برترین‌های سومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های حاکمیتی معرفی شدند

تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۱
وبنا – شورای عالی اطلاع‌رسانی پروژه سامانه وب‌سنج را در سال جاری آغاز کرده است و تا قبل از پایان سال آن را ارائه خواهد کرد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه فردوسی مشهد، صندوق تأمین اجتماعی، سازمان انرژی اتمی ایران و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران رتبه‌های اول بخش‌های اصلی و ویژه سومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های حاکمیتی را کسب کردند.

به گزارش ایتنا از شورای عالی اطلاع‌رسانی، کمیته علمی سومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های حاکمیتی پس از مطالعه و تدوین شاخص‌های ارزیابی سومین دوره جشنواره شامل خوداظهاری مشخصات فنی و ساختاری هر یک از وبگاه‌های شرکت‌کننده در جشنواره، بررسی وبگاه‌های ثبت‌نام شده از سوی دو تیم ارزیابی مقدماتی و ارزیابی تکمیلی وبگاه‌ها، ارزیابی وبگاه‌های منتخب توسط ابزارهای اختصاصی برخط و برون‌خط طراحی شده، ارزیابی وبگاه‌های منتخب توسط ابزارهای عمومی برخط و برون‌خط و تأیید نهایی ناظران علمی، نتایج سومین دوره ارزیابی وبگاه‌های حاکمیتی را اعلام کرد.

بر اساس بیانیه کمیته علمی سومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های حاکمیتی در بخش “خدمات اطلاع‌رسانی” وبگاه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حائز رتبه اول، وبگاه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران حائز رتبه دوم، وبگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت و کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، به صورت مشترک حائز رتبه سوم شدند.

در بخش “خدمات تعاملی ” وبگاه دانشگاه فردوسی مشهد حائز رتبه اول، وبگاه دانشگاه علم و صنعت ایران حائز رتبه دوم و وبگاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حائز رتبه سوم شدند. همچنین در این بخش وبگاه وزارت کشور شایسته تقدیر شناخته شد.

در بخش “خدمات تراکنش مالی” وبگاه صندوق تأمین اجتماعی، حائز رتبه اول، وبگاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور حائز رتبه دوم و وبگاه سازمان ثبت احوال حائز رتبه سوم شدند و در این بخش وبگاه وزارت امور اقتصادی و دارایی شایسته تقدیر شناخته شد.

کمیته علمی، با توجه به شاخص‌های بخش ویژه “درگاه جامع”، هیچ وبگاهی را برای دریافت جایزه ویژه این بخش معرفی نکرد و با توجه به نتایج ارزیابی، تنها دو وبگاه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و وبگاه استانداری اصفهان به عنوان وب‌گاه‌های قابل تقدیر این بخش معرفی شدند.

در بخش ویژه “امنیت وبگاه‌ها” وب‌گاه سازمان انرژی اتمی ایران حائز رتبه اول و همچنین در این بخش وبگاه وزارت امور اقتصادی و دارایی شایسته تقدیر شناخته شد.

در بخش ویژه “پاسداشت خط و زبان فارسی” وبگاه صندوق تأمین اجتماعی حائز رتبه اول و در بخش ویژه “رعایت استانداردهای وب” وبگاه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران حائز رتبه اول شدند. 
 
قائم مقام دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی در مراسم سومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های حاکمیتی از سالانه شدن جایزه ملی وب خبر داد. سعید سالاریان، دبیر اجرایی سومین جشنواره ارزیابی وبگاه‌های حاکمیتی همچنین اعلام کرد: شورای عالی اطلاع‌رسانی پروژه سامانه وب‌سنج را در سال جاری آغاز کرده است و تا قبل از پایان سال آن را ارائه خواهد کرد.

دبیر اجرایی جشنواره ارزیابی وبگاه‌های حاکمیتی با بیان این که در این دوره ۴۵۳ وبگاه ثبت‌نام اولیه کردند، اظهار کرد: برخی دستگاه‌ها در روزهای گذشته با ما تماس گرفتند که از ثبت‌نام جا مانده‌اند. از جمله شهرداری تهران و سازمان پست که اتفاقا از بهترین وبگاه‌ها در دوره‌های پیشین بوده‌اند.

وی افزود: شورای عالی اطلاع‌رسانی با تیزرهای تلویزیونی، ابلاغ به دستگاه‌ها و تبلیغات، به طور کامل اطلاع‌رسانی کرده است.
سالاریان همچنین از ایجاد یک وبگاه رسمی برای رسمیت بخشیدن به ارزیابی‌ها خبر داد و گفت: شورای عالی اطلاع‌رسانی به زودی برای ارتقاء شاخص‌های ارزیابی و استفاده از دیگر نظرات، همایشی برگزار خواهد کرد.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *