سامانه چاپار برای ارسال پیام دستگاه‌های اجرایی به مردم راه‌اندازی شد

تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به منظور ارسال پیام دستگاه‌های اجرایی به مردم سامانه چاپار را راه‌اندازی کرده است. سامانه چاپار امکان ارسال پیامک به شماره موبایل شهروندان بر اساس کد ملی را امکان‌پذیر می‌کند.

به گزارش وبنا به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مجید فولادیان، مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده‌سازی دولت الکترونیکی در خصوص نحوه فعالیت سامانه چاپار به لزوم اهمیت حصول اطمینان از پیامک‌های ارسالی دستگاه‌های اجرایی به شهروندان خبر داد و بیان داشت: با توجه به شهروند مدار بودن بسیاری از خدمات دولت الکترونیک و نیاز به وجود تعامل نزدیک میان مردم و دولت، در خدماتی که نیاز به ارتباط مستقیم با مخاطب دارند، شماره موبایل فرد به عنوان یک کانال ارتباطی مهم مورد استفاده دستگاه مورد نظر قرار می‌گیرد. اما مواردی وجود دارد که طی آن دستگاه اجرایی، شماره موبایلی جهت ارسال پیامک از مخاطب مورد نظر ندارد و صرفا دارای یک کد ملی از اوست و حتی در برخی موارد با تعداد انبوه سیم کارت‌های ثبت شده بنام دارنده مواجه است. به منظور کمک به حل این قضیه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام به راه‌اندازی سامانه چاپار نموده است.

فولادیان در خصوص اهداف سامانه چاپار گفت، سامانه یاد شده این امکان را فراهم می‌سازد که چنانچه دستگاه‌های اجرایی جهت ارسال پیامک به مردم، یک شماره موبایل مشخص ثبت شده بنام مالک سیم کارت را نداشته باشند و یا تنها اطلاعات کد ملی مخاطب را داشته باشند، بتوانند با استفاده از سامانه چاپار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وب سرویس آن که قابل بهره‌برداری در سامانه پیام ایران سازمان فناوری اطلاعات است، ضمن ارایه کد ملی شهروند به تمام شماره موبایل‌های بنام مخاطب پیامک ارسال کنند. این طرح قابلیت استفاده در فراخوانی ها و اطلاع رسانی عام و خاص و دیگر کاربردهای حوزه دولت الکترونیکی را دارد.


بر اساس این گزارش، سامانه پیام ایران، سامانه‌ای است که با هدف ارسال الکترونیکی بدون واسطه اعلان‌های رسمی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی کشور به آحاد مردم و موسسات حقوقی که متقاضی دریافت خدمات دولتی و عمومی هستند، توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد شده است. در این سامانه، کارپوشه هر فرد صندوق دریافت و ارسال نامه‌های اداری و رسمی به صورت الکترونیک به شمار می‌رود. به عبارت دیگر، سامانه پیام ایران به ایجاد بستری امن و قابل اعتماد بین دستگاه های اجرایی و مردم می‌پردازد و ارسال تمام اعلانات و مکاتبات دستگاه های اجرایی به سامانه ای واحد و امکان ارسال به صورت متقابل از طرف کاربران را به عهده دارد.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *