ماه: مهر ۱۳۸۸

مدیرمسئول خبرگزاری انتخاب رسما تعطیلی خبرگزاری انتخاب را اعلام کرد

مدیرمسئول خبرگزاری انتخاب رسما تعطیلی خبرگزاری انتخاب را اعلام کرد

وبنا – به نقل از بازتاب – مصطفی فقیهی مدیرمسئول خبرگزاری انتخاب رسماً، “تعطیلی خبرگزاری انتخاب” را اعلام کرد. وی با اشاره به فیلترینگ یازده باره ی انتخاب گفت: یازده بار از نو آغاز کردیم و هر بار با انگیزه ای مضاعف، به رسالت خبرسانی خود ادامه دادیم، اما ظاهراً آقایان مسئول، حتی مایل نیستند بگویند دلیل فیلتزینگ انتخاب چیست؟


وی افزود: در کشوری که ادعای “عدل علی (ع)” مطرح می شود چگونه می شود رسانه ی پرمخاطب و با پیشینه ای چون “انتخاب”، یازده بار فیلتر شود و کک هیچ مسئولی گزیده نشود؟


او ادامه داد: هر بار که فیلتر شدیم، فوراً دامین تازه ای خریداری کردیم و به رسالت اطلاع رسانی سرعت بخشیدیم و جالب آنکه “انتخاب”، یازده بار تمام به اوج رسید و تعداد مخطابانش به جایی رسید که در رنکینگ الکسا، در میان صد سایت برتر خودنمایی می کرد اما ظاهراً آنگه که “انتخاب” به میان صد سایت برتر ورود می کرد، تاب و تحمل آقایان پشت نقاب، به سر می رسید به طوریکه با اراده ی آهنین خود، دستور پرتاب از اوج ، تنها با یک کلیک صادر می شد!


مصطفی فقیهی تصریح کرد: “انتخاب”از اواسط سال ۸۳ و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری دور نهم، آغاز به کار کرد و ظاهراً مخالفت تام و تمامش با جریان متحجر دینی به رهبری یک موسسه پژوهشی، در دوره ریاست جمهوری اخیر ، نتیجه ای جز فیلترینگ نداشته است. متاسفانه در دوره ی اخیر، بسیاری که در دهه های نخست، حتی فرصت نشست و برخاست با انقلابیون و شخص حضرت امام (ره) را نداشته اند، بر مسند قدرت نشسته اند.


مدیرمسئول خبرگزاری انتخاب گفت: ۵ سال ، با وجود صدها فراز و نشیب و زمین خوردن های پی در پی، ایستادیم و ادامه دادیم، یازده بار فیلتر شدیم و دم برنیاوردیم و حتی شکایت مان نیز ره به جایی نبرد، صدها بار با مرکز فیلتزینگ مخابرات و کمیته تعیین مصادیق و دهها مرکز مرتبط، گفت و گو و مکاتبه کردیم، اما دریغ از یک پاسخ کوتاه به این پرسش ساده که “دلیل فیلتزینگ ما چیست؟”


از سوی دیگر، فیلتزینگ “انتخاب” همواره با کم لطفی اهالی رسانه رو به رو بود، گویی حذف رقیب، خبری خوش برای فضای رسانه ای کشور است، اما خدا نکند که رسانه ی فیلتر شده در این میان وابسته به فلان جناح چپ و راست باشد، آنگاه بود که فریادها و سروصداها به قول یکی از مسئولین رنگ “بنفش” به خود می گرفت و تا رفع توقیف و رفع فیلتر، فریادها تبدیل به سکوت نمی شد


مصطفی فقیهی اضافه کرد: اخیراً با ورود شخصیت های دلسوزی چون “دکتر علی مطهری” به کمیته تعیین مصادیق، امیدوار به رفع فیلتزینگ “انتخاب” بودیم، اما زهی خیال باطل…


وی افزود: برای دوزادهمین بار، دوازدهمین دامین “انتخاب” با عنوان tikonline.org را روز گذشته خریداری کردیم، اما واقعیت این است که نه انگیزه ای مانده نه رمقی و نه هیچ….

مدیر مسئول و سردبیر خبرگزاری انتخاب در پایان، ضمن اعلام ارادت خالصانه به مخاطبان گرانقدر خویش گفت که رویه ی “انتخاب” و مسئولینش، چه امروز ، چه دیروز و چه فرداها، همان بود که دیروز بدان تاکید شد: حرکت در راه واقعی امام (ره) و رهبری و آرمان های به حاشیه رانده شده ی انقلاب.


“انتخاب” با توجه به شرایط پیش آمده در تحدید اطلاع رسانی اش تعطیلی خود تا اطلاع ثانوی را اعلام می کند و در صورت رفع فیلترینگ، بار دیگر پای به عرصه اطلاع رسانی می گذارد.

مدیر بالاترین: فیس‌بوک و بالاترین دشمن کسی نیستند

مدیر بالاترین: فیس‌بوک و بالاترین دشمن کسی نیستند

وبنا – مهدی یحیی‌نژاد، مدیر و مؤسس سایت بالاترین گفتگویی را با رادیو زمانه انجام داده اند که در بخشی از این گفتگو در ادامه منتشر شده است.


زمانه : آیا روزی که بالاترین را راه می‌انداختید فکرش را می‌کردید که متهم به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی بشوید و شما را تهدید به حساب آورند؟ چه شد که بالاترین که سایتی اجتماعی می‌توانست باشد، تبدیل به رسانه‌ای سیاسی شد؟

یحیی نژاد : زمانی که بالاترین را شروع کردم، فکرش را نمی‌کردم که چنین شود. اوایل ۱۵ درصد مطالب سیاسی بود؛ اما الان بیشتر از نصف مطالب سیاسی است و حتی بیشتر. این سایت‌ها به خودی خود ضدیتی با کسی ندارد.


زمانه : طرح افزایش مصرف برق از طریق بالاترین گسترش پیدا کرد. وقتی روی بالاترین طرح شد، چه نگاهی به آن داشتید و آیا انتظار داشتید که برای حکومت تبدیل به بحران شود؟


یحیی نژاد : خود من وقتی این طرح را وقتی روی بالاترین آمد، خواندم. به نظرم طرح آن چنان جالبی نیامد. اما چون طرح ساده‌ای بود که مردم می‌توانستند آن را امتحان کنند، فراگیر شد و موردی بود که نشان داد (ممکن است از) فعالیت‌های اینترنتی و ایده‌ای که یک نفر (به صورت) نظری نوشته، حرکتی شکل بگیرد و بقیه نظر خودشان را بدهند و تکمیل کنند و پر و بال بدهند و به یک برنامه هماهنگ تبدیلش کنند. شاید از نظر تاریخی اولین مثالی باشد که شکل‌گیری اولیه‌اش روی اینترنت باشد. خیلی از برنامه‌های دیگر ممکن است توسط رهبران مطرح می‌شد؛ اما این یکی از طریق اینترنت مطرح شد و تبدیل به یک حرکت اجتماعی شد و مردم در ابعادی وسیع آن را شنیدند.


زمانه : شما چه شباهتی میان حرکت‌های آنلاین اجتماعی با جنبش‌های اجتماعی کلاسیک می‌بینید؟


یحیی نژاد : این شاید به سابقه ۳۰ ساله و یا ۵۰ ساله اخیر ایران برمی‌گردد. هر جایی که دیده‌اند مردم دور هم می‌آیند، سعی کرده‌اند از شکل‌گیری‌شان جلوگیری کنند و نگذارند مردم کنار هم بیایند.


مطلب منتشر شده در بالا بخش کوچکی از مصاحبه مدیر سایت بالاترین بود با رادیو زمانه. متن کامل این مصاحبه در آدرس http://zamaaneh.com/special/2009/09/post_887.html قرار دارد. اهمیت سایت بالاترین پس از انتخابات ایران از این جهت می باشد که بسیاری از اطلاع رسانی ها از طریق بالاترین انجام شده و در دادگاهی که به عنوان دادگاه اغتشاشگران پس از انتخابات معروف شده است از این سایت به عنوان بک سایت مخالف نظام و خطرناک نام برده شده است.

ممنوعیت استفاده از سایت های کسب درآمد در بلاگفا

ممنوعیت استفاده از سایت های کسب درآمد در بلاگفا

وبنا – سرویس دهنده وبلاگ بلاگفا که بزرگترین سرویس دهنده وبلاگ در ایران است امکان استفاده از کدها و اسکریپتهای سیستمهای کسب درآمد کلیکی در قالبهای وبلاگهای بلاگفا را ممنوع کرد. این ممنوعیت در حالی اعمال می شود که کسب درآمد برای بسیاری از وبلاگ نویسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بسیاری از کارشناسان فناوری اطلاعات اعتقاد دارند که کسب درآمد در توسعه وب و وبلاگ نویسی بی اهمیت نیست.


متن کامل خبر منتشر شده در بلاگفا بدین شرح می باشد “کاربران سایت مطلع هستند که در دو سال اخیر استفاده از کدها و اسکریپتهای برخی سیستمهای کسب درآمد کلیکی در قالبهای وبلاگهای بلاگفا ممنوع شده است که این مسئله باعث رنجش برخی از کاربران سایت نیز شده است با این وجود دلایل متعددی برای این اعمال این محدودیت وجود داشته است. برخی از سیستمهای کلیکی بصورت مشخص کدهای مخرب و ویروس یا تروجان به کامپیوتر کاربران ارسال می کردند و در موارد بسیار متعددی شاهد بودیم که وبلاگهای غیر اخلاقی صرفاً به طمع استفاده از منافع مالی حاصل از این سیستمها توسط برخی افراد سودجو ایجاد شده اند و متاسفانه نظارت مناسبی از طرف مدیران این سایتهای کسب درآمد اعمال نمی شد. علاوه بر این شاهد سواستفاده های مالی و اجحاف در حق وبلاگ نویسان استفاده کننده از این سایتها نیز بوده ایم. تلاش ما این بوده که با تعیین شرایطی به برخی سیستمهای کلیکی که نظارت بیشتری بر کار خود داشتند اجازه فعالیت دهیم اما در ماههای اخیر به این نتیجه رسیده ایم که استفاده از اینگونه سایتها را بطور کل در وبلاگهای زیر مجموعه سایت ممنوع سازیم. علاقه ای نداریم که در استفاده از اسکریپتها و کدهای جاوا محدودیت بیشتری ایجاد کنیم اما از کاربران سایت می‌خواهیم که به هیچ عنوان از کدهای سیستمهای کسب درآمد براساس کلیک و یا موارد مشابه (مانند مشارکت در فروش و…) استفاده نکنند و از کاربرانی که در حال حاضر از چنین کدهایی در قالب وبلاگ خود استفاده کردند می‌خواهیم تا این کدها را از قالب وبلاگ خود حذف کنند. توجه داشته باشید که این پس نسبت به وبلاگهایی که کدهای ممنوعه در قالب وبلاگ خود استفاده می کنند برخورد خواهد شد و ممکن است به محض رویت تبلیغات سایتهای کسب درآمد وبلاگهای فوق مسدود شوند.”

آغاز فعالیت موتور جستجوی ویکیو

آغاز فعالیت موتور جستجوی ویکیو

وبنا – موتور جستجوی ویکیو به صورت آزمایشی راه اندازی شده است. جستجوگر وب، جستجوگر تصویر و جستجوگر کتاب الکترونیکی بخش های اصلی این موتور جستجوی ایرانی هستند. این موتور جستجو جهت ارایه نتایج از منابع Open Search استفاده میکند.


برای مشاهده سایت به آدرس www.veyq.ir مراجعه کنید.

پرشین بلاگ رفع فیـلتر شد

پرشین بلاگ رفع فیـلتر شد

وبنا – پرشین بلاگ که دوشنبه بیست و سوم شهریور ماه فیلتر شده بود بعد از ٢۴ ساعت رفع فیلتر شد. و اکنون از طریق آدرس www.persianblog.ir قابل دسترس می باشد.

قدیمی ترین سرویس وبلاگ فارسی زبان مسدود شد

قدیمی ترین سرویس وبلاگ فارسی زبان مسدود شد

وبنا – به نقل از پرشین بلاگ – اولین سرویس وبلاگ فارسی که قدمتی به اندازه وبلاگ نویسی در ایران دارد، از روز گذشته در تهران و برخی شهرستان ها مسدود شده است . با مسدود شدن صفحه اصلی سایت پرشین بلاگ ، کاربران این سرویس امکان به روزرسانی وبلاگ خود را ندارند. گرچه هنوز وبلاگ های این سرویس دهنده قابل رویت هستند ، اما مسدود شدن پنل مدیریتی یک سرویس دهنده برابر است با خاموشی کلیه وبلاگ هایی که تحت آن سرویس وبلاگ وجود دارند.

دامین رایگان ایرانی

دامین رایگان ایرانی

وبنا – سایت جدید ارائه دهنده ساب دامین رایگان راه اندازی شد. این سایت یک دامنه ایرانی به وبلاگ و یا سایت کاربران اختصاص می دهد که برای معرفی وبلاگ و یا سایت خود می توانند از آن استفاده کنند. به گفته حامد روشندل مزیت این سایت نسبت به سایت های مشابه امکان ساخت دامنه های یک یا دو حرفی میباشد.


برای مشاهده سایت به آدرس www.ely.ir مراجعه کنید.

سایت جامع بارداری راه اندازی شد

سایت جامع بارداری راه اندازی شد

وبنا – سایت آی آر نی نی سایتی است جامع که با بررسی مسائل مردان و زنان به مساله ازدواج پرداخته و سپس روی مسائل بارداری و زایمان و شیردهی متمرکز می شود . بخش ویژه ای از سایت نیز به مسائل کودکان اختصاص دارد. مطالب این سایت گردآوری و ترجمه مطالب انگلیسی است که توسط بخش علمی سایت تولید می گردد.


برای مشاهده سایت به آدرس www.irnini.com مراجعه کنید.

اولین بانک تصاویر مذهبی راه اندازی شد

اولین بانک تصاویر مذهبی راه اندازی شد

وبنا – بانک تصاویر مذهبی نسیم کویر شروع به فعالیت کرد. هدف از ایجاد این وب سایت گسترش گرافیک مذهبی در بین طراحان و وبنویسان ایرانی می باشد. از امکانات این وب سایت می توان به تصاویر شخصیت های مذهبی – اماکن مقدس مذهبی – آیکن های مذهبی – دفاع مقدس – تصاویر مراسم عزاداری ها و به خصوص گرافیک کامپیوتری در مبحث مذهب اشاره کرد.


برای مشاهده سایت به آدرس www.nasimekavir.net مراجعه کنید.

پایگاه اطلاع رسانی مهندس محمد رضا باهنر راه اندازی شد

پایگاه اطلاع رسانی مهندس محمد رضا باهنر راه اندازی شد

وبنا – مرتضی سبحانی نیا اعلام کرد پایگاه شخصی مهندس باهنر به جهت اطلاع رسانی شفاف، کاستن از حاشیه نگاری رسانه ها و اطلاع رسانی مستقیم و بی واسطه راه اندازی شده است. این سایت در آدرس www.Bahonar.org قابل دسترسی می باشد.

به صورت آنلاین دعا کنید

به صورت آنلاین دعا کنید

وبنا – سایت اینترنتی توسل راه اندازی شد. در این سایت کاربران می توانند بدون عضویت دعا ی خود را بنویسند و دیگر کاربران نیز می توانند برای دعا های نوشته آمین بفرستند. یکی دیگر از امکانات جالب این سایت بخش درد و دل است که کاربران می توانند در مورد دعا های نوشته شده این سایت بصورت اینترنتی با یکدیگر درد و دل کنند.


طراحی ساده و سبک این سایت از ویژگی های اصلی سایت توسل است. سیاوش محمودیان، طراح این سایت به وبنا گفت توسل از دامنه tavasol.ir نیز قابل دسترسی می باشد. برای مشاهده سایت به آدرس www.tavasol.com مراجعه کنید.

مجله الکترونیکی نوبهار منتشر شد

مجله الکترونیکی نوبهار منتشر شد

وبنا – مجله الکترونیکی نوبهار در راستای اهداف و فعالیت های فرهنگی جمعی از فعالان حوزه فرهنگ و هنر قصد دارد از ابتدای مهرماه در فضای مجازی به طور منظم و پویا آغاز فعالیت کند. از این رو پیش از آماده شدن امکانات و شرایط لازم اقدام به انتشار پیش شماره ای با محوریت مشروطیت ایران نموده است.


برای مشاهده سایت به آدرس www.nobahaar.com مراجعه کنید.

آژانس عکس ورزشی ایران راه اندازی شد

آژانس عکس ورزشی ایران راه اندازی شد

وبنا – وب سایت فوتو من به عنوان آژانس تخصصی عکس ورزش ایران و با هدف ایجاد بزرگترین مجموعه عکس های ورزشی ایران و مستند سازی تصویری از تاریخ ورزش کشور راه اندازی شد.


ابوالفضل امان الله به وبنا گفت “در آینده ای نزدیک می توان این مجموعه را «تاریخ مستند ورزش ایران» نامید” از برنامه ها آینده این سایت می تواند به فروش عکسهای متنوع ورزشی به طور مستقیم و غیر مستقیم به نشریات داخل و خارج اشاره کرد.


برای مشاهده سایت به آدرس www.photoaman.com مراجعه کنید.