فعالان حوزه فاوا خواستار تصویب آیین نامه صادرات نرم افزار شدند

تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸

فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در فدراسیون فاوا، پیگیر تصویب آیین نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور از سازمان توسعه تجارت شدند.

به گزارش وبنا به نقل از فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران(فاوا) ، اعضای هیئت مدیره این فدراسیون در نشستی با رئیس سازمان توسعه تجارت، خواستار پیگیری تصویب آیین نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور شدند که به رغم تصویب آن در کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات، همچنان در انتظار تصویب نهایی برای اجرایی سازی است.

محمدرضا طلایی رئیس هیئت مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در این نشست گفت: تصویب این آیین نامه، فعالان حوزه تولید و صادرات نرم افزار را تشویق می کند که حضور فعالانه تری در بازارهای داخلی و بین المللی داشته باشند و گسترش فعالیت به افزایش اشتغال نیز کمک خواهد کرد.


وی همچنین خواستار حمایت سازمان توسعه تجارت از برند سازی و دریافت گواهینامه های معتبر بین المللی برای تولید کنندگان و صادرکنندگان در حوزه ICT شد و پیشنهاد داد تا فدراسیون فاوا در قالب یک همکاری مشترک با سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی بتواند با رصد دائمی محیط کسب و کار حوزه فاوا، بازارهای هدف صادراتی محصولات ICT ایران را شناسایی و با رفع موانع تولید و مقررات زدایی به فعالان این حوزه در امر صادرات کمک کنند.

در این نشست سعید رسول اف رئیس انجمن تولیدکنندگان نرم افزار تلفن همراه نیز بر لزوم حمایت از صادرات اپلیکیشن های موبایلی تاکید کر د و گفت: ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه تولید محتوا و طراحی اپلیکیشن برای بازارهای خارج از کشور وجود دارد، اما به دلیل مشکلات عرضه محصولات در بازارهای بین المللی، فروش اپلیکیشن ایرانی تلفن همراه چندان با استقبال جدی روبرو نمی شود.

وی مهمترین رویداد این حوزه را شرکت در کنگره جهانی موبایل بارسلون ( GSM ) عنوان کرد که مهمترین رویداد در عرصه تولید محتوای موبایلی محسوب می شود و گفت: اما هنوز کار چندانی در این زمینه انجام نشده است. نکته دیگر این است که اکثر شرکت ها در این حوزه شرکت های کوچک و متوسطی هستند که به لحاظ ابعاد، توانایی حضور در این رویدادها و برقراری ارتباط با مشتریان خارجی برای آنها کار دشواری است؛ اما زیرساخت های آماده ای دارند که اگر هدایت شوند می توانند فعالیت های گسترده ای داشته باشند.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *