بیانیه پایانی سومین جشنواره وبسایتهای ایران

تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۸۹

وبنا – سومین جشنواره وب سایت های ایران امروز با اعلام اسامی سایت های برتر به کار خود پایان داد. در ادامه متن کامل بیانیه پایانی جشنواره منتشر شده است.

سومین جشنواره وب سایت های ایران پس از ماه ها تلاش مداوم و خستگی ناپذیر با فراز و نشیب های بسیار امروز با اعلام اسامی سایت های برتر به کار خود پایان خواهد داد.

امسال، سومین جشنواره وب سایت های ایران نسبت به سال گذشته تغییرات بیشماری داشته است، که می توان به اعلام اسامی هیات داوران قبل از اعلام نتایج، گسترش دسته بندی ها از ۱۷ گروه به ۵۲ گروه، اضافه شدن دسته بندی های فنی به جشنواره و البته طراحی سیستم آنلاین برای داوری و ثبت نام سایت ها اشاره کرد.

همچنین پوشش خبری و اطلاع رسانی سومین جشنواره وب سایت های ایران نیز، در زمان ثبت نام، زمان برگزاری و اعلام کاندیدها نسبت به سال گذشته بسیار دقیق تر و منظم تر صورت گرفت که جا دارد از تمام همکاران رسانه ای و وبلاگ نویسانی که با نوشته های خود در این راه کمک کردند تشکر فراوان داشته باشیم.

در جشنواره امسال در مرحله اول ثبت نام سایت ها بیش از ۱۵۰۰ سایت و وبلاگ در ۷۶ گروه شرکت کردند که از این میان پس از بررسی اولیه در ۲ مرحله، درآخر نیز حدود ۵۰۰ سایت برای داوری نهایی در اختیار هیات داوران قرار گرفت.

نکته ی حائز اهمیت در بخش ثبت نام روال ثبت نام است که با توجه به اینکه جشنواره وب ایران با رویکرد جوایز وب جهانی برگزار میگردد مدیران وب سایت ها می بایست خود اقدام به ثبت نام نمایند و در صورت عدم ثبت نام در روند داوری نیز قرار نمیگیرند لذا برگزیده شدن وب سایت ملزم به ثبت نام وب سایت توسط مدیران وب سایت ها است، ممکن است در برخی گروه ها وب سایت های شایسته تری نسبت به کاندیداها نیز وجود داشته باشد ولی با توجه به عدم ثبت نام در روند داوری نیز مورد بررسی قرار نگرفته اند. لذا جشنواره وب ایران از کلیه ی مدیران وب سایت ها دعوت می نماید تا با شرکت در جشنواره به بهبود کیفی و کمی جشنواره کمک شایانی نمایند .

در ادامه بررسی ها مشخص شد که کیفیت سایت های شرکت کننده در برخی از گروه ها پایین تر از پتاسیل موجود وب فارسی است. از این رو تصمیم گرفته شد که برخی از گروه ها از لیست حذف شوند و در نهایت ۵۴ گروه به عنوان گروه های اصلی جشنواره وارد بخش داوری شد. همچنین در روز های پایانی جشنواره با توجه به بررسی های نهایی و نظر سنجی که از شرکت کننده در سومین جلسه فعالان وب با حضور داوران سومین جشنواره به عمل آمد، مقرر شد که دو بخش دیگر از گروه های جشنواره (وبلاگ های آی تی و وبلاگ های آموزشی) نیز از لیست خارج شوند. و در نهایت اسامی برترین سایت ها در ۵۲ گروه اماده اعلام گردد.

اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که هدف از برگزاری جشنواره تنها بالا بردن سطح کیفی جامعه وب ایرانی و فارسی است. جامعه ای که خیلی تنها است و هیچ متولی خاصی حامی بخش خصوصی که درصد بسیار بالایی از این جامعه را در اختیار دارد نیست. به نظر می رسد تنها اعضاء این جامعه هستند که می توانند با یکدلی به یاری یکدیگر شتافته و در راستای افزایش کیفیت وب سایتها تلاش کنند.

شایان ذکر میباشد که در برخی گروه ها به علت نبود تعداد کافی شرکت کننده و یا پایین بودن کیفیت کاندیداها، برنده نهایی انتخاب نشد که این امر نیز در جهت تشویق کاربران و وبمسترهای ایرانی صورت پذیرفت تا با دانش به اینکه وب فارسی در چه قسمتهایی دچار کمبود میباشد، با کمی کوشش و کار اصولی، جزو برترینها برای سالهای بعد باشند.

برگزاری این دوره از جشنواره با مشکلات فراوانی همراه بود اما از این مشکلات درس گرفته ایم و از هم اکنون در حال برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره بعدی هستیم. قطعا جشنواره سال آینده بسیار منظم تر و با کیفیت بالاتر برگزار خواهد شد و امیدواریم همانطور که ما در تلاشیم تا کیفیت کار را بالا ببریم شما هم تلاش کنید تا کارهای جدیدی را برای سال آینده آماده و اجرا نمایید. رعایت استانداردهای وب ، توسعه ی محتوای وب فارسی از جمله این اقدامات می باشد که با رعایت آنها کیفیت وب فارسی نیز بهتر از قبل خواهد شد .

در پایان امیدواریم بدین وسیله توانسته باشیم گامی هر چند کوچک در افزایش کیفیت وب فارسی برداشته باشیم همچنین سایر متخصصین و کارشناسان حوزه ی وب را نیز به همکاری در بهتر برگزار شدن جشنواره وب ایران دعوت می نماییم .

دبیرخانه سومین جشنواره وب سایت های ایران

برای مشاهده سایت های برتر در سال ۱۳۸۹ به آدرس www.webaward.ir/winners مراجعه کنید.

حامیان سومین جشنواره وب سایت های ایران

Styles OLC IranPHP iClub Jahan Data Javan Rayaneh DiGiKala friendfa albasco kaspid rapidworld narbella locopoc arta

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *