آذری جهرمی، در هیئت عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور:

بدون رضایت مردم اقتصاد رشد نخواهد کرد/ بخش خصوصی حوزه فناوری اطلاعات سال پر رونقی خواهد داشت/سال آینده باید در پارلمان اقتصاد توسعه فضای مجازی تصمیمات هماهنگ بگیریم

تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷

محمدجواد آذری جهرمی، صبح امروز با حضور در هیئت عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در ابتدای سخنان خود با یادآوری تاریخ امروز گفت: امروز ۲۱ اسفند مصادف است با یک‌صد و چهل و دومین سال تأسیس وزارت ارتباطات که این روز را به همکاران در وزارت ارتباطات تبریک می‌گویم. همچنین امروز دوازدهم مارس سالروز ابداع وب در ۳۰ سال پیش است که طبیعتاً این ابداع مبنای تحولی بزرگ در تاریخ فناوری اطلاعات محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اثرات تکنولوژی بر تحولات گفت: تلفن ثابت زمانی که آمد فاصله شهرها را به‌شدت کوتاه کرد. تلفن همراه که آمد فاصله افراد را کاهش داد. اینترنت اشیا که در حال ظهور و بروز است می‌خواهد اشیا را به یکدیگر نزدیک کند. تصور کنید چه رخداد عظیمی قرار است رخ دهد.

وزیر ارتباطات افزود: پس ما با یک تحول مواجهیم که صرفاً در حوزه فناوری هم نیست. تحول فناوری روی فرهنگ، زندگی، اجتماع، اقتصاد و سیاست اثر می‌گذارد و تک بعدی هم نیست. طبیعتاً آن‌کسانی که مسلط به تغییرات هستند در این شرایط وزن‌کشی‌ها و کشش‌های خاص خودشان را دنبال می‌کنند.


وی ادامه داد: هرکسی یک گفتمانی را تعریف و تلاش می‌کند تحولات را به سمت سبک گفتمانی خودش نزدیک کند. یکی طرفدار لیبرالیسم است، طبیعتاً این تحولات را به سمت لیبرالیسم می‌برد و تلاش می‌کند که آن را با گفتمان خودش توسعه دهد. طرفداران کمونیسم هم به همین ترتیب؛ بنابراین هرکسی می‌خواهد متناسب با گفتمان خودش حوزه را به سمت خودش هدایت کند.

وزیر جوان دولت تدبیر و امید با طرح این سؤال که ابزارهای موجود در تحول دیجیتال در حوزه تکنولوژی چیست گفت: این ابزارها زیرساخت‌هایی هستند به اسم ۵G، اینترنت اشیا، بیگ دیتا، هوش مصنوعی. ما برای در اختیار گرفتن این ابزارها چه اقداماتی انجام داده‌ایم؟ ۴۳ درصد سرمایه‌گذاری توسعه فناوری هوش مصنوعی در دنیا توسط ایالات‌متحده آمریکا انجام می‌شود و با اختلاف فاحش با رقم ۸ درصد کشور بعدی چین است.

وی افزود: وضعیت ما این در حوزه چیست؟ کل اعتبارات تخصیص‌یافته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از ابتدای سال ۹۷ تا امروز هزار میلیارد تومان بیشتر نبوده است که با این رقم باید حقوق کارمندان را بدهیم، صنعت فضایی و دسترسی همگانی را توسعه دهیم و انتظارات دیگران را هم مدنظر داشته باشیم. چقدر از این بودجه وزارت ارتباطات را به توسعه هوش مصنوعی تخصیص داده‌ایم؟ چقدر صرف حوزه اینترنت اشیا شد؟ این‌ها مسائلی است که باید از بعد کلان موردتوجه قرار گیرند.

آذری جهرمی تصریح کرد: بعضی از حرف‌ها که از عناصر سیاسی وارد حوزه ما می‌شود، وقتی با نگاه تحول گرایانه به آن توجه می‌کنیم، آدم را دچار تردید می‌کند که این حرف‌ها آیا از جنس نفوذ برای بازداشتن ما با تعریف پروژه‌های سرکاری است؟ هرچند ظاهر این حرف‌ها به قول خودشان انقلابی پسند است. ولی وقتی به دید باطن، مسئله را نگاه می‌کنیم می‌بینم این‌طور نیست. پروژه‌هایی که همه می‌دانیم اگر ورود کنیم و همه سرمایه و انرژی‌مان را بیاوریم انتهایش هیچ دستاوردی نخواهیم داشت.

وی افزود: تحول دیجیتال در حال رخ دادن است و علی‌رغم صحبت‌هایی که می‌شود ما در این معادلات می‌توانیم مؤثر باشیم به‌شرط اینکه وزن، جایگاه و تابع حرکتی خودمان را بشناسیم.

وزیر ارتباطات گفت: همان‌طور که ماشین بخار و لوکوموتیو و سایر تکنولوژی‌ها آمدند و ما از آن‌ها استفاده کردیم، نمی‌شود در حوزه تحول دیجیتال خودمان را محدود کنیم. منتها در این حوزه باید ایدئولوژی‌ها و بایدونبایدهای خودمان را داشته باشیم؛ بایدونبایدهایی متناسب با توانمندی‌های خودمان.
آذری جهرمی بابیان اینکه از ابتدای دولت دوازدهم به‌صورت ویژه اعلام کردیم روی اقتصاد دیجیتال تمرکز خواهیم کرد گفت: بر همین مبنا تمرکزمان را گذاشتیم روی تقویت لایه خدمات، البته توسعه شبکه هم در دستور کار قرار گرفت چراکه توسعه شبکه، زیرساخت توسعه خدمات است. امروز تحرک قابل‌توجه در اکوسیستم کسب‌وکارهای نوپای کشور که علائم آن حضور ۵ عضو از حوزه ICT در اتاق بازرگانی و یا توجه بیشتر به فناوری در کشور است، اتفاقی به دست نیامده و این حاصل یک برنامه‌ریزی مدون است.

وی افزود: نشانه‌هایی وجود دارد که حکایت از آن دارد این حوزه کم‌کم جایگاه خودش را پیدا می‌کند. نشانه‌های فنی و آماری هم برای آن وجود دارد. من مثالی زدم که شاید به مذاق برخی خوش نیامد و در فضای مجازی هم به آن پرداختند و آن در ارتباط با گوشی‌های اپل بود.

آذری جهرمی تصریح کرد: سال ۱۳۸۹ اپل ایران را تحریم کرد ولی نه‌تنها تقاضای گوشی‌های اپل در بازار ما کم نشد بلکه بیشتر هم شد. چون مردم می‌خواستند فقط از این گوشی برای شبکه‌های اجتماعی و سرگرمی استفاده کنند؛ اما بر اساس آماری که سازمان تنظیم مقررات رادیویی در اختیار ما قرار داده است پیش از اعمال محدودیت‌های اخیر اپل، روزی ۷ هزار گوشی اپل وارد شبکه می‌شد. روزی که محدودیت‌های اپل اعمال شد در ۵ روز متوالی ما نه‌تنها رشد ۷ هزار گوشی اپل در شبکه را نداشتیم بلکه حدوداً روزی ۷۰ هزار گوشی اپل فعال داخل شبکه خاموش می‌شد.

وزیر جوان کابینه تأکید کرد: دلیلش مشخص است، چون این گوشی‌ها کاربرد خود را ازدست‌داده بودند. مردم می‌خواستند از این گوشی برای خدمات بانکی، بهداشتی، خرید و یا سایر خدمات مبتنی بر تلفن همراه استفاده کنند که نمی‌توانستند. البته این به معنای این نیست که همه، گوشی اپل خود را خاموش کردند و کنار گذاشته‌اند. ولی این اتفاق نشان داد که اپل دارد بازار خود را در ایران از دست می‌دهد، چون چسبندگی سرویس‌های ایرانی ارائه‌دهنده خدمات به مردم رونق پیداکرده است.

وزیر ارتباطات بابیان اینکه این‌ها نشانه‌های رشد اکوسیستم فناوری اطلاعات در داخل کشور است گفت: امروز خدمات عمومی مردم مبتنی بر تلاش بخش خصوصی در حال رشد است. البته بخش خصوصی ما هم مشکل دارد و امروز مشکلاتشان با توجه به بزرگی این بخش حادتر هم شده است. مشکلات اول جذب سرمایه‌های کلان و مشکل دوم نیروهای انسانی کارآزموده و مقررات دست و پاگیر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان اینکه معتقدیم آن بخشی که قابل‌توجه است و می‌تواند ثروت ساز باشد بخش خدمات است گفت: آن چیزی که دیگران‌هم به دنبالش هستند تا بازار ما را در اختیار بگیرند همین بخش است. البته با توجه به اینکه آن‌ها تحریم‌هایی بر بازار ایران اعمال کرده‌اند خودشان برای تصاحب بازار ایران موانعی ایجاد کرده‌اند و این فرصتی است که شرکت‌های داخلی ما بتوانند رشد کنند و همین امر باعث شده است هرروز خدمات متنوعی در بازار ایران شکل بگیرد.

وی افزود: نشانه این رشد هم این است که ۱۳۰ هزار اپلیکیشن در یک سال به رقم ۲۵۰ هزار اپلیکیشن رسیده است؛ بنابراین برای این موضوع حتماً باید برنامه داشته باشیم. به همین خاطر از پیشنهاد نظام صنفی برای معرفی نماد «بیستون» به‌عنوان هدف‌گذاری استقبال می‌کنیم و طبیعتاً در اولین جلسه شورای فنی وزارت ارتباطات در سال ۹۸، هیئت‌مدیره نظام صنفی رایانه‌ای را دعوت می‌کنیم تا این برنامه را موردبررسی قرار دهیم. تا برای رسیدن به اهدافی که در این جلسه اشاره شد و جزء برنامه‌های ما نیز هست با برنامه‌ریزی مشترک آن را محقق کنیم.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه حوزه بین‌الملل هم برای توسعه اقتصاد دیجیتال موردتوجه وزارت ارتباطات است گفت: دراین‌باره مذاکرات جدی با کشورهای همسایه داریم و امیدواریم بتوانیم الکامپ سال آینده را با حضور چند تن از وزرای کشورهای منطقه برگزار کنیم.

وی تأکید کرد: به‌طورجدی به توسعه بازار خودمان در منطقه توجه داریم، برای برخی از تکنولوژی‌ها، بازار داخلی کفایت نمی‌کند و هم برای فراگیری برخی موضوعات ضروری است در بازارهای بین‌المللی حضور پیدا کنیم.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه در کنار همدیگر باید تعیین کنیم چه اهدافی می‌توانیم داشته باشیم گفت: نخستین هدف باید این باشد که در مسیر استقلال کشور پیشرفت کنیم آن‌هم با توجه به تحولاتی که در فضای اطراف کشور ما رخ‌داده و می‌دهد. این‌یک هدف غایی و بزرگ است که همه باید برای آن تلاش کنیم. در تحول دیجیتال هم شرایط ما نباید بدتر شود. قطعاً باید شرایط مثبت‌تر از قبل شود و آن را بهبود ببخشیم.

وی افزود: نکته دوم این است که با توسعه فناوری و تحول دیجیتال به سطح رفاه مردم کمک کنیم، بهره‌وری در کشور را بالا ببریم، محیط‌زیست را بیشتر حفظ کنیم، بتوانیم اشتغال را توسعه دهیم، بتوانیم شفافیت و مقابله با فساد را رشد دهیم. این‌ها اهدافی است که باید به آن برسیم و با تحقق این‌ها بتوانیم اقتصادمان را بزرگ‌تر و شکوفاتر کنیم.

وی ادامه داد: البته این اقتصاد بدون استقلال رشد نخواهد کرد. این اقتصاد رشد نخواهد کرد اگر مردم رفاه نداشته باشند، اگر ابزاری تولید شود اما نارضایتی مردم را به همراه داشته باشد اقتصاد هم رشد نخواهد کرد. این موضوعی است که خیلی تلاش داریم آن را برای برخی جا بیندازیم که بدون رضایت مردم رشد اقتصادی نخواهیم داشت اما متأسفانه جا نمی‌افتد.

وی افزود: قطعاً با همه بلندپروازی‌ها و همه تلاش‌ها نمی‌توانیم تا سال ۲۰۲۵ به ۲۰ درصد جی دی پی اقتصاد دیجیتال برسیم و این واقعیتی است چون تحقق این رقم نیازمند یکسری مؤلفه‌ها است. این اقتصاد برای رشد به بخش خصوصی فعال، سرمایه‌گذار فعال، همراهی اجتماعی و همسویی سیاسی نیاز دارد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: اگر هم‌افزایی‌ها شکل نگیرد اقتصاد دیجیتال رشد نخواهد کرد. انشا الله سال آینده بتوانیم یک تصمیم هماهنگ و متمرکز در پارلمان اقتصاد توسعه فضای مجازی کشور بگیریم و با همسویی که ایجاد خواهیم کرد و با ظرفیت‌هایی که خواهیم داشت به این سمت برویم که مابقی را توجیه کنیم تا این‌گونه نباشد امروز در اقتصاد، یک موضوعی به اسم ستاره، مربع از اقتصاد اپلیکیشن ها و خدمات واقعی مردم بزرگ‌تر باشد این یعنی رشد کاریکاتوری.

وزیر جوان دولت تدبیر و امید در خاتمه با تبریک سال نو پیش‌بینی کرد علی‌رغم مشکلات حاکم بر فضای اقتصادی کشور بخش خصوصی حوزه فناوری اطلاعات سال آینده سال پررونقی خواهند داشت.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *