معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات تاکید کرد:

ضرورت توسعه حضور شرکت های ICT ایران در بازار افغانستان

تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۸

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات با اشاره به رشد ۶ و چهار دهم درصدی بخش ICT در شرایط سخت اقتصادی، این رشد را نشان از توانمندی این بخش ارزیابی کرد.
ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست همدلی و هم افزایی توسعه فناوری ICT در افغانستان با اشاره به مزیت های رقابتی در این کشور همسایه، گفت: در بازار افغانستان قیمت مناسب یک مزیت رقابتی برای حضور ایران در این کشور است.

وی امکان ویژه سازی محصولات را یکی دیگر از مزیت های حضور شرکت های ایرانی در افغانستان بیان کرد و افزود: نزدیکی دینی، فرهنگی و زبانی از مهم ترین مزیت هایی است که برای شرکت های ایرانی حاضر در افغانستان وجود دارد.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات که در جمع مدیران شرکت های فعال در بازار ICT افغانستان سخن می گفت با اشاره به اینکه نباید توقع مالی و تصدی گری از دولت و وزارت ارتباطات وجود داشته باشد، تاکید کرد: ما به عنوان وزارت ارتباطات برای تسهیل حضور شرکت های ایرانی در کشورهای مختلف می توانیم به عنوان پلی بین دولت ها عمل کنیم.


هاشمی با اشاره به برگزاری موفق نمایشگاه ICT افغانستان و حضور شرکت های ایرانی بعد از این نمایشگاه در افغانستان، گفت: این شرکت ها نقاط کانونی هستند و نباید به همین میزان بسنده شود چرا که ادامه کار و توسعه آنها بسیار مهم تر از شروع آن است.

وی از شرکت های حاضر در بازار افغانستان خواست که بستری را برای حضور شرکت های دیگرایرانی در این کشور فرآهم کنند.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط سخت اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: در این شرایط اقتصادی، در بخش ICT و IT شاهد رشد ۶.۴ درصدی بودیم که نشان می دهد توانمندی و امکان رقابت در کسب و کارهای این حوزه را در دنیا داریم و باید از این فرصت استفاده بهینه کنیم.

سفیر افغانستان در ایران:

شرکت های ایرانی به انجام پروژه های بزرگ ICT فکر کنند

سفیر افغانستان

همچنین در ادامه این نشست عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در ایران نیز در سخنانی با تاکید به اینکه افغانستان بر اساس برنامه ای تدوین شده در حال نوسازی زیرساخت ها و ترویجIT و ICT در این کشور است، گفت: نسل جدید در افغانستان با تکنولوژی زندگی می کند و با توجه به اینکه ۶۰ تا ۶۵ درصد جمعیت افغانستان را جوانان تشکیل می دهند این خود یک فرصت برای سرمایه گذاری در این حوزه است.

وی با اشاره به اینکه دیجیتالی کردن تمام امور در افغانستان از اولویت های این کشور است، افزود: برای این کار تا بتوانیم نیاز به سرمایه گذاری داریم و برای سرمایه گذاران ایرانی نیز اولویت قائل هستیم.

سفیر افغانستان از شرکت های فعال در این کشور خواست که همزمان با انجام پروژه های کوتاه مدت، به پروژه های بلندمدت و بزرگ مشترک در حوزه ICT فکر کنند و تصریح کرد که مسوولان افغانستانی نیز از این پروژه ها استقبال و حمایت می کنند.

بر اساس این گزارش، نشست همدلی و هم افزایی توسعه فناوری IT و ICT در افغانستان با حضور مدیران وزارت ارتباطات، مدیران شرکت های فعال در بازار افغانستان، مسوولان اتاق بازرگانی و سازمان نظام صنفی رایانه ای برای هم افزایی و توسعه حضور در بازار ICT افغانستان در وزارت ارتباطات برگزار شد.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *