ابر رایانه سیمرغ رونمایی شد

تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
ابر رایانه سیمرغ

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از ابر رایانه سیمرغ با ظرفیت یک پتافلاپس، از آغاز عملیات اجرایی ابررایانه بعدی با ظرفیت ۱۰۰ پتافلاپس با نام «مریم»، به یاد دانشمند ممتاز کشورمان «مریم میرزاخانی» خبر داد.

محمد جواد آذری جهرمی در این مراسم با تبریک روز جهانی ارتباطات به فعالان عرصه ارتباطات هوش مصنوعی قدرت بلامنازع آینده دنیا قلمداد کرد و رقابت در این عرصه رقابت بر سر قدرت دانست. به گفته جهرمی نیاز پردازشی امروز کشور در حوزه هوش مصنوعی مطابق بر برآورد ما ۱۰ پتافلاپس است.

آذری جهرمی با بیان اینکه در حال حاضر برای تامین نیاز پردازشی داخل از ظرفیت‌های بین‌المللی استفاده می‌شود گفت: همین امر سبب می‌شود که در اولویت‌ها، بررسی درخواست‌های شرکت‌های ایرانی با تاخیر مواجه شود یا با توجه به اعمال تحریم‌ها و وجود محدودیت‌ها در نقل و انتقال‌ پول، برخی از این درخواست‌ها قابلیت انجام پیدا نمی کنند.


وی افزود: این نیازهای پردازشی شامل ساخت انیمیشن، بازی‌های اینترنتی و… است که بسیاری از تولیدکنندگان محتوا در فضای مجازی به آن نیاز دارند.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه تامین این ظرفیت در کشور قابل توسعه است، گفت: ابر رایانه سیمرغ برای آینده ایران و جوانان ایرانی است که البته گام اول  محسوب می شود. واقعیت این است که سیمرغ کافی نیست و ما باید بیش از این پیشرفت کنیم.

آذری جهرمی افزود: ابر رایانه سیمرغ دارای ظرفیتی معادل یک پتا فلاپس است در حالی که نیاز امروز کشور ۱۰ پتافلاپس است. وجود چنین نیازی به نوبه خود یک اقتصاد محسوب می شود. ما باید ظرفیت اقتصاد دیجیتال در کشور را برای تولید داخلی افزایش دهیم. وقتی نیاز در داخل کشور وجود دارد باید باز هم به سمت جلو حرکت کنیم.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر رشد اعجاب‌آوری را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران شاهد بوده‌ایم و این به گواهی سازمان‌های بین‌المللی است که اثرات آن را نیز در همه عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور شاهد هستیم. اما واقعیت این است که حاکمیت و کشور از جوانان عقب‌مانده‌اند. آن‌ها جلو رفته‌اند و ما در قانون‌گذاری و تأمین زیرساخت‌ها مقداری عقب‌مانده‌ایم؛ بنابراین باید تلاش بیشتری بکنیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه دختران ایرانی در عرصه توسعه فناوری اطلاعات در این سال‌ها زحمات زیادی کشیده‌اند و حوزه ICT یکی از حوزه‌هایی بوده که بانوان در آن بالاترین نرخ مشارکت را داشته‌اند گفت: من به احترام تلاش دختران سرزمینم و در این روز که روز جهانی ارتباطات است، عملیات اجرایی ساخت ابررایانه بعدی جمهوری اسلامی ایران را برای تأمین زیرساخت‌های هوش مصنوعی اعلام می‌کنم.

وی افزود: این ابررایانه ۱۰۰ برابر سیمرغ ظرفیت خواهد داشت یعنی ۱۰۰ پتا فلاپس ظرفیت و به پاس قدردانی از تلاش دختران ایران در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات ما این ابررایانه را به نام دانشمند ممتاز ایرانی مرحوم «مریم میرزاخانی»، ابررایانه «مریم» نام‌گذاری می‌کنیم.

اخبار اکوسیستم استارتاپی را از کانال تلگرام وبنا دنبال کنید

آذری جهرمی ادامه داد: عملیات ساخت ابررایانه «مریم» را از امروز پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با جدیت پیگیری خواهد کرد و ظرف مدت یک سال این پروژه باید به سرانجام برسد و خدمات‌دهی خود را به فعالان بخش ICT آغاز کند. آنچه وظیفه ما بود، تأمین اعتبار این پروژه است که این کار انجام‌شده است و اعتبار آن جزو ابلاغیه‌های سال ۱۴۰۰ است.

وی در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو و ضرورت هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این انتخابات با مشارکت حداکثری مردم گفت: فضای مجازی نقش بی‌بدیلی در انتخابات پیش رو خواهد داشت. ما به‌عنوان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، همان‌گونه که صداوسیما ظرفیت‌هایی را برای نامزدهای محترم فراهم می‌کند، بسته‌هایی را برای بهره‌گیری از زیرساخت‌های ارتباطاتی در نظر گرفته‌ایم تا نامزدهای تائید صلاحیت شده برای تبلیغات انتخاباتی بتوانند از آن استفاده کنند.

آذری جهرمی در خاتمه گفت: این بسته‌ها از طریق ستاد انتخابات کشور و با هماهنگی‌هایی که صورت می‌گیرد به‌صورت عادلانه در اختیار نامزدها قرار خواهد گرفت و آن‌ها می‌توانند از زیرساخت‌های ارتباطی کشور برای تبلیغات خودشان استفاده کنند که به‌زودی درباره جزییات این بسته‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

منبع: روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

سایر اخبار:

برخورد سلبی با حوزه رمزارز اقتصاد کشور را با تبعات زیرزمینی شدن آن رو به رو می‌کند

بازیکو ، پلتفرم برگزاری مسابقات ورزش‌های الکترونیک راه‌اندازی شد

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *