ماه: مرداد ۱۳۸۷

دور جدید فعالیت پایگاه کارمند نیوز

دور جدید فعالیت پایگاه کارمند نیوز

وبنا – پایگاه خبری کارمند نیوز که در سال گذشته و به جهت پوشش اخبار اصولگرایان گشایش یافته بود ، کنون در ظاهری جدید و با مدیریت نو دور جدیدی از فعالیت خود را آغاز نموده است. این پایگاه توسط جامعه اسلامی کارمندان تاسیس شد و در دور گذشته با مدیریت مرتضی سبحانی نیا فعالیت می نمود اکنون به جهت تغییر سیاست های کلان پایگاه با سبحانی نیا وداع گفته و به سردبیری مشترک یوسف خوش نقش و محمد منتظری و مدیر مسئولی سید کمال سجادی ، سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری فعالیت خواهد نمود.

سایت کاکاپو برای معرفی افزونه امنیتی وردپرس راه اندازی شد

سایت کاکاپو برای معرفی افزونه امنیتی وردپرس راه اندازی شد

وبنا – سایت کاکاپو برای معرفی افزونه امنیتی وردپرس راه اندازی شد. کیا طاهری به بونا گفت “کاکاپو، نام یک سیستم امنیتی است که روی سایت نصب می‌شود. کاکاپو وظیفه دارد سایت را از ورودهای ناخواسته و حملات نفوذگرها، همچنین افراد ناشناس و آی‌پی‌های غریبه محافظت کند. این سیستم امنیتی روی سرویس‌هایی چون WordPress و MovableType قابل نصب است.”


برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس www.kakapo.ir مراجعه کنید.

فراخوان چهارمین جایزه ادبی سایت والس

فراخوان چهارمین جایزه ادبی سایت والس

وبنا – سایت ادبی والس قصد دارد چهارمین دوره جایزه ادبی والس را در سال ۱۳۸۷ با موضوع “رمان منتشر نشده” برگزار کند. به گفته سعید طباطبایی هدف سایت ادبی والس از برگزاری چهارمین دوره جایزه با این موضوع، شناسایی رمان‌ها و آثار ارزشمندی است که طی سال‌های اخیر به دلایل مختلف از انتشار بازمانده‌اند و همچنین بررسی پتانسیل‌ها و توانایی‌های واقعی ادبیات امروز ایران که به دلیل وضعیت ناب‌سامان نشر تاکنون به طور جامع قابل مطالعه نبوده است.


این جایزه پیشاپیش و همراه با این فراخوان، اعتراض خود را به وضعیت بیمار نشر در ایران و دیگر کشورهای فارسی‌زبان اعلام می‌دارد و معتقد است تا معضلاتی چون؛ گزینش محدود انگار ناشران، عدم سرمایه‌گذاری گسترده بخش خصوصی در حوزه ادبیات و به ویژه رمان، ممیزی سلیقه‌ای و غیر مسولانه، شمارگان محدود کتاب، توزیع نامناسب، نبود تبلیغات موثر به خصوص از طریق رسانه‌های تاثیرگذار و عدم تامین اقتصادی قشر نویسنده از طریق تالیف و انتشار کتاب حل نشود ادبیات ایران به جایگاه درخور دست نخواهد یافت. این جایزه ابراز امیدواری می‌کند که بتواند با ایجاد رقابت سالم و با یاری نویسندگان، ناشران و منتقدان ادبی، بخشی از توان نهفته ادبیات ایران را آشکار کند.


برای اطلاع از قوانین و شرکت در جایزه ادبی والس به سایت www.valselit.com مراجعه کنید.

تذکر قوه قضائیه به مطبوعات و پایگاه های الکترونیکی

تذکر قوه قضائیه به مطبوعات و پایگاه های الکترونیکی

وبنا – روزنامه اعتماد – با تصویب مسوولان عالی قضایی، انتشار غیرقانونی اسناد توسط مدیران مسوول مطبوعات و پایگاه های الکترونیکی منجر به محرومیت اجتماعی و پرداخت جزای نقدی می شود. به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، در جلسه مسوولان عالی قضایی ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات حکومتی به شرح ذیل به تصویب رسید.


ماده ۲۵: مدیران مسوول مطبوعات و پایگاه های الکترونیکی در صورت انتشار موارد زیر به جزای نقدی به میزان ده تا صد میلیون ریال و متناسب با جرم ارتکابی و خصوصیات وی به یک یا چند مورد از محرومیت های حقوق اجتماعی مذکور در قانون مجازات های اجتماعی به مدت ۲ تا ۵ سال محکوم خواهند شد؛


الف – انتشار جریان تحقیقات مقدماتی مگر در مواردی که طبق قانون و یا با اذن مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده در چارچوب قانون انتشار یابد.
ب – انتشار جریان محاکمه در مواردی که مقام قضایی طبق قانون آن را غیرعلنی اعلام می نماید.
ج – انتشار اسنادی که طبق قانون و یا به دستور مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده در چارچوب قانون افشای آن ممنوع شده است.

نامه توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره سایت «الف»

نامه توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره سایت «الف»

وبنا – احمد توکلی، مسئول سایت الف که به تازگی با حکم دادسرای مسدود شده است، در نامه‌ای به آیت الله شاهرودی، به اطلاعیه دادسرای تهران در این زمینه پاسخ داد و نوشت «اگر سایت الف مشمول «آیین نامه ساماندهی فعالیت پایگاه های اطلاع رسانی (سایت‏های اینترنتی) ایرانی» مصوب جلسه ۱۳۸۵.۵.۲۹ هیات وزیران باشد، باز اقدام دادسرای تهران وجاهت قانونی ندارد. این آیین نامه در مواد ۶ و ۸ خود، تصمیم گیری درباره مسدود کردن سایت‌ها را به شرط تقاضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به تصمیم کارگروهی متشکل از وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادگستری واگذارده است، نه دادسرای عمومی. متن کامل این نامه را به نقل از سایت الف بخوانید:


«به استحضار می‌رساند که سایت خبری ـ تحلیلی الف در روز سه‌شنبه ۱۳۸۷.۵.۲۲ مسدود شد، گرچه هیچ‌ پیش آگاهی در این باره صورت نگرفته بود، چون مسدود شدن را کار دادستانی می دانستم، در مصاحبه با رسانه ها به دادستان اعتراض کردم و خواهان رفع مسدودی شدم.


nادسرای تهران عصر ۸۷.۵.۲۳ طی اطلاعیه ای ضمن آنکه به درستی شمول قانون مطبوعات بر سایت الف را رد کرد، آورده است: « سایت الف به موجب شکایات متعدد از سوی اشخاص حقوقی و حقیقی و عدم توجه مسئول سایت به موازین قانونی و جلوگیری از انتشار مطالبی که به موجب قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود و در رابطه با تعدادی از این پرونده‌ها قرار مجرمیت نیز صادر شده است، به استناد بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی توقیف شد» و مستند خود را در صدور اطلاعیه نیز ماده ۲۳ قانون مطبوعات ذکر نمود.


به قصد تظلم و روش شدن حق خویش نکات زیر راتقدیم می‌کنم و آن‌ها را در خور توجه جنابعالی می دانم:


۱) استناد دادسرا به بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی برای توقیف سایت الف بی وجه است. اصل مترقی مزبور قوه قضائیه را قوه ای مستقل می شناسد برای پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی و مسوول تحقق عدالت از طرقی که یکی از آنها، در بند ۵ این اصل، “اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین” است. از دو حال خارج نیست: یا این اقدام مناسب، از سنخ آموزش و هدایت و تبلیغ است که نباید به هیچ محدودیت و مجازاتی منجر شود و توقیف الف که نوعی مجازات است نمی تواند مصداق آن باشد؛ و اگر منظور از پیشگیری از وقوع جرم همان امور کیفری است( که نظر مقام معظم رهبری نیز همین است: سخنرانی ۷۱.۱۰.۲۳ برای قضات) طبق اصل ۳۶ قانون اساسی «حکم به مجازات و اجرای آن باید تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد». بنابراین مسدودی الف پیش از صدور حکم دادگاه مجاز نیست. محدودیت موقت نیز که برخی مواقع به دست دادستان اعمال می شود تابع قوانین عادی و آیین دادرسی است که در اطلاعیه دادسرا به آن استنادی دیده نمی شود.


۲) استناد اطلاعیه دادسرا به ماده ۲۳ قانون مطبوعات مصوب ۱۳۶۴ نیز ناموجه است زیرا؛ اولاً، به تشخیص دادسرای تهران الف از شمول این قانون بیرون است. ثانیاً، ماده ۲۳ ناظر بر مواردی است که نشریه اهانت یا مطلب خلاف واقعی نسبت به فردی داشته باشد و پاسخ او را ظرف یک ماه درج نکند، شاکی به دادستان عمومی شکایت کند، دادستان در صورت احراز صحت شکایت به نشریه اخطار کند، اخطار موثر واقع نشود، آنگاه دادستان ضمن ارجاع پرونده به دادگاه، نشریه را برای ده روز به طور موقت توقیف کند. البته در قانون اصلاح قانون مطبوعات مصوب ۱۳۷۹ (ماده ۱۱) اختیار مزبور از دادستان عمومی سلب و به رئیس دادگستری محول شده است. به فرض آنکه سایت الف مشمول قانون مطبوعات بوده باشد و شکایت های متعدد هم از آن شده باشد، طبق این ماده توقیف موقت ده روزه آن تابع تشریفات مذکور است که در این جا طی نشده است.


۳) اگر سایت الف مشمول «آیین نامه ساماندهی فعالیت پایگاه های اطلاع رسانی (سایت‏های اینترنتی) ایرانی» مصوب جلسه ۱۳۸۵.۵.۲۹ هیات وزیران باشد، باز اقدام دادسرای تهران وجاهت قانونی ندارد. این آیین نامه در مواد ۶ و ۸ خود، تصمیم گیری درباره مسدود کردن سایت‌ها را به شرط تقاضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به تصمیم کارگروهی متشکل از وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات و دادگستری واگذارده است، نه دادسرای عمومی. وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارشنبه ۸۷.۵.۲۳ رسماً در تماسی تلفنی رئیس دفتر خویش با اینجانب از مسدود شدن سایت اظهار بی اطلاعی و تاسف کردند. بنابراین مسدود شدن به استناد این آیین نامه نیز صورت نگرفته است.


۴) در سال ۸۶ به دنبال دو شکایت از سایت الف، اینجانب رسماً مسوولیت الف را برعهده گرفتم. در مسیر رسیدگی سایت مسدود شد، وقتی با دادستان تهران صحبت کردم پاسخ شنیدم که چون نمی دانستیم سایت متعلق به چه کسی است ناچار بودیم مسدود کنیم تا صاحب آن مراجعه کند وقتی گفتم بنده قبلاً کتباً مسوولیت سایت را پذیرفته ام و چون ایشان اذعان داشتند که پیش از حکم دادگاه مسدود کردن مجاز نیست و علت را همان نشناختن مسوول سایت ذکر کرده بودند، دستور رفع توقیف دادند تا دادگاه تعیین تکلیف کند. پس از آن بنده رسما از شکایت دیگری مطلع نشده ام، الا اینکه معاون حقوقی رئیس جمهور پس از انتشار اسناد اخیر در عدم صحت مدرک یکی از وزیران در سایت الف، اعلام کرد که علیه الف شکایت کرده است. بنابراین “شکایات متعدد از سوی اشخاص حقوقی و حقیقی و عدم توجه مسوول سایت به موازین قانونی” که در اطلاعیه دادسرای تهران ادعا شده، استحکامی ندارد. اگر هم شکایت دولت به دو شکایت اشخاص حقیقی پیشین اضافه شده باشد، وظیفه دادستانی رسیدگی به شکایت‌ها بر اساس آیین دادرسی است نه اعمال مجازات پیش از حکم دادگاه صالح.


۵) جنابعالی به حق همیشه از امنیت به ویژه امنیت اقتصادی دفاع فرموده اید. روشن است که امنیت بدون حاکمیت قانون و وجود چتر حمایتی قوه قضاییه بر سر حقوق فردی و اجتماعی، دست نیافتنی است. در عرصه اقتصادی نیز امنیت در گرو احترام به حقوق مالکیت است، چه مادی و چه معنوی. حق مالکیت اینجانب بر پایگاه مجازی خبری ـ تحلیلی الف باید حفاظت شود. به طوری‌که حتی اگر خدای ناخواسته قدرت اجرایی بر اساس آیین نامه سابق الذکر مرتکب اجحافی شد، دادستانی به کمک بیاید، نه بر عکس آن. حیف است عالم بصیری بر قوه قضائیه ریاست کند و چنین اقداماتی صورت پذیرد. می دانم انتظارم برای رفع سریع این ظلم به دستور جنابعالی به‌جاست.»

به نقل از مدیا نیوز

موتور جستجوی مسکن و املاک ایران راه اندازی شد

موتور جستجوی مسکن و املاک ایران راه اندازی شد

وبنا – موتور جستجوی مسکن و املاک ایران به نام سویگل افتتاح گردید. سادگی بخشهای مختلف این وب سایت از خصوصیات منحصر به فرد آن است که این موتور جستجو شما را برای خرید و جست و جوی ملک مورد نظر در اینترنت راهنمایی می کند. کاربران در این موتور جستجو با انتخاب کردن شهرها و استان ها و نوع ملک و متراژ می توانند مشخصات ملک مورد نظر را بیایبند.
این موتور جستجو که در آدرس www.suigle.com در دسترس است.

شایان امیری

درباره اختلالات سه شنبه و چهارشنبه سایت بلاگفا

درباره اختلالات سه شنبه و چهارشنبه سایت بلاگفا

وبنا – بلاگفا در خبری توضیحات مربوط به اختلالات سرویس وبلاگفا در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته را اعلام کرد. در ادامه متن کامل این خبر به نقل از بخش اخبار سایت بلاگفا منتشر شده است.


“با افزایش حجم اطلاعات کاربران نگهداری اطلاعات کاربران و ارائه خدمات نیازمند سخت افزارهای جدیدی است. در روزهای سه شنبه و چهارشنبه تلاش کردیم که تغییراتی در سرورهای سایت ایجاد کنیم و البته تلاش کردیم تمام این مراحل در آخر شب تا بامداد صورت گیرد به هر حال اینکار بدون اشکال نبود و با توجه به مشکلات بخش نظرات و سرعت دسترسی سایت در روز چهارشنبه مجددا تغییراتی اعمال شد که بی تردید در این مدت خدمات سایت با اختلال همراه بود. البته در زمان تغییرات در  صفحه نخست سایت پیامی جهت اطلاع کاربران منتشر شده بود.خوشبختانه از ساعات اولیه بامداد روز پنجشنبه خدمات خدمات پایدار شد. ما همچنان نیازمند تغییراتی چه در بخش نرم افزار و چه در بخش سخت افزار سایت هستیم که در چند هفته آینده یا ماه آتی اعمال خواهد شد ومطمئنا کیفیت خدمات سایت را به طرز قابل توجهی بهبود خواهد بخشید. تلاش خواهیم کرد که کاربران را در جربان تغییرات بگذاریم.”

سیستم ایجاد وب سایت چهل ستون راه انداری شد

سیستم ایجاد وب سایت چهل ستون راه انداری شد

وبنا – این سایت با هدف رفع نیاز وبلاگ نویسان و اشخاصی که مایلند وب سایت شخصی با امکاناتی کامل دراختیار داشته باشند راه اندازی شده است. با عضویت در این سایت می توانید وب سایت خود را ایجاد نموده و به راحتی توسط یک نرم افزار مدیریت محتوا آن را مدیریت نمایید، دیگر نیازی نیست برای دریافت امکانات مختلف (مانند: نظرسنجی، آلبوم تصاویر و یا نمایش وضعیت یاهو و…) در سایت های گوناگون عضو شوید، تمام این امکانات در یکجا برای شما فراهم شده است. برای مشاهده سایت به آدرس www.40sotoon.net مراجعه کنید.

پاسخ علیرضا شیرازی مدیر سایت بلاگفا به وردپرس فارسی

پاسخ علیرضا شیرازی مدیر سایت بلاگفا به وردپرس فارسی

وبنا – چندی پیش سایت فارسی وروپرس اقدام به انتشار کدی کرد که کاربران می توانند مطالب وبلاگ خود را از بلاگفا به وردپرس انتقال دهند. درپی این اقدام سایت بلاگفا این سرویس را در سایت خود مسدود کرد. که این امر با اعتراض تیم وردپرس مواجه شد و مطلبی با عنوان رفتار حرفه‌ای٬ پاسخ‌گویی و مذاکره در وبلاگ یکی از مدیران وردپرس منتشر شد. آقای علیرضا شیرازی نیز در وبلاگ شخصی خود مطلبی را با عنوان رفتار حرفه ای و احترام به حقوق و منافع سایتها منتشر کردند.

در ادامه بخشی از پاسخ دوم آقای علیرضا شیرازی مدیر سایت بلاگفا با عنوان پاسخی دیگر جهت اطلاع عموم منتشر شده است.


“ماهها قبل در بخش قالبهای بلاگفا کد قرار دادن فریم و همچنین برخی خدمات سایتهایی که چنین امکانی را فراهم می کردند محدود شد کم نبودند کسانی که مرا متهم به مستبد متهم کردند و یا این کار را عملی انحصار طلبانه خواندند و حتی تهدید به شکایت کردند و البته پیش بینی کردند که بزودی بلاگفا موقعیت برتر خود را از دست خواهد داد. دلیل این محدودیت در همین وبلاگ توضیح داد شد .ماهها گذشت و موقعیت بلاگفا تغییر نکرد و تنها آنچه اتفاق افتاد بخشی از وبلاگهای کاملا تبلیغاتی و اسپم دیگر در بلاگفا ایجاد نشد.
سیاستهای یک سایت براساس منافع سایت و منافع کاربران و توجه به شرایط موجود است. به زبان ساده قرار نیست به عنوان یک مدیر همه را راضی نگاه داریم بلکه قرار است سیاستهای را اعمال کنیم که محیط بهتری برای فعالیت برای کاربرانی که مایل به استفاده صحیح از خدمات سایت هستند ایجاد شود. در عین حال حقوقی را نیز برای خود متصور هستیم مثلا اینکه کسی از نام  سایت یا حتی طرح گرافیکی آن سوء استفاده نکند.
حرکتی که اخیرا توسط بلاگفا و محدود کردن دسترسی یک اسکریپت ایجاد شد و البته قبلا نمونه مشابه این کار توسط برخی سایتهای دیگر نیز انجام شده بود همانطور که در مطلب قبلی دلایل آن گفته شد در راستای دفاع از حقوق سایت و اعتراض در برابر عملی غیر حرفه ای و تبلیغاتی بوده است.در ادامه و با توجه به ادعاهای دیگری که بیان شده است جزئیات بیشتری را مطرح کنم.”


۱.فعالیت و دسترسی در چهارچوب و اجازه سایت
در مثال ساده گوگل یا یاهو نتایج جستجو خود را به کاربران واقعی عرضه میکنند و شاید محدودیتی در این زمینه برای کاربر واقعی نداشته باشند اما صریحا با بازخوانی صفحات خود توسط اسکریپتها و نرم افزارها حساس هستند و آنها را محدود میکنند متاسفانه همانطور که گفتم گروهی که اقدام به امکان انتقال اطلاعات کاربران بلاگفا کرده بودند هیچ گونه هماهنگی و کسب اجازه ای در این زمینه نداشتند. البته رد ادعای ارسال ایمیل بی پاسخ کار سختی است. من تمام ایمیلهای دریافت شده و حتی جانک میلهای سه هفته اخیر را جستجو کردم هیچ ایمیلی از سایت فوق دریافت نکرده بودم از طرفی خوب میدانم که اگر براستی گروه فوق مایل به تماس و گرفتن پاسخ از من بودند روشهای بهتری را نیز می دانستند بخصوص به دلیل دوستان مشترکی که داریم. 
در عین اینکه اشکالی که بر این ادعا وجود دارد این است که بخصوص در بحث تجاری و حرفه ای عدم پاسخ به درخواست کسی به معنای پذیرش درخواست فوق نیست. البته خوب است که یکی از اعضای تیم ادعا کرده است که نه برای کسب اجازه و هماهنگی بلکه احتمالا برای کسب کمک و شیوه اجرا ایمیل زده است. در عین حال مشخص است که پس از مرحله اول محدود سازی و به نوعی اعلام عدم رضایت ما این گروه با استفاده از پروکسی ها و تغییر در شیوه خود باز هم تلاش برای دسترسی به محتوای سایت کرده اند که نشان میدهد اصولا رضایت یا عدم رضایت ما برای تیم فوق ارزشی نداشته و به آن بی توجه هستند.

۲.تلاش برای کمک به کاربران بلاگفا یا حرکت تبلیغاتی برای اهداف شخصی
یکی از اتهاماتی که این روزها به بلاگفا زده شد این بود که بلاگفا امکان تهیه نسخه پشتیبان را برای کاربران خود محدود کرده است. چگونه است که در معروفی اسکریپ و سرویس فوق آنرا به عنوان تبلیغاتی  “انتقال اطلاعات کاربران بلاگفا به سایت دیگری” اعلام کردید اما هنگامی که محدودیتی برای این کار اعمال شد ناگهان تبدیل به پشتیبانی اطلاعات کاربران می شود و آیا اصولا کمی عجیب نیست که رقیب سایتی ناگهان دلسوز کاربران سایت شود؟
سایت بلاگر تا همین چندی پیش امکان تهیه نسخه پشتبان را نداشت و سایتهای مشابه و خارجی دیگری نیز وجود دارند که هنوز امکان تهیه نسخه پشتیبان را برای کاربران خود فراهم نکرده اند. تاکید میکنم که آنچه انجام شده به هیج وجه تلاش برای محدود کردن کاربران نبوده و تنها اعتراضی به شیوه تبلیغاتی و غیر حرفه ای گروه خاصی بوده است.


۳.حرکت فوق یک حرکت تبلیغاتی یا تجاری نبوده است!
به نظر شما وقتی کاری توسط یک سرویس رقیب یا تیمی که به نحوی به آن منتسب است انجام می شود حرکت تبلیغاتی یا تجاری نیست؟ آیا تشویق کاربران یک سایت توسط تیمی به استفاده از خدمات یک سایت رقیب بدون دلیل است؟ اینکه  شرکتی تجاری و رقیب به تیم فوق فضا و سرویس هاستینگ و برخی امکانات دیگر (که عموما دریافت آنها نیاز به پرداخت هزینه است)  بصورت مجانی  بدهد صرفا به دلایل انسان دوستانه انجام شده یا به دلیل حمایت تیم فوق از فعالیتهایی تجاری سایت فوق صورت گرفته است؟ (مثل افزایش دامنه کاربران، ارائه خدمات به زبانهای دیگری و در نهایت ارتقاء موقعیت سایت).
در عین حال ادعای انتقال به هاست شخصی هم قابل تامل است.قاعدتا چنین خدماتی امکان دریافت مشتریان هاستیگ و در نتیجه کسب منافع را بیشتر میکند امیدوارم تیم فوق مدعی این نشود که از کسانی که مایل به فعالیت در سایت شخصی  هستند (بابت میزبانی) پولی دریافت نمیکند یا اینکه از شرکتهای میزبانی(هاستینگ) بابت معرفی این مشتریان منفعتی نمی برد.

۴.فعالیتی غیر حرفه ای
آیا یک سایت و سرور حق دارد دسترسی یک سرور دیگر را که به سرور و خدمات خود به دلایلی محدود کند؟ و اگر چنین کرد انحصار طلب است؟ بسیاری از سایتها دسترسی روباتها (حتی روباتهای جستجوگر) یا درخواستهایی که از سرورهای دیگر می آید که منفعت خاصی برای آنها ندارد محدود میکنند مثلا ما نیز چندین سرور متعلق به اسمپرها که ایمیل کاربران را جمع آوری میکنند مسدود کردیم. از طرفی عموما در چهارچوب خدمات آنلاین اسکریپتها و رباتها با یک شناسه به سایتهای دیگر سر می زنند. مثلا خبرخوان گوگل که صرفا یک واسطه نرم افزاری بین فید وبلاگها و سایتها با کاربران است دقیقا با یک شناسه مشخص محتوای سایت را می خواند که هر مدیر سایتی به راحتی امکان شناسایی و حتی کسب اطلاعات در مورد اسکرپیت فوق را دارد) حال آنکه حتی با بررسی اولین درخواستهای ارسالی از طرف اسکریپت تیم فوق نه تنها شناسنه مشخصی برای درخواستهای ارسالی مشخص نشده بود بلکه UserAgent آن خود را به جای فایرفاکس ۳ ( که مرورگری برای کاربران واقعی است) و سیستم عامل ویندوز معرفی کرده اند و به زبان ساده اسکریپ نوشته شده خود را به جای کاربر انسانی جا زده است. و جالب آنکه پس از آنکه عدم رضایت ما برای این گروه مشخص شده است درخواستهای اسکریپ فوق از آی پی ها متفاوت  و پروکسی سرورها (یکبار از کره دیگر با از اروپا و…) ارسال شده و البته UserAgent آن نیز همچنان مانند UserAgent مرورگرهای معروف مبتنی بر انسان بوده است. این قضیه به طور مشخص نشان میدهد که نه تنها رضایت صاحب سایت برای گروه فوق اهمیتی نداشته است بلکه این گروه حاضر شده است با استفاده از پروکسی و به شیوه های که در چهاچوبهای غیر حرفه ای نمی گنجد ما را دور بزند!. جالب آنکه تیم فوق مدعی است که اگر ما را محدود نمی‌کردید ما نیز شیوه خود را تغییر نمیدادیم فکر میکنم با توجه به اطلاع تیم فوق از عدم رضایت ما  این شیوه ای ناصحیح برای فاصله گرفتن از اصول اخلاقی است.


۵. اول تامل و سپس سخنوری
در مطلب اخیرم در همین باره اشاره کردم که مانور تبلیغاتی بر سر انتقال اطلاعات نه تنها برای نخست نیست بلکه سایتهای تازه کاری نیز وجود داشته اند که در حالیکه که هنوز یک ماه نیز از شروع فعالیتشان و روشن نبودن خدماتش نگذشته است دست به دامن حربه تبلیغاتی انتقال اطلاعات کاربران بلاگفا شده اند. (برای فهمیدن این سایتها کمی جستجو کافی است و البته آمادگی ارسال لینک آنها را به اعضای تیم فوق دارم) بنابراین مقایسه این مثال من با سرویس معروف و با سابقه ای که من نیز به آن علاقه دارم و حتی نرم افزار مدیریت وبلاگ آنرا برای برخی دوستانم نصب کرده ام تلاشی ساده انگارانه برای نقض و نادرستی کلیه مطالب من  است.

۶.ادعای دوستی
باورکنید برخی هر کاری که میخواهند میکنند و سپس خود را دلسوز و دوست نشان میدهند.نمیدانم اگر تیم فوق ادعای دوستی با من را دارد چرا تلاش میکند با وجود عدم رضایت من و حتی با شیوه هایی فریبکارانه (استفاده از پروکسی و useragent معمولی) همچنان به محتوای سرور من دسترسی پیدا کند؟ اینکار حتی در چهارچوبهای تجاری و حرفه ای نمی گنجد چه برسد در جهارچوب دوستی.


۷.مذاکره !…
ابتدا یک کار را بدون در نظر گرفتن قواعد و اخلاق حرفه ای انجام میدهیم و سپس پس از اطلاع از عدم رضایت با شیوه های رندانه برای فرار از محدودیتها باز هم به کار خود ادامه میدهیم و بعد هم مدعی مذاکره نیز می شویم و به قولی توپ را در زمین طرف مقابل می اندازیم.و البته اینبار به نحوی خود را نماینده کاربران سابق بلاگفا هم میدانیم! گویی وظیفه الهی بر گردن است و که به هر نحوی اینکار را حتی بدون رضایت صاحب سایت و سرور انجام دهیم.


و اما مورد اخر اینکه یک قیاس اشتباه در این چند روز شکل گرفت اینکه رابطه کاربر و سرویس دهنده رایگان وبلاگ به رابطه مستاجر و مالک  تشبیه شد و در نتیجه حقوقی نامحدود برای دارنده وبلاگ فرض شده است. به نظرم یک اشکال اساسی در این تشبیه وجود دارد مستاجر با پرداخت مبلغ مشخصی به مالک و برای مدت مشخصی حق استفاده و کاربری مشخص(مسکونی، اداری، تجاری یا تولیدی) را از یک ملک کسب میکند. اما آیا در رابطه کاربران و سرویسهای وبلاگ این قضیه همخوانی دارد؟ آیا کاربران مبلغی برای استفاده از خدمات سایت پرداخت میکنند؟و آیا همه مسئولیتهای فنی و حقوقی آنرا نیز می‌پذیرند؟ جواب درست این است که نه در ایران و نه در هیج کجای دنیا رابطه کاربران و سرویسهای وبلاگ رابطه مالک و مستاجر نیست. مثلا حتی معروف ترین سرویسهای وبلاگ دنیا رسما اعلام کرده اند که هیج ضمانتی برای ارائه خدمات به کاربران خود ندارند و میتوانند هر موقع و به هر دلیلی بخشی یا تمام خدمات خود را برای کاربری قطع کنند. من فکر میکنم شاید بتوان رابطه کاربران و یک سرویس رایگان را به رابطه میهمان و میزبان شبیه دانست اینکه میهمان شرایط میزبان را می پذیرد و میزبان نیز خدماتی برای میهمان خود فراهم میکند. در شکلی دیگر شاید با رابطه نویسنده و ناشر  همخوانی داشته باشد یعنی اینکه نویسنده تولیده کننده محتوا و صاحب حقوق معنوی مطالب خود است و از طرفی ناشر هزینه چاپ و انتشار مطالب و حق استفاده تجاری از بازدید مطالب را دارد.به نظر میرسد این ایده حتی از لحاظ حقوقی نیز پذیرفته شده است برای مثال چند باری که  که موسسات حقوقی در آمریکا یا کانادا نسبت به مطالب یک وبلاگ شکایت داشتند (اکثر مربوط به نقص کپی رایت و همچنین نقض حقوق دیجیتال) مرجع قانونی از ما به عنوان ناشر خواسته است که جلوی انتشار محتوای اشاره شده را بگیریم. در واقع ما را به نوشتن این محتوا متهم نکردند ولی از ما خواستند که جلوی نشر آنرا بگیریم.

کاربر سایت من برای من بسیار با ارزش است او حق انتخاب سرویس وبلاگ خود و حتی مهاجرت به سایت دیگری را دارد و این جهت مرا هراسی نیست. ولی در عین حال سایت و تلاشی که برای پایداری و پشتیبانی آن نیز دارم برایم ارزشمند است و تلاشم این است که از حقوق سایت و کاربرانم حمایت کنم. کار من بی عیب و نقص نیست و حتما ایرادات و انتقاداتی بر آن وارد است و چه کسی است که خوشحال نشود که از آنکه نواقص کار خود را  (حداقل از دیدگاه دیگران ) بداند و با اینحال فکر نمیکنم با حمله و اتهام و بی لطفی در حق فرد یا سایتی بتوان به پیشرفت آن کمک کرد.

راهنمای جامع سایت های اینترنتی منتشر می شود

راهنمای جامع سایت های اینترنتی منتشر می شود

وبنا – کتاب راهنمای جامع سایت های اینترنتی منتشر می شود. مهندس مهدی رضی مدیر شرکت تبلیغاتی مهر در این خصوص به وبنا گفت “در راستای مطالعات وتحقیقات گسترده در جهت تامین نیاز های اطلاعاتی ، بازاریابی و به کارگیری توان واقعی محصولات مختلف شرکتها و همچنین معرفی سایت های اینترنتی ایران ، برای اولین بار در کشور اقـدام به گرد آوری پرتیراژ ترین راهنمای جامع سایت های اینترنتی با عنوان « کتاب مهر » با کیفیت مناسب و تیراژ بالا نموده ایم”


به گفته وی اینترنت قوی ترین ابزاری است که تاکنون برای مبادله اطلاعات اختراع شده ، از این رو شرکت تبلیغاتی واطلاع رسانی مهر وکمیته پژوهشی مهردر نظر دارد جهت بالا بردن گسترده پوشش اطلاع رسانی ، شرکتهای مرتبط را معرفی نماید . کتاب مهر برای تمامی مدیران ادارات و نهادهای دولتی سراسر ایران ، نمایشگاههای مرتبط ، شرکت های کامپیوتری ، سفارتخانه ها ، کشورهای حوزه خلیج فارس و حوزه CIS ، کارخانجات ایران ، کاربران هدفمند و فعال و سایر ارگانهای وابسته از طریق پست و به صورت رایگان ارسال می گردد.


مهدی رضی به وبنا گفت “با توجه به اینکه کتاب مهر صرفاً تبلیغاتی نبوده وجنبه آموزشی ، اطلاع رسانی و خدمات دهی به مخاطبان را دارد ، لذا مدت زمان بیشتری نسبت به آگهی نامه های تبلیغاتی در دسترس مخاطبان باقی خواهد ماند.”


مدیرات سایت های اینترنتی می توانند برای اطلاعات بیشتر در این خصوص به سایت www.ketabmehr.com مراجعه کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی فیلم کوتاه راه اندازی شد

پایگاه اطلاع‌رسانی فیلم کوتاه راه اندازی شد

وبنا – پایگاه اطلاع‌رسانی فیلم کوتاه با عنوان سینما فردا با مدیریت محمدعلی حجازی راه‌اندازی شد.
روابط عمومی معاونت سینمایی حوزه هنری اعلام کرد، در این پایگاه اخبار، رویدادها، گزارش‌ها، معرفی و نقد و بررسی فیلم‌های کوتاه، معرفی فیلمسازان عرصه سینمای کوتاه و معرفی جشنواره‌های بین‌المللی فیلم کوتاه ارائه شده است. بخش‌های دیگر چون بانک اطلاعاتی فیلم کوتاه و گالری عکس نیز طراحی شده و به زودی بخش‌هایی چون ثبت فیلمنامه، معرفی طرح‌های آماده ساخت، بازار فیلم کوتاه، معرفی کتاب‌های خارجی، ترجمه معتبرترین مقالات تخصصی و اخبار و مطالب خارجی مربوط به فیلم کوتاه و مبانی تئوریک فیلم کوتاه در این پایگاه ارائه می‌شوند. پایگاه اطلاع‌رسانی سینما فردا به کوشش مرکز نمایش فیلم کوتاه معاونت سینمایی حوزه هنری و با مدیریت محمدعلی حجازی راه‌اندازی شده است.


برای مشاهده سایت به آدرس www.cinemafarda.com مراجعه کنید.

جشنواره تابستانی OLC تمدید شد

جشنواره تابستانی OLC تمدید شد

وبنا – سایت آموزش زبان انگلیسی OLC جشنواره خرید تابستانی خود را تا ۳۰ مرداد ۸۷ تمدید کرد.
شایان شلیله مدیر سایت OLC ضمن اعلام خبر فوق گفت جشنواره تابستانی اول به مناسبت جشن تیرگان در تیر ماه ۸۷ برگزار شد و جشنواره دوم به مناسبت جشن امرادگان از سوم مرداد شروع شد و تا جشن شهریورگان ۳۰ مرداد ۸۷ ادامه خواهد داشت.
علاقه مندان به فراگیری زبان انگلیسی که امکان شرکت در کلاس های حضوری را ندارند می توانند از سرویس های www.olc.ir برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق اینترنت اقدام کنند.
OLC اعلام کرده است در طول شهریور ماه جشنواره ویژه ای نخواهد داشت و علاقه مندان برای استفاده از تخفیف ۳۳% سایت فقط تا پایان مرداد زمان دارند.

سرویس وبلاگ کشتی راه اندازی شد

سرویس وبلاگ کشتی راه اندازی شد

وبنا – سرویس وبلاگ سایت کشتی با طراحی کاملا فارسی راه اندازی شد. این سایت پس از راه اندازی موفقیت آمیز جامعه مجازی کشتی توسط همان تیم راه اندازی شده است.
به گفته مدیر سایت کاربران در این سایت می توانند به رایگان محیطی برای انتشار خاطرات ،مقالات و مطالب دوست داشتنی خود ایجاد کنند. به گفته وی این سرویس با دارا بودن جامعه مجازی کشتی مکان مناسبی جهت آشنایی وبلاگ نویسان با یکدیگر را فراهم میسازد.

برای ورود به سایت به آدرس Www.KeShTi.Org مراجعه کنید.

سفارش ساندویچ و پیتزا از طریق اینترنت

سفارش ساندویچ و پیتزا از طریق اینترنت

وبنا – ساندویچ سرد و گرم کامل با راه اندازی سایت فروش اینترنتی از تیر ماه سال جاری این امکان را فراهم کرده است که  همشهریان عزیز بتوانند جهت برگذاری مراسم تولد، سمینار، اردوها و… غذای مورد نظر خود را از طریق این سایت سفارش دهند. بخش سفارش در سایت کامل راه اندازی شده اما هنوز بخش عضویت سایت فعال نشده است.

برای مشاهده سایت به آدرس www.kamelfood.com مراجعه کنید.

جامعه مجازی u2u راه اندازی شد

جامعه مجازی u2u راه اندازی شد

وبنا – وب سایت جامعه مجازی یوتویو راه اندازی شد. کلیه کاربران با عضویت در این وب سایت می توانند از امکانات آن نظیر آلبوم عکس، آپلود موسیقی، وبلاگ و غیره بهرمند گردند. این وب سایت از دو سیستم امنیتی پلیس سایت و سانسور کلمات ضد اخلاقی استفاده می کند که سبب می شود محیطی امن برای کاربران بوجود آید.


برای مشاهده سایت به آدرس www.u2u.ir مراجعه کنید.

هفتان سه‌ساله شد

هفتان سه‌ساله شد

وبنا – سایت اشتراک لینک های ادبی هفتان ۳ ساله شد.
رضا شکر الهی مدیر سایت هفتان در وبلاگ خود در این خصوص می نویسد: “و هفتان سه‌ساله شد. و به چهارمین سال زندگی‌اش رسید، که در این زمانِ «باید خوش بودن»، به جز «خسته نباشید و ببخشیدم» گفتن به همکارانِ بزرگوار و بی‌نام‌ام در هفتان که تنها پشتیبانان صادق من در این راه دشوار بوده‌اند تا کنون، تنها دست می‌آویزم به شعری از احمد شاملو که:
میان ماندن و رفتن حکایتی کردیم | که آشکارا در پرده‌ی کنایت رفت مجال ما همه این تنگ‌مایه بود و دریغ | که مایه خود همه در وجه این حکایت رفت “


وبنا نیز تولد سه سالگی سایت هفتان را تبریک گفته و برای مدیر و همکاران سایت آرزوی موفقیت دارد.