با همکاری وزارتخانه های ارتباطات و گردشگری انجام می شود؛

بازدید آنلاین مردم از ۲۴ اثر میراث جهانی ایران در ایام کرونایی

تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برنامه ۱۱ هزار کیلومتر روایت فرهنگی جهت بازدید ۲۴ میراث جهانی ایران از طریق پلتفرم‌های ارتباطی در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مراسم معرفی طرح « ۱۱هزار کیلومتر مسیر در خانه؛ سفر به میراث جهانی » صبح امروز با حضور امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، به‌منظور بازدید آنلاین عموم مردم از ۲۴ اثر میراث فرهنگی و مراکز دیدنی کشور در شرایط کرونایی حاضر، در کاخ‌موزه گلستان برگزار شد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به شرایط حاکم بر کشور و چالشی مشترک به نام کرونا، گفت: چالش‌های جدید  انسان را وادار به ارائه خلاقیت های جدید می‌کندبه همین منظور در ایام نوروز برنامه  بازدید از ۱۳ موزه را به‌صورت پایلوت و پخش مستقیم اجرا کردیم و استقبال از این برنامه بیش‌ از حد تصور ما بود و تصمیم بر آن شد تا این مسیر را ادامه دهیم .


معاون وزیر ارتباطات در ادامه افزود: برنامه ۱۱ هزار کیلومتر بین دو هفته تاریخی یعنی روز حفاظت از بناها و محوطه‌های تاریخی و روز موزه‌ها از اهواز و سایت فرهنگی چغازنبیل آغاز می‌شود و هر  روز یک ساعت و نیم  برنامه به‌صورت استریم از طریق پلتفرهای ارتباطی  پخش می‌شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به همکاری مشترک بخش خصوص و دولتی گفت:  این طرح نمونه موفقی از همکاری دولت با بخش خصوصی و سمن‌ها است و در طرح شرکت‌های حوزه گردشگری و فناوری ما را همراهی می‌کنند و همچنین شرکت رایتل به‌ عنوان  اپراتور ارتباطی مسیر را پوشش می‌دهد و شرکت تیوا و سایر پلتفرم‌های به اشتراک‌گذاری تصویر  این برنامه را پشتیبانی می‌کنند.

ناظمی با تاکید بر همکاری‌های شکل‌گرفته بین دو وزارتخانه ارتباطات و میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، گفت: تشکیل آرشیو دیجیتال میراث فرهنگی و حفظ و نگهداری از آن به‌صورت توزیع یافته در چند دیتاسنتر مختلف از دیگر اقدامات در دست اجرا است و هم‌افزایی بین دو مجموعه باعث  خلق ایده‌هایی ازجمله تجهیز ابنیه‌های تاریخی به تکنولوژی‌های جدید و واقعیت مجازی است .

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: امیدواریم اجرای تور ۱۱هزار کیلومتر در خانه باعث ایجاد روایت دیجیتالی ماندگار و دسترس‌پذیر برای همگان شود و این امکان را فراهم آورد که نگاه تاریخی و فرهنگی بیش از گذشته و در سطوح متنوع‌تری مورداستفاده قرار گیرد.

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *