با ساخت منطقه ویژه ICT ؛

مقدمات آزادسازی و فروش اینترنت شرکت زیرساخت فراهم می شود

تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

وزیر ارتباطات گفت: ساخت منطقه ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان اجزای شبکه ملی اطلاعات، مقدمات آزادسازی و فروش اینترنت شرکت زیرساخت را فراهم می کند.

به گزارش وبنا به نقل از وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی در دیدار آنلاین نوروزی با اعضای هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه در سال جدید باید برخی از برنامه‌ها را به جدیت دنبال کنیم، افزود: توسعه شبکه انتقال و IP کشور به عنوان زیرساخت شبکه ملی اطلاعات یک ضرورت است. البته در حال حاضر در برخی از نواحی، شبکه IP به ۶۰ درصد ظرفیت خود رسیده است و برای توسعه آن باید اقدام و برنامه ریزی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ساخت منطقه ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات را با توجه به دستور اخیر مقام معظم رهبری برای تعامل با شرکت‌های بین المللی حائز اهمیت ویژه دانست و گفت: این منطقه از اجزای شبکه ملی اطلاعات است و مقدمات آزادسازی و فروش اینترنت شرکت زیرساخت را هم فراهم می‌کند و باید تا اردیبهشت ماه تأیید مرکز ملی فضای مجازی را برای ساخت آن بگیریم.


وی با اشاره به نقش فعالانه شرکت ارتباطات زیرساخت در توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات در سال گذشته، گفت: سال گذشته کارهای بزرگی مانند گسترش مراکز داده و DNS، توسعه مراکز داده (IXP) در نواحی چندگانه کشوری و پروژه‌های امنیت سایبری به سرانجام رسید.

آذری جهرمی افزود: پیش بینی باری که روی شبکه به دلیل بیماری کرونا به وجود آمد غیر قابل انتظار بود. انتظار این حجم از ترافیک را روی شبکه نداشتیم و با اینکه مدیریت این حجم از ترافیک کار دشواری بود ولی کمترین شکایت در حوزه اپراتورها را در این دوران از شرکت زیرساخت داشتیم.

تشکر آذری جهرمی از اقدامات یکساله در توسعه شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات در جلسه مجازی با هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز با بیان اینکه تمام روزهای باقی‌مانده تا پایان دولت یک روز ویژه است، گفت: روزهای باقی‌مانده را باید مسابقه دو امدادی در نظر بگیریم و برای موفقیت کشور تلاش کنیم تا چوب مسابقه با رکورد خوبی به نفرات بعدی واگذار شود.

وی از اقدامات خوبی که در سال گذشته در سازمان فناوری اطلاعات آغاز و به سرانجام رسید تشکر کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین مسائلی که سال گذشته در دستور کار قرار داشت شبکه ملی اطلاعات بود که انصافاً اقدامات خوبی در این حوزه انجام شد که جای تقدیر و تشکر دارد.

آذری جهرمی افزود: در حوزه امنیت سایبری، دولت الکترونیکی و حمایت از کسب‌وکارها با استقرار کامل طرح نوآفرین هم شاهد اقدامات خوبی بودیم و انتظار می‌رود در شش ماه پایانی دولت پروژه‌های باقی‌مانده به سرانجام و نقطه مطلوبی برسند.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه برای موفقیت کشور همه باید تلاش کنیم تا رکورد خوبی از خودمان به‌جا بگذاریم، بر تعیین تکلیف پروژه‌های باقی‌مانده در حوزه شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیکی، امنیت سایبری و حمایت از کسب‌وکارهای حوزه اقتصاد دیجیتال تأکید کرد که در زمان باقی‌مانده تبیین و مستندسازی دستاوردها و نوع نگاه به توسعه هم باید به‌طور ویژه موردتوجه قرار گیرد.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *