خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در سوریه راه اندازی می شود

تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در دیدار با نخست وزیر سوریه با بیان اینکه آماده انتقال تجربیات زیست‌بوم نوآوری ایران به منطقه منا هستیم، گفت: خانه نوآوری فناوری ایران در سوریه ایجاد می شود.

به گزارش وبنا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران و حسین عرنوس نخست وزیر سوریه دیدار کردند.

تبادل تجربیات علمی و فناوری دو کشور در زمینه‌های گوناگون یکی از موضوعات اصلی این دیدار بود تا همکاری‌های علمی در حوزه‌هایی مانند زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات و فروش و صادرات تجهیزات آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌ها، تجهیزات بیمارستانی ایران ساخت، آموزش و توانبخشی پزشکی و حوزه کشاورزی شکل گیرد.


دیپلماسی علم و فناوری در دنیای امروز تا جایی پیش رفته است که سیاست‌های خارجی کشورها را نیز از خود متأثر کرده است. پس تقویت و گسترش آن با توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه با سایر کشورها امری مهم است. موضوعی که در سفرهای معاون علمی و فناوری به سایر کشورها دنبال می‌شود. در این سفر نیز تبادل فناوری و توسعه دیپلماسی فناوری دنبال شد.

رهایی از اقتصاد نفتی با تکیه بر خلاقیت نیروی انسانی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با تأیید بر اینکه اتکا به فروش نفت سال‌ها بر اقتصاد ایران سایه انداخته بود، گفت: اکنون به نقطه‌ای رسیدیم که با شکوفایی زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران اقتصاد دانش‌بنیان در حال کنار زدن اقتصاد نفتی است. در این زیست بوم حدود ۳ و نیم میلیون دانشجو داریم که تعداد قابل توجهی از آنها در رشته‌های مهندسی مشغول تحصیل هستند.

ستاری ادامه داد: بیش از ۱۰ هزار استارت‌آپ در ایران فعال هستند که با خلاقیت و نوآوری خود محصولات فناورانه‌ای را به جامعه هدیه می‌دهند. همچنین نزدیک به ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان و یک هزار و ۴۰۰ شرکت خلاق با گردش مالی قابل توجه در ایران فعالیت می‌کنند که زیرساخت‌های وسیع تولید تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دارویی را توسعه داده اند. با تمام توان آمادگی انتقال این تجربیات را به همسایگان و منطقه منا داریم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در جهان عرب استارت‌آپ‌های خوبی وجود دارد، افزود: راه اندازی پارک فناوری مشترک یکی از پیشنهادات ما برای همکاری دو جانبه است. ما آمادگی داریم تا همکاری‌های علمی و فناورانه را با سایر کشورها گسترش دهیم.

ستاری در پاسخ به اعلام نیاز نخست وزیر سوریه به دستگاه رادیوتراپی نیز بیان کرد: در ایران این دستگاه و تجهیزات پیشرفته را با قیمتی پایین‌تر از شرکت‌های غربی در اختیار شما قرار می‌دهیم تا این نیاز رفع شود.

دیدارهایی برای گسترش دیپلماسی فناوری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران در رأس هیأتی تجاری و فناور به سوریه سفر کرده است. در این سفر ۴۰ شرکت دانش‌بنیان ستاری را همراهی می‌کنند.

در این سفر ستاری با وزیران تحقیقات و آموزش عالی، صنعت، کشاورزی و اصلاحات ارضی و بهداشت سوریه دیدارهایی داشت. همچنین دومین نشست تجاری و فناوری ایران در سوریه با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افتتاح شد.

امروز نیز قرار است خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در سوریه با حضور ستاری و وزیر بازرگانی سوریه افتتاح شود.

محاصره اقتصادی به پیشرفت علمی ایران کمک کرد

در ادامه نیز حسین عرنوس نخست وزیر سوریه با خوش آمد به ستاری و هیأت همراه بر اهمیت ارتقا همکاری‌های علمی دو طرف تاکید کرد و گفت: موضع ایران در برجام را ارج می نهیم که حاضر نشد یک قدم نیز از حق خود عقب نشینی کند. علی رغم محاصره اقتصادی، ایران به پیشرفت‌های علمی خود ادامه داد و آمریکا را مجبور به تغییر مواضعش کرد. محاصره اقتصادی کشورهای توانمند فرصتی برای شکوفایی نیروی انسانی خلاق است. اتفاقی که در ایران رخ داد.

وی ابراز امیدواری کرد که این سفر منجر به همکاری‌های علمی و فناوری دو طرف شود.

عرنوس همچنین بیان کرد: درصدد هستیم با همکاری ایران زیرساخت‌های دانشگاهی و فناورانه کشورمان را توسعه دهیم و بتوانیم مراکز آزمایشگاهی و پژوهشی در کشورمان راه اندازی کنیم. از این فرصت بهره می بریم تا زیرساخت‌های علمی در مقطع دکترا را افزایش دهیم. امیدواریم همکاری با ایران برای آموزش مشترک دانشجویان مقطع دکتری به ۱۰۰ کرسی افزایش یابد.

نخست وزیر سوریه با قدردانی از تلاش‌های ایران برای دفاع از حق خود برای دستیابی به دستاوردهای علمی گفت: سوریه مراتب قدردانی و قدرشناسی خود را به رهبری ایران، دولت و مردم آن کشور ابراز می‌کند. زیرا شما در طول جنگ سخت تروریستی در کنار ما ایستادید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *