معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات:

وزارت ارتباطات در نمایشگاه ICT عراق در عالی ترین سطح حضور می یابد / بخش خصوصی برای حضور در نمایشگاه عراق اولویت دارد

تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات در جمع صادرکنندگان محصولات فاوا، تاکید کرد که وزارت ارتباطات از حضور بخش ICT ایران در بازارهای منطقه با تمام توان حمایت می کند.
ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات در جلسه هم اندیشی توسعه صادرات فاوا، گفت: برگزاری این نشست ها با هدف دریافت بازخورد از اقدامات گذشته و برداشتن یک گام به جلو است. باید یک اولویت را در دستور کار قرار دهیم و تمام ظرفیت ها را برای انجام آن بکار بگیریم و راه حل ارائه کنیم.

هاشمی به نوع نگاه متفاومت و متنوع بخش خصوصی در حوزه ICT اشاره کرد و گفت: دولت به خصوص در دو سال اخیر با محدودیت های بسیاری مواجه است و نمی تواند تمام مشکلات این بخش را حل کند اما با اولویت بندی می توانیم به نتیجه برسیم.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات که در جمع صادرکنندگان محصولات فاوا صحبت می کرد به برگزاری نمایشگاه اخیر در کشور افغانستان اشاره کرد و افزود: در جلساتی که قبل از برگزاری نمایشگاه افغانستان با صادرکنندگان محصولات فاوا داشتیم برخی عنوان می کردند که حضور در این نمایشگاه بدون نتیجه و بی اثر است ولی در پایان نتایج آن قابل توجه و مورد قبول بود.


وی اشتراکات فرهنگی، زبانی و تمدنی را از مزیت های کشورهایی مانند افغانستان عنوان کرد و افزود: باید در بازارهای کشورهایی مانند افغانستان در شرایط خاص حضور پیدا کنیم تا با به دست آوردن قدرت رقابت بتوانیم در این حوزه بالغ شویم.

هاشمی با بیان اینکه برخی شرکت ها برای حضور در بازار افغانستان قرارداد امضا کرده اند، گفت: اگر با فعالیت یکی دو شرکت در یک کشور نقاط کانونی برای صادرات شکل بگیرد بقیه شرکت ها نیز برای حضور در آن کشور امیدوار می شوند.

وی با مثبت ارزیابی کردن حضور در بازار افغانستان، افزود: با این تجربه در حال حرکت به سمت بازار عراق هستیم و می توانیم برای حضور بخش خصوصی در این بازار کمک های معنوی داشته باشیم.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات اعلام کرد که وزارت ارتباطات در عالی ترین سطح در نمایشگاه ICT عراق شرکت می کند و این مسئله برای اثرگذاری بهتر این نمایشگاه برای بخش خصوصی اهمیت بسیاری دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال تدوین فرآیند شرکت در نمایشگاه عراق هستیم، افزود: درخواست های بسیاری از مجموعه وزارت ارتباطات و شرکت های تابعه آن برای حضور در این نمایشگاه ارائه شده اما اولویت ما حضور بخش خصوصی در این نمایشگاه است.

بر اساس این گزارش، در این جلسه که متولیان حمایت از صادرات محصولات فاوا و صادر کنندگان فاوا نیز حضور داشتند، بخش های مختلف حمایت کننده مانند نماینده بانک توسعه صادرات، نماینده مرکز توسعه تجارت، کمیته ماده ۱۹ و نماینده وزارت خارجه، فرآیند و نوع حمایت از صادرکنندگان محصولات فنی و مهندسی را تبیین کردند.

در ادامه جلسه نیز صادرکنندگان محصولات فاوا مسائل و مشکلات خود را مانند نبود هماهنگی بین مسوولان کشورهای مقصد صادرات، مشکل مبادله ارز، فرآیند های اداری طولانی برای ارائه ضمانت نامه های بانکی را به عنوان بخشی از مشکلات خود در این حوزه بیان کردند.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *