انجمن اهدای عضو ایرانیان، صدور آنلاین کارت اهدای عضو

تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

اهدای عضو از افراد مرگ مغزی پدیده مقدسی است که ابعاد مختلف پزشکی، اجتماعی، مذهبی و حتی اقتصادی در آن به گونه‌ای درگیرند که کمتر پدیده‌ای را می‌توان با آن مقایسه کرد. از نظر پزشکی اهدای عضو و پیوند اعضا در بلندترین قله‌های علم پزشکی قرار داشته و نشان از توانایی علمی و تکنولوژی بالای یک کشور دارد. از طرفی ثابت شده است که بدون رضایت خانواده، اهدای عضو افراد مرگ مغزی باعث اثر بد بر خانواده و بالطبع جامعه می‌گردد. بنابراین ارتقای فرهنگ و آگاهی جامعه در زمینه اهدای عضو از افراد مرگ مغزی از ضروریات است.

انجمن اهدای عضو ایرانیان

انجمن اهدای عضو ایرانیان از سال ۱۳۹۴ شروع به کار کرد و اهداف اصلی این انجمن انسجام و ارتقای فعالیت‌های فرهنگی اهدای عضو در جامعه، مددکاری خانواده‌های اهداکننده عضو، آموزش تیم‌های اهدای عضو کشور، حمایت از پژوهش‌های مرتبط با اهدای عضو و در نهایت کمک به سیستم درمانی کشور در حمایت از اهدا و پیوند اعضا در ایران است که تا کنون ۷۰ طرح فرهنگی را طراحی و اجرا نموده است.

فعالیت‌های فرهنگی

از فعالیت‌های مهم فرهنگی این انجمن می‌توان به برگزاری مراسم بزرگداشت پیوند اعضا به نام جشن نفس، برگزاری سالانه جشنواره فرهنگی هنری نفس در کلیه رشته‌های فرهنگی، ادبی و هنری، و طراحی نخستین سامانه ملی و صدور کارت اهدای عضو اشاره کرد. از دیگر فعالیت های این انجمن، آموزش منسجم و حرفه‌ای فراهم آوری اعضا به تیم‌های فراهم‌آوری کل کشور است که با برنامه‌ریزی منظم و هماهنگی مرکز مدیریت پیوند اعضای وزارت بهداشت در حال اجرا است. لازم به ذکر است که اثر این دوره‌های آموزشی بر تک تک استان‌هایی که از این دوره‌ها بهره برده‌اند با بالا رفتن حداقل سه برابری آمار اهدای عضو در آن استان‌ها همراه بوده است.


تشکیل کمیته‌های تخصصی و اهداف آن

با تشکیل کمیته‌های مختلف تخصصی از جمله کمیته‌های علمی، کمیته هنرهای تجسمی، کمیته انیمیشن، کمیته شعر و ادبیات، کمیته موسیقی و … این انجمن از دانش و توان نیروهای متخصص هر رشته در راستای ارتقای اهدای عضو و پیوند اعضا در کشور استفاده می‌نماید. در کمیته‌های تخصصی این انجمن، هنرمندان بنام هر رشته با تشکیل جلسات بارش افکار و مباحثه، برنامه‌های تخصصی خود را در زمینه‌های مختلف به انجمن ارائه می‌نمایند و در صورت تصویب در شورای فرهنگی انجمن و تأمین بودجه‌های لازم، با کمک کمیته اجرایی انجمن به مرحله اجرا می‌رسانند.

مددکاری خانواده‌های اهداکننده عضو از جمله مقوله‌هایی است که به دلیل اصرار این خانواده‌ها به حفظ تقدس عمل بزرگوارانه آنها در نجات جان بیماران با اهدای اعضای عزیزانشان و ترس از زیر سؤال رفتن این اجر با دریافت کمک از دیگران، از پیچیده‌ترین انواع حمایت از نیازمندان است و مددکاران حرفه‌ای این انجمن با ظرافت تمام به انجام آن مشغولند.

اهداف انجمن

درنهایت این انجمن درنظردارد تا با استفاده هرچه بیشتر ازهمراهی ارگان‌های مختلف و هنرمندان و افراد صاحب‌نام کشور بیش از پیش در هموار ساختن این راه سخت و در عین حال مقدس کوشا باشد و با نظاره بیمارانی که با پیوند زندگی دوباره یافته‌اند و آرامشی که در قلب درون خانواده‌های مرگ مغزی ایجاد شده است مانند همیشه پرانرژی و فعال بکوشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت کارت اهدای عضو به وبسایت انجمن اهدای ایرانیان مراجعه نمایید و این انجمن را از طریق صفحه اینستاگرام، کانال تلگرام دنبال کنید.

وبسایت انجمن اهدای ایرانیان در گروه انجمن‌ها به انتخاب داوران در نهمین دوره جشنواره وب و موبایل ایران به عنوان برترین وبسایت معرفی شد.

۲ دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است

  1. علاقه دارم به کار خیر.جون چند نفر رو نجات میدم.تا موقعی که زنده هستن منم زنده هستم اما به نحوه دیگه.در عوض یه خانواده دیگه هم خوشحال میشن.

  2. من خیلی دلم میخواهد همچین کاری کنم.همیشه اینکارا رو دوست دارم.میشه کارتش رو واسه من صادر کنید چون من گروه خونیم o+شاید توانستم کمک کسی کنم

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *