رونمایی از اپلیکیشن ترابرنت، محصول ۵ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس

تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۶

مجوز نخستین بازارگاه هوشمند و اینترنتی حمل‌ونقل کالا در کشور، روز سه‌شنبه در مراسمی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صادر و رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، در این مراسم با حضور رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجوز نخستین بازارگاه هوشمند و اینترنتی حمل و نقل کالا در کشور تحت عنوان ترابرنت که با همکاری چند شرکت فناور و دانش‌بنیان با هدف افزایش بهره‌وری در صنعت حمل‌ونقل کشور راه‌اندازی شده است، صادر شد.

ترابرنت چیست؟

با استفاده از این اپلیکیشن هوشمند که بستری آنلاین و یکپارچه برای ارتباط بین صاحبان کالا و رانندگان و هوشمندسازی سیستم حمل‌ونقل جاده‌ای در کشور است، ‌صاحبان کالا،‌ باربری‌ها و ترخیص‌کاران می‌توانند اعلام بار کرده و رانندگان نیز می‌توانند درخواست حمل بار به این سامانه اعلام کنند.


دکتر اسماعیل قادری فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم در سخنانی با بیان این که اپلیکیشن ترابرنت به منظور ساده‌سازی فرایند جابجایی و حمل بار و کالا ایجاد شده است، افزود: این اپلیکیشن با ایجاد یک جامعه از ارائه دهندگان حمل‌ونقل قابل اعتماد، می‌تواند خدمات با کیفیت جابجایی با قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه را برای متقاضیان فراهم کند. وی گفت: با استفاده از این اپلیکیشن اینترنتی مشکل برگشت خالی خودروها و کامیون‌های حمل بار که مستلزم هزینه‌هایی است به طور حتم از بین خواهد رفت. قادری‌فر ادامه داد: ما می‌توانیم از ابزارهای الکترونیکی و فناوری‌های نوین برای پاسخگویی به نیازهای کشور به درستی استفاده کنیم. به همین دلیل حمایت از این گونه استارتاپ‌ها را در دستور کار جدی خود داریم.

قادری‌فر با تاکید براین که وزارت راه و شهرسازی با حمایت شخص وزیر و همراهی مجموعه حمل و نقل راهداری و جاده‌ای کمک‌های موثر و غیرقابل کتمانی در فرایند شکل‌گیری ترابرنت داشته است، گفت: ما در ابتدای راه هستیم و با قوت توانسته‌ایم یک پلتفرم را بعنوان یکی از نمونه‌ها معرفی کنیم. وی در عین حال ادامه داد: معاونت علمی و فناوری برای جاری شدن این گونه کارها با مشکلاتی مواجه است چراکه طبیعتا ما در مجموعه دولت و معاونت علمی با مجموعه سنتی بزرگ مواجه هستیم که در طول ۶۰ سال گذشته شکل گرفته و تغییرات در این بخش نیازمند شکستن بسیاری از سدها است.

تاکنون ۲۳ استارتاپ فعال در حوزه حمل‌ونقل شناسایی شده است

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص اینکه در حال حاضر چند استارتاپ در حوزه حمل‌ونقل فعال است، گفت: ما سه ماه پیش یک رویداد چالشی و نوآورانه بصورت تخصصی در حوزه حمل‌ونقل برگزار کردیم که در آن رویداد حدود ۲۳ استارتاپ فعال در این حوزه شناسایی شد. قادری‌فر افزود: از این تعداد چهار تا پنج استارتاپ توانسته‌اند که فعال شوند و بالا بیایند، ما نیز در معاونت علمی قطعا همه تلاش خود را برای تسهیلگری و رفع موانع حوزه کسب‌وکار به کار خواهیم بست.

ترابرنت محصول ۵ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس است

کیوان جعفری مدیرعامل شرکت ترابرنت که از ۵ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس تشکیل شده است، در این مراسم در سخنانی با بیان اینکه، بازار امروز محل تلاقی عرضه و تقاضا است و این نیز می‌طلبد که بازیگران بازار تعامل سازنده با یکدیگر داشته باشند گفت: کار ما تمرکز بر توسعه سرویس‌های ارزش افزوده در حوزه حمل‌ونقل بوده است و نیز تعریف یکسری سرویس‌ها همچون نظارت و همچنین ردیابی کالا که تاکنون در کشور ما وجود نداشته است. وی با بیان این که ناوگان حمل‌ونقل در کشورمان به جای شرکت‌ها بیشتر تحت تملک افراد حقیقی است گفت: تمرکز ما روی تکنولوژی‌های ردیابی است و طوری می‌خواهیم عمل کنیم که ضمن نظارت مستمر بر کالا، هزینه حمل کالا به شدت کاهش یابد. این درحالی است که در حالت قبلی این وجود نداشته است.

خدمات و اهداف ترابرنت

به گفته مدیرعامل شرکت ترابرنت، تمامی ناوگان مورد استفاده در سامانه جدید مجهز به سیستم رهگیری در لحظه است و صاحبان کالا و محموله با استفاده از یک اپلیکیشن و حتی از طریق موبایل خود می‌توانند موقعیت مکانی کالای خود را در تمام ساعات شبانه روز و لحظه‌ای بر روی نقشه ملاحظه کنند. وی ادامه داد: با توجه به تعداد ناوگان فعال حمل بار برون شهری در کشور و نگاهی به میزان عرضه و تقاضا در مبادی و مقاصد اصلی تولید کننده و مصرف کننده با دیدگاه مهندسی برنامه‌ریزی حمل‌ونقل امکان این مهم فراهم می‌شود که با حذف واسطه، کنترل تعداد سرویس‌های حمل‌ونقل بار در کشور به میزان قابل توجهی مدیریت شود. وی افزود: متقابلا این اقدام تاثیر مثبتی در کاهش هزینه‌ها و در نهایت رضایتمندی عوامل خدمات دهنده و خدمات گیرنده، مصرف سوخت، میزان آلایندگی و حفظ و نگهداری راه‌های کشور خواهد داشت.

به گفته جعفری، عضویت در درگاه اینترنتی ترابرنت رایگان است و به ازای سرویس دریافتی هزینه دریافت می‌شود. بحث قیمت‌گذاری برای ما نیز موضوع مهمی است که سعی در شفاف‌سازی و به صرفه بودن آن برای باربری‌ها و رانندگان حمل‌ونقل داریم. وی ادامه داد: در واقع سامانه جدید با معرفی انواع ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای مجهز و استاندارد امکان ارائه خدمات مطمئن، باکیفیت و ایمن را در یک فضای رقابتی برای صاحبان کالا فراهم می‌کند.

به منظور دریافت اطلاعات بیشتر به وبسایت ترابرنت مراجعه نمایید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *