بازی آنلاین تراوین فیلتر شد

تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۱

وبنا – سایت بازی تراوین که یک بازی آنلاین و استراتژیک است در ایران فیلتر شد. این سایت درحالی فیلتر شده که لایسنس این بازی توسط یک شرکت معتبر ایرانی خریداری شده و در وب سایت تراوین فارسی هم نوشته است که این سایت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای مجوز می باشد. 

در همین راستا امین هاشمی دبیر کارگروه بازی های رایانه ای مجمع فعالان فضای مجازی (فرا) مطلبی را برای وبنا ارسال کرده است که توجه شما را به این بخش هایی از این نوشته جلب می کنیم.

” بازی های رایانه ای به عنوان رسانه ای جدید جزء مغفول مانده ای از فضای مجازی به شمار می آیند .این درحالی است که بازی های آنلاین امروزه بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته تا حدی که ۲۷ درصد از کاربران اینترنت برای استفاده از بازی های آنلاین وارد فضای مجازی می شوند. اما چند سالی است که ساخت بازی رایانه ای در ایران با حمایت های نهاد هایی همچون بنیاد ملی بازی های رایانه ای ، موسسه تبیان ، سازمان بسیج دانش آموزی ، کانون پرورش فکری و مرکز رسانه های دیجیتال شروع شده و با توجه به استقبال بی نظیر مخاطبان ایرانی از بازی های آنلاین این بخش مورد توجه مسئولان قرار گرفته و با حمایت های صورت گرفته  رشد قابل توجهی داشته تا جایی که طبق اعلام مسئولان،  بازی ایرانی “آسمان دژ۲” کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازی رایانه ای در جشنواره بازی رایانه ای MMO of The Year  آلمان شده است، این در حالی است که بازی آلمانی تراوین پربازدید ترین بازی آنلاین در ایران است و  به خاطر تبلیغات گسترده ی بازی های آنلاین خارجی در یاهو و گوگل و سایت های پربازدید مجالی برای رقابت بازی های ایرانی نمانده و گیمرهای ایرانی به سمت بازی های خارجی سوق داده شده اند “

در ادامه این مطلب آمده است: 

” در این میان بازی آلمانی تراوین پس از چند سال حضور در ایران روز گذشته فیلتر و از دسترس خارج شد. بازی ای که نه تنها فرهنگ غربیِ تهاجم و غارت را ترویج می داد، بلکه روزانه با فروش مجازی خود میلیونها دلار ارز را از کشور خارج می کرد. با یک حساب سرانگشتی میتوان فهمید که حداقل ماهی نیم میلیارد تومان طلای مجازی در این بازی فروخته می شود چرا که طبق اعلام سایت تراوین حدود ۱۰۰ هزار عضو ایرانی کاربر آن هستند، طبق استاندارد های جهانی حدود ۱۰ درصد کاربران بازی های آنلاین فعال بوده و از این تعداد ۹ درصد پرداخت آنلاین خواهند داشت، بنابراین اگر روزی حداقل یک درصد از کاربران تراوین یعنی حدود هزار نفر از ارزانترین طلای بازی (۲ تا ۵ یورو) خرید کنند ماهی ۵۰۰ میلیون تومان عاید تراوین خواهد شد که اکثر آن سهم شرکت خارجی است. کاش این درآمد در سال تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی عاید شرکت های بازی ساز کشورعزیزمان شود چرا که قطعا تولیدکنندگان آن از شرکت های خارجی هیچ چیزی کم ندارند فقط این چرخه قدرت در اینترنت است که تعیین می کند چه کسی دیده شود و چه کسی نادیده گرفته شود اگرچه کاندید بهترین بازی دنیا باشد. “

 

در همین خصوص یک بیانیه به نام جمعی از تولید کنندگان بازی های ایران برای وبنا ارسال شده است که در آن از فیلتر شدن این بازی آنلاین تقدیر شده است. اما وبنا به دلیل اینکه این بیانیه بدون نام امضا کنندگان و یا ذکری از نام سایت و یا شرکتی که در آن بازی تولید می شود٬ منتشر شده است. از بازنشر این بیانیه در وبنا به دلیل نامشخص بودن اسامی امضا کنندگان معذور است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *