ماه: خرداد ۱۳۸۹

چهارمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال ۱۶ تا ۲۴ مهرماه

چهارمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال ۱۶ تا ۲۴ مهرماه

چهارمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال از تاریخ ۱۶ تا ۲۴ مهرماه سال جاری در محل مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، عیسی زارع‌پور ـ رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ امروز در یک نشست خبری گفت: مهلت ارسال آثار متقاضی شرکت در جشنواره اول تیرماه تا ۲۰ مرداد ماه ۸۹ و مهلت تقاضای دریافت غرفه در نمایشگاه ۱۰ تا ۲۰ شهریور از طریق آدرس DMF.ir است.

او همچنین با بیان اینکه جشنواره و نمایشگاه امسال در دو بخش اصلی و جانبی برگزار می‌شود، افزود: نرم افزارهای رسانه‌ای، بازی‌های رایانه‌ای، نرم افزار تلفن همراه، پایگاه‌های اینترنتی و وبلاگ ها، هنرهای دیجتیال و پژوهش، فناوری و نوآوری در رسانه‌های دیجتیال بخش‌های اصلی این دوره از جشنواره است.

وی نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی خانواده و رسانه‌های دیجتیال، رسانه دیجیتال در آینه ‌هنر، مراکز و موسسات ارائه دهنده خدمات رسانه‌های دیجیتال، استان‌ها و سازما‌ن‌ها، شهر دیجتیال، بین ‌الملل، برگزیدگان ادوار جشنواره رسانه‌های دیجیتال و مسابقات را بخش‌های جانبی نمایشگاه امسال عنوان کرد.

زارع پور با بیان اینکه درباره حضور سایت‌های خبری تحلیلی در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال هنوز تصمیم‌گیری نشده است، به سیاست‌گذاری‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این‌باره اشاره و خاطرنشان کرد: طبق این سیاست‌گذاری‌ها به دلیل کارکرد خبری این نوع سایت‌ها بهتر است در نمایشگاه مطبوعات شرکت کنند.

رییس مرکز توسعه‌ی فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در بیان شرایط حضور در نمایشگاه و جشنواره امسال، اظهار کرد: کلیه آثار باید دارای پروانه انتشار از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال باشند. همچنین موسسات و شرکت‌های متقاضی حضور در نمایشگاه باید دارای پروانه نشر دیجیتال بوده یا تشکیل پرونده داده و درخواست آنها در مراحل بررسی باشد.

تشکیل اتحادیه‌ جهانی تولید کنندگان محتوای دیجتیال اسلامی

او همچنین درباره بخش بین الملل با اعلام این خبر که امیدواریم امسال اتحادیه‌ جهانی تولید کنندگان محتوای دیجتیال اسلامی را در نمایشگاه شاهد باشیم گفت: آشنا کردن کشورها با ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه رسانه‌های دیجیتال ایجاد وحدت و همدلی و نیز هم‌افزایی بین تولید کنندگان کشورهای اسلامی، انتقال فناوری‌های مورد نیاز در حوزه رسانه‌های دیجیتال به کشور و آشنایی تولید کنندگان و مردم با فناوری‌های جدید حوزه رسانه‌های دیجیتال از اهدافی است که در بخش بین الملل به دنبال آن هستیم.

او کشورهای هدف در بخش بین الملل چهارمین جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال را کشورهای اسلامی بویژه کشورهای منطقه و نیز کشورهای دارای فناوری در حوزه رسانه‌های دیجیتال عنوان و تاکید کرد: در این بخش شرکت‌های خصوصی فعال از دیگر کشورها را برای حضور در نمایشگاه دعوت می‌کنیم؛ زیرا رسانه‌های دیجیتال محدود به مرزهای جغرافیایی نیست، اما قطعا کشورهایی که موضع متخاصم با ایران داشته‌اند را در تصمیم گیری‌ها لحاظ خواهیم کرد. زیرا ما تابع سیاست‌های کلان نظام هستیم.

وی درباره صدور پروانه‌ی نرم افزارهای رایانه‌یی نیز گفت: از سال ۸۶ بررسی محتوایی در تعامل با شورای عالی انفورماتیک آغاز شده است که در سال جاری قصد داریم فرآیند طولانی سال‌های گذشته را طبق سقف زمانی قانون به سه ماه و دو هفته محدود کنیم و نرم افزارهای کاربردی و آموزشی را بین یک یا دو هفته تایید و پروانه مورد نیاز را صادر کنیم.

برگزاری دومین دوره مسابقات بین المللی کاریکاتور رسانه‌های دیجیتال

رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود برگزاری دومین دوره مسابقات بین المللی کاریکاتور رسانه‌های دیجیتال که با همکاری خانه کاریکاتور ایران انجام خواهد شد، اشاره و اظهار کرد: سومین دوره رسانه‌های عاشورایی ویژه رسانه‌های دیجیتال نیز در ایام ماه محرم و سفر امسال در مقوله قیام امام حسین (ع) در سطح ملی و در بخش‌های نرم افزارهای رایانه‌ای و تلفن همراه برگزار خواهد شد.

او به برگزاری نخستین همایش ملی پژوهش در حوزه فرهنگ فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال که آذر ماه امسال برگزار می شود، اشاره و اظهار کرد: پایان نامه‌های دانشگاهی در حوزه رسانه‌های دیجتیال با فراخوانی که اعلام می شود جمع آوری و در قالب نشست دو روزه ارائه می‌شود.

جلوگیری از عرضه نرم افزارهای بدون هلوگرام از اسفند

زارع پور همچنین خاطرنشان کرد: امسال همه نرم افزارهای رایانه‌ای کشور تا آذرماه هلوگرام‌دار خواهد شد و از اسفند ماه با همکاری نیروهای انتظامی از عرضه‌ی نرم افزارهای بدون هلوگرام جلوگیری خواهد شد. خریداران نرم افزارها می‌توانند با ارسال شماره‌ی سریال نرم افزار از روی هلوگرام به شماره ۳۰۰۰۷۰ تایید قانونی بودن آن را به صورت پیامک دریافت کنند.

او همچنین از راه اندازی شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی خبرداد و گفت: این کار مشترک بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال جاری در فاز اول ۵۰۰ مرکز فرهنگی دیجتیال در سراسر کشور را راه اندازی می‌کند و در آن مردم می‌توانند از آخرین محصولات تولید کشور بازدید و استفاده کنند.

۱۰۰ میلیون دلار سهم ایران از صادرات نرم‌افزار دنیا

او با اشاره به صادرات نرم‌افزار کشور اظهار کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در این حوزه داریم اما توجه جدی و ویژه‌ای به این حوزه صورت نمی‌گیرد؛ زیرا مسئولین کمتر به اهمیت آن پی برده‌اند. سهم ایران در سال گذشته ۱۰۰ میلیون دلار از کل صادرات نرم‌افزار دنیا بوده است با حداکثر ۵۰ عنوان نرم افزار، در حالی که ۸ هزار نرم افزار در داخل تولید شده که حداکثر یک پنجم آنها قابلیت صادرات دارد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد متولی بخش صادرات نیست، تصریح کرد: در حوزه فرهنگ و نرم افزارها کمک‌هایی چون چند زبانه شدن و بازاریابی کردن برای تولید کنندگان از سوی این وزارتخانه صورت می‌گیرد، در این راستا با کمک سازمان توسعه تجارت موسسه‌ای راه اندازی خواهد شد تا به این امور بپردازد و امیدواریم تا زمان برگزاری نمایشگاه چهارم این موسسه تشکیل شود.

زارع‌پور با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های رسانه‌های دیجیتال در سطح استان‌ها با بیان اینکه اردیبهشت ماه در سمنان و خرداد ماه در اصفهان این نمایشگاه برگزار شد، گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه‌های استانی شناسایی و تقویت ظرفیت‌های استانی و نیز حساس‌ کردن مسئولان برای آشنایی آنها با فرصت ها و چالش‌هاست که تا حدود زیادی محقق شده است. در ادامه این سری نمایشگاه‌ها تیرماه در همدان و تا پایان سال به ترتیب در استان‌های لرستان، گیلان، بوشهر، سیستان و بلوچستان مرکزی و یزد نمایشگاه‌های استانی رسانه‌های دیجیتال با حضور تولید کنندگان نرم‌افزار در سراسر کشور خواهیم داشت.

درباره سند راهبردی کپی‌رایت حرف زیاد زده شده است

او با اشاره به سند راهبردی کپی رایت گفت: تاکنون در این‌باره حرف زیاد زده شده، اما اینکه آستین بالا بزنند و کاری انجام شود ندیده‌ایم. قانون حمایت از پدید‌آوردندگان یارانه‌یی تا حدودی مسیر را روشن کرده است. کپی‌رایت یا صیانت از حقوق پدیدآورندگان فرآیندی است که در گام نخست روشن می‌کند نرم افزاری که تولید می‌شود متعلق به چه کسی است. در ا دامه لزوم تکثیر نرم افزارهای مجاز توسط مراکز تکثیر‌کننده گامی بود که برداشته شد، بعد از آن صدور هولوگرام به حفظ نرم‌افزار در سطح بازار و نیز حمایت از مصرف کننده می‌پردازد.

رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: از مجموع ۸ هزار نرم‌افزاری که برای دریافت مجوز مراجعه کردند ۴ هزار مورد شایسته دریافت گواهی ثبت بودند که دو هزار و ۷۰۰ مورد ثبت شده و مابقی نیاز به اصلاحات جزئی داشتند که باید رفع شود.

زارع‌پور در پایان خاطرنشان کرد: کل اعتباری که برای ساماندهی رسانه‌های دیجتیال و فعالیت‌های فرهنگی شامل رسانه‌های دیجیتال، معاونت امور مطبوعاتی در حوزه سایت‌ها و بازی‌های رایانه‌ای در ردیف بودجه‌ای می‌شود، ۱۰ میلیارد تومان است.

دستوری مبنی بر فیلترینگ سایت بلاگفا وجود ندارد

دستوری مبنی بر فیلترینگ سایت بلاگفا وجود ندارد

مدیر بلاگفا با اشاره به فیلترینگ صفحه اول سایت بلاگفا گفت: با توجه به مورد مشابهی که برای سرویس دهنده دیگری هم ایجاد شد، احتمال می رود این مساله به دلیل اشتباه در سیستم فیلترینگ باشد که در این صورت از مسؤولان امر خواسته می‌شود هر چه سریعتر نسبت به رفع فیلتر سایت اقدام کنند.

به گزارش «وبلاگ نیوز» علیرضا شیرازی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: فیلتر سایت بلاگفا حتی به صورت موقت، خدشه به اعتبار سایت و موجب ضرر مالی است.

او افزود: اگر این فیلترینگ با دستور کارگروه تعیین مصادیق بوده باشد، با توجه به اینکه در استعلام از دادسرای جرایم رایانه‌یی دستوری مبنی بر فیلترینگ سایت وجود ندارد، با توجه به ماده ۲۰ ، ۲۱ و ۲۳ قانون جرایم رایانه‌یی که مسؤولیت کیفری اشخاص حقوقی (سرویس دهنده‌ها و سایت‌های میزبان) را مشخص می‌کند، کارگروه مرتکب تخلف شده است.

شیرازی همچنین تصریح کرد: ادعای اینکه در سایت محتوای غیر اخلاقی منتشر شده، با توجه به اینکه فیلترینگ مربوط به صفحه اصلی سایت بلاگفاست، نمی تواند درست باشد.

دسترسی به صفحه اصلی بلاگفا از صبح امروز به دلیل فیلتر شدن برای مخاطبان امکان‌پذیر نیست، اما وبلاگ‌های این سرویس‌دهنده قابل دسترس‌اند. همچنین این مشکل برای ‌سرویس پرشین‌بلاگ نیز ایجاد شده بود که اکنون برطرف شده است. علاوه بر این دامنه کلوب دات کام هم از بعد از ظهر امروز مسدود شده است.

انتخاب دبیر علمی برای جشنواره وب ایران

انتخاب دبیر علمی برای جشنواره وب ایران

وبنا – با توجه به گستردگی سایت های شرکت کننده در سومین جشنواره وب سایت ها ایران، مقرر گردید که در برخی از بخش های جشنواره از دبیر علمی اختصاصی برای بررسی دقیق تر و علمی تر سایت ها و وبلاگ ها استفاده شود.

بر این اساس، آقای امیر مهرانی به عنوان دبیر علمی و تخصصی بخش انتخاب بهترین وبلاگ سازمانی، میلاد احرامپوش به عنوان دبیر علمی و تخصصی بخش وبلاگ ها و محسن سلاجقه به عنوان دبیر علمی و تخصصی بخش فروشگاه های الکترونیکی انتخاب شدند.

برای مشاهده سایت جشنواره به آدرس www.webaward.ir مراجعه کنید

 

حامیان مالی سومین جشنواره وب سایت های ایران : 

JahanData فروشگاه ساز جهان دیتا

JavanRayaneh جوان رایانه

DiGiKala دیجی کالا

friendfa شبکه اجتماعی فرندفا

 فروشگاه اینترنتی البسکو دات کام

 شرکت فناوری اطلاعات کاسپید

 نمایندگی رسمی رپیدشیر در ایران

 فروشگاه تخصصی لوازم خانگی

OLC اولین سایت آموزش زبان انگلیسی آنلاین در ایران

Styles برترین طرح‌های وب فارسی

IranPHP سازمان تخصصی پی اچ پی ایران

iClub اینترنت به زبان فارسی

نخستین شبکه خبری اسب کشور راه اندازش شد

نخستین شبکه خبری اسب کشور راه اندازش شد

وبنا – نخستین شبکه خبری اسب کشور با هدف پوشش اخبار مربوط به صنعت اسب، ورزش سوارکاری و علوم دامپزشکی به همت تیم وت نیوز راه اندازی گردید.

برای مشاهده سایت می توانید به آدرس http://horsenews.ir مراجعه کنید.

پاسخ بلاگفا به جوابیه دادگستری کرمان

پاسخ بلاگفا به جوابیه دادگستری کرمان

وبنا – پس از انتشار خبر بازداشت مدیر بلاگفا و جزئیاتی از دلایل بازداشت در سایتهای خبری روابط عمومی دادگستری کرمان جوابیه ای برای سایت خبری تابناک ارسال کرده و از حکم صادره دفاع نموده است.

متن کامل چوابیه دادگستری کرمان و توضیحات سایت تابناک در همین زمینه را میتوانید در این لینک مطالعه فرمایید.
با توجه به انتشار جوابیه دادگستری کرمان لازم می‌دانم توضیحاتی در جهت روشن شدن بیشتر موضوع ارائه کنم. همچنین از کاربران سایت که آشنا به مسائل حقوقی هستند و همچنین کارشناسان حقوقی علاقمند دعوت می‌کنم  جوابیه دادگستری کرمان را مطالعه و به بررسی حقوقی آن بپردازند سایت بلاگفا آمادگی انتشار انتقادات حرفه ای را دارد.

۱. متاسفانه جوابیه دادگستری کرمان دلیل دیگری بر روند نادرست پرونده و عدم ادراک کافی و اشراف بر موضوع پرونده است. دادگستری کرمان در نخستین پاراگراف خود اشاره به قانون جرایم رایانه ای می کند و براساس همین قانون مرا قابل تعقیب کیفری می داند و جالب اینجاست که در جای دیگر از جوابیه خود اشاره دارد که جرایم ارتکابی قبل از تصویب قانون جرایم رایانه‌ای صورت گرفته است  و البته با توجه به متن حکم صادره  که صرفاً  استناد به قوانین مجازات اسلامی و جوابیه دادگستری مشخص است که تنها قانون مجازات اسلامی برای صدور حکم مورد استناد بوده است. دادگستری کرمان براستی کدام یک از قوانین را قبول دارد؟ مرجع قضائی که نمی تواند حکم  و کیفر مشخص شده  را براساس قانون مجازات اسلامی صادر کند و در زمان دفاع از حکم به قانون دیگری که به قول ایشان بعدها تصویب شده است استناد کند.
اگر استناد به قانون جرایم رایانه ای باشد که بطور مشخص تکالیف و مسئولیت حقوقی و حتی کیفر مدیران سایتهای میزبانی مشخص شده و مطمئناً براساس قانون جرایم رایانه‌ای  اینجانب مجرم نیستم به خصوص اینکه دادگاه هرگز درخواستی مبتنی بر اطلاعاتی که منتهی به تشخیص نویسنده اصلی شود یا حتی درخواست مسدود سازی وبلاگ را نکرده است که بنده آنرا اجرا نکرده باشم. لازم به ذکر است که حکم صادره در دادگاه بدوی  در ۲۹/۰۷/۸۸ یعنی پس از تصویب قانون جرایم رایانه‌ای تنظیم شده است و البته طبیعی است که هنگام ورود پرونده به دادگاه تجدید نظر قانون جرایم رایانه‌ای به تصویب رسیده بوده است.

 

در عین حال کاملا مشخص است که تنظیم کننده جوابیه دادگستری کرمان آشنایی مقدماتی با سرویس دهندگان وبلاگ نداشته است. لازم است که دادگستری کرمان در این زمینه با کارشناسان جرایم رایانه ای مشورت داشته باشند. ادعای نظارت مستقیم و یا دستور برای ساخت یا تعریف وبلاگها در مورد سرویسهای وبلاگ که افراد بصورت برخط (آنلاین) و لحظه ای وبلاگ خود را می سازند نمی تواند ادعای درستی باشد. در عین حال توجه داشته باشید که ما در مورد سرویس وبلاگی صحبت می کنیم که ۳.۵ میلیون وبلاگ و میلیونها مطلب در آن به ثبت رسیده است. براساس استدلال اشاره شده درجوابیه حتما مخابرات نیز ناظر بر تمامی اعمال دارندگان تلفن ثابت یا همراه و مسئول حقوقی کلیه مکالمات و کارهای آنهاست یا شرکتهای سرویس دهنده اینترنت و از جمله سرویس دهندگان اینترنت در شهر کرمان نیز مسئول تمام تخلفات کاربران خود هستند. همچنین ادعای دادگستری کرمان در اطلاع ما از محل اقامت و مشخصات وبلاگ نویس نیز اشتباه فاحشی است که نشان از عدم آشنایی به مفاهیم شبکه و اینترنت دارد. برای افراد آشنا به اینترنت روشن است که تنها مشخصات فنی قابل پیگیری ثبت شده در سایت IP    کاربران است که تشخیص هویت یا آدرس فرد حقیقی نیاز به کار کارشناسی و استعلام از شرکتهای سرویس دهنده اینترنت و مخابرات آنهم با مجوز قضائی دارد وبنابراین مدیر سایت نمیتواند از هویت واقعی و آدرس میلیونها کاربر سایت مطلع باشد.از این جهت ادعای دادگستری کرمان اشتباه و برخلاف مفاهیم و اصول  شبکه و فعالیت در اینترنت است. تنظیم کننده جوابیه دادگستری کرمان به سادگی میتوانند وبلاگی در سایت بلاگفا یا هر سرویس وبلاگ رایگان دیگری ساخته تا متوجه شوند که ایجاد وبلاگ نیازی به دستور فردی نداشته و رویه ای نیز برای تایید هویت یا دریافت آدرس محل سکونت ایشان وجود ندارد.

۲. همانطور که در پاسخ دادگستری کرمان مشخص است حکم براساس قانون مجازات اسلامی صادر شده است. اگر قانون مجازات اسلامی در زمینه تخلفات و جرایم روی داده در فضای اینترنت کمبود حقوقی و قانونی نداشت که نیازی به تصویب قانون جرایم رایانه ای نبود. اصولا در قانون مجازات اسلامی تعریفی برای مسئولیت حقوقی مدیر یک سرویس دهنده در محیط اینترنت نشده است. اگر مرجع قضائی استناد به قوانین ۶۰۸ ، ۶۹۷ و ۶۹۸  در حکم خود کرده است بایستی ادله ای نیز مبتنی بر اثبات آنکه مطالب وبلاگ فوق توسط اینجانب نوشته یا تایید محتوا توسط اینجانب منتشر شده است را ارائه کند که مشخصاً در پرونده فوق چنین ادله ای در این زمینه وجود نداشته است چرا که هیچگونه استعلامی از رخدادهای(LOGS) وبلاگ نه از سرویس دهنده و نه مخابرات یا  جای دیگری نشده است.
در واقع دادگاه جرم را به فردی نسبت داده است که نه نویسنده آن است و نه به دستور یا تایید وی مطالب توهین آمیز منتشر شده است و آنرا منتسب به مسئولیت حقوقی سایت نموده است (بدون آنکه لحاظ شود این مطالب با تایید یا آگاهی مدیر سرویس دهنده وبلاگ منتشر شده یا خیر ) و اصولا  مسئولیت حقوقی سرویس دهنده وبلاگ نیز در قانون مجازت اسلامی تعریف نشده است. توجه داشته باشیم تا قبل از تصویب قانون جرایم رایانه ای  قانونی مبتنی بر حوزه مسئولیت حقوقی مدیر سرویس دهنده وبلاگ وجود نداشته و این قضیه با روند برخورد با  تخلفات مطبوعات یا شرکتهای حقوقی کاملا فرق دارد.
در عین حال با توجه به اعلام و تکرار آنکه اینجانب نویسنده محتوای وبلاگ فوق نبوده و آگاهی نیز از آن نداشته ام و چه بسا در صورت رویت آن نیز ابتدا بایستی توسط مرجع قضائی و براساس شکایت شاکی ثابت میشد که این محتوا مجرمانه است و سپس اقدام به مسدود سازی میکردم  دادگاه چگونه اینگونه مصر به مقصر دانستن اینجانب است ؟ ادعای دادگاه در مورد اینکه اینجانب ناشر این محتوا هستم نیز خالی از اشکال نیست چنین ادعایی شبیه آن است که  مخابرات را که در واقع فراهم کننده امکان دسترسی به اطلاعات و پخش کننده داده ها بین کاربران است متهم کنیم. توجه داشته باشیم که سرویس دهنده وبلاگ ارائه کننده ابزار برای ایجاد وبلاگها هستند. لازم به ذکر است که حتی در صورت ادعای مشارکت در جرم نیز طبق ماده ۴۲ مجازات اسلامی با شرط عالماً و عامداً قید شده و برای تحقق معاونت در جرم وجود وحدت قصد و تقدم و یا اقتران زمانی بین عمل معاون ومباشر جرم شرط است که دادگاه مشخصاً سندی مبتنی بر این امر نداشته  و همچنین در متن حکم نیز به مواد قانونی مرتبط با مشارکت  و معاونین جرم استناد نشده است.

۳. در بند چهارم جوابیه دادگستری کرمان به قانون ۵۳ آیین دادرسی و ماده ۲۹ قانون جرایم رایانه ای اشاره شده است . جالب است که باز دادگستری کرمان به قانون جرایم رایانه‌ای استناد کرده است در حالیکه در حکم آنرا مد نظر قرار نداده است. براساس ماده ۵۱ آیین دادرسی دادگاه ها فقط در حوزه قضایی محل ماموریت خود ایفای وظیفه نموده و این شامل مواردی است که جرم در حوزه قضائی آن دادگاه واقع شده است و یا متهم در آن حوزه دستگیر یا متهم یا مظنون به ارتکاب جرم در آن حوزه مقیم باشد. همچنین طبق ماده ۵۲ آیین دادرسی در صورتی که جرمی در خارج از حوزه قضائی دادگاه کشف یا مرتکب آن دستگیری شود یا دادگاه محل وقوع جرم صلاحیت محلی برای رسیدگی نداشته باشد دادگاه تحقیقات را به عمل آورده و نزد دادگاه صالح ارسال میکند و  طبق ماده ۵۳ چناچه جرمی در محلی کشف شود ولی محل وقوع آن معلوم نباشد دادگاه به تحقیقاتی که شروع کرده ادامه داده تا تحقیقات ختم و محل وقع جرم معلوم شود و چناچه محل وقع جرم مشخص نگردد دادگاه میتواند رسیدگی را ادامه و اقدام به صدور رای کند.  با توجه قوانین و همچنین جوابیه دادگستری استناد مرجع قضایی این است که جرم را دادگاه کشف و محل وقوع آن نیز تا پایان تحقیقات نامشخص بوده است. اما اولا دادگاه در نخستین پیگیری خود که استعلام آدرس از شماره تلفن موجود در بخش تبلیغات سایت بوده متوجه شده است که متهم (بنده) در شهر تهران ساکن بوده است. همچنین تشخیص محل انتشار محتوا در اینترنت کار بسیار ساده ای است که بسیاری از افراد  آشنا به اینترنت میدانند که با یک Whois  میتوان محل سرور و انتشار محتوا را پیدا کرد و از آنجایی که محل سرورها و بانک اطلاعات بلاگفا در کشور دیگری  است در صلاحیت حوزه قضائی کرمان در بررسی پرونده و بخصوص صدور حکم تردید جدی وارد است و البته کوتاهی دادگاه و عدم استفاده از تخصص کارشناسی یا  استفاده از پلیس جرایم رایانه ای نیروی انتظامی برای پیدا کردن محل سرورها و نشر اطلاعات دلیلی برای صلاحیت حوزه قضائی فوق در رسیدگی به پرونده تحت این عنوان که محل وقوع جرم مشخص نیست نبوده است.

۴.در بند پنجم جوابیه دادگستری استناد به درخواست تجدید نظر توسط وکیل اینجانب نیز شده است. همانطور که مشخص است دادگاه در ابتدا بصورت غیابی حکم را صادر کرده است و از شیوه معمول در آیین دادرسی مانند احضار چندباره و در مرحله بعد صدور حکم جلب (ماده ۱۱۷ آئین دادرسی) برای آوردن متهم در دادگاه یا دادن نیابت به مراجع قضائی تهران جهت اخذ پاسخ و دفاعیات متهم خبری نیست( ماده ۵۹ آیین دادرسی توضیح میدهد که تحقیق از متهم و… در محلی خارج از حوزه قضایی دادگاه با اعطاء نیابت قضایی صورت می گیرد.).  با این‌حال خوب است که دادگستری کرمان به دفاعیه اینجانب که توسط وکیل ارسال شده بود نیز اشاره کنند و اینکه هیچکدام از موارد اشاره شده و توضیحات در دادگاه تجدید نظر مورد توجه قرار نگرفته است. توضیح درباره نحوه فعالیت سایت و آنکه اینجانب نویسنده محتوای فوق نبوده و یا محتوای فوق با اصلاح دستور یا تایید اینجانب منتشر نشده  و درخواست از دادگاه برای ارسال پرونده به مراجع قضائی تخصصی و یا استعلام از دفتر اینترنت دادستانی تهران(مستقر در دادسرای وی‍ژه جرایم رایانه ای )  یا پلیس جرایم رایانه‌ای یا اعلام آمادگی برای دریافت استعلام و شناسایی مجرم اصلی بی نتیجه مانده وحتی دادگاه برای شناسایی مجرم اصلی اقدامی نیز انجام نداده است. لازم به ذکر است در نوبه ای نیز یکی از کارشناسان قوه قضائیه در زمینه بررسی جرایم رایانه ای  به منظور تبیین موضوع رسماً به شهر کرمان عزیمت نمود که صحبت های وی با ریاست دادگاه نیز تغییری در حکم صادره ایجاد نکرد.

دادگستری کرمان در پایان پاسخ خود اشاره کرده اند که مدیر سایت یا شخص حقوقی هر دو میتوانند در کنار سایر افراد که مرتکب جرایم رایانه ای شده است و تحت تعقیب قرار گیرند و این در حالی است که اصولاً واژه جرایم رایانه‌ای  با تصویب قانون جرایم رایانه‌ای معنا و هویت قانونی پیدا کرده است که چه در دادگاه بدوی و چه دادگاه تجدید نظر به این قانون توجهی نشده است.در عین حال ایشان مشخص نکردند که تکلیف یا کیفر سایر افراد و از جمله نویسنده واقعی محتوای مجرمانه چیست در حالیکه پرونده بسته شده و تنها متهم و مجرم آن بنده هستم؟
در آخر آنکه آیا دادگستری کرمان و مرجع قضایی حاضر به پذیرش نظر کارشناسان قوه قضائیه در زمینه جرایم رایانه ای در مورد این پرونده  می باشند؟ آیا مرجع قضائی علاقه ای به تشخیص نویسنده اصلی محتوای مجرمانه دارد؟ آیا حاضر است پرونده را به دادگاه محل سکونت متهم پرونده ارجاع دهد و یا به عنوان جدی ترین خواسته اینجانب حاضر به ارجاع پرونده و اعاده دادرسی به دادسرای جرایم رایانه ای و شعب اختصاص داده شده به جرایم رایانه ای که شناخت بهتری از اینترنت و نحوه فعالیت سرویس دهندگان دارند می باشند؟ یقیناً بررسی این پرونده در یک دادگاه صالح و آشنا به موضوع پرونده گامی موثر برای اجرای روند درست دادرسی و اجرای عدالت است.


علیرضا شیرازی

پارسی بلاگ توسط تمپلیت جنریتور پشتیبانی می شود

پارسی بلاگ توسط تمپلیت جنریتور پشتیبانی می شود

وبنا – از امشب سرویس وبلاگ “پارسی بلاگ” به طور رسمی توسط قالب ساز آنلاین “تمپلیت جنریتور” پشتیبانی می شود. این به این معنی است که می توانیم کد هر قالبی که چه از قبل ساخته شده و چه قالب هایی که در آینده توسط کاربران, آنلاین طراحی می شوند را دریافت و در قسمت ” تغییرات در قالب ” کنترل پنل وبلاگ در پارسی بلاگ ذخیره کنیم. اگر به خطایی برخورد کردید حتما به ما اطلاع دهید تا برطرف کنیم.

برای مشاهده سایت به آدرس www.templategenerator.net مراجعه کنید

اقدامات انجام شده در برنامه توسعه بهار ۸۹ میهن بلاگ اعلام شد

اقدامات انجام شده در برنامه توسعه بهار ۸۹ میهن بلاگ اعلام شد

وبنا – سرویس دهنده وبلاگ میهن بلاگ امروز در یک اطلاعیه رسمی که در وبلاگ مدیران این سایت منتشر شده است لیست فعالیت ها و اقدامات انجام شده در برنامه توسعه بهاری میهن بلاگ را منتشر کرد. این اقدامات در ۲ بخش مدیریت محتوی، طراحی و برنامه نویسی انجام شده است.

موارد انجام گرفته در بخش طراحی و برنامه نویسی نرم افزار بدین شرح است:

 • امکان ویرایش قالب انتخاب شده و فعال فعلی بصورت سریع از طریق منو اصلی .
 • امکان مشاهده کلیه نظرات ارسالی مربوط به کلیه مطالب ارسال شده در وبلاگ  بصورت یکجا و اعمال مدیریت نسبت به تک تک نظرات ( پیش از این تنها امکان مشاهده و مدیریت نظرات به تفکیک مطالب وجود داشت )
 • لینک شدن عناوین طبقه بندی ها ، مطالب ، صفحات جانبی  در پنل به مطالب مربوطه به آنها در وبلاگ  
 • امکان حذف یا تایید گروهی نظرات ، با اضافه کردن باکسی در کنار همه نظرها  از این پس  می توانید همگی را همزمان حذف یا تایید کنید. که تاثیر بسزایی در سرعت مدیرت نظرات خواهد داشت.
 • ایجاد یک سیستم کنترل اسپم در بخش نظرات ، از این پس با سیستم جدید آنتی اسپم میهن وبلاگ دیگر نباید نگران ارسال نظرات گروهی و تبلیغاتی باشید.
 • ارتقا بخش جستجو بر روی مطالب در پنل
 • اضافه شدن نشانگر ضریب امنیت پسورد ( کلمه عبور ) در هنگام ثبت نام و ویرایش اطلاعات کاربری.
 • امکان ذخیره سازی اطلاعات کاربر نظر دهنده بر روی یک وبلاگ،  در صورتی که کاربری در یک وبلاگ نظر دهد و اطلاعات خود را ذخیره کند ،دیگر نیازی نیست در وبلاگهای دیگر میهن وبلاگ اطلاعاتش را وارد کند.

همچنین در بخش مدیریت محتوی و پشتیبانی کاربران نیز اقدامات زیر انجام شده است.

 • راهنمای وبلاگ نویسی در میهن وبلاگ : http://help.mihanblog.com/ قصد از راه اندازی این وبلاگ آموزش نرم افزار میهن وبلاگ و درج نکات عمومی وبلاگ نویس می باشد.
 • اتخاب وبلاگ های فعال و شایسته  :http://blogs.mihanblog.com/ هر  هفته ۲ وبلاگ با بررسی پیامهای کاربران و پیشنهاد خودشان و بررسی مطالب آنها به عنوان وبلاگ منتخب معرفی می شوند.
 • پاسخ  به سئوالات رایج کاربران: http://faq.mihanblog.com/  در این وبلاگ سعی می شود تا با پاسخ به پرسش های متداول  کاربران ، آنها را در خصوص مشکلات رایج وبلاگ  نویسی راهنمایی کنیم..
جوابیه دادگستری کرمان درباره علت بازداشت علیرضا شیرازی

جوابیه دادگستری کرمان درباره علت بازداشت علیرضا شیرازی

وبنا – به نقل از وبلاگ نیوز – به دنبال انتشار خبر بازداشت علیرضا شیرازی، مدیر سرویس دهنده بلاگفا در پایگاه اطلاع رسانی تابناک در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه، دادگستری استان کرمان جوابیه ای را ارسال کرده است که به همراه توضحات تابناک در ادامه می آید.

 

جوابیه دادگستری کرمان:

مدیر محترم سایت تابناک؛
باسلام

پیرو درج و انتشار خبری تحت عنوان «جزئیاتی از علت بازداشت و آزادی مدیر بلاگفا» در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه سال جاری، مقتضی است جوابیه ذیل مطابق قانون جهت تنویر افکار عمومی واطلاع کاربران آن سایت در قسمت اخبار سایت قرار گیرد.

۱-طبق ماده ۱۹ قانون رسیدگی به جرایم رایانه‌ای مصوب ۵ خرداد ۱۳۸۸ اشخاص حقوقی دارای مسئولیت کیفری بوده و طبق بند الف وب این ماده شخص حقوقی محسوب وقابل تعقیب کیفری است و طبق تبصره ۲ آن ماده، مسئولیت کیفری شخص حقوقی مانع مجازات مرتکب نخواهد بود وشخص حقیقی را می‌توان مسئول شناخت. در حالی که مدیر سایت «بلاگفا» که مسئولیت شخص حقوقی را برعهده دارد و بر آنچه که وبلاگ نویس و ارائه دهندگان وبلاگ انجام می‌دهند نظارت مستقیم دارد و به دستور وی وبلاگ‌ها را در سایت تعریف می‌کنند و از محل اقامت و مشخصات وبلاگ نویس به دقت مطلع بوده وحتی در صورتی که هک کننده‌ها وارد سایت شوند ازچشم و اطلاع مدیر سایت پنهان نمی‌مانند لذا عدم اطلاع مدیر سایت از وبلاگ‌های مربوطه حتی در حالتی که هک شده باشند امری بی پایه و نامربوط است و مسئولیت مدیر سایت در قانون جرایم رایانه‌ای تصریح شده است.

۲- جرایم ارتکابی از سوی آقای علیرضا شیرازی در اردیبهشت ماه ۸۷ انجام و در تاریخ ۱۱/۳/۸۷ از وی شکایت شده است در حالی که قانون جرایم رایانه‌ای مصوب ۵ خرداد سال ۸۸ می‌باشد، یعنی جرایم ارتکابی مربوط به قبل از تصویب این قانون می‌باشد.

۳- از آنجا که عمل ارتکابی از سوی آقای علیرضا شیرازی مطابق ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب و مجازات آن از یک ماه تا یکسال حبس تعیین شده است و این مجازات کمتر از مجازات همان عمل طبق ماده ۱۶ قانون رسیدگی به جرایم رایانه‌ای که از نود ویک روز تا ۲ سال حبس تعیین نموده می‌باشد، لذا وفق بند ۲ ماده ۱۱ قانون مجازات اسلامی و مفهوم مخالف آن که قانون لاحق مجازات، جرمی را تخفیف نداده باشد قانون سابق اجرا می‌گردد. بنابراین انطباق عمل ارتکابی نمی‌تواند طبق قانون لاحق (قانون جرایم رایانه‌ای) باشد بلکه باید طبق قانون سابق رسیدگی بعمل آمده و موجبی برای اجرای قانون جرایم رایانه‌ای نخواهد داشت.

۴- طبق ماده ۵۳ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری و ماده ۲۹ قانون جرایم رایانه‌ای ، چنانچه محل وقوع جرم معین نباشد محل کشف آن جرم صالح به رسیدگی است. لذا با توجه به شکایت شاکی که در کرمان انجام پذیرفته و تحقق جرم نیز در کرمان صورت گرفته است، براین اساس قانون مذکور و به لحاظ کشف جرم در کرمان، محاکم دادگستری این شهر را صالح به رسیدگی دانسته است.

۵- از آنجا که محکوم علیه از دادنامه صادره از دادگاه نخستین توسط وکیل خود درخواست تجدیدنظر نموده لذا رای صادره حضوری بوده و رسیدگی به عنوان واخواهی فاقد مبنای قانونی می‌باشد.

در نتیجه برخلاف مطالب مندرج در سایت تابناک و به تبع آن سایر مبادی خبری، مدیر سایت و شخص حقوقی هر دو می‌توانند در کنار سایر افراد که مرتکب جرایم رایانه‌ای شوند، تحت تعقیب قرار گیرند و از سوی دیگر رسیدگی دادگاه به موضوع و عمل ارتکابی قبل از تصویب قانون رسیدگی به جرایم رایانه‌ای وفق مقررات سابق و قانون مجازات اسلامی، صحیح و در نهایت رای صادره فاقد اشکال قانونی می‌باشد.
هادی خالقی نسب ـ مدیر روابط عمومی دادگستری استان کرمان

توضیحات تابناک اجتماعی درباره جوابیه دادگستری استان کرمان
پیرو جوابیه‌ای که از سوی مدیر محترم روابط عمومی داگستری استان کرمان نسبت به درج خبری مبنی بر بازداشت مدیر سرویس‌دهنده وبلاگ – بلاگفا در سایت تابناک منعکس گردیده موارد حائز اهمیتی به چشم می‌خورد که ضروریست در این خصوص به نکاتی اشاره گردد:

سرویس دهنده وبلاگ –ارائه دهنده خدمات میزبانی
همانگونه که مستحضرید سرویس‌دهندگان وبلاگ به جهت میزبانی و در اختیار داشتن انبوهی از اطلاعات کاربران در زمره ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی بوده که چارچوب فعالیت و وظایف آنها ذیل مواد ۲۳ و ۳۲ قانون جرایم رایانه‌ای مشخص گردیده است و این مطلب را می رساند که این دسته از افراد در قانون جرایم رایانه‌ای به عنوان اشخاص حقوقی بر شمرده می‌شوند.البته این موضوع نافی مسئولیت این افراد نبوده و همانگونه که در ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای نیز مشخص گردیده مجازاتی من‌باب تخطی از حوزه مسئولیتشان شامل حال ایشان خواهد شد .

ماده۲۳ـ ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض دریافت دستور کارگروه (کمیته) تعیین مصادیق مذکور در ماده فوق یا مقام قضائی رسیدگی‌کننده به پرونده مبنی بر وجود محتوای مجرمانه در سامانه‌های رایانه‌ای خود از ادامه دسترسی به آن ممانعت به عمل آورند. چنانچه عمداً از اجرای دستور کارگروه (کمیته) یا مقام قضائی خودداری کنند، منحل خواهند شد. در غیر این صورت، چنانچه در اثر بی احتیاطی و بی‌مبالاتی زمینه دسترسی به محتـوای مجرمـانه مزبور را فراهم کنند، در مرتبه نخسـت به جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریـال و در مرتبـه دوم به یکصـد میلیـون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تـا یک میلیـارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در مرتبه سوم به یک تا سه سال تعطیلی موقت محکوم خواهندشد.

تبصره ـ ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض آگاهی از وجود محتوای مجرمانه مراتب را به کارگروه (کمیته) تعیین مصادیق اطلاع دهند.

طبق اعلام کمیته تعیین مصادیق ، محتوای مجرمانه‌ای که ناظر بر فضای عمومی اینترنت بوده بصورت فهرستی ذیل عنوان مصادیق محتوای مجرمانه از سوی آن کمیته احصاء گردیده که طبق ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای ارائه دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض دریافت دستور کارگروه تعیین مصادیق از ادامه دسترسی کاربران به آن محتوا ممانعت به عمل آورند.

لازم به ذکر است که محتوای مجرمانه بر ۲ گونه محتوا مترتب می‌باشد :

نوع اول – محتوای مجرمانه ناشی از موارد اعلامی در مصادیق محتوای مجرمانه
نوع دوم – محتوای مجرمانه موضوع شکایت خصوصی افراد.

در نوع اول با توجه به وسعت گستره جرایم از منظر عمومی همانگونه که اشاره شد بر عهده کمیته تعیین مصادیق بوده تا نسبت به احراز و احصاء مصادیق محتوای مجرمانه اقدامات لازم را به انجام رساند که در این‌باره فهرست مصادیق محتوای مجرمانه از سوی کارگروه فوق تهیه و طی مواد ۲۱ و ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای به منظور پالایش محتوا به ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی و میزبانی اعلام می‌گردد.ارائه دهندگان خدمات میزبانی نیز صرفاً منتظر دریافت دستور از سوی کمیته نبوده و می‌بایست به محض مطلع شدن از محتوای مجرمانه آن را به کمیته گزارش دهند.

در نوع دوم که محتوای مجرمانه موضوع شکایت خصوصی افراد می‌باشد نیز طبق تبصره ۲ ماده ۲۱ و نیز ماده ۲۳ قانون جرایم رایانه‌ای پالایش محتوا و ممانعت از ادامه دسترسی به آن ذیل دستور مقام محترم قضایی صورت می پذیرد.

لازم به توضیح است بابت هریک از انواع محتواهای مجرمانه در صورت تشکیل پرونده قضایی فرآیند شناسایی راه انداز وبلاگ و ایجاد کننده محتوا یک روش کاملاً شفاف و مشخص می‌باشد و این مقوله هیچ ارتباطی به مسئول سرویس دهنده وبلاگ ندارد.حوزه مسئولیتی مدیر سرویس دهنده وبلاگ همانگونه که اشاره گردید علاوه بر حذف محتوای مجرمانه طبق دستور قضایی رسیده ، ارائه اطلاعات کاربری به منظور شناسایی فرد مجرم می‌باشد.این اطلاعات بخشی از اطلاعاتی است که در نهایت منتج به شناسایی مجرم می‌گردد نه همه آن.

بدین جهت است که چون شناسایی مجرم و نیز صحت و یا سقم ادله موجود یک فرآیند کاملاً تخصصی بوده بنابراین قانونگذار محترم لازم دانسته تا به تناسب ضرورت شعبه و یا شعبی از دادسراها ، دادگاههای عمومی و انقلاب ، نظامی و تجدید نظر را به منظور رسیدگی به جرایم رایانه‌ای اختصاص یابد.

بررسی جوابیه
۱) در بند ۱ جوابیه اشاره به ماده ۱۹ و نیز بخشهای الف و ب آن ماده شده که ماده ۱۹ عنوان می دارد :” در موارد زیر، چنانچه جرائم رایانه‌ای به نام شخص حقوقی و در راستای منافع آن ارتکاب یابد، شخص حقوقی دارای مسؤولیت کیفری خواهدبود:

الف) هرگاه مدیر شخص حقوقی مرتکب جرم رایانه‌ای شود.
ب) هرگاه مدیر شخص حقوقی دستور ارتکاب جرم رایانه‌ای را صادر کند و جرمی به وقوع بپیوندد.
ج) . . . “

لازم به توضیح است در پرونده مطروحه در دادگستری کرمان شکایتی مبنی بر درج محتوای مجرمانه در یکی از وبلاگ‌های سرویس بلاگفا تنظیم گردیده که این مقوله با توجه به شکایت خصوصی ارتباطی به مدیر سرویس دهنده نداشته و در این بین تمامی مسئولیت بر عهده ایجاد کننده وبلاگ می‌باشد و استناد به ماده ۱۹ و اینکه جرم اتفاق افتاده را به نام مدیر سرویس‌دهنده و یا ارتکاب آن را توسط وی و به دستور او منتسب نماییم صحیح نبوده چرا که جرم توسط ثبات وبلاگ اتفاق افتاده است و مسئولیت مدیر سرویس دهنده تنها در زمانی است که مقام قضایی دستوری مبنی بر ارائه اطلاعات کاربری ایجاد کننده وبلاگ به وی صادر می نماید.

این موضوع که عنوان گردیده مدیر سرویس دهنده بر هر آنچه در درون وبلاگ‌ها می‌گذرد اشراف و مدیریت داشته و به دستور وی وبلاگ‌ها تعریف می‌شوند نیز صحیح نمی‌باشد چراکه بطور مثال در سرویس بلاگفا در حدود ۵/۳ میلیون وبلاگ به ثبت رسیده و اشراف بر محتوای یکایک آنها امری ناممکن می‌باشد.

همچنین این ادعا که مدیر سرویس دهنده از محل اقامت و مشخصات وبلاگ‌نویسان به دقت مطلع می‌باشد نیز موضوعی کاملاً اشتباه می‌باشد.اطلاعات کاربری ثبت شده در بانک اطلاعاتی (Database) سرویس‌دهنده صرفاً بخشی از اطلاعاتی است که در نهایت هویت فرد را مشخص می‌نماید چرا که این اطلاعات متشکل از IP و تاریخ و زمان‌های مربوطه می‌باشد و از این نوع اطلاعات نمی‌توان به طور مستقیم به هویت افراد پی‌برد و اقدامات بعدی مانند شناسایی محدوده IP و سرویس‌دهنده خدمات دسترسی است که آخر در شرایط طبیعی منجر به شناسایی فرد می شود .

پس ملاحظه می‌گردد که اطلاعات موجود در سرویس دهنده وبلاگ به هیچ عنوان به‌ تنهایی کفایت لازم را برای شناسایی مجرم ندارد و نمی‌توان اینگونه ادعا کرد که مدیر سرویس دهنده از اطلاعات و هویت دقیق کابران مطلع می‌باشد.

در بخش دیگر جوابیه موضوع هک سایت مطرح گردیده که دارای نکات مبهم بسیاری است چرا که اولاً در پرونده مذکور موضوع توهین و افترا بوده نه دسترسی غیرمجاز (هک) ثانیاً هک وبلاگ و هک سایت دو مقوله جدا از هم می‌باشند چرا که در تعریف هک اگر آن را تعبیر به دسترسی غیر مجاز کنیم در اینصورت هک وبلاگ ناشی از منشر شدن اطلاعات حفاظت شده دارنده وبلاگ است و در صورتیکه هک سایت دسترسی غیر مجاز به سرویس دهنده اصلی سرویس وبلاگ (بطور مثال سرور blogfa) باشد که این حالت نیز ناشی از مسایل بسیاری است که در این گزارش مجال بررسی دقیق آن نیست.

اما مبحثی که می توان به صراحت به آن اشاره داشت اینست که با توجه به موارد مبهمی که در بند ۱ جوابیه فوق الذکر وجود دارد ضرورت بررسی این گونه پرونده‌ها را در دادسرای تخصصی می‌رساند .

۲) در بند دوم و سوم اشاره گردیده که با توجه به اینکه جرم در زمان پیش از تصویب قانون جرایم رایانه‌ای اتفاق افتاده پس می‌بایست بنابر قانون لاحق طبق قوانین سابق رسیدگی گردد.

اولاًبا توجه به این موضوع مشخص نیست که چرا باز هم آن مقام محترم برای اثبات صحت حکم صادره متوسل به قانون جرایم رایانه‌ای شده‌اند و آیا استناد به این قانون در این پرونده مجاز است یا خیر !؟

ثانیاً در صورت استفاده از قوانین دیگر به غیر از قانون جرایم رایانه‌ای در بسیاری از حالات موجود در پرونده با خلاء قانون مواجه‌ایم که در نتیجه در صدور حکم با چالش روبرو خواهیم شد. بطور مثال حوزه مسئولیت دارندگان وبلاگ و مدیر سرویس‌دهنده وبلاگ در هیچ کجای قوانین سابق نه وجود داشته و نه مشابه آن نیز به چشم می‌خورد.

ثالثا با نگاهی به سیر تشکیل پرونده مذکور در هیچ کجای آن نشانی از کار تخصصی مشاهده نمی شود که این خود مهمترین مسأله در اثبات نقص رسیدگی به آن پرونده است.

۳) در بند چهارم جوابیه محل وقوع و تحقق جرم را کرمان عنوان نموده در حالی که دلایل این نتیجه مشخص نگردیده و سئوال اینجاست که از چه طریقی به این نتیجه خواهیم رسید که محل وقوع جرم کرمان می‌باشد؟ همانگونه که اشاره گردید این ماحصل تنها در صورت بررسی کارشناسانه و تخصصی مسئله قابل اثبات بوده و در غیر اینصورت هیچ طریق دیگری که بتواند در قالب قانونی و آیین دادرسی و جمع‌آوری ادله الکترونیک بگنجد ، وجود ندارد.

علی‌ای‌حال با توجه به موارد مبهمی که در جوابیه و همچنین در پرونده مذکور وجود دارد این امر ضروری به نظر می‌رسد که حکم صادره از سوی مراجع تعیین شده در قانون لغو و می‌بایست پرونده از ابتدا سیر بررسی مجدد را طی نماید.

همچنین باید به اینکه نیز اشاره داشت که نتایج یک چنین احکامی باعث ناامن شدن فضای اینترنت برای فعالین قانونی این فضا گشته و در این میان عرصه نبرد جنگ نرم که با امنیت ملی کشور و نظام مقدس اسلامیان گره خورده به نفع دشمنان نظام و انقلاب کلید خواهد خورد.

رپیدشیر از سومین جشنواره وب سایت های ایرانی حمایت می کند

رپیدشیر از سومین جشنواره وب سایت های ایرانی حمایت می کند

وبنا -رپیدشیر از سومین جشنواره وب سایت های ایرانی حمایت می کند مدیر نمایندگی رسمی رپیدشیر در ایران (رپیدورد)، با اعلام این خبر افزود:رپیدشر نگاه بسیار مثبتی به ارائه خدمات به کاربران ایرانی دارد و به طور جدی از فعالیت وب سایت های ایران حمایت می کند. رپیدشیر مایل به توسعه همکاری ها با فعالان وب در ایران می باشد.

برای مشاهده سایت رپیدشیر در ایران به آدرس www.rapidworld.ir مراجعه کنید

نرم افزار بهشت جام جهانی معرفی شد

نرم افزار بهشت جام جهانی معرفی شد

وبنا – نرم افزار بهشت جام جهانی توسط تیم برنامه نویسی سایت آوا وب طراحی شد. نسخه نخست این نرم افزار در خرداد سال ۱۳۸۵ برای رقابت‌های جام جهانی 2006 آلمان ساخته شد و در دسترس همگان قرار گرفت. هم اکنون نسخه‌ی تازه این نرم افزار با امکاناتی بیش‌تر از پیش، ویژه‌ی رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی برای دریافت رایگان در دسترس است.

برای دریافت نرم افزار به آدرس www.awaweb.com/wcp/2010 مراجعه کنید.

داوری آنلاین سومین جشنواره وب سایت های ایران آغاز شد

داوری آنلاین سومین جشنواره وب سایت های ایران آغاز شد

وبنا – نرم افزار داوری آنلاین سومین جشنواره وب سایت های ایران تکمیل شده است و داوری سایت ها از هفته آینده شروع خواهد شد. این نرم افزار تحت وب است و توسط صالح سوزنچی طراحی شده است.

در این سیستم داوران پس از ورود می توانند با مراجعه به گروه ها، سایت های ثبت نام شده در آن گروه را مشاهده کرده و به سایت ها امتیاز بدهند. امتیاز دهی از ۱۰ تا ۰ است و در مجموع سایت هایی که بیشترین امتیاز را داشته باشند به عنوان سایت برتر معرفی می شوند.

برای مشاهده سایت جشنواره به آدرس http://www.webaward.ir مراجعه کنید.

حامیان مالی سومین جشنواره 

iClub اینترنت به زبان فارسی

JahanData فروشگاه ساز جهان دیتا

JavanRayaneh جوان رایانه

DiGiKala دیجی کالا

friendfa شبکه اجتماعی فرندفا

 فروشگاه اینترنتی البسکو دات کام

 شرکت فناوری اطلاعات کاسپید

 نمایندگی رسمی رپیدشیر در ایران

OLC اولین سایت آموزش زبان انگلیسی آنلاین در ایران

Styles برترین طرح‌های وب فارسی

IranPHP سازمان تخصصی پی اچ پی ایران

برای حمایت از سومین جشنواره وب سایت های ایران به آدرس http://www.webaward.ir/sponsor مراجعه کنید.

سیستم بازبینی چشمی خروجیهای OCR در گنجور

سیستم بازبینی چشمی خروجیهای OCR در گنجور

وبنا – سایت گنجور تمام خروجی های OCR شده مطالب را قبل از نمایش در سایت بصورت چشمی بررسی می کند.

سایت گنجور این امکان را به کاربران می دهد تا بتوانند اشعار شاعران را بصورت آنلاین مشاهده کنند. به منظور توسعه و تکمیل بانک اطلاعاتی، به تازگی از سیستم OCR برای ورود کتاب های شعر به سایت استفاده می شود.

در سرویس جدید سایت گنجور کاربران پس از ورود به سایت و مراجعه به بخش مربوطه می توانند شعر های اسکن شده را مشاهده کره و در صورتی که متن OCR شده درست نباشد آن را اصلاح کنند.

برای مشاهده سایت به آدرس www.ganjoor.net مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص این سرویس می توانید به وبلاگ مدیر سایت در آدرس http://blog.ganjoor.net/1389/03/17/vganjoornet مراجعه کنید.

برای فرهنگ سازی کپی رایت به پلاس دانلود کمک کنید

برای فرهنگ سازی کپی رایت به پلاس دانلود کمک کنید

وبنا – همانطور که همه شما می دانید، وب فارسی از جمله محیط هایی است که مانند خیلی از جاهای دیگر (چه مجازی و چه حقیقی) چندان به قوانین مربوط به خود پایبند نیست. یکی از مشکلات جدی که در ایران کاربران آن را نقض می کنند، قانون کپی رایت است. موضوعی که توسعه دهندگان وب بیشتر از آن گله دارند تا کاربران ساده تر چرا که آن ها نسبت به مسئله آگاه ترند. یکی از زمان هایی که این قانون بیشتر زیر پا گذاشته می شود، هنگام استفاده از نرم افزار هاست. یعنی کاربر بدون توجه (و البته اطلاع) از قانون کپی رایت با مبلغ بسیار اندک، نرم افزاری را تهیه می کند که اگر در خارج از مرزهای کشور آن را به طور قانونی خریداری می کرد باید صدها دلار بابت آن پول پرداخت می کرد. مطمئنا یکی از راه های جلوگیری از این مسئله بحث فرهنگ سازی است.

در وب نیز سایت های زیادی هستند که برنامه های رایگان را به کاربران معرفی می کنند اما چندی پیش همانطور که در وبنا نیز به آن اشاره شد، سایتی فارسی راه اندازی شده است که تنها هدف آن گسترش فرهنگ استفاده از نرم افزار های رایگان و عدم بی توجهی به قوانین کپی رایت برای کاربران ایرانی است.

نرم افزارهای رایگان بسیاری زیادی هستند که از نظر کارایی شاید از نمونه های پولی آن بهتر و کاربر پسند تر باشند اما کاربران از آن بی اطلاع اند. شما به شیوه های مختلفی می توانید به ترویج این فرهنگ در بین کاربران فارسی کمک کنید.

در پلاس دانلود تنها نرم افزارهای رایگان و اوپن سورس همراه با توضیحات و موارد کاربذد آن ها قرار داده می شود. این نرم افزارها در موضوعات مختلفی در این سایت قرار می گیرند. حتی خود شما نیز می توانید در صورت آشنایی با نرم افزار خاصی آن را به دیگران معرفی کنید تا همه از آن استفاده کنند. این می تواند یک حرکت دسته جمعی و خوبی در وب فارسی ایجاد کند پس لطفا از آن دریغ نکنیم و همه را به استفاده از نرم افزار های رایگان ترقیب کنیم.

برای مشاهده سایت به آدرس www.plusdownload.net مراجعه کنید

کاسپید به جمع حامیان مالی جشنواره پیوست

کاسپید به جمع حامیان مالی جشنواره پیوست

وبنا – شرکت فناوری اطلاعات کاسپید به جمع حامیان مالی جشنواره پیوست. 

شرکت کاسپید با طراحی سایت بیش از ۴۰۰ وب سایت برای سازمان های دولتی و شرکتهای خصوصی در ایران و انگلستان، پیشتاز در ارائه خدمات طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت می باشد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر به آدرس www.kaspid.com مراجعه کنید.

راه اندازی سیستم آموزش لغات و اصطلاحات مدیریت از طریق پیامک

راه اندازی سیستم آموزش لغات و اصطلاحات مدیریت از طریق پیامک

وبنا – مدیر مرکز اطلاعات علمی تخصصی مدیریت ، با اعلام خبر راه اندازی سیستم آموزش لغات و اصطلاحات مدیریت از طریق پیامک ، گفت : چند هزار لغت و اصطلاح مرتبط با مدیریت وجود دارد که متاسفانه در بسیاری موارد مدیران و فعالان این بخش از آنها بی اطلاع هستند و این بی اطلاعی سبب سر درگمی در مطالعه مقالات ، گزارشات و … می شود . در این راستا با توجه به اینکه زمان مدیران محدود است و فرصت زیادی جهت مطالعه در این زمینه ندارند ، برآن شدیم تا این لغات و اصطلاحات را با برنامه ریزی خاصی از طریق پیامک به ایشان آموخته و تکرار کنیم . 

عضویت در این سیستم و استفاده از مطالب آموزشی که هر هفته بصورت پیامک ارسال می شود تا اطلاع ثانوی رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه نمی باشد .  بهجتی در این راستا افرود : سعی ما بر این است که همواره این آموزش رایگان بماند ، و لازمه این امر یافتن اسپانسر مناسب در این زمینه است .

لازم به ذکر است عضویت در این سیستم آموزشی تا اطلاع ثانوی رایگان بوده و علاقه مندان می توانند با مراجعه به پایگاه مرکز اطلاعات علمی تخصصی مدیریت به نشانی www.mmic.ir در این سیستم عضو شده و از خدمات آن بهره مند گردند .

ثبت‌نام در دومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های دولتی تا پایان خرداد تمدید شد

ثبت‌نام در دومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های دولتی تا پایان خرداد تمدید شد

‌در پی استقبال و مشارکت دستگاه‌های دولتی برای حضور در دومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های دولتی، زمان ثبت‌نام تا پایان خردادماه ۸۹ تمدید شد.

به گزارش واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، مهدی آقامحمد، معاون پشتیبانی، مالی و اداری دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی ضمن اعلام این مطلب در رابطه با خصوصیات این جشنواره اظهار داشت: این جشنواره با هماهنگی و اشراف علمی دانشگاه صنعتی شریف در اواخر تیرماه سال‌جاری برگزار می‌شود و ضمن معرفی و تقدیر از برترین‌ها به رتبه های اول تا سوم هر گروه جایزه بزرگ وب اعطا می شود.

وی افزود: برگزاری این جشنواره به منظور افزایش همت و تلاشی مضاعف در راستای توسعه نظام اداری الکترونیک کشور و ارائه خدمات الکترونیک، ارتقاء روحیه رقابتی و ایجاد انگیزه در دستگاه‌های مربوطه در دستور کار دبیرخانه شورا قرار گرفته است.

آقامحمد با اشاره به ثبت‌نام بیش از ۳۰۰ وب گاه دولتی تاکنون، از کلیه دستگاه‌های تابع قوای مجریه، مقننه و قضائیه و سایر نهادهای حاکمیتی که دارای وب‌گاه هستند، دعوت کرد تا به منظور شرکت در این ارزیابی، تا پایان خردادماه به پورتال دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی به نشانی www.scict.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.