شده در استان‌های مختلف برای متقاضیان و همچنین ابعاد قانون کپی رایت با توجه به گستردگی شاخه‌های نوین کسب و کار فناوری اطلاعات، دو مطالبه دیگری بود که حاضران در این نشست هم اندیشی به آن اشاره کردند.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *