رییس اتحادیه مشاوران املاک می‌خواهد “دیوار” را خراب کند

تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۵

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه اپلیکیشن “دیوار” را خراب می‌کنم، گفت: دیوار از یک سو باعث ضرر به صنف مشاوران املاک شده و از سوی دیگر ریسک معاملات را بالا برده است.

به گزارش ایسنا، حسام عقبایی در مراسم رونمایی از سامانه جامع ارتباطی مسکن اظهار کرد: من به واسطه دفاع از صنف خودم، اپلیکیشن دیوار را خراب می‌کنم؛ چون مشاوران املاک را حذف کرده است. ۱۲ هزار دفتر مشاور املاک در شهر تهران وجود دارد که با آگهی‌های سایت دیوار، ضرر می‌کنند. در معاملات مسکن نباید واسطه را حذف کنیم در حالی که دیوار واسطه را حذف کرده است اما نرم افزارهایی مثل آلونک با مشاوران املاک در ارتباط هستند و این راه اصولی و صحیح است، وی افزود: ما از ابزارهای نوین و طرح‌های جدید که بتواند به روند رشد معاملات کشور و بالا بردن صنایع مرتبط با ساختمان در حوزه دیجیتال و فضای مجازی کمک کند استقبال می‌کنیم.

عقبایی؛ همکاری حداقل هفت نهاد با صنف مشاوران املاک را ضروری دانست و تاکید کرد: نهادهایی مثل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان ثبت احوال، شهرداری، بانک‌ها، وزارت نیرو، وزارت نفت و سازمان امور اقتصادی و دارایی باید با مشاوران املاک لینک باشند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک خاطرنشان کرد: در حال حاضر بعد از مدت‌ها تلاش و کوشش و پیگیری سازمان ثبت احوال با ما لینک است. این سازمان هم اکنون ماهیانه حدود ۲۰۰ میلیون تومان از ما بابت تاییدیه‌هایی که ارایه می‌دهد از ما پول دریافت می‌کند. وی با بیان اینکه در دو بخش احساس دغدغه می‌کنم افزود: روندی که باید در حوزه معاملات املاک حاکم باشد متاسفانه به دلیل دولتی بودن اقتصاد ما حاکم نیست؛ زیرا دستگاه‌ها، نهادها و متولیان مرتبط با حوزه ساختمان با یکدیگر هماهنگ نیستند.


رییس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: هم اکنون در معاملات خودرو، خریدار خیلی راحت می‌تواند وارد سایت شود یا حتی با تلفن همراهش اطلاعات مربوط به خلافی ماشین را بگیرد. اما متاسفانه در حوزه مسکن چنین شفافیتی وجود ندارد و خرید مسکن خصوصا برای خریدار و بعضا حتی برای فروشنده ریسک است.

عقبایی درخصوص علت ریسکی بودن معاملات مسکن گفت: اطلاعاتی که دلالان و واسطه ها برای انجام قرارداد در اختیار دارند جامع و کامل نیست. دلال سند را می‌بیند یا اگر اطلاعاتش خیلی کامل باشد کارت ملی، شناسنامه، سند بنچاق، پایان کار یا سند رهنی را به عنوان مدارک اهراز مالکیت از متعاملین اخذ می‌کنند اما واقعیت این است که چیزهای دیگری پشت معاملات مسکن وجود دارد که مشاوران املاک به آن‌ها دسترسی ندارد و این باعث تضییع حقوق متعاملین می‌شود. وی اظهار کرد: این تضییع فضا، معاملات را به سمتی می‌برد که واسطه و دلال را محکوم به تبانی می‌کنند و در مراجع قضایی وقتی امکان دسترسی به فرد کلاهبردار وجود ندارد به نوعی واسطه را وارد گردونه تخلف می‌کنند که از طریق اتحادیه یا مراجع قضایی به نحوی مشاور املاک را درگیر موضوع می‌کنند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک، ایجاد فضای امن در برقراری معاملات مسکن را یک عزم ملی دانست و گفت: این مطالبه گری را مدت‌ها است پیگیری می‌کنیم و امیدواریم به آن برسیم.

عقبایی با بیان اینکه بجز سازمان ثبت اسناد، در سایر بخش‌ها با خلاء مواجهیم، توضیح داد: در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان دسترسی مشاوران املاک به اطلاعاتی نظیر اینکه ملک قابل معامله است یا در بازداشت است وجود ندارد؛ زیرا در بعضی اسناد چیزی نوشته نشده است. مثلا بعضا دیده می‌شود سندی در دادگاه بازداشت یا در رهن است و این اطلاعات مشخص نیست. مشاور املاک می‌خواهد ملکی را بفروشد غافل از اینکه طبق اجراییه دادگاه، ملک بازداشت است و مشاور املاک از آن مطلع نیست. هیچ تکلیف حقوقی هم ندارد که پیگیری کند، ضمن اینکه اگر پیگیری کند جوابش را نمی‌دهند، وی خاطرنشان کرد: در این شرایط ریسک کلاهبرداری و سوءاستفاده برای افرادی که دنبال سودجویی هستند بالا می‌رود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اهمیت استفاده از ابزارهای جدید معاملات مسکن گفت: در ایران، تجار برای استفاده از فضای مجازی، هراسان هستند. این در حالی است که ۵۰۰ شرکت برتر دنیا در فضای مجازی فعالیت می‌کنند، دکان و دفتر هم ندارند ولی ما در تجارت الکترونیک از دنیا عقب هستیم.

عقبایی یادآور شد: در حال حاضر اگر شخصی بخواهد خانه‌ای تهیه کند باید راه بیفتد و خانه را از نزدیک ببیند، راه دیگری هم ندارد. بعضی مواقع دکور ما مدرن است ولی درون سنتی است. لذا باید درون تغییر کند و تحول ایجاد کنیم. باید از ابزارهای جدید استفاده کنیم و اتحادیه املاک هم از این موضوع حمایت می‌کند. البته اگر ایراداتی به این طرح وارد بود باید رفع شود. وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه که اگر بخش مسکن در سال آینده وارد دوران رونق شود و مشاوران املاک مجازی گسترش یابند، اتحادیه املاک چه تضمینی برای جلوگیری از سوءاستفاده و هرج و مرج در این بازار می‌دهد، گفت: پیش بینی من این است که از خردادماه ۱۳۹۶ وارد فاز پیش رونق مسکن می‌شویم که امیدواریم وب‌سایت‌های مجازی در این فضا به ما کمک کنند. البته مردم توجه کنند هر سایت و مجموعه فعال در حوزه مسکن لزوما نمی‌تواند دارای مجوز فعالیت باشد. لذا معاملات خود را تنها از طریق مشاوران املاک دارای مجوز انجام دهند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک افزود: اصلی‌ترین عامل رشد معاملات مسکن نحوه معاملات نیست بلکه قدرت خرید است اما تجربه جهانی نشان داده مهندسی معاملات اگر علمی و تکنیکال باشد می‌تواند تا ۳۰ درصد به رشد معاملات مسکن کمک کند.

در این نشست، علیرضا اشکان، مدیرعامل نرم افزار آلونک  اظهار کرد: نسل بعدی سامانه‌های ارتباطی که به شفافیت بازار مسکن کمک می‌کند در راه ورود به بازار است. این ایده از سه سال پیش درمشاورین املاک وارد شد. در سایت ما بیش از ۱۵ هزار مشاور حضور دارد و توانسته بستر ارتباطی را به تازگی بین خریداران و املاک برقرار کند.

اشکان یادآور شد: خرید مسکن با دو رویکرد مصرفی و سرمایه گذاری انجام می‎شود که ما سعی کردیم در هر دو بخش در سامانه اطلاعات شفافی راجع به محلات تهران ارائه دهیم و از سوی دیگر فروشنده‌ای در این سامانه وجود ندارد. یعنی تمام املاک شناسنامه‌دار هستند و توسط اتحادیه تایید شده‌است لذا خیال مشاوران املاک می‌تواند راحت باشد که در این سامانه اطلاعات درست را از افراد درست دریافت می‌کنند.

منبع: آی‌تی‌ایران

۵ دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است

  1. سلام این جریان براى من ثابت شده املاکى ها اگر بخواهى ملک بفروشى تو سر مال مىزنند واگر بخواهیدملک بخرید قیمت ملک را بى نهایت با میبرند وبیشترین سود را املاکى ها میبرند ملک را ارزان مى خزند وگران میفروشند واقعاً حقیقت دارد در دیوار همگى املاکى هستند متشکرم از دبوار

  2. اگرمشاورین املاک منصف بودند مردم بجای سایتها بطرف انها میرفتند

  3. ما در سطح جامعه باید به سمت حذف دلالی برویم، زحمتشو یکی دیگه میکشه،ومنافعشو دیگری میبره،مثه حوزه
    کشاورزی،ساختمان وحتی ورزش،تمام
    مردم با دلال گری مخالفند

  4. ازجناب عقبایی _اگراین نظررا می بیند _ سئوال میشود،استاندارد تشکیل بنگاه ازنظر کمیت وکیفیت چیست؟ مگریک محله ویاشهرچندواحد بنگاه نیازدارد؟چه کسانی صلاحیت های حرفه ای این بنگاه داران راکه برای نوشتن یک صفحه قولنامه ۶۰هزارتومان میگیرند ومردم راسرکیسه می کنند، تاییدکرده است؟درشهرما دربسیاری ازمحله ها هر۱۰۰یک بنگاه وجود، بنگاه داران به فکرجیب خودند

  5. با نظرات هموطنان کاملاً موافقم ،بنگاه داران دلان سایه نشینی هستند که بی هیچ زحمتی با یک معامله به اندازه حقوق یک ویاچندسال یک کارمند درآمد کسب میکنند،به هزارترفند وتقلب ودروغ ونفاق املاک مردم را به قیمت پایین میخرند وبه قیمتی بالا به دیگری می فروشند،درمحله ماهستند بنگاه دارانی که ازحداقل سواد بی بهره اندوبه اصطلاح عامیانه دست چپ وراستشان رانمی شناسند اما جز میلیونرهای محله اند .ازاینکه سایت دیوار توانسته بازار این دلالان راحت طلب را کسادکندممنونم

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *