جهانگیری: رفع موانع پیش روی دانش‌بنیان‌ها ضروری است

تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹

معاون اول رئیس جمهور گفت: رفع موانع پیش روی دانش بنیان ها ضروری است.

دهمین نشست هیئت امنای پارک فناوری پردیس با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری برگزار شد.

این نشست در کارخانه نوآوری «های وی» پارک برگزار شد و در حاشیه آن از فعالیت‌های این مرکز نوآوری هم بازدید شد.


اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر ضرورت شناسایی و رفع موانع پیش روی پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ ها در کشور گفت: برخی از این موانع، موانع مادی نیست بلکه سو تفاهم‌هایی است که تبدیل به مسأله شده و لازم است با دستگاه‌های مسئول مذاکره و این مسائل حل و فصل شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به بازدید خود از کارخانه نوآوری «های وی» از شعبه‌های پارک فناوری پردیس بیان کرد: این کارخانه مجموعه‌ای از جوانان خلاق و نوآور را دور هم جمع کرده است و مشغول فعالیت‌های خلاقانه و جدید هستند.

جهانگیری ادامه داد: مجموعه فعالیت‌های دانش بنیان و حضور جوانان خلاق در کارخانه فناوری «های وی» این پیام را به جامعه می‌دهد که اگر زمانی تصور می‌شد که ثروت اصلی ایران نفت، گاز، منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی است، امروز بزرگترین سرمایه مغز و دانش جوانان است که برای کشور ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین افزود: به همین دلیل است که جهت گیری اصلی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دیگر دستگاه‌های متولی این است که شرایطی فراهم کنند تا تحولات علمی کشور با تحولات علمی دنیا سازگاری داشته باشد و دانش در کشور به ارزش افزوده تبدیل شود تا جامعه آن را لمس کند.

به گفته جهانگیری، پارک‌های علم و فناوری، نهادهای واسط مناسبی هستند که از یک سو به تولید علم و فناوری اهتمام دارند و از طرف دیگر به بازار و جامعه متصل هستند و خوشبختانه تعداد این پارک‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در سال‌های اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده اند.

جهت گیری دولت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است

معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در همین چند سال اخیر که جهت گیری دولت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بوده و یکی از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی دانش بنیان کردن اقتصاد است، تعداد شرکت‌های دانش بنیان و میزان فروش محصولات آنها از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

جهانگیری با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده از سوی جوانان در حین بازدید از کارخانه فناوری «های وی» افزود: یکی از مهمترین موانع پیش روی شرکت‌های دانش بنیان بروکراسی اداری است که متأسفانه همواره در کشور به عنوان معضلی پیش روی سرمایه گذاران بوده است و این مشکل برای شرکت‌های دانش بنیان به مراتب پیچیده‌تر است که لازم است مقررات و آئین نامه‌های اداری متناسب با شرایط امروز کشور اصلاح و موانع پیش روی شرکت‌های دانش بنیان برطرف شود.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گزارش دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مبنی بر روند معکوس مهاجرت نخبگان گفت: جهت گیری سال‌های اخیر مبنی بر تقویت اقتصاد دیجیتال و اقتصاد دانش بنیان باعث شده که مهاجرت نخبگان روندی معکوس داشته باشد و خوشبختانه بر اساس گزارش‌های اعلام شده تعداد قابل توجهی از نخبگان به کشور بازگشته و مشغول کار علمی و تولید محصولات دانش بنیان هستند و ۲۰۰ نفر از آنها نیز شرکت دانش بنیان راه اندازی کرده اند.

جهانگیری با اشاره به مزیت‌های متعدد شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت استارت آپ ها افزود: آنچه مهم است این است که راه اندازی و فعالیت در شرکت‌های دانش بنیان نیاز چندانی به اعتبارات مالی ندارد چرا که فعالیت این شرکت‌ها متکی به دانش و خلاقیت جوانان و نخبگان کشور است.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *