معرفی کاندیدهای یازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران،

«کرب‌وبلا»؛ پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام

تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۸

«کرب‌وبلا» پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام است و به طور اختصاصی به موضوعات مرتبط با امام سوم شیعیان، حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام می‌پردازد و معرفی جهانی آن حضرت و دفاع از مکتب ایشان را به عنوان هدف خود قرار داده است.

با توجه به این هدف، «کرب‌وبلا» مخاطبین خود را تمام انسان‌های حق‌جو، اندیشمند و متفکری می‌داند که بدون هیچ عنادی، تشنه دست‌یابی به سرچشمه معرفتند و با جان و دل، حق و حقیقت را قبول می‌کنند.

ارائه مقالات تخصصی، اطلاع‌رسانی روزانه اخبار، درج سخنرانی‌های معرفتی، انتشار اشعار آیینی و عاشورایی، بانک تصاویر موضوعی و دلنوشته های ادبی از جمله امکاناتی است که سعی شده در این پایگاه به آن‌ها پرداخته شود. همچنین سامانه «پرتال هیئات»، محلی برای ثبت اطلاعات هیئات سراسر کشور به شمار می‌آید که بستری مناسب جهت اطلاع‌رسانی کلیه مراسم‌های مذهبی و برنامه‌های هیئات در طول سال محسوب می‌شود.


معرفی بخش‌های پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام (کرب‌وبلا)

کرب‌وبلا در راستای تحقق اهداف خود، سرویس‌ها و بخش‌های گوناگونی را در سایت ایجاد کرده است که در ادامه به معرفی آنان می‌پردازیم. سرویس‌های کرب‌وبلا شامل: اندیشه، تاریخ و ادبیات است که هر کدام دربرگیرنده قسمت‌های مصاحبه، خبر تخصصی، یادداشت، مقاله، گزارش‌های تصویری و پرونده است.

• اخبار: تمامی خبرهای مرتبط با محوریت امام حسین علیه‌السلام در این بخش به صورت روزانه منتشر می‌شوند. مطالبی مانند گزارش‌های بازسازی عتبات عالیات، اطلاعیه‌های ثبت‌نام زیارت کربلا، پوشش برنامه‌های مناسبتی و مذهبی، گزارش‌های تصویری، پوشش کامل اخبار سایت‌های خبری داخلی و … از جمله مواردی است که در بخش اخبار منتشر می‌شوند.
انجام مصاحبه‌های اختصاصی و تخصصی با محوریت سیدالشهدا (ع) نیز از ویژگی‌های بارز بخش اخبار به شمار می‌آید.

• اندیشه: سرویس اندیشه مأمنی برای دل‌های تشنه معرفت و اندیشه‌های جویای حقیقت است. هدف اصلی این بخش ارتقا معرفتی دوستداران امام حسین (ع) و پاسخگویی به نیازهای فکری مخاطبان اندیشه‌ورز است. برای دستیابی به این هدف در این بخش به موضوع سیدالشهدا (ع) از منظر اعتقادی، فقهی، فلسفی، کلامی و عرفانی پرداخته می‌شود.

• تاریخ: سرویس تاریخ کرب وبلا قصد دارد به بیان تاریخ امام حسین (ع) در قالب، مقاله، تصویر و جغرافیا بپردازد. بیان واضح تاریخ امام حسین (ع) از منابع دست اول، تحلیل تاریخ، پاسخ پرسش‌های تاریخی، بررسی شخصیت‌های مهم تاریخ امام حسین (ع) و بیان جغرافیای تاریخ، عکس و بررسی اسناد تاریخی از رسالت‌های سرویس تاریخ کرب وبلا است که سعی دارد به نحو احسن آنها را نشر دهد.

• ادبیات: شخصیت امام حسین (ع) و واقعه عاشورا تأثیر عمیقی بر ادبیات فارسی گذاشته است. شاعران در طول قرن‌ها اشعار فراوانی دربارۀ آن حضرت و عاشورا سروده‌اند؛ به گونه‌ای که می‌توان اشعار عاشورایی را ژانر مستقلی در ادب فارسی قلمداد کرد.
اکثر شاعران فارسی‌زبان، حتی اگر شاعر آیینی نباشند، حداقل یک شعر در مدح و رثای سرور و سالار شهیدان دارند. این شاعران از نظر فکری و حتی مذهبی تفاوت‌های عمیقی با هم دارند و تفسیر آن‌ها از واقعۀ عاشورا هم با یکدیگر متفاوت است. ولی در یک چیز مشترکند و آن عشق و ارادت به امام حسین (ع) است.
سعی ما بر این است که همۀ اشعار عاشورایی را جمع‌آوری کنیم و در اختیار عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) قرار دهیم. ملاک گزینش اشعار کیفیت محتوایی و ادبی آن‌هاست. از این منظر اشعاری که ایراد وزن و قافیه یا اشکالات معنایی مانند سبک شمردن جایگاه اهل بیت علیهم‌السلام و یا غلو در حق ایشان داشته باشد استفاده نمی‌شود.
معرفی کتاب‌های پژوهشی در زمینۀ عاشورا و همچنین معرفی شاعران عاشورایی هم از فعالیت‌های این بخش است که برای پژوهشگران و کتاب دوستان مفید خواهد بود.

• سخنرانی: بسیاری از پژوهشگران و محققین، دستاوردهای خود را در قالب سخنرانی ارائه می‌کنند که معمولا امکان شنیدن همه سخنرانی‌ها آن هم به صورت کامل برای افراد مقدور نیست. در نتیجه این بخش کوشیده است مطالب برگزیده از سخنرانان را به صورت موضوعی و کوتاه، تحت عنوان بخش «کوتاه و شنیدنی» در اختیار مخاطبانش قرار دهد.
دسته‌بندی موضوعی سخنرانی‌ها و سخنرانان به وسیله آلبوم‌های گوناگون در این بخش باعث شده است تا مخاطبین بتوانند به راحتی به موضوعات مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند. همچنین خلاصه و پیاده‌سازی آلبوم‌ها و سخنرانی‌ها خدمتی دیگر از بخش سخنرانی است که به منظور آگاهی بیشتر مخاطبین از محتوای یک فایل صوتی تنظیم شده است.

• مقالات: در این بخش سعی شده است با ارائه مقالات علمی و تخصصی سطح آگاهی افراد نسبت به موضوعات مرتبط با سیدالشهدا (ع) افزایش یابد. مقالات تاریخی، تحلیلی، پژوهشی و مستند از انواع مواردی است که در این قسمت در دسترس مخاطبین قرار گرفته است.
تولید مقاله، خلاصه و بازنویسی کتب، جمع‌آوری و گزینش مقالات، بازنشر مقالات مکتوب و … از جمله فعالیت‌هایی است که در بخش مقالات به آن‌ها پرداخته می‌شود.

• گالری تصاویر: بخش گالری به دو قسمت کلی تصاویر گرافیکی و عکس‌ها تقسیم می‌شود. تصاویر تولید شده توسط تیم گرافیک «کرب‌وبلا» در قالبی مدرن و با هدف دمیدن روحی تازه در فضای گرافیکی مذهبی کشور طراحی شده است.

گفتنی است «کرب‌وبلا» در سال ۹۷ کاندید بهترین وبسایت یازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در گروه دین و معارف بود.

در سال ۹۸ اخبار خود را در وبنا منتشر کنید / راه های ارسال خبر به وبنا

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *