بر اساس دستور اداری صادره از سوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی؛

نحوه حمایت از بیمه شدگان دورکار کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی اعلام شد

تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۹
اواسط تیر ۹۹ بود که از سامانه تامین اجتماعی برای شاغلین دورکار کسب‌وکارهای مجازی در نشست خبری مشترک عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی و رئیس اداره تعمیم بیمه‌های اجتماعی سازمان تامین اجتماعی رونمایی شد. حالا پس از گذشت چند ماه روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی از تعیین سازوکارهای حمایت از بیمه شدگان دورکار کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی  خبر داده است.
به گزارش وبنا، مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با صدور دستور اداری، نحوه حمایت و احراز اشتغال بیمه شدگان دورکار کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی را اعلام کرد.  این دستور اداری، به منظور ضرورت کاهش تردد و رعایت الزامات فاصله‌گذاری اجتماعی در دوران شیوع کرونا، به عنوان یک اقدام پیشگیرانه و موثر برای کاهش خطرات ناشی از این بیماری و تغییرات ناشی از آن در حوزه کسب وکار و همچنین در اجرای سیاست‌های کلی دولت محترم، ستاد ملی مبارزه با کرونا، حمایت از کارفرمایان محترم در سال جه،ش تولید و حفظ و صیانت از اشتغال پایدار و حقوق بیمه‌شدگان شاغل در کارگاه‌های مذکور، صادر شده است.

بر این اساس، در خصوص کارگاه هایی که در سال جاری به دلیل شیوع بیماری ویروس کرونا به واسطه دورکاری بسته و یا با کسری از افراد شاغل در کارگاه مشغول فعالیت هستند، تداوم ارسال لیست و پرداخت حق بیمه کارکنان آنان بلامانع خواهد بود و بازرسان کارگاهی مکلفند در صورت اعلام و تایید مراتب دورکاری کارکنان شاغل از سوی کارفرما، نسبت به درج اسامی آنان در گزارش بازرسی اقدام نمایند. ضمنا کارگاه های دارای معافیت حق بیمه سهم کارفرمایی تا میزان ۵ نفر کارگر از شمول به دستورالعمل مزبور خارج هستند.

گفتنی است الفت‌نسب، عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی در نشست خبری ۱۴ تیر ۹۹ راننده‌های تاکسی‌های اینترنتی و فریلنسرها از جمله افرادی برشمرده بود که از مزایای این نوع از بیمه بهره‌مند خواهند شد. طیق توضیح الفت نسب هر فردی که با کسب‌وکارهای مجازی کار می‌کند ولی فاقد رابطه استخدامی است می‌تواند از این سامانه برای بیمه کردن خود استفاده کند.


درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *