در چهل و هشتمین نشست نقد و اندیشه مطرح شد:

روحانی نژاد، مدیر فروم اینترنت اشیا: نبود تقاضا حرکت به سمت ۵G را دچار چالش می کند / راستی، استاد دانشگاه امیر کبیر: اینترنت اشیا برای بسیاری از چالش های کشور راه حل دارد

تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۹

در چهل و هشتمین نشست نقد و اندیشه کارشناسان این حوزه با اشاره به اینکه بزرگترین چالش اینترنت اشیا و ۵G در ایران نبود تقاضا و بازار است، از سیاست گذاران و تصمیم گیران این حوزه خواستند برای استفاده از فواید این فناوری و توسعه کاربردهای آن برنامه ریزی کنند.

چهل و هشتمین نشست نقد و اندیشه با حضور مهدی راستی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیر کبیر و مهدی روحانی نژاد مدیر فروم اینترنت اشیا در ایران و با اجرای احسان محمدی، روزنامه نگار و فعال فضای مجازی به صورت آنلاین با موضوع«۵G نسل نو در ارتباطات» برگزار شد.

در ابتدای این نشست مهدی راستی به ابعاد مختلف ۵G اشاره کرد و گفت: یک بعد این فناوری که مردم با آن آشنا هستند تحول در نرخ داده ها است که به دلیل حجم بسیاری از داده ها که مردم در شبکه تولید می کنند نیازمند نرخ داده بالاتر هستند که ۵G به این نیازمندی پاسخ می دهد.


وی بعد دیگر این فناوری را اتصال انسان ها، اشیا و ماشین ها عنوان کرد و افزود: به طور مثال در این بخش زمانی که فردی از محل کار به سمت منزل حرکت می کنند سیستم های سرمایشی یا گرمایشی منزل شروع بکار می کند که تجربه جدیدی است.

روحانی نژاد نیز درباره اتصال اشیا و انسان ها به هم نیز گفت: خانه، حمل و نقل عمومی و وسیله نقلیه شخصی در صورت اتصال به اینترنت می توانند کارکرد بهتر و باصرفه تری داشته باشند.

وی به هوشمند سازی کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: در این حوزه با قرار دادن سنسورهایی در خاک امکان اندازه گیری رطوبت و املاح خاک و کنترل هوشمند مزرعه وجود دارد.

راستی با اشاره به اینکه در حوزه سلامت هوشمند مشکلی برای اجرا وجود ندارد، گفت: اما بستر شبکه مورد نیاز برای ارسال این داده در این حوزه هنوز وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۲۲ در حدود ۵۰ میلیارد اشیا و انسان به هم متصل می شوند، افزود: با این حساب تقریبا ۵۶۰ میلیون دستگاه در ایران باید به اینترنت متصل شوند که نیاز به شبکه خاص خود را دارد و نمی توانند بر بستر شبکه ۴G این داده ها انتقال داده شود.

روحانی نژاد با اشاره به پروژه های کنتورهای هوشمند و شهر هوشمند در حوزه اینترنت اشیا، گفت: هنوز در این حوزه مشکل تقاضا و بازار داریم و اگر نیاز در بازار وجود نداشته باشد اپراتورهای رغبتی برای ایجاد زیرساخت ها ارتباطی ندارند و با این چشم انداز برای حرکت به سمت ۵G دچار چالش می شود.

راستی درباره نگرانی های مربوط به کاهش اشتغال با ورود فناوری مانند ۵G، نیز گفت: این نگرانی همیشه در ورود فناوری های نو وجود دارد اما در نظر بگیرید که از بین رفتن شغل هایی سنتی، اشتغال در حوزه های تخصصی مانند تبادل و تحلیل داده ها و شرکت های این حوزه افزایش پیدا می کند و تعداد شغل هایی که به وجود می آید از تعداد شغل هایی که از بین می رود بیشتر می شود.

باید در نسل آینده بر کاربردهای هوشمند تر تمرکز کنیم

روحانی نژاد به مثال های ماشین های خودران و هوشمند سازی در کارخانجات اشاره کرد و گفت: در نسل پنجم درست است که سرعت کار افزایش می یابد ولی بیشتر در صورت کنترل هوشمند این اشیا، کارایی وسایل و ماشین ها افزایش می یابد و باید در نسل آینده بر کاربردهای هوشمند تر تمرکز کنیم.

در ادامه این نشست مجازی، استاد دانشکده مهندسی کامپیوتر امیر کبیر با اشاره به اینکه در این حوزه بزرگترین چالش نبود بازار است، گفت: ما از نظر نیروی انسانی و فهم موضوع به بلوغ مناسبی رسیدیم اما در موضوع بازار مشکل داریم.

وی به موضوع شفافیت داده ها و دیتاهای باز اشاره کرد و افزود: برای حوزه اینترنت اشیا نیاز به دسترسی به دادها و سنجش ها وجود دارد اما به دلایل مختلف در ایران در این حوزه مشکلاتی وجود دارد.

راستی با اشاره به مقاومت هایی که در سازمان ها برای ارائه اطلاعات وجود دارد، تصریح کرد: برخی از این داده ها، داده های فرا سازمانی هستند و مدیریت واحدی در این حوزه برای ارائه آنها وجود ندارد و اگر این مشکلات حل نشود ما به همان سرنوشتی دچار می شویم که در مورد ۴G و ۳G دچار شدیم که بیشتر یک استفاده کننده هستیم.

روحانی نژاد با انتقاد از تصدی گری های دولتی در این حوزه، گفت: خوشبختانه با کاهش بودجه نفت این فرصت ایجاد شده که دولت مجبور به برون سپاری بخشی از کارهای خود شده است.

وی افزود: می توانیم به سمتی برویم که تمام فضایی ارتباطی را به بخش خصوصی واگذار کنیم و این بخش هم سرمایه گذاری برای توسعه خدمات این حوزه انجام دهد و هم بهره برداری داشته باشد و دولت فقط رگولاتوری و مقررات گذاری داشته باشد که با این اقدام ما شاهد توسعه کاربردهای اینترنت اشیا خواهیم بود.

مدیر فروم اینترنت اشیا با اشاره به اعلام رییس جمهور درباره آغاز بکار ۵G در کشور، گفت: ما یک فرجه چند ساله برای توسعه این فناوری در کشور داریم که در این مدت زمان نهادهای تصمیم گیر و سیاست گذار برای واگذاری امور برنامه ریزی کنند به طوری که در زمان پوشش کامل ۵G در کشور کاربردهای آن نیز وجود داشته باشد.

وی به نبود عزم جدی در مدیران دولتی اشاره کرد و افزود: این فناوری برای برخی از مدیران یک موضوع لوکس تلقی می شود و با این تفکر زیرساخت های ارتباطی برای ۵G شکل نمی گیرد و در نبود عزم مدیران و زیرساخت های ارتباطی بخش خصوصی نیز انگیزه لازم برای سرمایه گذاری را ندارد.

اینترنت اشیا و ۵G برای ما مزیت رقابتی دارد

راستی نیز به چالش های کشور در حوزه مصرف انرژی، آلودگی هوا، حمل و نقل و اشتغال اشاره کرد و گفت: اینترنت اشیا برای بسیاری از این چالش ها راه حل برد، برد دارد.

وی افزود: حوزه IOT و ۵G برای ما مزیت رقابتی دارد و ما این فرصت را داریم که اگر تاکنون از فناوری انقلابی مانند این فناوری ها عقب مانده ایم به دلیل اینکه بیشتر رویکردهای این فناوری ها نرم افزاری است و ما نیز در حوزه نرم افزار وضعیت خوبی داریم می توانیم با اینترنت اشیا و ۵G این عقب افتادگی را جبران کنیم.

عضو هیات علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیر کبیر با اینکه دنیا منتظر ما نمی ماند، تصریح کرد: در این حوزه فرصت کمی داریم و این پنجره در حال بسته شدن است و فناوری نیز منتظر ما نمی ماند و اگر چابک عمل کنیم هم می توانیم چالش های بزرگ کشور را حل کنیم و هم می توانیم در حوزه فناوری به صادرات برسیم و اقتصاد دیجیتال را بر بستر IOT و ۵G داشته باشیم.

روحانی نژاد به هوشمند سازی حدود ۵۰۰ هزار کنتور در کشور به عنوان یکی از پروژه های انجام شده در این حوزه اشاره کرد و گفت: یکی از دلایلی که در سال گذشته قطعی برق در شبکه وجود نداشت همین کنتورهای هوشمند بود در صورتی که در حدود ۳۰ میلیون کنتور برق در کشور وجود دارد که فقط با هوشمند سازی ۵۰۰ هزار کنتور در حدود ۷ هزار مگا وات در مصرف برق صرفه جویی شد و وزارت نیرو به واسطه فناوری اینترنت اشیا توانست مصرف برق را مدیریت کند.

راستی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه اینترنت اشیا یک موضوع فرا سازمانی و وزارتخانه ای است، تصریح کرد: کل حاکمیت در موضوع فناوری های جدید ۵G،IOT، دیتا های حجیم و هوش مصنوعی که بسیاری از جوانب زندگی ما را در آینده تغییر می دهند باید برنامه ریزی داشته باشد و ما امیدواریم با همکاری بخش خصوصی و دانشگاه ها شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.

روحانی نژاد نیز در پایان این نشست مجازی با اشاره به اهمیت این فناوری، گفت: اگر برنامه ریزی واحدی در حوزه اینترنت اشیا در کشور انجام نشود ما استفاده بهینه ای از فناوری ۵G نخواهیم کرد. وی افزود: ما یک فرصت چند ساله در این حوزه داریم که زیرساخت ها و کاربردها را ایجاد کنیم.

منبع: وابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *