آذری جهرمی: استارتاپ های ما فقط در مرحله ثبت شرکت سه ماه از دنیا عقب می افتند

تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۷

محمد جواد آذری جهرمی در دومین همایش جوانان و قانون گذاری، گفت: عدم مدیریت علمی و صحیح در عرصه های مختلف نکته ای است که کشور از آن رنج می برد. جوانان فکر می کنند با جابه جا شدن آدم ها و مسایل بین نسلی این موارد حل می شود. هرچند مطالبه جوان گرایی موضوع درستی است اما نباید در جامعه دوقطبی پیر و جوان بدل شود.

وی افزود: ما به جوانان می گوییم دنبال کار دولتی نباشند و این سم است. او هم تا سراغ راه اندازی یک کسب و کار می رودف از همان اول با بدبختی هایی که ما برایش ایجاد کرده ایم مواجه می شود. البته خیلی از این حوانان با وجود همه مرارت ها کارهای شان را جلو می برند و اثراتی ماندگار در اپلیکیشن های گوشی های موبایل خلق می کنند.

وزیر ارتباطات ادامه داد: اپلیکیشن های زیادی را جوانان ایرانی درست کرده اند. البته فقط ۵ درصد این جوانان موفق به ایجاد برندی بزرگ می شوند. ۹۵ درصد دیگر شکست خورده ولی دوباره کار را شروع می کنند. با این حال جوانی که به دنبال سهمش از اقتصاد است، وقتی با یک فضای رانتی در کشور مواجه می شود، ناامید می شود.


آذری جهرمی ادامه داد: یک جوان باید وقت و خلاقیت و انرژی زیادی برای راه اندازی کسب و کار بگذارد، اما وقتی می بیند یکی با یک حرکت ۳۰ میلیارد تومان پول ظرف دو هفته در جیبش می گذارد، دیگر چه انگیزه ای برای کار کردن دارد.

وی با بیان این که امروز جنگ اقتصادی به راه افتاده و اتاق جنگ آن وزارت خزانه داری امریکاست گفت: در شرایطی که تلاش جوانان و دیپلمات ها و نظامیان برای رشد کشور جهاد است، چرا یک فاسد و رانتخوار باید به راحتی به اهدافشش برسد.

وزیر فاوا گفت: ریشه رانت در قوانین است. قانونی که معماری خوبی نداشته باشد و با یک هفته نشست و برخاست تصویب شود، معلوم است که نمی شود از آن انتظار شق القمر داشت.

آذری جهرمی با بیان این که باید متولیان به این باور برسند که جوانگرایی لازم است گفت: آقای انصاری معاون رییس جمهور به من گفت  تو که خودت وزیر جوانی هستی چرا دو نفر از معاونانت بازنشسته هستند. دلیلش این است که نظام های کنترلی را به گونه ای گذاشته ایم که یک فرد جوان از پس آنها بر نمی آید. اصل کار، پیچیدگی چندانی ندارد و یک جوان با علمش کار را پیش می برد اما بلد نیست با دستگاه های نظارتی و بازرسی تعامل کند و به ناچار از نیروهای قدیمی استفاده کنیم.

وی با بیان این که برخی به من می گویند مسوولین چرا در مقام مطالبه قرار می گیرند گفت: این ها مطالبه نیست بلکه بیان واقعیات است تا مسایل حل شود.

وزیر فاوا گفت: در حالی در عصر دیجیتال زندگی می کنیم که یک استارتاپ برای ثبت شرکت، باید سه ماه منتظر بماند. یعنی ما همواره در نظام اقتصادی دنیا فقط برای ثبت شرکت سه ماه عقبیم.

آذری جهرمی با بیان این که قانون تجارت مربوط به ۹۷ سال پیش است گفت: انقلاب دوم و سوم صنعتی به پایان رسیده و اکنون وارد انقلاب چهارم می شویم اما ما همچنان از قانون ۹۷ سال پیش استفاده می کنیم. مثلا اگر یک کسب و کار نوپا بخواهد از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند، می گوید نشانی دفترت را بده تا کد کارگاه بدهیم. در نظام اقتصادی جدید اصلا دفتر فیزیکی معنی نمی دهد. این مشکلات خیلی ساده به نظر می رسند اما سدهای بسیار بزرگی هستند.

وی ادامه داد: البته کار برای اصلاح این روندها آغاز شده است و رییس جمهور به صورت جدی روی این مساله نظر دارند. از ابتدای دولت نیز  در ۶ جلسه مفصل صحبت شده و به دستگاه ها وظایفشان تکلیف شده است، هرچند هماهنگی دستگاه ها انرژی زیادی می برد.

منبع: فناوران

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *