آذری جهرمی در چابهار اعلام کرد:

همراه اول ۵۰۲ سایت و ایرانسل ۱۴۳ سایت در روستاهای سیستان و بلوچستان احداث می کنند 

تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۹

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در چابهار از نهایی شدن برنامه های توسعه ارتباطات در روستاهای سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش  وبنا به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در جلسه بررسی وضعیت ارتباطات در چابهار که با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و جمعی از مدیران منطقه و نمایندگان مردم این استان در فرمانداری چابهار برگزار شد، گزارشی از سفر خود و اقدامات انجام شده ارائه کرد.
وی در ابتدا  به دلایل حضور خود در سیستان و بلوچستان پرداخت و با مهم دانستن برقراری عدالت ارتباطی در این استان، افزود: به دلیل مشکلات موجود در منطقه توسعه ارتباطات در این استان از برنامه تدوین شده عقب بود به همین دلیل برای رفع مشکلات و تسریع در توسعه ارتباطات این استان به صورت میدانی در سیستان بلوچستان حاضر شدیم.
وزیر ارتباطات به تکلیف برنامه ششم توسعه در ارتباطات روستایی اشاره کرد و گفت: کرونا نیز اهمیت اینترنت و فضای مجازی را چندین برابر کرد و کسانی که تاکنون ما را برای اینترنت پرسرعت در روستاها نکوهش می کردند هم اکنون برای اینکه در دورترین روستای کشور اینترنت نیست ما را نکوهش می کنند.
وی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد، افزود: در دولت های یازدهم و دوازدهم در حدود ۳۵ هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند که وعده ما اتصال ۵ هزار روستای دیگر تا پایان سال بود.
وزیر ارتباطات عدم آمادگی زیرساخت های اساسی در استان را دلیل عقب ماندگی در اتصال ۱۲۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان عنوان کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده در چند روز گذشته، همراه اول  ۵۰۲ سایت با اعتباری بالغ بر ۷۵۳ ، ایرانسل ۱۴۳ سایت با اعتباری معادل ۲۱۴ میلیارد راه اندازی می کنند و مخابرات نیز دو پروژه را با مبلغ ۱۷۰ میلیارد تومان  در دست اجرا دارد که تمامی اعتبارات این پروژه ها از طرف وزارت ارتباطات پرداخت می شود.
آذری جهرمی تصریح کرد: همچنین شرکت مخابرات توسعه تلفن خانگی را با مبلغ ۳۰ میلیارد تومان با شبکه فیبر نوری انجام می دهد.
وی به اقدامات انجام شده در بازدید از ادارات شرکت های تابعه وزارت ارتباطات اشاره کرد و افزود: مقرر شد شرکت ملی پست در چهار شهرستان این استان اداره پست دایر کند و همچنین در ۲۲۵ دفتر پستی خود که در سراسر استان وجود دارد خدمات پذیرش بسته های پستی را نیز انجام دهند و برای این خدمت وزارت ارتباطات اعتباری را پرداخت می کند.
آذری جهرمی به وجود ۱۱۷ منطقه بالای ۱۵۰۰ نفر در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: پست بانک نیز تا پایان تیرماه سال جاری ۱۰۲ باجه پست بانک در این مناطق ایجاد می کند.
وزیر ارتباطات توسعه شبکه فیبر نوری را یکی دیگر از محورهای برنامه توسعه ارتباطات این استان اعلام کرد و گفت: ۵۳۲ کیلومتر فیبر نوری برای سایت های جدید و ۶۰۰ کیلومتر نیز برای پایدار سازی شبکه با اعتباری بالغ بر ۱۴۳ میلیارد تومان توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء انجام می شود.
وی افزود: با توجه به تجربه و تخصص قرارگاه سازندگی در این حوزه، از یک ماه و نیم گذشته جزئیات قراردادی آماده و امضا شد و امروز برنامه مدون با اولویت های آن به قرارگاه ارائه شد.
آذری جهرمی، با اشاره به طراحی ۳۲ رینگ برای شبکه فیبر نوری استان سیستان و بلوچستان، اعلام کرد: با انجام این پروژه شبکه ارتباطی این استان از پایدارترین شبکه های ارتباطی کشور می شود.
وی افزود: این پروژه در ۳ فاز با اولویت دسترسی های جدید اجرا می شود.
وزیر ارتباطات با اعلام اینکه از همین دیروز راه اندازی سایت های روستایی آغاز شده است، گفت: بر اساس اعلام آموزش پرورش استان هم اکنون ۱۰۰ هزار دانش آموز در این استان از آموزش مجازی محروم هستند که ما باید فکر کنیم این دانش آموزان فرزندان خود ما هستند و فرقی بین آنان نیست.
وی افزود: فاز نخست توسعه ارتباطات در سیستان و بلوچستان یک ماهه و فاز دوم که وابسته به شبکه انتقال مخابرات است تا پایان اسفند ماه و فاز سوم که راه اندازی سایت های جدید است تا پایان اردیبهشت انجام می شود.
آذری جهرمی با اشاره به اهمیت زمان در این پروژه ها، تاکید کرد: سامانه ای طراحی می شود که تمام روستاها و تاریخ اتصال آنان به شبکه مشخص شده و مسوول توسعه آن نیز قابل نمایش است و در صورت تاخیر علت آن و مسوول آن مشخص می شود.
وی درباره پوشش جاده ای استان سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به نگاه ترانزیتی به محورهای این استان، افزود: تاکنون ۳۵۰ کیلومتر از جاده های این استان پوشش داده شده اما ۸۷۰ کیلومتر از مسیرهای اصلی و فرعی استان پوشش جاده ای ندارد و با برنامه ای که طراحی شده هدف ما این است که هیچ جاده ای در این استان بیشتر از ۵ کیلومتر نباید قطعی داشته باشد و تا پایان اردیبهشت ماه نیز انجام می شود.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: ۵۷۰ کیلومتر از ۸۷۰ کیلومتر در این مرحله با ۳۸ سایت پوشش داده می شود که ۲۳ سایت را همراه اول و ۱۵ سایت نیز ایرانسل راه اندازی می کند که در این پروژه ادارات برق و استانداری باید همکاری لازم را داشته باشند.
وی درباره کاهش سرعت اینترنت در زاهدان و شهرهای دیگر این استان هم افزود: در این شهرها نیاز به راه اندازی سایت های جدید است که شهرداری باید برای احداث آنان مجوز صادر کند و همکاری شهرداری و استانداری در این موارد لازم است.
وزیر ارتباطات در پایان سخنان خود تاکید کرد: برنامه ما آن است که با انجام این پروژه ها این استان از نظر ارتباطات به سطح قابل قبول و نرمال برسد و خدمت بزرگی از این دولت برای این استان باشد.
وی افزود: با ارتباطات و فضای مجازی امکان ایجاد زیرساخت توسعه عدالت نیز در استان فراهم می شود.
بر اساس این گزارش، وزیر ارتباطات به همراه سردار محمد بعد از این جلسه از طرح توسعه اسکله شهید رجایی چابهار بازدید کرد.

 


درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *