فراخوان شناسایی، ساماندهی و رتبه بندی ارائه دهندگان خدمات مرکز داده منتشر شد

تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۸

در پی مبادله تفاهم نامه همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران با سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور فراخوان شناسایی، ساماندهی و رتبه بندی ارائه دهندگان خدمات مرکز داده منتشر شد.

با توجه به اهمیت و نقش حیاتی مراکز داده به‌عنوان صنعت مادر و استراتژیک در فضای مجازی و لزوم توسعه ارائه خدمات کاربردی در کشور و به‌منظور ایجاد انگیزه با رویکرد حمایت و ارزش‌گذاری در چارچوب رقابت در ارتقای فناوری، مزیت در افزایش کیفیت، انطباق با تقاضای بازار و ایجاد توازن مطلوب، بر اساس الزامات اسناد بالادستی و اهداف و تکالیف قانونی و همچنین به استناد مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در راستای حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و صیانت از حقوق ارائه‌دهندگان و استفاده‌کنندگان از خدمات مراکز داده، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان فناوری اطلاعات ایران) قصد دارد نسبت به شناسایی، ساماندهی و رتبه‌بندی مراکز داده بخش غیردولتی (خصوصی و تعاونی) به‌عنوان مجری مصوبه شماره ۲۴۷ مورخ ۰۷/۰۹/۹۵ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اقدام نماید.

بنابراین کلیه ایجادکنندگان و ارائه‌کنندگان انواع خدمات مرکز داده و همچنین مراکز داده سیار برای آگاهی از نحوه صدور مجوز فعالیت در قالب گواهی رتبه‌بندی با مراجعه به درگاه سازمان فناوری اطلاعات ایران به نشانی اینترنتی www.ito.gov.ir ، اسناد فراخوان را دریافت نموده و نسبت به تکمیل و ارسال اطلاعات موردنیاز وفق شرایط و ضوابط اصول حاکم بر رتبه‌بندی اقدام نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، متقاضیان می توانند از طریق پست الکترونیکی datacenter@irannsr.org تعامل برقرار نمایند.


در این راستا اشخاصی که نسبت به استقرار فیزیکی مرکز داده اقدام نموده اند مشمول دریافت گواهینامه می-شوند و اشخاصی که با استفاده از این مراکز، نسبت به ارائه خدماتی نظیر میزبانی مبتنی برابر یا IaaS، ترکیب خدمات هم‌مکانی با خدمات میزبانی، مرکز داده مجازی و مانند آن می پردازند، نیازی به اخذ گواهینامه ندارند.

سازمان فناوری اطلاعات ایران پس از دریافت اطلاعات و مستندات و صحت سنجی مدارک واصله و احراز شرایط ارزیابی و انجام ممیزی، به مراکز داده واجد شرایطی که حداقل امتیاز یکی از رتبه ها را کسب نمایند، مجوز فعالیت غیرانحصاری مبتنی بر گواهینامه تعیین رتبه مرکز داده اعطاء خواهد نمود.

شایان‌ذکر است، تبعات و عواقب هرگونه مسئولیت عدم شرکت در فراخوان و عدم درج مشخصات در سامانه مربوط مستقیماً به عهده مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره ارائه‌دهنده خدمات مرکز داده خواهد بود.

پیوست های فراخوان از این قسمت قابل دسترسی است.

آگهی فراخوان

شرایط گواهینامه

ضوابط رتبه بندی

پیوست فنی

پیوست امنیت

پیوست زیست محیطی

منبع: روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران

مطالب مرتبط:

مراکز داده در کشور رتبه بندی می شوند

 

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *