در دیدار وزرای ارتباطات ایران و روسیه مقرر شد:

علاقمندی شرکت های روسی برای سرمایه گذاری در ایران / ارایه بسته تجاری مشخص برای همکاری دو طرف در حوزه فناوری اطلاعات

تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۸

در دیدار دو جانبه وزرای ارتباطات ایران و روسیه، دو طرف ضمن بررسی گسترش زمینه های همکاری مقرر شد در شهریور ماه روسیه بسته تجاری را شامل شرکت ها و محصولات روسی علاقمند به همکاری با ایران را تهیه کند و زمینه سرمایه گذاری روسیه در شرکت های ایرانی مورد حمایت قرار گیرد.
امروز (چهارشنبه) بعد از برگزاری اجلاس چهار جانبه بین المللی با حضور وزرای ارتباطات کشورهای ایران، روسیه، ترکیه و آذربایجان، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات با کنستانتین ناسکوف وزیر ارتباطات روسیه به صورت جداگانه دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار آذری جهرمی با اشاره به اینکه بیشتر همکاری های دوجانبه ایران و روسیه در حوزه نظامی بوده است و باید با مشخص کردن هدفی به عدد مشخصی از همکاری های تجاری برسیم، گفت: ایران به لحاظ جمعیتی از بازار خوبی در خاورمیانه برخوردار است و این ظرفیت وجود دارد تا تقاضای دو جانبه را به لحاظ تجاری بالاتر ببریم.

وی زمینه های همکاری را در حوزه هایی چون گسترش شبکه ارتباطات ثابت، فیبرنوری، تجهیزات شبکه و انتقال، سوپر کامپیوترها و همچنین همکاری های مشترکی در حوزه پلتفرم ها از قبیل تاکسی های اینترنتی، موتور جست وجو و سیستم عامل دانست و افزود: در گذشته روی بازار و شرکت های روسی مطالعات کرده ام و زمینه همکاری گسترده ای میان دو کشور وجود دارد و از طرفی شرکت های ایرانی ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری دارند و شرکت های سرمایه گذاری روسی می توانند در زمینه تامین مالی با آنها همکاری کنند و سود خوبی نیز ببرند.


وزیر ارتباطات با اشاره به استفاده مردم ایران از محصولات روسی چون نرم افزار کسپرسکی تصریح کرد: تهدیدات آمریکا هر روز بیشتر می شود بنابراین به دنبال جایگزینی های خوبی برای محصولات مختلف هستیم.

آذری جهرمی بر انجام مذاکرات بخش های خصوصی و بانک های مرکزی دو طرف پیرامون گسترش همکاری ها تاکید کرد.

معرفی شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری روسی

کنستانتین ناسکوف وزیر ارتباطات روسیه نیز نخستین سفرش به ایران را فشرده دانست و با اظهار امیدواری نسبت به اینکه در سفر بعدی این فرصت را داشته باشد تا از ایران بازدید کند، گفت: باید بتوانیم تا در همکاری های تجاری دو کشور کمیت را به کیفیت تبدیل کنیم و به اعداد و ارقام مشخصی این همکاری را برسانیم.

وی با اشاره به ورود بعضی از شرکت های روسی به بازار ایران، افزود: در کلیه عرصه های بین المللی احتیاج به گوناگونی محصولات و خدمات است تا از انحصارگرایی پرهیز شود البته در بعضی از زمینه ها شاید اولویت های دو کشور با هم منطبق نباشد اما می توانیم منافع مان را با هم یکی کنیم که به عنوان مثال یکی از اولویت های روسیه تولید سیستم عاملی است که برای کاربران موبایل قابل استفاده باشد که در چنین زمینه هایی می توانیم همدیگر را در آنها کامل کنیم.

ناسکوف به وجود مشکلاتی از سوی شرکت های مادر در زمینه به روز رسانی محصولات حوزه فناوری اطلاعات، اشاره کرد و افزود: می دانم که در ایران برنامه نویسان قوی وجود دارند و می توانیم در زمینه تولید یک سیستم عامل با هم همکاری داشته باشیم.

وزیر ارتباطات روسیه با بیان اینکه کارشناسان و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات دو کشور روسیه و چین در حال همکاری با هم هستند، اظهار کرد: فکر می کنم با داشتن بازار بزرگ روسیه، ایران و چین می توانیم رقیبی برای سیستم عامل های آمریکایی ایجاد کنیم.

ناسکوف با اشاره به تهیه بسته از مجموعه شرکت ها و محصولات روسی علاقمند به همکاری با ایران افزود: سازمان تخصصی تشکیل دادیم با نام شرکت سرمایه گذاری فناوری اطلاعات روسیه تا زمینه همکاری های بین المللی با سایر کشورها برای ورود به بازارهای یکدیگر کمک کند و حرکت آنها را در این مسیر تسهیل کند و ایران را به عنوان کشوری با اولویت برای توسعه همکاری ها در این سازمان معرفی می کنیم.

وی در پایان زمان تهیه بسته تجاری شرکت ها و محصولات روسی برای تجارت با طرف های ایرانی را در شهریور ماه اعلام کرد.

در ادامه دو طرف در زمینه انتخابات دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات به تبادل نظر پرداختند.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *