پنجمین جلسه فعالان وب برگزار شد

تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۸۹

وبنا – مصطفی لامعی – چند وقتی است که عده ای از فعالان وب طی جلساتی دور هم جمع می شوند و به بحث و بررسی مسائل مختلف کاری در حوزه وب می پردازند. پنجمین جلسه با حضور جمعی از این فعالان تشکیل شد. در این جلسه موضوعات مختلفی از جمله روند داوری دور بعدی جشنواره وب سایت های ایران که توسط سایت وبنا برگزار می شود، راه اندازی وب آکادمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

فکر اولیه راه اندازی چنین نشستهایی توسط پرهام باغستانی مطرح شد. ایشان معتقد هستند که وجود نشستهای تخصصی افراد فعال در وب می تواند موجبات پیشرفت جامعه مجازی ایران را فراهم کند. این جلسات با شرکت ۱۰ نفر در جلسه اول شروع شد و در جلسه پنجم بیش از ۴۰ نفر حضور داشتند.

فعالان وب چه کسانی هستند؟

از جمله سوالاتی که در جلسه پنجم مطرح شد این بود که چه کسانی فعالان وب هستند و چگونه شناخته شده اند؟ از نظر ترتیب دهندگان جلسه (شایان شلیله، پرهام باغستانی) فعال وب کسی است که دارای وبلاگ نسبتا مطرحی باشد و یا کسب و کار آنلاینی را راه اندازی کرده باشد. البته کسانی هم که در رسانه های اجتماعی فعالیت می کنند نیز جزء این دسته تلقی می شوند. عده دیگری از دوستان نیز طراح وب هستند. البته این بدان معنا نیست که برای شرکت در این جلسات گزینش خاصی انجام می شود. البته ممکن است در مورد نحوه شرکت در جلسات از خود بپرسید که باید عرض کنم اگر فعال وب باشید قطعا از نحوه شرکت در این جلسات با خبر هستید. به زودی با راه اندازی سایت وب آکادمی اطلاع رسانی دقیق تری در این مورد صورت خواهد گرفت. سایت وب آکادمی در حقیقت ایده ای است برای تکمیل کردن نشستهای فعالان وب و هدف از آن تسهیل راه اندازی نشستهای تخصصی در مورد موضوعات مربوط به وب است.

از جمله نکاتی که بنده در این جلسات متوجه آن شدم این است که با اینکه ایده برگزاری جلسات توسط عده ای از دوستان مطرح و اجرا شده، قصد ندارند این جلسات را در قبضه خود نگه دارند. در حقیقت بارها توسط مدیران اجرایی جلسات به این نکته اشاره شده است که این جلسات متعلق به تمامی فعالان وب است و همین فعالان باید برای بهبود عملکرد آن اقدام کنند. آنچه که در حال اتفاق افتادن است یا مدیران اجرایی جلسات قصد دارند به آن سمت حرکت کنند چیزی شبیه جوامع متن باز است. یک هسته مرکزی پروژه ای را راه اندازی می کند و باقی اعضا به توسعه آن کمک می کنند و به عبارت دیگر همین فعالیت اعضا است که باعث ادامه هدایت پروژه ها می شود.

برای بنده به عنوان یک وبلاگ نویس یکی از جنبه های جالب این جلسات آشنا شدن با افرادی بود که قبلا در جامعه مجازی با آنها در تعامل بودم و هم اکنون می توانستم به صورت حضوری با آنها آشنا شوم.

امید است در آینده برگزاری این جلسات بیشتر نقش تخصصی به خود گرفته و شاهد حضور افراد بیشتری باشیم.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *