تهرانی‌ها دنبال خانه با چه قیمت و چه متراژی هستند؟

گزارش «دیوار» از بازار مسکن در زمستان ۹۹

تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

با پایان زمستان ۹۹، «دیوار» به عنوان بزرگترین مرجع نیازمندی‌های آنلاین در گزارشی از وضعیت مسکن تهران در فصل آخر سال منتشر کرد که حاوی آمار و اطلاعات قابل توجهی است. گزارش «دیوار» از وضعیت بازار مسکن تهران در زمستان ۹۹ از آن جهت حائز اهمیت است که بیش از ۹۰ درصد از کل آگهی‌های آنلاین مسکن کشور بر روی دیوار، بزرگترین پلتفرم نیازمندی‌های رایگان ایران، منتشر می‌شود. با توجه به این که این اپلیکیشن بیشترین تعداد آگهی‌های املاک در شهر تهران را نیز در خود جا داده، بررسی اطلاعات گزارش اخیر آن برای آسیب‌شناسی و بررسی اقتصادی حوزۀ مسکن در این کلان‌شهر کاملاً قابل استناد است. این گزارش همچنین در آینده نیز می‌تواند در زمینۀ برنامه‌ریزی و رفتارشناسی بازار مسکن به کار پژوهشگران و دست‌اندرکاران این حوزه بیاید. در ادامه خلاصه‌ای از آمار و ارقام جذاب این گزارش را بررسی خواهیم کرد.

دو برابر شدن قیمت مسکن در یک سال

با توجه به آمار قیمت خانه‌های آگهی‌شده در دیوار، رشد حدوداً دو برابری یا تقریباً ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن در تهران در فصل آخر سال ۹۹، در قیاس با زمستان سال ۹۸، نشان از آن دارد که رکود در بازار مسکن هم نتوانست از پس تورم مهارناپذیر سال پیش بربیاید. با وجود رکود سنگین بازار مسکن در «سال اول کرونا»، قیمت‌ مسکن همچنان با شتاب افزایش یافت و در بعضی نقطه‌های تهران نزدیک به ۱۳۵ درصد رشد کرد. گزارش دیوار نشان‌دهندۀ آن است که قیمت مسکن در کل مناطق تهران به طور متوسط ۱۱۲ درصد رشد کرده است. البته باید توجه داشت که افزایش قیمت خانه‌ها در آگهی‌های دیوار، الزاماً به معنای افزایش واقعی قیمت معاملات نیست. بنا بر آمار آگهی‌های فروش مسکن در دیوار، در قیاس با زمستان سال گذشته، ۱۰ منطقه از ۲۲ منطقۀ شهر تهران، افزایش قیمتی بالاتر از ۱۰۰ درصد را در فصل آخر سال نود و نه تجربه کردند. در این میان منطقۀ یک با میانگین رشد ۱۳۴ درصدی، بیشترین میزان افزایش قیمت را نشان داد. منطقه‌های ۱۱، ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۲۱ هم شاهد کمترین افزایش قیمت مسکن در زمستان نود و نه بودند. کمتر بودن افزایش قیمت در منطقه‌های یادشده به معنای بی‌اهمیت بودن نرخ رشد قیمت مسکن در این مناطق نیست. آمار قیمت خانه در آگهی‌های دیوار به ما می‌گوید که کمینۀ رشد قیمت خانه در تهران باز بیشتر از ۸۰ درصد بوده که این رقم همچنان نشان از تورم حاد در بازار املاک پایتخت دارد.


کدام منطقه‌های تهران بیشترین و کمترین عرضه و تقاضای مسکن را داشتند؟

بنا بر گزارش دیوار از بازار مسکن در زمستان نود و نه، مناطق مرفه‌تر تهران، یعنی منطقه‌های ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ در کنار منطقۀ ۱۰، بیشترین میزان عرضۀ مسکن را از آن خود کردند که در این میان منطقۀ ۵ صدرنشین تعداد آگهی‌های فروش خانه بود. کمترین تعداد آگهی فروش مسکن نیز به نام منطقه‌های ۱۲ و ۱۶ و ۱۹ ثبت شد.

در بخش تقاضا، وب‌سایت دیوار میزان بازدید از آگهی‌های فروش مسکن در هر منطقه را ملاک ارزیابی تقاضا قرار داده است. بنا بر تعداد بازدیدها، شرایطی شبیه به وضعیت عرضه بر بازار تقاضای مسکن در تهران حاکم است. به جز منطقۀ ۳، همان منطقه‌هایی که بیشترین عرضه را داشته‌اند، بیشترین تعداد تقاضا را هم ثبت کرده‌اند. از طرف دیگر، مناطقی که تعداد آگهی‌های فروش کمتری داشتند، در بخش تقاضا هم سرشان خلوت‌تر بود و بازدیدکننده‌های کمتری به سراغشان آمدند.

بازار داغ متری ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومانی‌ها

با توجه به گزارش دیوار، در زمستان ۹۹، بازار خانه‌های متری ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان حسابی داغ بود و ۶۰ درصد از کل آگهی‌های منتشرشده در پایتخت به این بازه تعلق داشت.

تهرانی‌ها به دنبال خانه با چه قیمتی هستند؟

با بررسی آمار دیوار متوجه می‌شویم که ۳۰ درصد از ساکنان تهران سراغ خانه‌هایی را می‌گیرند که از متری ۱۰ میلیون تومان تا متری ۲۰ میلیون تومان قیمت دارند.

در مجموع حدود ۷۵ درصد بازدیدکننده‌های مسکن دیوار تهران، به دنبال خانه‌هایی از متری ۱۰ میلیون تومان تا متری ۴۰ میلیون تومان هستند.