توسعه تجارت الکترونیکی نیازمند مقررات مدون است

تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۳

مسئول کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نصر تهران مشکلات حاضر در کسیب و کار این حوزه را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پویا محمودیان، مسئول کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر تهران همچنین درباره‌ی نقش تجارت الکترونیکی در وضعیت اقتصادی مقاومتی و شرایط تحریم تصریح کرد: می‌توان گفت نه تنها تجارت الکترونیکی، بلکه صنعت IT می‌تواند به عنوان یک پیشران اقتصادی به حساب بیاید که می‌تواند در تمام صنایع به شدت موثر باشد.

پویا محمودیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مدل‌های صنعتی کسب‌وکار با ورود فناوری اطلاعات و کسب‌وکارهای آنلاین می‌تواند متحول شود.

مسئول کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای (نصر) تهران با اشاره به این‌که ایران می‌تواند به عنوان پست تجارت الکترونیکی در منطقه شناخته شود گفت: دولت باید با تصویب قوانین و افزایش دسترسی و سرعت اینترنت تجارت الکترونیکی را در کشور گسترش دهد.


او با بیان این‌که نیروی انسانی سرعت و دسترسی به اینترنت و زیرساخت‌های لجستیک کشور از جمله عوامل موثر در تجارت الکترونیکی است، اظهار کرد: زیرساخت‌های لجستیک شامل حمل‌ونقل و پست می‌شود. ایران از نظر نیروی انسانی وضعیت خوبی دارد و برای گسترش تجارت الکترونیکی لازم است دسترسی و سرعت اینترنت افزایش پیدا کند.

وی دسترسی و سرعت کم اینترنت در کشور را یکی از نقاط ضعف تجارت الکترونیکی دانست و تصریح کرد: از طرف دیگر شرکت پست و بخش حمل‌ونقل باید در رابطه با زیرساخت‌های لجستیک شرایط بهتری را ایجاد کنند.

مسئول کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر تهران درباره‌ی نقش دولت در توسعه تجارت الکترونیکی خاطر نشان کرد: واقعیت این است که گسترش تجارت الکترونیکی از جمله مشکلاتی است که سال‌ها ایران با آن دست و پنجه نرم کرده است و در برنامه‌ی چهارم و پنجم توسعه نیز به آن اشاره شده است.

محمودیان با تاکید بر این‌که نباید بحث تجارت و دولت الکترونیکی را به یکدیگر پیوند زد، افزود: در هر زمانی که بحث گسترش تجارت الکترونیکی مطرح شده، به دولت الکترونیکی هم گریزی زده شده است با این حال باید توجه داشت تجارت الکترونیکی مربوط به بخش خصوصی است و دولت تنها باید به گسترش زیرساخت‌های مورد نیاز آن بپردازد.

وی افزود: دولت الکترونیکی مقدمه‌ متفاوتی از تجارت الکترونیکی دارد و بنابراین این دو بحث کاملا از یکدیگر مجزا هستند.

نقش رگولاتور در توسعه تجارت الکترونیک

مسئول کمیسیون تجارت الکترونیک نصر تهران با اشاره به اهمیت قانون‌گذاری در حوزه IT اظهار کرد: برای بهبود وضعیت تجارت الکترونیک در کشور بحث مجوز‌ها و قانون‌گذاری بحث با اهمیتی است با این حال تا به حال هیچ کار یکپارچه‌ای در این زمینه انجام نشده بود.

محمودیان دراین باره تصریح کرد: اگر در جایی هم دولت به قانون‌گذاری اقدام کرده است بخش خصوصی را در آن دخیل نکرده با این‌که بخش خصوصی بازیگران اصلی گسترش بازار تجارت الکترونیکی هستند و لازم است نقطه نظر آنها در مورد نیازها برای گسترش این بازار تامین شود.

وی با اشاره به این‌که دولت به تنهایی به تصویب برخی قوانین در حوزه تجارت الکترونیکی اقدام کرده است، گفت: اما این کار بعضا بدون این‌که نگاه دقیقی به بازار و بخش خصوصی شود انجام شده است و در جهت دولت الکترونیک بوده اما اثرات مثبتی نداشته است.

مسئول کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر تهران همچنین ‌یکی‌دیگر از عوامل منفی در حوزه تجارت الکترونیکی را رقابت بخش‌های دولتی با بخش خصوصی دانست و اظهار کرد: موضوع دیگر در حوزه تجارت الکترونیکی این است که گاهی برخی سازمان‌های وابسته به دولت در این حوزه به رقابت با بخش خصوصی پرداختند که این امر تضعیف‌ کننده این بازار بوده است.

محمودیان افزود: کاری که دولت برای تقویت تجارت الکترونیکی بتواند انجام دهد تصویب قوانین و همچنین افزایش دسترسی مردم به اینترنت است.

سهم IT در افزایش تولید ناخالص ملی

وی همچنین با اشاره به نقش تجارت الکترونیک در افزایش تولید ناخالص ملی گفت: در حال حاضر سهم بزرگی از تولید ناخالص ملی در بسیاری از کشور‌های دنیا مربوط به تجارت الکترونیکی می‌شود در حالی که شرایط در ایران متفاوت است.

مسئول کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر تهران در این باره تصریح کرد: این در حالی است که ایران با توجه به وضعیت فرهنگی قابلیت این را دارد به عنوان پست تجارت الکترونیکی منطقه شناخته شود.

محمودیان این امر را نیازمند تغییر نگاه دولت به حوزه تجارت الکترونیکی دانست و افزود: دولت باید نگاه بهتری به این امر داشته باشد و اهمیت تجارت الکترونیکی را در زمینه‌های مختلف درک کند.

وی ادامه داد: تجارت الکترونیکی می‌تواند نقش موثری را در کاهش مصرف سوخت و مشکلات زیست محیطی و انسانی ایفا کند که گسترش آن نیازمند مشارکت دولت با بخش خصوصی در این حوزه است.

او همچنین درباره‌ی نحوه استفاده کشور از پتانسیل‌های بازار تجارت الکترونیکی تصریح کرد: مشکل بزرگی که در این حوزه وجود دارد این است که این حوزه هیچ متولی واحد برای اندازه‌گیری دقیق ندارد.

محمودیان افزود: ابعاد حجم بازار تجارت الکترونیکی باید در نظر گرفته شود و تعیین شود این بازار چقدر امکان گسترش دارد، اما چون این حوزه متولی واحدی ندارد امکان این رصد و پایش نیز در کشور وجود ندارد.

یک دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *