ماه: دی ۱۳۸۹

گزارش تصویری از نشست فعالان وب

گزارش تصویری از نشست فعالان وب

وبنا – به نقل از عصرجوان – سومین جلسه فعالان حوزه وب عصر روز سه شنبه راس ساعت ۱۷:۰۰ در دفتر فناوری اطلاعات خاورزمین برگزار گردید. در این جلسه که با شرکت فعالین در حوزه وب فارسی برگزار شد به موضوعات مختلفی از جشنواره وب فارسی و آکادامی وب ایران پرداخته شد.

برای مشاهده گزارش تصویری به آدرس http://asrjavan.com/webfarsi مراجعه کنید.

پنجمین جلسه فعالان وب برگزار شد

پنجمین جلسه فعالان وب برگزار شد

وبنا – مصطفی لامعی – چند وقتی است که عده ای از فعالان وب طی جلساتی دور هم جمع می شوند و به بحث و بررسی مسائل مختلف کاری در حوزه وب می پردازند. پنجمین جلسه با حضور جمعی از این فعالان تشکیل شد. در این جلسه موضوعات مختلفی از جمله روند داوری دور بعدی جشنواره وب سایت های ایران که توسط سایت وبنا برگزار می شود، راه اندازی وب آکادمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

فکر اولیه راه اندازی چنین نشستهایی توسط پرهام باغستانی مطرح شد. ایشان معتقد هستند که وجود نشستهای تخصصی افراد فعال در وب می تواند موجبات پیشرفت جامعه مجازی ایران را فراهم کند. این جلسات با شرکت ۱۰ نفر در جلسه اول شروع شد و در جلسه پنجم بیش از ۴۰ نفر حضور داشتند.

فعالان وب چه کسانی هستند؟

از جمله سوالاتی که در جلسه پنجم مطرح شد این بود که چه کسانی فعالان وب هستند و چگونه شناخته شده اند؟ از نظر ترتیب دهندگان جلسه (شایان شلیله، پرهام باغستانی) فعال وب کسی است که دارای وبلاگ نسبتا مطرحی باشد و یا کسب و کار آنلاینی را راه اندازی کرده باشد. البته کسانی هم که در رسانه های اجتماعی فعالیت می کنند نیز جزء این دسته تلقی می شوند. عده دیگری از دوستان نیز طراح وب هستند. البته این بدان معنا نیست که برای شرکت در این جلسات گزینش خاصی انجام می شود. البته ممکن است در مورد نحوه شرکت در جلسات از خود بپرسید که باید عرض کنم اگر فعال وب باشید قطعا از نحوه شرکت در این جلسات با خبر هستید. به زودی با راه اندازی سایت وب آکادمی اطلاع رسانی دقیق تری در این مورد صورت خواهد گرفت. سایت وب آکادمی در حقیقت ایده ای است برای تکمیل کردن نشستهای فعالان وب و هدف از آن تسهیل راه اندازی نشستهای تخصصی در مورد موضوعات مربوط به وب است.

از جمله نکاتی که بنده در این جلسات متوجه آن شدم این است که با اینکه ایده برگزاری جلسات توسط عده ای از دوستان مطرح و اجرا شده، قصد ندارند این جلسات را در قبضه خود نگه دارند. در حقیقت بارها توسط مدیران اجرایی جلسات به این نکته اشاره شده است که این جلسات متعلق به تمامی فعالان وب است و همین فعالان باید برای بهبود عملکرد آن اقدام کنند. آنچه که در حال اتفاق افتادن است یا مدیران اجرایی جلسات قصد دارند به آن سمت حرکت کنند چیزی شبیه جوامع متن باز است. یک هسته مرکزی پروژه ای را راه اندازی می کند و باقی اعضا به توسعه آن کمک می کنند و به عبارت دیگر همین فعالیت اعضا است که باعث ادامه هدایت پروژه ها می شود.

برای بنده به عنوان یک وبلاگ نویس یکی از جنبه های جالب این جلسات آشنا شدن با افرادی بود که قبلا در جامعه مجازی با آنها در تعامل بودم و هم اکنون می توانستم به صورت حضوری با آنها آشنا شوم.

امید است در آینده برگزاری این جلسات بیشتر نقش تخصصی به خود گرفته و شاهد حضور افراد بیشتری باشیم.

گزارش جلسه فعالان وب ایران

گزارش جلسه فعالان وب ایران

وبنا – سید رضا محمدی – در بیست و هشتم دی ماه جمعی از فعالان در حوزه وب و دست اندرکاران دوره های قبل جشنواره وب ایران طی نشستی دوستانه در خصوص مسائل مربوط به جشنواره وب ایران ، نحوه برگزاری چهارمین دوره جشنواره و تاسیس آکادمی وب به تبادل نظر پرداختند . این جلسه با حضور پررنگ تر فعالان وب نسبت به جلسات قبلی برگزار گردید که نشان از علاقه مندی بیشترنسبت به جشنواره وب ایران را می رساند و حضور تعدادی از دوستان از سایر شهرهای ایران و قبول زحمت از جانب ایشان از موارد جالب توجه این جلسه بود .

در ابتدای جلسه پرهام باغستانی دبیر علمی جشنواره وب ضمن خوش آمدگویی به حضار در جلسه موضوعات جلسه را به اختصار بیان داشت که محدود به دو موضوع برگزاری چهارمین دوره جشنواره وب و نیز تاسیس آکادمی وب و فعالیت دوستان و علاقه مندان در این آکادمی تت یک چارت مشخص بود

سپس شایان شلیله مدیر وبنا و دبیر جشنواره وب ایران بطور خلاصه زمان ، مدت و نحوه برگزاری چهارمین جشنواره وب ایران را بیان نمود وی آغاز دوره جدید جشنواره را ابتدای بهمن ماه سال جاری عنوان که از این تاریخ مدیران سایت ها و خدمات آنلاین مجاز به ثبت نام وبگاه خود جهت شرکت در جشنواره از طریق سایت جشنواره هستند و مهلت ثبت نام به مدت دو ماه و تا پایان اسفند ماه می باشد . وی آغاز بررسی و داوری سایت های شرکت کننده در جشنواره را پس از تعطیلات عید نوروز سال ۹۰ تعیین که پروسه داوری و اعلام کاندیداتور ها در گروه های مختلف سه الی چهار ماه به طول خواهد انجامید . ایشان اختتامیه جشنواره را مهرماه سال ۹۰ تعیین و اظهار امیدواری کردند تا با فراهم شدن شرایط مطلوب مراسم اختتامیه در یکی از شهرهای کشور بغیر از تهران برگزار کنند. قرار بر این است امسال علاوه بر مراسم اختتامیه لوح تقدیر و تندیس جشنواره هم تهیه و به نفرات برتر تقدیم گردد.

در ادامه آقای حمید امیر سمساری به دبیران جشنواره پیشنهاد دریافت ورودی ثبت نام از متقاضیان جهت تامین بخشی از هزینه های جاری جشنواره را دادند سپس بدلیل شائبات بوجود آمده در خصوص نحوه داوری جشنواره سوم حضار سوالاتی درخصوص ملاک تعیین داور و نیز ملاک داوری پرسیدند که پرهام باغستانی با قبول برخی مشکلات و قانون مند نبودن این دو پروسه نوید تهیه و تدوین شرایط و مقررات خاص در این زمینه را دادند که این امر خواهد توانست حرف و حدیث ها و انتقادات منطقی و بعضا غیر منطقی و از روی بغض و کین را کمتر کند و در این زمینه شفافیت سازی کند.

در ادامه جلسه آقایان مجید علوی زاده و کامران اصغری تهیه و تدارک لوگو و لوح تقدیر جهت نفرات برتر جشنواره را که در دوره های قبل صورت نپذیرفته بود را لازم و باعث اعتبار بخشی بیشتر به جشنواره و نیز نفرات برتر آن دانستند .

از دیگر موارد و پیشنهاداتی که در خصوص چهارمین دوره جشنواره وب از سوی حضار عنوان شد ارائه کارنامه آنلاین سایت های شرکت کننده حاوی نمرات داده شده و نقاط ضعف و قوت آن جهت قرار دادن در سایت بود که شایلن شلیله ضمن رد این پیشنهاد گفت این کارنامه با شرایط عنوان شده برای شرکت کنندگان ایمیل خواهد شد.

سپس پرهام باغستانی معیار های داوری را برشمرد که به دو دسته معیارهای عمومی و معیارهای تخصصی تقسیم کرد داوری در مرحله اول نظری بوده و داوران بر مبنای معیارهای عمومی شرکت کننده ها را بررسی و امتیاز دهی می نمایند و مرحله دوم که با راه یابی نفرات برتر مرحله اول داوری می شوند کیفی بوده و داوران بر مبنای معیارهای کیفی و تخصصی هر گروه بررسی و امتیاز دهی می شوند که در پایان نفرات برتر تعیین و معرفی می شوند.

ایشان ملاک انتخاب و شرکت در جشنواره را صرفا منوط به ثبت نام مدیر سایت در جشنواره دانستند و سایت هایی که ثبت نام نکرده باشند در جشنواره داوری نخواهند شد و همچنین علت رد سایت ها به اطلاع مدیران آنها خواهد رسید که مهلتی جهت رفع نواقص اعلامی تعیین که در صورت اصلاح مجددا بررسی و در صورت عدم اصلاح کنار گذاشته خواهند شد .

در مورد موضوع دوم جلسه که تاسیس آکادمی وب بود بدلیل محدودیت زمان باختصار پرهام باغستانی دبیر جشنواره وب ایران مطالبی عنوان نمودند از جمله اینکه برای فعالیت بهتر و سازمان یافته فعالان وب قرار است آکادمی وب تشکیل که در آن علاقه مندان بنا بر تخصص خود به فعالیت خواهند پرداخت تا به گونه ای نظام مند فعالیت در خصوص جشنواره وب صورت پذیرد به همین مناسبت فرم هایی بین حضار تقسیم شد که در آن ضمن پر کردن اطلاعات فردی ، هر شخص می بایست خدمات ، تخصص و فعالیت مورد علاقه خود به آکادمی وب و جشنواره وب ایران را درج نمایند تا بر مبنای همین اطلاعات و به زودی طی یک ساختار مشخص ، افراد با قبول مسئولیت های محوله به انجام وظیفه پردازند که این حرکت بشارت آینده ای روشن برای جشنواره وب را می دهد .

لوکوپوک در ۱۰۰ سایت اول ایران طبق آمار الکسا

لوکوپوک در ۱۰۰ سایت اول ایران طبق آمار الکسا

وبنا – طبق آمار سایت الکسا سایت آگهی های لوکوپوک در میان ۱۰۰ سایت اول ایران قرار گرفت. به گفته مدیر سایت این اتفاق از جهات زیر حائز اهمیت می باشد “لوکوپوک هیچ گاه از روش های غیر متعارف برای افزایش بازدیدهای خود استفاده ننموده است و لوکوپوک هیچ گاه آگهی های سایت های دیگر را برای افزایش بازدید خود کپی نکرد.”

وی در ادامه گفت “لوکوپوک هیچ وقت کیفیت خدمات خود را جهت جذب درآمدهای نامتعارف از قبیل بنرهای رنگارنگ، باز کردن پنجره های پاپ آپ و … قربانی نکرد. لوکوپوک هیچ وقت به ایمیل های ۱۴۰۰۰ کاربر عضو خود ایمیل تبلیغاتی نفرستاد و هیچ وقت این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار نداد.”

برای مشاهده سایت به آدرس http://www.locopoc.com مراجعه کنید.

خرید فروش اجناس دست دوم در همینا

خرید فروش اجناس دست دوم در همینا

وبنا – در این سایت کاربران بدون صرف هیچگونه هزینه ای کالاهای خود را در معرض فروش میگذارند. مدیر سایت به وبنا گفت ” همینا قراره بعنوان اولین سایت جامع خرید و فروش کالای دست دوم در ایران فعالیت بکنه و این وجه تمایز اصلی ان با دیگر سایت های مشابه فروشگاهی است”

برای مشاهده سایت به آدرس www.haminaa.com مراجعه کنید.

آی کلاب جدید آمد

آی کلاب جدید آمد

وبنا – وبلاگ آی کلاب که در حوزه اینترنت و رسانه های اجتماعی فعالیت می کرد چند روزی بود که با مشکلات متعدد فنی مواجه بود اما طبق اعلام مدیر سایت مصطفی لامعی، این مشکلات هم اکنون مرتفع شده است. همچنین شایان ذکر است که این وبلاگ با ظاهری متفاوت و امکانات جدید کار وبلاگ نویسی را پی خواهد گرفت. 

برای مشاهده سایت به آدرس http://iclub.ir مراجعه کنید.

ارسال گل در سراسر ایران

ارسال گل در سراسر ایران

وبنا – مجموعه گلفروش پس از ماهها تحقیق و بررسی توسط کارشناسان فروش و بازاریابی توانسته است با بررسی علل چالشها و کاستیهای موجود در عرضه خدمات گل در ایران، طرح تکمیلی خدمات خود را با عنوان خدمات نوین گل ( اولین فروشگاه اینترنتی گل در ایران ) که از سالها پیش آغاز نموده تقدیم نماید.

این مجموعه با طراحی وب سایت گل فروش  و با فراهم آوردن امکانات و تجهیزات مدرن و همچنین حذف واسطه ها، امکان ارسال انواع دسته گل، سبدگل ، پایه گل جهت مراسم شادی و عرض تسلیت ، متناسب با سلیقه و شأن مجالس و محافل مورد نظر ،به صورت تمام وقت و تحویل در سراسر ایران را فراهم کرده است .

 

مجموعه گلفروش با بهره گیری از نیروهای متخصص و مشارکت چندین تولید کننده داخلی و چند تیم مجرب گل آرایی توانسته است با پشتوانه ارزشمند اعتماد مشتریان و ارائه سرویس دهی مطلوب همگام با جدیدترین روشهای فروش گل سهم قابل توجهی از خرید شهروندان ایرانی (مقیم در داخل و خارج از کشور) و شرکتهای بزرگ را به خود اختصاص دهد.

برای مشاهده سایت به آدرس http://www.golforoush.com مراجعه کنید.

تبلیغات سایت خود را به شبکه تبلیغات بسپارید

تبلیغات سایت خود را به شبکه تبلیغات بسپارید

وبنا – شبکه تبلیغات نزدیک به یک ماه است که راه اندازی گردیده است. این سایت با هدف مدیریت تبلیغات اینترنتی در وب فارسی طراحی و راه اندازی شده است. در معرفی این سایت آمده است “نمایش تبلیغات زرد و نمایش محصولات فروشگاه های خاص یکی از دلایل اصلی عدم استقبال کاربران حرفه ای وب فارسی از این گونه سایت ها می باشد. اما Anetwork این امکان را فراهم کرده است که تبلیغات دریافتی پس از طی کردن چندین فیلتر و بررسی های فنی و بر اساس محتوای مرتبط با سایت نمایش دهنده تایید و نمایش داده شوند.”

مدیر این وب سایت می گوید: «شبکه تبلیغات، موج تازه ای از تبلیغات آنلاین در ایران را ایجاد خواهد کرد» وی افزود که متاسفانه اکثر سرویس های تبلیغاتی و یا کلیکی در ایران بعد از مدتی دچار بحران مالی شده و به دلیلی بدهی بیش از انداره به وبمستر ها سایت را تعطیل می کنند. مدیر شبکه تبلیغات می گوید «قبل از راه اندازی سایت با بررسی کامل سایت هایی که در طول چند سال گذشته فعالیت کرده اند توانستیم به راه کاری برسیم که مشکل بدهکار شدن سیستم به وبمستر ها به طور کامل رفع شود»

وی همچنین گفت که یکی دیگر از دلایل عدم اطمینان سایت های به سرویس های تبلیغاتی و کلیلی، شمارش غیر واقعی کلیک بر روی آگهی است که در این خصوص نیز می توانیم به تمام وبمستر ها این اطمینان را بدهیم که حتی یک کلیک هم کمتر از میزان واقعی شمرده نمیشود.

شبکه تبلیغات اعلام کرده است که به دلیل نیاز به نظارت کامل بر سایت های نمایش دهنده تبلیغات قصد ندارد ثبت نام را برای عموم باز کرده و وبمستر های می توانند برای دریافت کد نمایش تبلیغات از طریق سایت درخواست دعوت نامه کرده تا دعوت نامه برای آنها ارسال شود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس www.anetwork.ir مراجعه کنید.

سایت مروریار افتتاح شد

سایت مروریار افتتاح شد

وبنا – مروریار همراه هر روز شما برای مرور سایت‌ها، وبلاگ‌ها و خبرگزاری‌هایی که هر روز به آنها سر می زنید. نشانی خوراک آنها را در دسته‌بندی‌های شخصی خود ثبت کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن به مرور آنها بپردازید. سادگی، قالب‌های متنوع، سرعت، دسته‌بندی خوراک‌ها و دسترسی در لحظه، از ویژگیهای مروریار است. همچنین می‌توانید مطالب مفید و شاخص را با ارسال به صفحه نمایه به دیگران معرفی و با آنها به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده سایت به آدرس http://www.mororyar.com مراجعه کنید

فرهنگ‌خوان با یاد هفتان

فرهنگ‌خوان با یاد هفتان

وبنا – مجید قاسمی – مدت‌ها از برکت وجود هفتان در تمام لحظات روز پنجره‌ای برای خواندن به رویم باز بود. من که سخت به ولگردی‌های فرهنگی ایمان دارم و با توجه به اصل معرفت‌شناسانه‌ی «هرمنوتیک»، این ولگردی‌ها را مصداق بارز گشوده بودن، به سوی تجربه‌های نو می‌دانستم، هفتان شد رفیق شفیق روزها و اهالی‌اش هم شدند هم‌قدمان پرسه‌های من. دوستانی که نه هرگز دیده بودم‌شان و نه ‌می‌شناختم‌شان، و تنها درد مشترکی از جنس «فرهنگ» را میان خودم و ایشان حس کرده بودم و همین درد را برای هم‌قدمی کافی می‌دیدم. اما اتفاق نامیمونی هفتان را به حافظه‌ی فضای مجازی سپرد و به قولی «به ضرب تازیانه جمع ما پاشیده شد از هم.»

اما اعتیاد من به ولگردی هم‌چنان پابرجا بود و انواع خدمات اشتراک لینک از جمله گوگل شدند کوچه‌های تنگ پرسه‌های من. اما هیچ‌کدام جای هفتان را نگرفت، چرا که در هفتان خصلتی بود که هرگز در ریدر گوگل به وجود نیامد و آن گشوده بودن جمع، به روی اعضا و افکار جدید است. یک شخص جدید هرگز نمی‌تواند در گوگل‌ریدر من، پست معرفی کند و من را به مطلب جدیدی رهنمون شود. اما من آن‌قدر به این ولگردی‌ها و هیجان هم‌پرسه‌های جدید عادت کرده‌ بودم که خود مشقت آموختن سایت‌نویسی را تحمل کنم و اکنون شادمانم که توانستم با الگوگیری از هفتان (البته همراه با نوآوری‌هایی) در بیست‌وششمین سالگرد ورودم به میان آدمیان،دوباره فضایی برای پرسه‌زنی‌های فرهنگی فراهم کنم و آن را فرهنگ‌خوان می‌نامم و دوست دارم به شما نیز بگویم به این پاتوق ۲۴ساعته خوش آمدید.

برای مشاهده سایت به آدرس http://farhangreader.com مراجعه کنید

راهنمای خرید زومیت راه اندازی شد

راهنمای خرید زومیت راه اندازی شد

وبنا – سایت فارسی زومیت دات آی آر راه اندازی شد. هدف اصلی مدیران این سایت، ایجاد یک پرتال جامع برای راهنمایی کاربران در امر خرید کالاهای الکترونیکی است. متخصصین این سایت علاوه بر راهنمایی کاربران برای انتخاب صحیح کالای مناسب، مقالاتی برای کاربرانی با اطلاعات مبتدی و پیشرفته نیز درج می کند تا از طریق آن بتوانند بهترین خرید خود را انجام دهند.

علاوه بر بخش “راهنمای خرید” می توانید از خبر های IT این سایت که به صورت روزانه آپدیت می شوند، بهره ببرید و بدانید کدام محصولات در چه تاریخی به بازار ارائه خواهند شد. وجود بسته های آموزشی نرم افزار های مختلف در سایت نیز از دیگر ویژگی های پرتال زومیت است.

برای مشاهده پرتال زومیت به آدرس http://www.zoomit.ir مراجعه نمایید.

مرکز تخصصی کنفرانس ها ، همایش ها و سمینار ها راه اندازی گردید

مرکز تخصصی کنفرانس ها ، همایش ها و سمینار ها راه اندازی گردید

وبنا – مدیر پایگاه اینترنتی مرکز ، امین تقی زاده با اعلام این خبر گفت : جای خالی چنین وب سایتی در اینترنت کاملا احساس شده و گاها باعث عدم اطلاع بسیاری علاقه مندان از کنفرانس های مورد نظر خود شده است . البته نباید تلاش پایگاه های اینترنتی که در این زمینه فعالیت می نمایند را نادیده گرفت ، اما کمبودهایی در این زمینه احساس می شود که انشاا… سعی داریم در فازهای مختلف ، این پایگاه را جامع تر و مفید تر سازیم .

یکی از خدمات در نظر گرفته شده در فاز دوم این وب سایت ، اطلاع رسانی کنفرانس ها و همایش ها از طریق پیام کوتاه به اعضاء وب سایت می باشد .

تقی زاده افزود : در حال مذاکره با کنفرانس های مختلف جهت ایجاد امتیازاتی ویژه اعضاء وب سایت هستیم که امیدواریم خبرهای خوب آنرا بزودی به اطلاع بازدیدکنندگان پایگاه برسانیم ، در ضمن ثبت کلیه کنفرانس ها در این پایگاه رایگان بوده و برگزارکنندگان صرفا بابت خدمات ویژه هزینه پرداخت می کنند.

ایشان در آخر خاطر نشان کردند : این پایگاه وابسته به مرکز اطلاعات علمی تخصصی مدیریت بوده و خدمات قابل ارائه آن نیز بصورت مشترک انجام می شود.

برای مشاهده سایت به آدرس http://www.365conferences.ir مراجعه کنید.

نسخه جدید پکوفایل راه اندازی شد

نسخه جدید پکوفایل راه اندازی شد

وبنا – بعد از گذشت ۹ ماه از فعالیت سایت picofile و استقبال کاربران از این سرویس بر آن شدیم که تغییراتی را با هدف ارتقای سطح کیفی امکانات آن اعمال نماییم که به شرح زیر می باشد.

امکان آپلود فایل برای کاربران غیر عضو: از این پس کاربرانی که عضو سایت پیکوفایل نیستند نیز می‌توانند با ورود به صفحه اصلی این سایت و با ابزاری که در این صفحه برایشان در نظر گرفته شده است اقدام به انتشار فایلهای خود بر روی اینترنت نمایند. قابل ذکر است استفاده از امکاناتی از قبیل مدیریت فایل‌ها و پوشه‌ها، رمزگذاری بر روی فایل‌ها و تصاویر، ویرایش آنلاین تصاویر و ارائه گزارش ترافیکی همچنان تنها برای کاربران عضو مقدور می‌باشد.

حذف محدودیت نوع فایل در هنگام آپلود: در ویرایش جدید سایت پیکوفایل محدودیت هایی که برای ارسال انواع فایل وجود داشت برداشته شده تا کاربران بتوانند هر نوع فایل با هر پسوندی را ارسال نمایند. پخش فایل های صوتی و تصویری به صورت آنلاین: از قابلیت‌های جدید سایت پیکوفایل پخش و نمایش فایل های صوتی و تصویری به صورت آنلاین می‌باشد. این قابلیت به مراجعه‌کنندگان به صفحه دریافت فایل‌ها کمک می‌کند تا بدون دانلود فایل اقدام به دیدن و شنیدن این قبیل فایل‌ها به صورت آنلاین نمایند.

گزارش ترافیک: در پنل مدیریتی اعضا بخشی برای ارائه آمار ترافیکی فایل‌های کاربر و نمایش پر مخاطبترین فایل‌های ایشان در نظر گرفته شده است.

تغییر آدرس فایل ها: از مزایای آدرس دهی جدید فایل ها این است که با تغییر نام و یا جابجایی فایل بین پوشه‌ها در داخل پنل مدیریتی، لینک فایلی را که در اینترنت منتشر کرده اید از بین نرفته و فایل همچنان با همان آدرس قبلی قابل دسترس خواهد بود.

برای مشاهده سایت به آدرس http://picoflie.com مراجعه کنید

سایت فارسی بابل دات کام راه اندازی شد

سایت فارسی بابل دات کام راه اندازی شد

وبنا – سایت فارسی بابل دات کام راه اندازی شد. بابل یکی از وب سایت های آموزش زبانهای خارجی می باشد که توسط شرکتآلمانی Lesson Nine در سال ۲۰۰۸ تأسیس گردید. این شرکت اخیراً سایت فارسی خود را به آدرس www.babbel.ir راه اندازی کرده.

روابط عمومی این شرکت با اعلام این خبر افزود “وب سایت بابل بالغ بر یک میلیون کاربر دارد که تنها ۱۰ هزار نفر آن در حال حاضر ایرانی می باشند.” 

برای مشاهده سایت به آدرس www.babbel.ir مراجعه کنید.

نسخه جدید سایت توکان راه اندازی شد

نسخه جدید سایت توکان راه اندازی شد

وبنا – میلاد نوری ، مدیر سایت توکان از راه اندازی نسخه جدید این سایت همراه با امکاناتی بیشتر خبر داد. 
در نسخه جدید سایت توکان ، علاوه بر تغییرات گسترده در ظاهر سایت ، امکان درج یک آگهی در سه دسته بندی مختلف به صورت همزمان نیز فراهم شده است . تیم مدیریت سایت توکان جهت پشتیبانی کاربران و رسیدگی به سوالات و مشکلات آن ها ، یک مرکز پشتیبانی نیز راه اندازی نموده است . حستجوی پیشرفته و فعال شدن مجدد مترجم خودکار آگهی ها از دیگر تغییرات صورت گرفته در سایت توکان است . سایت توکان همچنین برای اولین بار ، امکان کسب درآمد از طریق بازاریابی برای جذب آگهی دهنده را برای کلیه کاربران خود فراهم آورده است.

برای مشاهده سایت به آدرس www.tookan.ir مراجعه کنید.

نخستین ویراستار متن‌باز فارسی

نخستین ویراستار متن‌باز فارسی

وبنا – نخستین ویراستار متن‌باز، رایگان و برخط (آنلاین) فارسی در دسترس عموم قرار گرفت. به گزارش تارنمای «زبان فارسی»، ویراسباز یک ویراستار رایگان، برخط (آنلاین) و متن‌باز فارسی است که با پشتیبانی تارنمای «زبان فارسی» برنامه‌نویسی شده است و نسخهٔ آزمایشی آن بر روی اینترنت قرار گرفته است. ویراسباز متن‌ها را از نظر دستور خط فارسی و اصول تایپ فارسی ویرایش می‌کند.

برخی از توانایی‌های ویراسباز به شرح زیر است:

  • ویرایش از نظر اصول فاصله و نیم‌فاصله‌گذاری تایپ فارسی
  • فارسی‌سازی عددهای عربی و انگلیسی
  • فارسی‌سازی نویسه‌های عربی
  • فارسی‌سازی نشانه‌های نگارشی (مانند علامت سوال، علامت نقل‌قول و…)
  • ویرایش نشانه‌‌گذاری‌ها (مانند علامت نقطه، ویرگول، علامت سوال، علامت نقل‌قول، پرانتز و…)
  • ویرایش نیم‌فاصله‌گذاری برخی از پیشوندها و پسوندهای رایج
  • حذف فاصله‌های اضافی متن

در نسخهٔ کنونی توانایی یافتن غلط‌های املایی وجود ندارد اما در آینده این امکان نیز به ویراسباز افزوده خواهد شد. ویراسباز از نشانی http://virasbaz.persianlanguage.ir به رایگان در دسترس عموم قرار گرفته است. می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این که ویراسباز چه می‌کند، چند نمونهٔ ویرایش‌شده با ویراسباز را در اینجاببینید.