آذری جهرمی در برنامه یک روز تازه شبکه 5:

۸۶ هزار مدرسه در کل کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند / من وزیر ارتباطات هستم نه قطع ارتباط

تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۹

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ظرفیت شبکه ارتباطی ما در حدود ۲۱ هزار گیگا بیت بر ثانیه است، ظرفیتی که آموزش و پرورش درخواست کرده ۷۰۰ گیگا است که کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت شبکه است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز در برنامه یک روز تازه شبکه ۵ سیما، با اشاره به سوال نظرسنجی این برنامه که درباره سرویس اینترنت مشترکین سوال شده بود، گفت: اگر هم اکنون درباره صدا و سیما یا کیفیت خودروهای داخلی هم سوال کنید مردم اعلام نارضایتی می کنند چرا که انتظارات مردم نسبت به خدمات ارائه شده متفاوت است.

وی افزود:  نارضایتی مردم بد نیست و مسوولین حضور دارند که این نارضایتی را به رضایت تبدیل کنند و اگر رضایت صد در صدی باشد انگیزه های کار از بین می رود.


آذری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره قیمت های بسته های اینترنت نیز، گفت: ما از ابتدا اعلام کردیم که بالا بردن قیمت ها غیرقانونی است و باید برگردد و قیمت ها و بسته ها به قیمت قبل برگشت و شرکت ایرانسل نیز بسته های دلجویی را در ده روز گذشته ارائه کرد و همراه اول نیز از روز گذشته برای برگشت هزینه های اضافی کاربران اقدام کرده است و از نظر ما حقوق مردم در این مورد تامین شده است.

وی افزود: به اپراتورها اعلام کردیم که اگر برای خدمت بهتر نیاز به سرمایه گذاری دارید و قصد ارائه تسهیلات بهتری به مردم دارید، طرح اقتصادی ارائه کنید و اگر نیاز به افزایش قیمت بود اجازه آن داده می شود و به مردم نیز توضیح می دهیم که دلیل این افزایش چیست.

وزیر ارتباطات با اشاره به شرایط کشور و مشکلات مردم در حوزه دریافت خدمات ارتباطی، گفت: اینترنت و شبکه پهن باند ضرورت زندگی امروز مردم است و ما مشاهده می کنیم در زمانی که دولت یارانه مردم را واریز می کند مصرف اینترنت در شبکه افزایش می یابد و این نشان می دهد که یک خانواده برای خرید بسته اینترنت و استفاده از این شبکه محتاج یارانه است و در این شرایط باید با مردم مدارا کرد.

وی درباره ظرفیت شبکه ارتباطی کشور برای پاسخگویی به نیاز آموزش در کشور، افزود: ظرفیت شبکه ارتباطی ما در حدود ۲۱ هزار گیگا بیت بر ثانیه است و میزانی که آموزش و پرورش درخواست کرده ۷۰۰ گیگا است که کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت شبکه است که دیروز میزان استفاده از این ظرفیت ۵ گیگ بوده است.

استفاده از شبکه شاد برای تمام دانش آموزان رایگان است

آذری جهرمی با اشاره به اقدامات انجام شده در همین مدت کوتاه برای تجهیز مدارس به شبکه ملی اطلاعات، گفت:  با آخرین تکنولوژی های روز ۸۶ هزار مدرسه در کل کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است و همچنین با طرح موضوع مدارس کپری، در ابتدا این مدارس به شبکه متصل شدند.

وی در پاسخ به سوالی درباره هزینه های استفاده از شبکه اینترنت و شاد برای معلمین و دانش آموزان نیز افزود: معلمین استفاده بیشتری از شبکه دارند چرا که باید با تعداد زیادی از دانش آموزان در ارتباط باشند و به همین دلیل در مهرماه گذشته یک بسته ۲۰ گیگا بایتی برای ۳ ماه به صورت رایگان به ۷۰۰ هزار معلم تقدیم شد و این بسته به احتمال بسیار از شنبه برای معلمین فعال می شود و زمانی هم که دانش آموزان و معلمین در مدرسه هستند از طریق شبکه دانا بر بستر شبکه ملی اطلاعات به صورت رایگان می توانند استفاده کنند.

وزیر ارتباطات اعلام کرد: بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان هزینه اینترنت معلمان بود که پرداخت شد و بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان نیز سرمایه گذاری برای اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات انجام شده است.

وی درباره هزینه دانش آموزان برای استفاده از شبکه اینترنت نیز افزود: در تمام کل کشور استفاده از این شبکه شاد برای دانش آموزان رایگان است و اگر دانش آموزان برخی از مدارس برای آموزش تکمیلی و دلایل دیگر از شاد استفاده نمی کنند نیز بسته ای اختصاصی اینترنت برای آنها تدارک دیده شده که تا شنبه آینده جزییات آن اعلام می شود که ویژگی این بسته این است که خارج از مطالب مورد تایید آموزش و پرورش، دسترسی ندارند تا دانش آموزان در برابر آفت های فضای مجازی قرار نگیرند.

آذری جهرمی درباره سرمایه گذاری در حوزه سلامت کودکان در فضای مجازی نیز گفت: از سال ۹۶ ما در این حوزه سرمایه گذاری کردیم چرا که کودکان آینده و زندگی ما هستند و اگر به آنها پرداخته نشود آفت های فضای مجازی آینده ما را تخریب می کنند به همین منظور از سال ۹۶ اینترنت کودکان به همراه اکوسیستم و ابزارهای خاصی مانند تبلت ایرانی برای کودکان تولید شده است و فقط در ایام کرونا برای کودکان محروم مناطق به کمک خیرین ۵ هزار تبلت خریداری و ارسال شده است.

در ۵ درصد نقاط کشور پوشش اینترنت نداریم

وی همچنین درباره آمار سه و نیم میلیون دانش آموز که به امکانات فضای مجازی دسترسی ندارند نیز افزود: بر اساس اعلام آموزش و پرورش سه و نیم میلیون دانش آموز به هر دلیلی برنامه شاد را نصب نکرده اند و آمار بالایی است.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: ما در ۵ درصد نقاط جمعیتی پوشش اینترنت نداریم که ایراد مربوط به وزارت ارتباطات است که از این تعداد در حدود ۷۰۰ هزار دانش آموز در این مناطق هستند و بقیه دانش آموزانی هستند که ابزار دسترسی ندارند و ما اعلام کردیم تا پایان سال تمام نقاط روستایی کشور به شبکه اینترنت متصل می شوند تا آمار اتصال به شبکه به صد در صد برسد.

وی در پاسخ به سوالی درباره کم فروشی بسته های اینترنتی نیز افزود: در حوزه کم فروشی نظارت دقیقی وجود دارد و مورد شایعی نیست و امکان دارد دلایلی مانند حک شدن رمز ورود وای فا یا آلوده شدن به ویروس دلیل اتمام سریع بسته ها باشد اما اگر موردی وجود دارد پیگیری می کنیم و در صورت احراز تخلف برخورد می کنیم.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: اگر مردم به ما اطمینان دارند که بر سر حقوق آنان با کسی تعارف نداریم واقعا به این جمع بندی نرسیدیم که کم فروشی یا دزدی شده باشد البته تخلف بعید نیست و به همین منظور شکایت های مردمی را به صورت دقیق بررسی می کنیم و از مردم می خواهم که اگر به چنین مواردی برخورد کردند با ۱۹۵ تماس بگیرند تا به صورت مورد به مورد پیگیری شود.

وی در پاسخ به سوالی در مورد خرید و فروش وی پی ان نیز افزود: این کار جرم نیست و از نظر من نه در فیلترینگ و نه در فروش وی پی ان منطقی وجود ندارد و معیار مشخصی برای مردم و در برخی موارد برای ما نیز وجود ندارد، البته فیلترینگ در تمام دنیا وجود دارد اما ما نمی توانیم پلتفرمی که مورد استفاده بیشتر مردم قرار دارد با قانون و حکمی ببندیم و طبیعی است که مردم در مقابل آن می ایستند و از فیلترشکن استفاده می کنند.

آذری جهرمی تصریح کرد: زمانی که در حدود ۳۰ میلیون نفر به دنبال فیلتر شکن باشند باید یک لشگری هم آماده کنید که به دنبال فیلتر فیلترشکن ها باشند.

درباره فیلتر اینستاگرام چیزی نشنیده ام

وی افزود: زمزمه ای درباره فیلتر اینستاگرام نیست و من چیزی نشنیده ام اما اینکه یک عده ای اعتقاد راسخی دارند که هر شبکه اجتماعی باید فیلتر شود، بله هستند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه فضای مجازی آفاتی دارد، گفت: راه برخورد با این آفات آموزش و سواد رسانه ای است و مشخص کردن مسوولیت مدنی افرادی که در این فضا فعالیت می کنند و اگر بخواهیم از قوه قهریه برای برخورد با عوارض فرهنگی در شبکه های اجتماعی داخلی استفاده کنیم سطح تعارض مردم با حاکمیت افزایش می یابد.

وی افزود: نباید دو قطبی در این فضا بسازیم، عوارض و آفات واقعی است و اهداف دشمن برای دست اندازی به حوزه های امنیتی و اطلاعاتی ما و تغییر ذایقه مردم جدی است و این موارد فقط برای ما نیست و در کشوری مانند آمریکا که صاحب تکنولوژی است نیز وجود دارد و باید برای آن برنامه ریزی کرد.

آذری جهرمی با عنوان اینکه وزیر ارتباطات، وزیر وصل ارتباطات نه قطع آن است، گفت: اختیار قطع و فیلترینگ در قانون به وزیر ارتباطات داده نشده و وزارت ارتباطات مسوولیت توسعه این حوزه را دارد و مبنای ما نیز قانون است و بر اساس قانون قاضی و یا کمیته تعیین مصادیق چنین اختیاری دارد ما موظف به تبعیت از قانون هستیم حتی اگر از آن راضی نباشیم.

وی افزود: من به حکم قانون وزیر هستم و تا در این موقعیت قرار دارم باید از قانون تبعیت کنم.

وزیر ارتباطات به سوالی درباره شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری نیز این چنین پاسخ داد: از لحظه رای اعتماد در مجلس این زمزمه از نمایندگان آغاز شد و کسانی که این موضوع  را مطرح می کردند قصد داشتند شرایط کار در حوزه را سخت تر کنند، اما تاکنون چنین موضوعی در ذهن من نبوده و برنامه ای نداشته ام.

وی به پرونده کلاهبرداری ارزش افزوده نیز اشاره ای کرد و افزود: در ابتدا مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تخلف مشخص شد که به طور کامل به مردم بازگشت داده شد و پرونده ۸ شرکت که اقدام به کلاهبرداری کرده بودند به پلیس ارجاع و شکایت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر  نیز در این حوزه به دادسرا ارسال و پرونده باز است و باید با مبالغ کسر شده صحت سنجی و رسیدگی شود.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *