ماه: بهمن ۱۳۸۸

فروشگاه های اینترنتی دقت کنند

فروشگاه های اینترنتی دقت کنند

وبنا – اداره نظارت دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مستقر در دادستانی کل کشور تمام فروشگاه های اینترنتی را که محصولاتی غیرمجاز و نرم افزاری هایی که از وزارت ارشاد مجوز ندارد را مطابق قانون فیلتر می کند.

در فهرست مصادیق جرائم رایانه ای امده است “عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی( ماده ۲ قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز دارند )”

البته در این جا بطور خاص مشخص نشده است که منظور کدام قانون است اما اگر منظور قانون جرائم رایانه ای باشد، حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات، برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

متن کامل مصادیق جرائم رایانه ای را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

پایگاه خبری وب سایت های ایران رفع فیلتر شد

پایگاه خبری وب سایت های ایران رفع فیلتر شد

وبنا – پایگاه خبری وب سایت های ایران پس از دوازده روز رفع فیلتر شد. دلیل فیلتر شدن وبنا انتشار اخبار سایت های فیلتر شده بوده است. به گفته مسئول فیلترینگ در وزارت ارشاد انتشار اخبار سایت هایی که فیلتر می شوند با توجه به قوانین جرائم رایانه ای غیر قانون است.

گزارش تکمیلی در این خصوص به همراه راهنمای کامل رفع فیلتر شدن سایت ها به زودی در وبنا منتشر خواهد شد. 

در همین رابطه مطالعه کنید “وبنا آزاد می شود وزارت ارشاد پاسخگو است

پایگاه تحلیلی خبری کتابداری راه اندازی شد

پایگاه تحلیلی خبری کتابداری راه اندازی شد

وبنا – نسخه آزمایشی پایگاه تحلیلی و خبری کتابداری و اطلاع رسانی ایران با نام مخفف “لیسنا” راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نسخه آزمایشی این پایگاه به همت گروهی از کتابداران ایران با هدف متمرکز کردن اطلاعات و اخبار حوزه کتابداری و اطلاع رسانی راه‌اندازی و افتتاح شده و مسئولان آن در نظر دارند از ۱۲ اسفند رسما کار سایت را آغاز کنند.

اهدافی که برای فعالیت این پایگاه خبری در نظر گرفته شده گردآوری و ارائه اطلاعات مرتبط با علوم کتابداری و اطلاع رسانی، جمع آوری و ارائه اطلاعات مرتبط با فناوریهای نوین، اطلاع‌رسانی در زمینه همایشهای مرتبط با علوم کتابداری و اطلاع رسانی، اطلاع رسانی در زمینه کارگاههای آموزشی است.

برای مشاهده سایت به آدرس www.lisna.ir مراجعه کنید.

جابلاگی و مهندس فروخته می شوند

جابلاگی و مهندس فروخته می شوند

وبنا – سایت های جابلاگی و مهندس به فروش می رسند. مدیران سایت های فوق با اعلام این خبر به وبنا از علاقه مندان درخواست کردن برای اطلاعات بیشتر با مدیران سایت ها فوق تماس بگیرند. سایت جابلاگی یک شبکه ی اجتماعی است که در آن وبلاگ ها عضو می شوند و بجای افراد این وبلاگ ها هستند که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. 

سایت منهدس هم که مدت زمانی زیاد از فعالیت آن گذشته است یک سایت اشتراک لینک در زمینه فناوری اطلاعات می باشد که پس از راه اندازی مورد استقبال کاربران قرار گرفت. 

برای مشاهده سایت جابلاگی به آدرس www.jablogi.com و برای مشاهده سایت مهندس به آدرس www.mohand.es مراجعه کنید.

سایت‎های کلمه جرس و تحول سبز هک شدند

سایت‎های کلمه جرس و تحول سبز هک شدند

وبنا – از حدود ساعت شش بعدازظهر سایت‎های کلمه، جرس و تحول سبز هک شدند و آرم ارتش سایبری بر روی صفحات آن نقش بسته است. گروه هکر ارتش مجازی ایران سایت این سایت ها را وابسته به آمریکا می داند و با هک کردن این سایت ها از مردم خواسته است که مهره بازی افرادی که خود در آمریکا در امن و امان به سر میبرند نباشند.

سایت جرس اعلام کرده است که دامنه سایت هک شده است. این گروه قبلا سایت خبری رادیو زمانه را نیز هک کرده بودند. 

برای مشاهده سایت هک شده به آدرس www.rahesabz.net و برای مشاهده سایت ارتش مجازی ایران به سایت www.ircarmy.com مراجعه کنید.

جلسه کمیته مصادیق

جلسه کمیته مصادیق

وبنا – به نقل از وبلاگ مدیر پارسی بلاگ – امروز عصر به دعوت مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد، جلسه ای با حضور مدیران بلاگ سرویس های مشهور فارسی و برخی از اعضای کمیته تشخیص مصادیق جرائم رایانه ای برگزار شد. بنده هم بعنوان مدیر پارسی بلاگ، به همراه مدیران سرویسهای پرشین بلاگ، بلاگ اسکای، میهن بلاگ، بلاگفا، نیک بلاگ، آفتاب بلاگ و جوان بلاگ در این جلسه حضور داشتم.درا ین جلسه سه ساعته، مباحث مهم و جدی بین مدیران سرویس و اعضای محترم شورای تشخیص مصادیق ( که متصدی امر فیلترینگ در کشور هستند) مطرح شد و سعی کردیم بخشی از مشکلات ملموس کاربران اینترنتی در مورد فیلترینگ را به مسئولان ذی ربط انتقال دهیم.خوشبختانه جلسه بسیار مثبتی بود و طرفین به خوبی با دیدگاهها و دغدغه های یکدیگر آشنا شدند. خبر خوش برای شخص بنده، به روز شدن پاسخ و پیگیری اعتراضات مربوط به فیلتر شدن سایتهاست که مسئول مربوطه معتقد بودند در سه ماهه گذشته روال کاملاً به روز شده و به اعتراضات ظرف حداکثر ۲۴ ساعت پاسخ داده می شود.
از معاون محترم مرکز رسانه های دیجیتال، جناب آقای مهندس صرامی که با دلسوزی و پیگیری ایشان این جلسه تشکیل شد صمیمانه تشکر می کنم. امیدوارم در آینده هم با تشکیل اینگونه جلسات در موضوعات مختلف، هم مسئولین محترم از نزدیک در جریان دغدغه ها، نگرانی ها، نقطه نظرات و راهکارهای مدیران سایتهای پربازدید کشور قرار گیرند و با انواع مشکلات و مسائل کاری، فنی و مدیریتی آنها آشنا شوند و از دیگر سو ما مدیران بخش خصوصی وب ایران هم بانقطه نظرات دست اندرکاران و مسائل و ضوابط قانونی و اداری مربوط به حیطه کاری خود آشناتر بشویم و با هماهنگی تعامل و همکاری مثبت، سازنده و در جهت مصالح  و منافع ملی کشور و دفاع از حقوق و آزادیهای قانونی کاربران اینترنتی حرکت کنیم.

منبع : http://modir.parsiblog.com/1323614.htm

سایت های هنجارشکن تحت پیگرد قانونی

سایت های هنجارشکن تحت پیگرد قانونی

وبنا – مسئولان پایگاه های اینترنتی هنجار شکن و تخطی کننده از قانون تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.   روابط عمومی دادستانی کل کشور در اطلاعیه اعلام کرد : پایگاه های اینترنتی که از قانون تخطی کنند و با هنجارشکنی در راستای اهداف دشمن قرار گیرند تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

در این اطلاعیه بر لزوم هوشیاری کاربران اینترنت و مدیران پایگاه های اینترنتی و همه تولید کنندگان محتوا در قبال سوء استفاده های دشمن تصریح شده است.

دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ضمن اشاره به سرمایه گذاری های پنهان و آشکار دشمنان انقلاب اسلامی خصوصاً اختصاص میلیون ها دلاری اخیر کنگره آمریکا جهت تولید محتوای مجرمانه به منظور ایجاد تنش و آشوب در جامعه از طریق فضای سایبر و استمرار جنگ نرم علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از تمامی مردم خداجوی انقلابی و همیشه پیروز ایران اسلامی درخواست کرده است که مواظب ترفندهای دشمنان مکار و حیله گر باشند و مانند گذشته با حضور انقلابی خود در صحنه خصوصاً در جبهه جنگ نرم دشمنان را پشیمان کنند.

ابلاغ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

ابلاغ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که با عنوان لایحه آزادی اطلاعات از سوی دولت به مجلس تقدیم شده بود با تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام، از سوی رییس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.
به گزارش(ایسنا) بر اساس این قانون، هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد، مگر آن که قانون منع‌ کرده‌ باشد.
همچنین بر اساس این قانون استفاده از اطلاعات‌عمومی یا انتشار آنها تابع قوانین و مقررات مربوط خواهد بود. بر این اساس هر شخصی حق دارد از انتشار یا پخش اطلاعاتی که به وسیله او تهیه شده ولی در جریان آماده‌سازی آن برای انتشار تغییریافته است جلوگیری‌ کند، مشروط به‌ آن‌که اطلاعات مزبور به سفارش دیگری تهیه نشده باشد که در این صورت تابع قرارداد بین آنها خواهد بود.
بر اساس این قانون، اجبار تهیه‌کنندگان و اشاعه‌دهندگان اطلاعات به افشاء منابع اطلاعات خود ممنوع است مگر به حکم مقام صالح قضائی و البته این امر نافی مسؤولیت تهیه‌کنندگان و اشاعه‌دهندگان اطلاعات نیست. بر این اساس مؤسسات عمومی مکلفند اطلاعات موضوع این قانون را در حداقل زمان ممکن و بدون تبعیض در دسترس مردم قرار دهند.
قانون مذکور همچنین تصریح می کند که هر یک از مؤسسات عمومی باید جز در مواردی که اطلاعات دارای طبقه‌بندی است، در راستای نفع عمومی و حقوق شهروندی دست کم به طور سالانه اطلاعات عمومی شامل عملکرد و ترازنامه (بیلان) خود را با استفاده از امکانات رایانه‌ای و حتی‌الامکان در یک کتاب راهنما منتشر سازد و در صورت درخواست هریک از شهروندان با اخذ هزینه تحویل دهد.
چنانچه اطلاعات درخواست شده مربوط به حریم خصوصی اشخاص باشد و یا در زمره اطلاعاتی باشد که با نقض احکام مربوط به حریم خصوصی تحصیل شده است، درخواست دسترسی باید رد شود.
مؤسسات مشمول این قانون مکلفند در مواردی که ارائه اطلاعات درخواست شده به اموری چون امنیت و آسایش عمومی، پیشگیری از جرائم یا کشف آنها، بازداشت یا تعقیب مجرمان، ممیزی مالیات یا عوارض قانونی یا وصول آنها و اعمال نظارت بر مهاجرت به کشور لطمه وارد می‌ کند از دادن آنها خودداری کنند.
همچنین به منظور حمایت از آزادی اطلاعات و دسترسی همگانی به اطلاعات موجود در مؤسسات عمومی و مؤسسات خصوصی که خدمات عمومی ارائه می‌دهند، تدوین برنامه‌های اجرائی لازم در عرصه اطلاع‌رسانی، نظارت کلی بر حسن اجراء، رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات موضوع این قانون از طریق ایجاد وحدت رویه، فرهنگسازی، ارشاد و ارائه نظرات مشورتی، کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به دستور رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود. بر اساس این قانون، کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با ترکیب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رییس کمیسیون)، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یا معاون ذی‌ربط، وزیر اطلاعات یا معاون ذیربط، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح یا معاون ذیربط، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور(معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور) یا معاون ذیربط، رییس دیوان عدالت اداری، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات کشور تشکیل می شود.
هر شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی که در نتیجه انتشار اطلاعات غیرواقعی درباره او به منافع مادی و معنوی وی صدمه وارد شده است حق دارد تا اطلاعات مذکور را تکذیب کند یا توضیحاتی درباره آنها ارائه دهد و مطابق با قواعد عمومی مسؤولیت مدنی جبران خسارت‌های وارد شده را مطالبه کند.
بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی دولت، آیین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ تصویب، از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

شماره ۴ ماهنامه موسیقی ایرانیان به همراه نوشته هایی از بزرگان هنر

شماره ۴ ماهنامه موسیقی ایرانیان به همراه نوشته هایی از بزرگان هنر

وبنا – چهارمین شماره ماهنامه موسیقی ایرانیان هفت بهمن همزمان با تولد سه سالگی مجله موسیقی ایرانیان در بیش از ۱۰۰ صفحه منتشر شد. این شماره شامل مصاحبه های مفصل اختصاصی با هنرمندانی چون رضا یزدانی، ارکیده حاجی وندی «اولین خواننده زن بعد از انقلاب»، اصغر محمدی « نوازنده ی سنتور» و ساسان سلیم نژاد به همراه گفتگوهای کوتاه اختصاصی با محسن یگانه، فرزاد فرزین و مدیر برنامه ی سامی یوسف است که از دیگر مطالب این ماهنامه می توان به مقاله هایی درباره انواع سبک های موسیقی مثل سنتی، محلی، راک و همچنین گزارش‌های مفصل تصویری از کنسرت هلال کاروان و حمید حامی اشاره کرد.

قابل ذکر است که این شماره شامل دست نوشته‌هایی از بزرگان موسیقی ایران زمین چون حمید متبسم، رضا صادقی، لیلی افشار، علی پهلوان، سالار عقیلی، سعید شهروز، مجتبی کبیری، حمید حامی، بابک جهانبخش، فرزاد فرزین، بابک قدمایی، محسن شریفیان، رضا یزدانی، محمد علیزاده، بهرام تاج آبادی، مهران احراری، نیما وارسته، میلاد ترابی، امین رستمی، سهراب پاکزاد، امیر طبری، فرهاد جواهرکلام، رهام سبحانی ، احسان حق شناس، سهیل تهرانی، سیاوش ناظری، میدیا فرج نژاد، پیمان خازنی، پیمان ناصح پور، رضا برون و غیره است که به مناسبت تولد مجله موسیقی ایرانیان نظرات، پیشنهادها و نقد های خودشان را به مجله موسیقی ایرانیان ارسال کرده اند.

شماره چهارم ماهنامه موسیقی ایرانیان با بیش از ۱۰۰ صفحه مصاحبه ، مقاله ، یادداشت و … اختصاصی در حالی منتشر شده است، که شماره سوم ماهنامه حدود ۸۰ هزار دانلود داشته است (۴۵ هزار از سرور سایت و نزدیک ۳۵ هزار از سایت ها و وبلاگ هایی که مجله را برای دانلود قرار داده اند) پس با این اوصاف، ضمن اینکه ماهنامه موسیقی ایرانیان نسبت به مجلات چاپی مشابه از محتوای قوی تری برخوردار است نسبت به دیده شدن نیز در جایگاه بالاتری قرار دارد.

برای مشاهده سایت به آدرس www.musicmagazine.ir مراجعه کنید

پایگاه خبری و تحلیلی مدیریت محتوای فارسی راه اندازی شد

پایگاه خبری و تحلیلی مدیریت محتوای فارسی راه اندازی شد

وبنا – سی ام اس تاک پایگاه خبری، تحلیلی سیستم های مدیریت محتوای فارسی راه اندازی شد.

به گفته مدیر سایت هدف از راه اندازی این پایگاه خبری، تحلیلی ایجاد مکانی مناسب جهت بحث , گفتمان , معرفی , مقایسه و دریافت سیستم های مدیریت محتوای فارسی می باشد . این پایگاه به بررسی ضعف ها و قوت های سیستم ها می پردازد و همچنین مقدار قدرت و محبوبت هر سیستم را برای مشترکین خود مشخص می سازد.

همچنین این پایگاه اخبار روز سایت های پشتیبانی سیستم های فارسی همانند : انتشار نسخه جدید , خطر هک در سیستم ها , و غیره … را منتشر می سازد پس برای انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا برای وب سایت خود میتوانید از مقالات و اطلاعات داخل این پایگاه استفاده فرمایید. برای مشاهده سایت به آدرس www.cmstalk.ir مراجعه کنید.

اعتبار رایگان برای مدیران سایت ها در نیازپزداز

اعتبار رایگان برای مدیران سایت ها در نیازپزداز

وبنا – سایت نیازمندی های نیازپرداز به تازگی به کاربران خود اعتبار رایگان برای درج آگهی ها هدیه می دهد. صاحبان وبلاگ ها و سایت ها می توانند با قرار دادن لینک سایت نیازپرداز در وبسایت و یا وبلاگ خود اعتبار معادل ۲۰۰۰۰۰ ریال دریافت نمایند. برای مشاهده سایت به آدرس www.niazpardaz.com مراجعه کنید.

معرفی بهترین شرکت هاستینگ ایران در جشنواره وب ایران

معرفی بهترین شرکت هاستینگ ایران در جشنواره وب ایران

وبنا – بهترین شرکت هاستینگ ایران در سومین جشنواره وب سایت های ایران معرفی می شود. در جشنواره وب سایت های ایران، چند بخش ویژه طراحی شده است و انتخاب بهترین شرکت هاستینگ ایران، یکی از بخش های ویژه این جشنواره است.

بهترین شرکت هاستینگ ایران پس از بررسی کامل مشتری ها و امکانات فنی شرکت هاستینگ معرفی خواهد شد.

شایان ذکر است در این بخش فقط ثبت نام آنلاین کافی نیست و شرکت ها هاستینگ می بایست رزومه کاملی از امکانات خود را برای دبیرخانه ارسال کنند. مدیران شرکت های هاستینگ می توانند برای اطلاعات بیشتر با دبیرخانه و یا پایگاه خبری وب سایت های ایران تماس حاصل نمایند.

جهان دیتا به جمع حامیان مالی جشنواره پیوست

جهان دیتا به جمع حامیان مالی جشنواره پیوست

وبنا – فروشگاه ساز جهان دیتا ارائه دهنده فروشگاه های اینترنتی به جمع حامیان مالی جشنواره وب سایت های ایران پیوست. به پیشنهاد سایت جهان دیتا بخش فروشگاه های اینترنتی به جشنواره اضافه شد تا فروشگاه های اینترنتی فعال بتوانند جدای بخش تجارت الکترونیکی در بخش فروشگاه های الکترونیکی نیز با هم به رقابت بپردازند.

فروشگاه اینترنتی که تا امروز در بخش تجارت الکترونیکی ثبت نام کرده اند می توانند با ورود به بخش ثبت نام جشنواره و ویرایش اطلاعات وارد شده، گروه فروشگاه الکترونیکی را نیز علامت زده تا در این بخش نیز بتوانند شانس خود را امتحان کنند.

تمام سایت ها می توانند تا ۳۰ بهمن برای ثبت نام آنلاین اقدام کنند. تاریخ ثبت نام پس از بهمن ماه تمدید نخواهد شد. 

برای اطلاعات بیشتر در خصوص فروشگاه ساز جهان دیتا به آدرس www.jahandata.com مراجعه کنید.

بیست و دومین شماره از قاف منتشر شد

بیست و دومین شماره از قاف منتشر شد

وبنا – شماره بیست و دوم نشریه اینترنت قاف منتشر شد. این شماره از مجله قاف با موضوع علم‌سنجی، شاخصها، کاربردها و چالشها منتشر شده است.

پیام کبیری در سرمقاله این شماره نوشته است “توسعه پایدار در هر کشور مبتنی بر دانش صورت میگیرد . به عبارت دیگر دانش زیرساخت اصلی توسعه و سازندگی است. از این رو شناخت و ارزیابی فعالیت‌های علمی برای برنامه‌ریزی و سیاستگزاری پژوهشی ضروری مینماید. امروزه برای هر موضوعی راهکار و شیوهایی برای اندازه گیری و ارزشیابی وجود دارد و برای علم نیز دانش اندازه گیری وجود دارد که به آن علم‌سنجی گویند.”

برای مشاهده سایت به آدرس www.ghaaf.ir مراجعه کنید.

اشتراک لینک در نمادینه افتتاح شد

اشتراک لینک در نمادینه افتتاح شد

وبنا – بخش اشتراک لیک در سایت نمادینه افتتاح شد. به گفته مدیر سایت نمادینه هدف از این صفحه جدید فراهم کردن سرویس اشتراک لینک هنری بوده تا کاربران می‌توانند با عضویت در سایت علاوه بر ارسال مطلب و لینک، به سایر مطالب امتیاز داده یا نظر خود را بیان کنند.

برای مشاهده سایت به آدرس www.namadineh.com مراجعه کنید