دفتر اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات در کنیا افتتاح شد

تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۹

همزمان با افتتاح مرکز نوآوری فناوری ایران در کنیا با حضور سورنا ستاری، دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی صنعت مخابرات ایران نیز در نایروبی راه اندازی شد.

به گزارش وبنا به نقل از اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران، همزمان با افتتاح مرکز نوآوری فناوری ایران و با برگزاری دومین نشست تجاری – فناوری شرکت‌های دانش بنیان در نایروبی پایتخت کنیا با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران هم با حضور اعضای کمیسیون صادرات این اتحادیه، افتتاح و راه اندازی شد.

کشورهای آفریقایی بازارهای بالقوه ایران برای صادرات فناوری و محصولات هستند که باید با محوریت تشکل‌های صنفی بر نحوه ورود به این بازار و کنترل کیفیت محصول و خدمات ارزیابی و نظارت مستمر انجام پذیرد؛ بر این اساس این دفتر قرار است به عنوان پایگاه دائمی ایران در کنیا برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و خلاق ایرانی در حوزه ICT به بازار شرق آفریقا فعالیت کند.


دفتر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران در کنیا که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا راه‌اندازی شده است به عنوان نخستین پایگاه دائمی این اتحادیه، صادرات محصول و خدمات فنی مهندسی را به آفریقا گسترش و توسعه می‌دهد تا به عنوان پایگاهی برای خلق ایده‌های نوآورانه، تجاری‌سازی این ایده‌ها و بستر صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت‌های عضو این اتحادیه و سندیکای صنعت مخابرات ایران و به طور کل صنعت کشور ICT در بازار شرق آفریقا نقش آفرینی کند.

بنابر گزارش‌های بین المللی بررسی شده توسط معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه «کنیا در میان پنج کشور برتر قاره آفریقا در زمینه فناوری اطلاعات قرار دارد. یکی از شاخص‌های این برتری، تعداد نویسندگان نرم افزار است که در این کشور فعال هستند» که طبیعی است با توجه به ظرفیت و پتانسیل قابل ملاحظه در کشورمان در این حوزه، از این موقعیت برای افزایش همکاری‌ها در حوزه فناوری اطلاعات در کنیا می‌توان استفاده کرد.

بر اساس همین اطلاعات «گزارش جدید و مشترک گوگل و سازمان بین المللی سرمایه (IFC) نیز نشان می‌دهد که تعداد طراحان نرم افزار در آفریقا ۶۹۰ هزار نفر است که اکثریت آن‌ها در کشورهای مصر، کنیا، مراکش، نیجریه و آفریقای جنوبی مستقر هستند. کنیا بر اساس آمار اخیر ۶۰ هزار طراح نرم افزار داشته و ۱۲ درصد آمار کل قاره در این حوزه را به خود اختصاص می‌دهد.»

در این گزارش همچنین «با تاکید بر نقش مهم اینترنت و فناوری در توسعه کشورها اعلام شده که ۵.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی آفریقا در سال ۲۰۲۵ متعلق به اقتصاد اینترنتی خواهد بود که ارزشی برابر با ۱۸۰ میلیارد دلار خواهد داشت. سهم آفریقا از اقتصاد اینترنتی و فناوری در چهار ماه اول سال کنونی ۳۵۰ میلیون دلار بوده است که در این میان آفریقای جنوبی با ۱۱۲ میلیون دلار بیشترین بهره برداری را از این بخش داشته است. نیجریه با ۷۴ میلیون دلار و کنیا با ۶۰ میلیون دلار در جایگاه‌های بعدی این فهرست قرار گرفته اند».

در این راستا فریبرز دادگر دبیر و عضو هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران گفت: نشست معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دومین روز سفر به کنیا در رأس یک هیأت فناور، با جوزف واکاباموچرو وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کنیا در شهر نایروبی با حضور ریچارد گاتیا رئیس اتاق صنعت و بازرگانی کنیا صورت گرفت. این مهم می‌تواند آغاز یک همکاری گسترده در حوزه‌های مختلف اقتصادی و تکنولوژیکی باشد.

وی آمادگی خود را برای استفاده و بهره گیری شرکت‌های توانمند ایرانی در حوزه ICT از این پایگاه صادراتی مطرح و اعلام کرد: شرکت‌های حوزه ICT جهت استفاده از این پتانسیل می‌توانند با اتحادیه تماس بگیرند.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *