با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان فضایی و منطقه آزاد قشم؛

نخستین پارک فضایی کشور در جزیره قشم ایجاد می‌شود

تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸

تفاهم نامه همکاری میان سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد قشم با هدف ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی (پارک موضوعی فضا پایه) در جزیره قشم امضا شد.

به گزارش وبنا به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، این تفاهم نامه با رویکرد ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی و به عنوان نخستین پارک فضایی کشور در قشم با حضور مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران و حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در تهران امضا شد.
براساس این تفاهم نامه، از ظرفیت های گردشگری منطقه آزاد قشم اعم از ظرفیت های طبیعی موجود در دره ستارگان و  آسمان مناسب این جزیره در هنگام شب برای مقصد گردشگری داخلی و خارجی و منطقه گردشگری فضایی، در سه فاز، تعریف، جانمایی و برنامه ریزی می شود.
طبق این تفاهمنامه، دو طرف در زمینه طراحی کلان و راهبردی تدوین برنامه گردشگری فضایی، مطالعات پیش امکان سنجی و ارائه تجربیات کشورهای دیگر به متقاضیان سرمایه گذاری این طرح در جزیره قشم کمک خواهند کرد.
برگزاری برنامه های کارشناسی و تعیین محتوای علمی با توجه به جذابیت حوزه فضا برای گردشگر و تورهای تخصصی و همچنین حضور کارشناسان علمی و استقرار تلسکوپ در مکان هایی مانند دره ستارگان به ویژه در موقعیت های زمانی خاص هم از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
جزیره قشم ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه های مختلف دارد و موقعیت مکانی این منطقه در کشور موجب شده تا یکی از مراکز فضایی کشور در این جزیره استراتژیک خلیج فارس ایجاد شود.
جزیره قشم دارای پتانسیل های بسیاری است که می توان با استفاده از همین ظرفیت ها به رشد و شکوفایی هرچه بیشتر آن کمک کرد و سازمان فضایی ایران نیز براساس قابلیت های جغرافیایی این منطقه، این جزیره زیبا در جنوب کشور  را برای ایجاد یکی از مراکز فضایی خود انتخاب کرده است.
رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد: پارک های فضاپایه فرصتی است برای رونق گردشگری در حوزه توریسم و بستری را برای تحقیقات علمی محققان فراهم خواهد کرد که پیشرفت در هر دو ظرفیت بالقوه پارک های فضاپایه، موجب پیشرفت اقتصادی کشور خواهد شد.
مرتضی براری در این مراسم گفت: به دلیل جذابیت هایی که در فضا وجود دارد، همواره مورد توجه جامعه و مردم است طوری که چند دهه گذشته مردم تلاش می کنند با اسرار خلقت و جذابیت های آسمان آشنا شوند. امروزه گردشگری با تم فضایی مورد توجه اکثر کشورهای در حال توسعه قرار گرفته و کشور ما به واسطه آسمان پاک و جذابش و به دلیل برخی زیرساخت های موجود مانند دره ستارگان قشم، ظرفیت این را دارد که به عنوان منطقه ای برای جذب گردشگر و توریست های خاص نجوم انتخاب شود. امیدواریم با همکاری یکدیگر بتوانیم این بسترسازی را برای جذب توریست و علاقمندان به آسمان و نجوم فراهم کنید تا فرصتی برای رونق اقتصادی و گردشگری ایجاد شود.
رییس سازمان فضایی ایران افزود: ذکر بیش از ۲۲۰ آیه در قرآن کریم در خصوص اهمیت شناخت اسرار و عظمت آفرینش نشان دهنده اهمیت این مساله است و در بند اول از فصل پنجم سند جامع توسعه‌ هوافضای ایران نیز بر شناخت عظمت و نظم حاکم بر جهان و آسمان و پی بردن به حکمت و قدرت خالق جهانیان از طریق گسترش و ترویج علوم و فناوری‌های فضایی تاکید شده.
بر همین اساس و در راستای ارتقاء ترویج و آموزش این مبانی، در سری برنامه‌های هفته‌جهانی فضا، تفاهم‌نامه‌ همکاری با سازمان منطقه آزاد قشم به امضا رسید تا با ارائه مشاوره‌های علمی و تخصصی و بهره‌مندی از مناطق بکر و منحصر به فرد این جزیره بتوانیم گامی اجرایی در این مسیر برداریم.
براری گفت: پارک‌های موضوعی و گردشگاه‌های فضایی از یک طرف می‌تونه فرصت و بستر مناسبی برای آشنایی هر چه بیشتر با عظمت و اسرار خلقت و معرفی فناوری فضایی و از طرفی دیگر ایجاد رونق اقتصادی منطقه باشه، این پارک‌ها با ارائه مشاوره تخصصی و کارشناسی سازمان فضایی و همکاری منطقه آزاد قشم و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث خواهد شد.
حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز افزود: از سوی سازمان فضایی به ما پیشنهاد شد تا در قشم اقداماتی در حوزه گردشگری فضاپایه انجام شود. کارهای اجرایی و توافقات اولیه انجام شده است و امروز برای نهایی کردن این تفاهم نامه دور هم جمع شده ایم.
ژئوپارک های ما توریست های قابل توجهی دارند و در سبد ما این تکامل اتفاق می افتد و می توانیم ادعا کنیم در حوزه گردشگری علمی و تحقیقاتی بتواند برای کشورهای اطراف منشاء اثر شود.
وی افزود: پیش بینی کردیم طی یک سال به نتیجه برسیم. فاز اول کارهای عمرانی است و بخش دوم به تجهیزات و امکانات مورد نیاز برمی گردد. سرمایه گذاری اولیه را با بودجه ۱۰ میلیارد تومانی از سوی منطقه آزاد قشم تامین شده و برای فاز بعدی نیاز به بودجه تا سقف ۸۰ میلیارد تومان نیاز است که از توان بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد. مذاکرات اولیه انجام شده و به نتیجه خواهد رسید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *