با همکاری وزارت ارتباطات و بهداشت؛ تحولی بزرگ در راه است

شبکه ملی سلامت الکترونیک چگونه در زندگی مردم تاثیر می گذارد

تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

 

 

با فراهم شدن زیرساخت های فنی شبکه ملی سلامت الکترونیک با هدف افزایش کیفیت خدمات بهداشتی ، درمانی و امکان دسترسی فراگیر مردم به این خدمات، این شبکه در اردیبهشت ماه سال ۹۸ به بهره برداری می رسد.
به گزارش وبنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت بهداشت با همکاری وزارت ارتباطات، با راه اندازی شبکه ملی سلامت الکترونیک و با استفاده از فناوری اطلاعات و استفاده از برنامه ها و سامانه های مبتنی بر اینترنت از طرف فعالان حوزه بهداشت و درمان تحول بزرگی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی ایجاد می شود.


زیرساخت های فنی شبکه ملی سلامت الکترونیک توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال آماده سازی است و این شبکه در اردیبهشت ماه سال ۹۸ به بهره برداری می رسد.

برای استقرار شبکه ملی سلامت الکترونیک در کشور زیرساخت های نظیر ایجاد پرتال ها و شبکه های فیزیکی؛ تدوین ساختارهای قانونی؛ ایجاد بانک های اطلاعاتی و داده ای؛ تامین منابع مالی و اطلاع رسانی و همچنین آموزش نیروی انسانی در حال انجام است.

تشکیل پرونده الکترونیک سلامت؛ صدور کارت سلامت الکترونیک؛ ثبت الکترونیکی اطلاعات سلامت بیماران؛ ثبت نوبت دهی و قرار ملاقات برای درمان؛ جایگزینی نسخه نویسی الکترونیکی به جای نسخ کاغذی و کنترل از راه دور تجهیزات هوشمند پزشکیار، از مهمترین دستاوردهای شبکه ملی سلامت الکترونیک است.

همچنین، راه اندازی پرتال های سلامت؛ ایجاد سامانه های کنترلی و نظارتی؛ راه اندازی سامانه ردیابی و رهگیری دارو؛ تجمیع و ارتباط شفاف شرکت های بیمه برای جلوگیری از هم پوشانی؛ ایجاد شبکه های پزشکی از راه دور به عنوان یک روش مبتنی بر فناوری برای کاهش نابرابرها درمراقبت های پزشکی و درمانی و درنهایت ایجاد شبکه ملی سلامت اشتغال زایی و افزایش سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با محوریت خدمات به بیمار و پزشک از دیگر دستاوردهای راه اندازی شبکه ملی سلامت الکترونیک است.

بر اساس همین گزارش از مزایای استقرار شبکه ملی سلامت الکترونیک می توان به امکان تبادل اطلاعات میان پزشکان و موسسات بهداشتی و درمانی؛ ایجاد الگوی نوین ارتباطی پزشکان با هم و بیمار و پزشک؛ تسریع ارائه خدمات درمانی و بالا رفتن کارآیی و بهره وری در حوزه سلامت و آموزش آنلاین بهداشتی، پزشکی و مراقبت های پزشکی و پیشگیری، اشاره کرد.

همچنین با استقرار شبکه ملی سلامت الکترونیک پوشش خدمات پزشکی در تمام نقاط کشور گسترده می شود و با بالا رفت کیفیت خدمات سلامت، خدمات پزشکی بر اساس شواهد، اسناد و مدارک قابل ارائه است.

 

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *