ماه: آبان ۱۳۸۹

توضیح جشنواره وب ایران در مورد روند داوری سومین دوره و چهارمین دوره

توضیح جشنواره وب ایران در مورد روند داوری سومین دوره و چهارمین دوره

وبنا – پرهام باغستانی – در روند داوری جشنواره وب ایران به گونه ی زیر عمل شده است .

۱. ثبت نام وب سایت ها : ثبت نام بدون محدودیت برای داوران و سایر مدیران وب بوده است و با توجه به اینکه ثبت نام نیاز به تائید مدیر سایت برای کسب جایزه و شرکت در جشنواره داشته این امر نیاز به ثبت نام توسط مدیر سایت داشته است و ممکن است در برخی گروهها وب سایت های شایسته تری نیز وجود داشته باشد که با توجه به عدم ثبت نام توسط مدیر سایت مربور ثبت نام توسط مدیر سایت تائید نگردید .

۲. انتخاب داوران : انتخاب داوران با توجه به سوابق و توانایی داوران که مشخصات داوران و اسامی آنها به طور کامل در بخش داوران وب سایت موجود است آمده است . داوران در همه ی زمینه ها و تخصص ها انتخاب گردیده اند .

۳. نحوه ی داوری : نحوه ی داوری در جشنواره وب ایران به صورت امتیاز دهی از ۰ تا ۱۰ می باشد . ( تصویر مربوطه )

این نحوه ی امتیازدهی به این صورت است که به طور مثال ۳۰ داور امتیازی بین ۰ تا ۱۰ به سایت به طور مثال وبنا میدهند . اگر فرض بگیریم که مدیر سایت وبنا که خود نیز جزء داوران است به سایت خود امتیاز ۱۰ بدهد و داور دیگری که به طور مثال رابطه ی خوبی با سایت وبنا ندارد به این سایت امتیاز ۰ بدهد با توجه به اینکه امیتاز دهی توسط ۳۰ داور صورت میگیرد امتیازی که توسط دو داور ( مدیر سایت وبنا ، داوری که رابطه ی خوبی ندارد ) داده میشود تاثیر چندانی در محاسبه ی امتیاز ندارد .

به طور مثال ۳۰ داور امتیازات زیر را به سایت وبنا داده اند : ۱۰ ( مدیر وبنا )، ۰ ( داور مخالف )، ۴، ۵، ۷، ۸، ۶، ۹، ۲، ۴، ۰، ۱۰، ۵، ۸، ۹، ۵، ۷، ۸، ۵، ۵، ۷، ۹، ۴، ۲، ۷، ۴، ۸، ۵، ۹، ۶

میانگین امتیاز سایت وبنا با محاسبه ی رای مدیر وبنا و داور مخالف ۵.۹۳ می شود و بدون احتساب امتیاز بالا یعنی ۱۰ و امتیاز پائین ۰ امتیاز وبنا ۶.۰۷ میشود و بدون احتساب رای مدیر وبنا امتیاز سایت وبنا ۵.۷۹ میشود.

با توجه به اینکه امسال جشنواره وبنا رای کلیه داوران را در نظر گرفته است امتیاز بالای مدیر یک سایت که خود نیز جزء داوران باشد تاثیر چندانی در امتیاز کلی ندارد و رای مدیر وب سایت مذکور فقط حدود ۰.۱ امتیاز را امتیاز کلی را در بر میگرد .

این نحوه ی امتیاز دهی که در کلیه جوایز وب جهانی مانند وبی آواردز و برخی مسابقات جهانی انجام میپذیرد.

۴. انتخاب کاندیداها و برنده نهایی : انتخاب کاندیداها از بین ۳ سایت که امتیاز بالاتری را به خود اختصاص داده به عنوان کاندیدا نهایی و نهایتا سایت برتر به عنوان برنده اعلام خواهد شد .

داوری چهارمین دوره جشنواره وب ایران: داوری چهارمین دوره در دو مرحله انجام خواهد پذیرفت الف – مرحله ی اول معیارهای عمومی نظیر استانداردهای وب ، معیارهای اولیه ی کاربردپذیری (Usability) ، معیارهای اولیه دسترسی پذیری (Accessibility) ب – مرحله ی دوم ، معیارهای نهایی کاربردپذیری و دسترسی پذیری و معیارهای تخصصی هر گروه از لحاظ محتوا و …

سایر موارد تخصصی نیز در جلسات داوران مطرح میگردد و معیارهای اولیه کلیه گروهها و معیارهای اصلی هر گروه نیز در زمان ثبت نام و برگزاری چهارمین دوره اعلام میگردد .

 

حامیان سومین جشنواره وب سایت های ایران
 

Styles OLC IranPHP iClub Jahan Data Javan Rayaneh DiGiKala friendfa albasco kaspid rapidworld narbella locopoc arta

 

معرفی وب سایت رسمی مهران دوستی گوینده با سابقه رادیو

معرفی وب سایت رسمی مهران دوستی گوینده با سابقه رادیو

وبنا – وب سایت رسمی این هنرمند توسط متخصصین فناوری اطلاعات ایران راه اندازی گردیده است .به گفته حامد بهجتی مدیر وب سایت مهران دوستی : مطالب آموزشی در ارتباط با موضوعات گویندگی ، فن بیان ، بازیگری رادیو ، دست نوشته های مهران دوستی و همچنین اطلاعات برگزاری دوره های آموزشی گویندگی از جمله مطالب قابل توجه این وب سایت می باشد .

او در سالیان اخیر به عنوان یکی از چهره‌های شناخته شده رادیو گویندگی برنامه‌های متعددی را بر عهده داشته‌است. همکاری در برنامه‌های تلویزیونی از جمله سینما دو و سینما چهار و تیزرهای تبلیغاتی از دیگر فعالیت‌های او در حیطه گویندگی است.

برای مشاهده سایت به آدرس www.mehrandousti.ir مراجعه کنید

نگهبان بهترین سایت آموزشی در جشنواره وب

نگهبان بهترین سایت آموزشی در جشنواره وب

وبنا – صادق جم – وقتی سخن از کامپیوتر و شبکه به میان می‌آید، یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه کرد، مسئله «امنیت» است. برقراری امنیت در فضای مجازیِ بی حد و مرز یکی از دغدغه‌های پیچیده ساکنان آن است. بسیاری از این افراد، تحصیلکرده رشته‌های زیرمجموعه انفورماتیک نیستند و اطلاعات کافی درباره موضوعات مرتبط  با آن ندارند. لذا این‌که گروهی بیاید و امنیت و راهکارهای آن را به زبان ساده و قابل فهم برای همگان بیان کند، جای بسی تحسین دارد.

نگهبان، وب‌سایتی است که هدف آن آشنا کردن مخاطبین عام و خاص با مبانی و نکات مهم در امنیت کامپیوتر و ابزارهای دیجیتالی است. در این سایت بازدیدکنندگان به زبان ساده می‌آموزند که چگونه در مقابل ویروس‌ها، هکرها و تهدیدهای دنیای دیجیتال، واکسینه شوند.

از ویژگی‌های خوب نگهبان، طبقه‌بندی کردن مطالب و سطح‌بندی کردن‌شان برای انواع کاربران مبتدی تا پیشرفته است. که بدین ترتیب دسترسی به مقالات مقدماتی، متوسط و پیشرفته را برای کاربران عادی، وبلاگ‌نویسان و مدیران وب‌سایت‌ها سریع‌تر و سهل‌تر می‌نماید.

ضمن تبریک به مدیران سایت نگهبان، بخاطر کسب عنوان «بهترین سایت آموزشی» در سومین جشنواره وب ایران، پیشنهاد می‌کنم برای اینکه همیشه اطلاعات‌تان درباره مسائل امنیتی کامپیوتر و شبکه به روز باشد، سری به نگهبان بزنید و مشترکخبرمایه آن شوید.

این مطلب بازنشر نوشته صادق جم نویسنده وبلاگ www.blognevesht.com می باشد که در خصوص معرفی سایت های برتر در سومین جشنواره وب سایت ایران نوشته شده است

 

حامیان سومین جشنواره وب سایت های ایران
 

Styles OLC IranPHP iClub Jahan Data Javan Rayaneh DiGiKala friendfa albasco kaspid rapidworld narbella locopoc arta

 

مرجع مجازی علمی آموزشی ویرا راه اندازی شد

مرجع مجازی علمی آموزشی ویرا راه اندازی شد

وبنا – مرجع مجازی علمی آموزشی ویرا وابسته به پرتال علمی دانشجویان ایران با هدف نشر و گسترش علوم و فنون روز در بستری مناسب و نیز ارائه خدمات آموزشی نوین راه اندازی شد.

این مرجع آموزشی با هدف آموزش علمی و کاربردی و آمیخته به عمل علوم و فنون روز با بکارگیری از اساتید مجرب در زمینه های مختلف اعم از فناوری اطلاعات و علوم تخصصی کار خود را آغاز نموده است و به صورت فراگیر و گسترده در نظر دارد در سطح تهران و شهرستان های کشور فعالیت نماید. از این رو از اهداف این مجموعه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– برگزاری دوره های آموزشی جامع و کاربردی در زمینه فناوری اطلاعات
– برگزاری دوره های آموزشی جامع در زمینه علوم تخصصی دانشگاهی و علمی
– نشر و انتشار جزوات و نشریات الکترونیکی در جهت پیشبرد علوم روز و کشور
– برگزاری اردوهای علمی و آموزشی به جهت آشنایی دانشجویان و علاقه مندان با صنعت
– برگزاری آزمون های پیوسته و مستمر آنلاین با هدف بالا بردن توانایی دانشجویان به علوم فرا گرفته شده

علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت academic.spois.com از دوره هایی که این مرجع آموزشی برگزار می نماید مطلع و نیز در صورت تمایل به صورت آنلاین به ثبت نام در دوره ها بپردازند.

افتتاح پورتال جامع دامنه های iranic

افتتاح پورتال جامع دامنه های iranic

وبنا – همزمان با برگزاری الکامپ شانزدهم، شرکت روند تازه (ouriran) اقدام به افتتاح پورتالی برای ثبت و تمدید دامنه های .ir به صورت آنلاین کرده است. از ویژگی های این پورتال ، دو زبانه بودن (فارسی و انگلیسی) و امکان استفاده از کارت های عضو شتاب برای پرداخت برخط (آن لاین) ریالی و همینطور کارت های اعتباری VISA و Mastercard برای پرداخت های ارزی متقاضیان خارجی است.

اما به گفته مهندس روزبه هاشمی ها (مدیر عامل روند تازه)، ویژگی منحصر به فرد این پورتال ارائه رایگان خدماتی همچون DNS Manager برای کاربران است. درحقیقت برای اولین بار در ایران بخشی ازخدمات میزبانی به صورت رایگان و در حجمی انبوه برای عموم عرضه می شود. همچنین امکاناتی چون قراردادن صفحه در حال ساخت و ارجاع دامنه (URL Forwading) نیز در iranic.com به صورت رایگان ارائه خواهد شد.

آقای هاشمی ها از برنامه ای برای خرید و فروش دامنه های .ir در این ساخت خبر داد که جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد. نکته آخر اینکه هزینه ثبت دامنه .ir در این پورتال فقط ۵۰۰۰ تومان است.

نانوسان دو ساله شد

نانوسان دو ساله شد

پایگاه اینترنتی نانوسان که فعالیت رسمی خود را از ۲۰ آبان ماه سال ۱۳۸۷ مصادف با روز جهانی علم و با هدف کمک به آموزش و ترویج فناوری نانو آغاز کرده بود، دو ساله شد.

با آغاز سومین سال فعالیت و خدمت رسانی این پایگاه علمی، مدیران و دست اندرکاران این سایت علمی در نظر دارند تا در سال جدید، خدمات جدیدی را در اختیار علاقمندان علوم و فناوری نانو قرار دهند.

پایگاه اینترنتی نانوسان شامل بخش های متنوعی از قبیل اخبار علمی و آموزشی، اخبار همایش ها و نمایشگاه، تالار گفتمان تخصصی، فروشگاه اینترنتی و … است.

یکی از فعال ترین بخش های این وب سایت، فروشگاه اینترنتی محصولات علمی و آموزشی فناوری نانو است که با استقبال خوبی از سوی دانشجویان و علاقمندان فناوری نانو از سراسر ایران قرار گرفته است. بخش فروشگاه اینترنتی نانوسان به منظور تسهیل در دسترسی مخاطبان سایت به منابع و محصولات علمی و آموزشی طراحی گردیده است. کاربران سایت با ورود به این بخش می توانند با کسب اطلاعات کامل از مشخصات محصولات ارائه شده از قبیل کتاب، فیلم های آموزشی، نرم افزارها و بسته های آموزشی، اقدام به سفارش و دریافت محصول مورد نظر در آدرس پستی دلخواه خود نمایند.

لازم به ذکر است که پایگاه اینترنتی نانوسان، در سومین جشنواره وب ایران در بخش بهترین سایت در زمینه فناوری نانو، شایسته تقدیر شناخته شد.

علاقمندان به آشنایی بیشتر با این سایت به آدرس www.nanosun.ir مراجعه نمایند.

بخش دوم سخنرانی های روز کاربردپذیری آغاز شد

بخش دوم سخنرانی های روز کاربردپذیری آغاز شد

وبنا – روز جهانی کاربردپذیری همزمان در ۵۷ کشور با برگزاری ۱۰۲ مراسم در شهرهای مختلف برگزار میگردد. در بخش دوم این مراسم پرهام باغستانی با موضوع کاربردپذیری در سایرکشورها، شایان شلیله با موضوع کاربردپذیری و مدیریت سازمانی وب سایتها، فرید ارض پیما با موضوع کاربردپذیری و دسترسی پذیری در فلش پلتفرم، سیدعلی پورطباطبایی با موضوع کاربردپذیری در رسانه های خبری، بهزاد علی بیگی با موضوع تغییر قوانین کاربردپذیری در زمان و مکان، آیدارنگی با موضوع کاربردپذیری در بازاریابی و پرهام باغستانی با موضوع کاربردپذیری در جامعه سخنرانی خواهند داشت.

پوشش خبری این مراسم توسط سایت جوان ایران و اقای نریمان غریب بصورت هم زمان در تویتر، فیس بوک و فرندفید انجام می شود برای مشاهده اطلاعات بیشتر به آدرس های زیر مراجعه کنید. 

تویتر : http://twitter.com/#!/search?q=wud1389

فیس بوک وبنا : http://www.facebook.com/webna

تویتر جوان ایرانی : http://twitter.com/#!/AsrJavan

روز جهانی کاربردپذیری در فرهنگسرای رسانه در حال برگزاری است

روز جهانی کاربردپذیری در فرهنگسرای رسانه در حال برگزاری است

وبنا – روز جهانی کاربردپذیری ( World Usability Day ) همزمان با بیش از ۵۰ کشور جهان در روز ۲۰ آبان ۱۳۸۹ در محل فرهنگسرای رسانه تهران در حال اجرا می باشد.

پرهام باغستانی با موضوع روز حهانی کاربردپذیری، فرشاد ذوالفقاری با موضوع اصول و قواعد کاربردپذیری در وب سایت ها، محمدرضا محمدعلی با موضوع آزمون های کاربردپذیری در وب، امیرعباس عبدالعلی با موضوع کاربردپذیری و موبایل وب و شایان شلیله با موضوع کاربردپذیری در جشنواره وب ایران در بخش اول برنامه صحبت کردند.

روز جهانی کاربردپذیری ۲۰ آبان ماه در فرهنگسرای رسانه برگزار خواهد شد

روز جهانی کاربردپذیری ۲۰ آبان ماه در فرهنگسرای رسانه برگزار خواهد شد

وبنا – روز جهانی کاربردپذیری ( World Usability Day ) همزمان با بیش از ۵۰ کشور جهان در روز ۲۰ آبان ۱۳۸۹ در محل فرهنگسرای رسانه تهران برگزار خواهد شد .

این مراسم از ساعت ۱۰ الی ۱۴ روز پنج شنبه ۲۰ آبان برگزار میگردد و متخصصین این حوزه درباره کاربردپذیری سخنرانی خواهند کرد ، روز جهانی کاربرپذیری برای اولین برای اولین بار امسال برگزار میگردد و سخنرانی ها و ارائه های این مراسم با محوریت موضوع کاربردپذیری در وب و دسترسی پذیری خواهد بود .

روز جهانی کاربردپذیری همزمان در ۵۷ کشور با برگزاری ۱۰۲ مراسم در شهرهای مختلف برگزار میگردد .

هدف برگزاری روز جهانی کاربردپذیری آشنایی بیشتر طراحان و توسعه دهندگان وب با کاربردپذیری و بهبود وضعیت وب سایتهای ایرانی می باشد. روز جهانی کاربردپذیری توسط انجمن متخصصین کاربردپذیری UPA برگزار میگردد وتوسط  شرکت هایی همچون گوگل ، اوهو اینتراکتیو و تک اسمیت حمایت میگردد.

این مراسم توسط UPA انجمن خبره های کاربردپذیری برگزار میگردد. مراسم روز جهانی کاربردپذیری از ساعت ۱۰ الی ۱۴ در محل فرهنگسرای رسانه تهران واقع در میدان ولیعصر ابتدای بلوار کشاورزبرگزار خواهد شد . 

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به آدرس www.usability.ir/2010 مراجعه نمائید

عصرارتباط اخبار الکامپ را آنلاین منتشر می‌کند

عصرارتباط اخبار الکامپ را آنلاین منتشر می‌کند

وبنا – تحریریه هفته نامه عصر ارتباط هر روز اخبار و وقایع الکامپ شانزدهم را لحظه به لحظه به صورت آن لاین منتشر می کند. به گزارش عصر ارتباط سایت اخبار الکامپ قصد دارد تمام رویدادهای الکامپ را در مدت برگزاری این نمایشگاه پوشش دهد. این سایت در حال حاضر فعالیت خود را در آدرس www.elecompnews.com آغاز کرده و اخبار مرتبط با نمایشگاه الکامپ را هر لحظه روی سایت قرار می‌دهد.

در “اخبارالکامپ” می‌توانید به صورت آنلاین هم‌زمان با برگزاری الکامپ شانزدهم اخبار شرکت‌های خصوصی و دولتی خدمات ارایه شده در سالن دولت الکترونیکی را به همراه گفت و گو‌های خبرنگاران عصر ارتباط را در خصوص رویدادهای الکامپ را به صورت مجزا بخوانید دربخش پیش‌خوان آموزش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، تکنولوژی دیجیتالی را مشاهده می کنید.

همچنین می‌توانید با مطالعه این بخش ازجدیدترین فناوری معرفی شده در نمایشگاه الکامپ امسال مطلع شوید. علاوه بر مطالب پیش‌خوان، نظرات کارشناسان مختلف صنف IT در خصوص برگزاری شانزدهمین الکامپ را در خلال گفت و گو‌های ارائه شده منتشر می شود.

در بخش گزارش تلاش بر این است که با برترین گزارش‌های حاضر از شرکت کنندگان مختلف الکامپ روبه رو شده و در جریان فعالیت‌های این شرکت‌ها قرار بگیرید. این درحالی است که عکس خانه اخبار الکامپ نیز تصاویری از نحوه برگزاری نمایشگاه الکامژ را به معرض نمایش می گذارد.

سایت اخبار الکامپ یکی دیگر از پروژه‌های هفته نامه عصرارتباط است که خبرنگاران آن طی چهار روز برگزاری نمایشگاه الکامپ به بازگویی رویدادهای خبر و تحلیلی آن می پردازند. نمایشگاه الکامپ یکی از بزرگترین رویدادهای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است که همه ساله با حضور سازمان‌های مختلف دولتی و شرکت‌های خصوصی در حوزه IT برگزار می‌شود. هفته نامه عصر ارتباط از ۱۷ تا ۲۰ آبان در سالن ۳۸ نمایشگاه‌ بین المللی پذیرای علاقمندان است.

وبلاگ‌های سرویس‌دهنده‌های مجاز نیاز به دریافت مجوز ندارند

وبلاگ‌های سرویس‌دهنده‌های مجاز نیاز به دریافت مجوز ندارند

وبنا – به نقل از وبلاگ نیوز – بر اساس مصوبه جدید دولت، تمامی فعالیت‌های حوزه رسانه‌های دیجیتال منوط به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

به گزارش «وبلاگ نیوز»، هیئت‌وزیران بنا بر پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین‌نامه ساماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال را به تصویب رساند.

بر اساس ماده ۲ این مصوبه، ایجاد و فعالیت هر واحد فرهنگی دیجیتال و انتشار هر رسانه دیجیتال منوط به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و متخلفین وفق قانون تعطیل مؤسسات و واحدهای آموزشی و تحقیقاتی و فرهنگی که بدون اخذ مجوز قانونی دایرشده و می‌شود ـ مصوب۱۳۷۲ـ و سایر قوانین موضوعه مورد پیگرد قانونی قرار خواهندگرفت.

هم‌چنین در این مصوبه تصریح شده است که اشخاص حقیقی برای انتشار محتوا و ایجاد تارنمای اختصاصی نظیر « وبلاگ» در رسانه‌های کاربر محور دارای مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیاز به دریافت مجوز جداگانه ندارند.

علاوه بر این، بر اساس ماده ۶ این مصوبه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است ظرف سه ماه پس از ارائه تقاضای اخذ هر یک از مجوزهای موضوع این آیین‌نامه، نسبت به بررسی صلاحیت متقاضیان و صدور مجوز برای اشخاص واجد صلاحیت اقدام نماید.

ماده ۱۰ این مصوبه اشخاص حقیقی و حقوقی که پیش از ابلاغ این آیین‌نامه واحدهایی ایجاد نموده یا فعالیت‌هایی انجام می‌داده‌اند تا وفق این آیین‌نامه نیاز به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد، را موظف می کند تا ظرف شش‌ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه نسبت به درخواست مجوز مربوط از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام نموده و گواهی‌نامه آن وزارتخانه مبنی بر ثبت درخواست مجوز را دریافت نمایند.

علیرضا شیرازی در گفتگو با وبلاگینا

علیرضا شیرازی در گفتگو با وبلاگینا

وبنا – به نقل از وبلاگ نیوز – علیرضا شیرازی، مدیر سرویس دهنده «بلاگفا» در گفت‌وگوی اخیر خود با سایت «وبلاگینا» ضمن پذیرش نامناسب بودن تبلیغات این سرویس دهنده گفت: هر کس که مایل است تبلیغات در وبلاگش نشان داده نشود، از طریق ایمیل درخواست خود را ارسال کند تا روند حذف تبلیغات از وبلاگش را به اطلاع او برسانیم.

به گزارش «وبلاگ نیوز» شیرازی در یک گفت‌وگوی صوتی ۳۸ دقیقه‌ای با وبلاگینا، درباره احترام بلاگفا به حقوق کاربران خود گفت: «این موضوع باید توسط کاربرها سنجیده بشود. اما شعار بلاگفا از ابتدا حفظ حریم خصوصی و احترام به حقوق کابران بوده است و طبیعتا سیاست های ما هم بر همین اساس چیده شده است. برای مثال هر روز ایمیل هایی به ما زده می شود که خواستار مشخص شدن IP کامنت گذاران می شوند و این با توجه به شعار سایت، مخالف سیاست های ماست.»

شیرازی در ادامه گفت‌وگوی خود، تفاوت بلاگفا با دیگر سرویس دهنده‌ها را در این می‌داند که هیچ گاه بلاگفا در محتوای کاربرانش به صورت مستقیم یا غیرمستقیم دخالت نمی کند: «یکی دیگر از سیاست ها و نقطه نظرات ما این است  که به وبلاگ نویس بگوییم چه بنویسد و بر همین پایه وارد بحث برگذاری جشنواره ها و مسابقات نرفتیم. البته از من انتقاد شده که چرا کار ارزشی انجام نمی دهیم و من هم بارها گفته ام که قائل به این نیستم که بلاگفا به عنوان یک ابزار، به کاربر خود بگوید که درباره مذهب یا سیاست بنویس یا ننویس! کار ما کار فنی و بستر سازی است.

تبلیغات آزاردهنده بلاگفا
در ادامه مدیر بلاگفا ضمن پذیرش نامناسب بودن تبلیغات این سرویس دهنده، می گوید: «من همیشه این سوال را می پرسم که راه حل چیست؟ چند وقت پیش در یک جلسه با یک سری از مدیران دولتی این موضوع مطرح شد و من گفتم من حاضرم کل ترافیک سایت را در اختیار شما بگذارم که هر طور می خواهید آن را مدیریت کنید. مثلا هر روز حدیث بگذارید یا هر کار فرهنگی دیگری که می دانید انجام دهید. اما نه تنها نمی پذیرند بلکه حتی حاضر نیستند تبلیغات برخی جشنواره ها را هم در اختیار ما بگذارند. کسانی این حرف را می زنند که بیرون گود نشسته اند.»

شیرازی این کار را یک موضوع کاملا تجاری می داند و در این باره ادامه می دهد: «کاری که ما انجام می دهیم با توجه به امکانات ماست. بارها از ما پرسیدند که چرا تبلیغ جومونگ دارید؟ من هم گفتم فروشگاهی که تبلیغ می دهد، می خواهد از این تبلیغ بازده به دست بیاورد. برای همین سه محصول را تبلیغ می کنند و وقتی می بینند یکی بهتر بازده می دهد آن را تبلیغ می کنند و این، این واقعیت را نشان می دهد که مخاطب اینترنتی ما این را می پسندد.»

مدیر بلاگفا در ادامه، اعلام می‌کند که هر کس می خواهد این تبلیغات را از وبلاگش حذف کند، از طریق ایمیل با او ارتباط برقرار کند تا روند این کار را به اطلاع او برسانیم.

درباره این سوال لازم است فکر کنم!
در ادامه، آرش زاد، مدیر سایت وبلاگینا درباره برخورد حذفی مدیر بلاگفا سئوال می کند و می پرسد آیا تاکنون شده است که وبلاگی را به خاطر خصومت شخصی حذف کنید؟ شیرازی در پاسخ به این سئوال می گوید: «درباره این سئوال لازم است فکر کنم»

اما سئوال بعدی زاد باعث می شود شیرازی درباره این موضوع توضیح بیش‌تری را ارائه کند: «من پاسخ شما را این طور می دهم فرض کنید که فردی در وبلاگی حرف یا دروغی بنویسد که منافع بلاگفا یا کاربران را تهدید کند مثلا بنویسد بلاگفا داون شده یا بلاگفا فیلتر شده که این احساس را ایجاد کند که باید هرچه زود تر این جا را ترک کرد و از بلاگفا رفت. خب طبعا باید با این وبلاگ برخورد شود.»

این برنامه نویس نحوه برخوردها را وابسته به عملکرد کاربر می داند و ادامه می دهد: «خیلی وقت ها یک وبلاگ است که تازه ساخته شده و یک پست دارد که نوشته مرگ بر بلاگفا یا شیرازی. واقعا غیر از حذف چه برخوردی با آن می توان کرد؟»

حکم بازداشت در مخفیگاه!
در ادامه مدیر این سرویس دهنده جریان بازداشت اخیر خود را بازگو می کند و می گوید: «دادگاه یک حکمی برای من فرستاد که به یک سال زندان محکوم شده بودم. بعد من معترض شدم که دادگاه چطور غیابی حکم صادر کرده است. وکیل و کارشناس قوه قضاییه رفتند و قاضی نپذیرفت و تنها کاری که در دادگاه تجدید نظر انجام شد، شلاق را از حکم من حذف کردند. بعدا یک بار من در منزل بودم که مامور آمد داخل اتاق و من را بازداشت کرد.»

شیرازی در این باره ادامه می دهد: «حکم ورود به مخفیگاه داشتند و بعد از آن با یک حالت پلیسی خاصی من را بردند(خنده). حالت پلیسی یعنی سه تا ماشین پلیس آمده بودند و صدای بیسیم می آمد. در کلانتری هم به ما دست بند زدند و به ما گفتند که باید با شرایط خاصی یعنی با یک ماشینی که با وی هیچ آشنایی نداشته باشی بروی به دادگاه نیابت که شکر خدا در دادگاه نیابت متوجه موضوع بودند و من با ارائه سند آزاد شدم.»

مدیر بلاگفا درباره عکس درج شده در وبلاگش هم می گوید: «آن عکس وبلاگم هم بعد از این بود که دست بند در دادگاه نیابت باز شد و من برگه بازجویی را نوشتم و با توجه به این که خودم نمی توانستم موبایل همراه داشته باشم با موبایل پدرم عکس گرفتم.»

حکومت دخالت نکند
مدیر سایت های بلاگفا و پارسیک در ادامه، آرزوی خود را برای وب فارسی اینگونه بیان می کند: «کاش حکومت در وب ایرانی دخالت نمی کرد. آن‌ها با نیت پاک و درست وارد می شوند اما با ورودشان دارند همه معادلات بخش خصوصی را به‌هم می زنند و اتفاقی می افتد که برآیندش مثبت نیست. الزاما ورود دولت های می تواند پیامد مثبت نداشته باشد.»

شیرازی در ادامه، به آسیب شناسی ورود دولت به این فضا می پردازد و ادامه می دهد: «شاید اوایل که وب فارسی آنقدر پیشرفت کرده است، برای این بوده که دولت نمی دانست باید وارد این فضا شود و این ورود با توجه به بودجه و توانایی سازمان های دولتی، فضا را برای فعالان خصوصی این فضا که امکاناتشان محدود است تنگ می کند.»

مدیر بلاگفا در پایان، خطاب به فعالان وب فارسی می گوید: «حرف من مفهوم جوگیر شدن است که خیلی در این فضا می بینم. مثلا یک فرد یک وبلاگی دارد بعد تصور می کند که بهترین و بزرگترین منتقد است و آدمی است که همه باید همه حرف های آو را گوش و انجام بدهند. البته این تا حدی به این علت است که فرد با مخاطب رو در رو نیست و  بعد نمی تواند تعادل را رعایت کند و منطقی ببیند. باید چنین فردی سعی کند که برای کسی حکم صادر نکند و البته این اتفاق بار ها افتاده که یک فرد یک حکمی نادانسته صادر می کند  و بعد جمعی هم با او همراه می شوند. پیشنهادم این است که با تعادل بیشتری به این فضا نگاه کنیم.»

در صورتی که می‌خواهید این مصاحبه را به صورت کامل گوش کنید، به سایت «وبلاگینا» مراجعه کنید.