گزارش تحلیلی فیلیمو از میزان بازدید اولین قسمت از سریال‌­های شبکه نمایش خانگی

تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۹

رشد شبکه نمایش خانگی در چند سال گذشته با تغییراتی که در بستر تماشا اتفاق افتاد و همچنین تنوع سریال­های تولید شده، وضعیت پرمخاطب و تکامل پیدا کرده امروز را به وجود آورد. بیش از ۱۵ عنوان سریال مهم ساخته کارگردان­های مطرح سینما و تلویزیون با ترکیب بازیگران و نویسندگان که آن­ها هم از مهمترین چهره­های صنعت سینما هستند در سه سال گذشته ساخته شده­اند که به شبکه نمایش خانگی به عنوان یکی از مهمترین تامین کنندگان محتوای فرهنگی شخصیت منحصر به فردی بخشیده­اند. با این حال اما مهمترین معیار در سنجش موفقیت سریال­ها، میزان بازدید آن­ها است. فیلیمو به عنوان پلتفرم مرجع نمایش سریال­های شبکه نمایش خانگی که به صورت دقیق آمارهای بازدید را بررسی و ثبت می­کند، در این گزارش برای اولین بار با مقایسه میزان بازدید اولین قسمت از سریال­ها، عوامل موفقیت آن­ها را بررسی می­کند. لازم به ذکر است که متغیر بررسی شده در این گزارش شامل مجموع دقیقه تماشای قسمت اول سریال­ها از روز اول انتشار تا زمان تنظیم گزارش یعنی ۱۵ تیرماه ۹۹ است.

رمز اول موفقیت: بیشترین بازدید در کمترین زمان

همانطور که در نمودار مشخص است، سه سریال همگناه، دل و آقازاده با بیشترین مجموع بازدید که به ترتیب در ۱۳۵، ۱۸۵ و ۹ روز از زمان انتشار به ثبت رسیده است، رتبه اول تا سوم پربازدیدترین سریال شبکه نمایش خانگی در قسمت اول انتشار را از آن خود کرده­اند. اما یک متغیر مهم و قابل تامل، تناسب مجموع  بازدید با زمان گذشته از انتشار قسمت اول است. به این مفهوم که با مقایسه زمان گذشته از اولین روز انتشار، آقازاده توانسته بیشترین بازدید را در کمترین زمان به دست آورد. از طرفی این تناسب نشان می­دهد که همگناه با گذشت ۱۳۵ روز از انتشار، همچنان قصه­ای دنبال شونده دارد و قسمت اول آن با وجود گذشت ۱۸ قسمت همچنان پربازدید است.


رمز دوم موفقیت: فیلمنامه

شخصیت پردازی در دل فیلمنامه، گره­های اصلی داستان، مطابقت با واقعیت و روایت­های عاشقانه از جمله علت­هایی هستند که به موفقیت سریال کمک می­کنند. در مقایسه سریال­ها نسبت به فیلم­های سینمایی، میزان بازدید قسمت اول و میزان تاثیرگذاری قسمت اول بر روی مخاطب مهمترین عاملی است که موفقیت سریال در ادامه قسمت­ها را تضمین می­کند. به همین دلیل توجه به این نکته اهمیت دارد که بیشترین تماشا در قسمت­های ابتدایی تا حد زیادی ضامن رشد بازدید سریال در ادامه هم خواهد بود.

رمز سوم موفقیت: ستاره‌­بازی

چه در فیلم سینمایی و چه در سریال­ها همیشه ستاره­ها حرف اول را در جذب مخاطب زده­­اند. ستاره­هایی که حتی وجود یکی از آن­ها در ترکیب بازیگران یک فیلم یا سریال می­تواند فروش بالای آن را تضمین کند. مثل هدیه تهرانی که پس از گذشت هشت سال از حضور در فصل سوم سریال قلب یخی، با کاراکتری متفاوت در نقش زنی مستقل که با وانت کار می­کند در هم­گناه ظاهر شد. همین یک خط توصیف درباره شخصیت زیبا فخری در همگناه باعث می­شود تا دوستداران هدیه تهرانی که از نسل­های متفاوت هستند نسبت به تماشای تازه­ترین نقش آفرینی او کنجکاو شوند. البته که حضور سایر ستاره­ها در سریال­ها مثل لیلا حاتمی در نهنگ آبی، حامد بهداد و ساره بیات در دل و نیکی کریمی و امیر آقایی در آقازاده هم بر روند جذب مخاطب تاثیر فراوانی دارد، اما هوشمندی در انتخاب بازیگر در کنار سایر عوامل مثل فیلمنامه و … می­تواند موفقیت را تضمین کند.

رمز چهارم موفقیت: تبلیغات، آمادگی افکار عمومی و بستر فرهنگی – اجتماعی زمان انتشار

اگرچه در این گزارش مجموع بازید قسمت اول سریال­ها از زمان انتشار را مورد بررسی قرار داده­ایم اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که اقدام­های تبلیغی و شرایط زمینه­ای می­توانند ذهن مخاطبان را برای تماشای قسمت اول یک سریال جدید کاملا آماده کنند. این شرایط بیش از هر چیز وابسته به تبلیغات و اقدام­های رسانه­­ای اقناع کننده است، بعد از آن بستر فرهنگی اجتماعی زمان انتشار است. منظور از بستر فرهنگی اجتماعی زمان انتشار این است که چه محتوایی در چه زمانی به مخاطبان عرضه خواهد شد؟ آیا پس از چند سریال با محتوای عاشقانه، نوبت به یک سریال در ژانر اکشن رسیده است؟ یا جای خالی یک درام سیاسی اجتماعی بیش از همیشه حس می­شود؟ این عامل است که می­تواند آقازاده را در کمتر از ۹ روز از انتشار قسمت اول به بیش از ۳۲ میلیون بازدید برساند و ذهن­ها را تا شروع قسمت دوم ملتهب نگه دارد.

در پایان ضروری است که به تناسب روند رشد تماشای سریال­ها با روند رشد تعداد کاربران پلتفرم­ها از جمله فیلیمو نیز اشاره شود. تعداد کاربران پلتفرم­ها با افزایش زمان اضافه می­شوند و کاربرانی که امروز به سرویس پیوسته­اند امکان تماشای سریال­های قدیمی­تر را هم دارند. بنابراین همچنان ممکن است که قسمت اول سریالی مثل شهرزاد که چندسالی از زمان انتشار آن می­گذرد توسط کاربران دیده شود و در عین حال کاربران جدید تنها برای تماشای سریال­های آقازاده و همگناه با فیلیمو همراه شوند.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *