افتتاح پارک فناوری سلامت/ راه اندازی دستگاه شتابدهنده خطی پزشکی

تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷

پارک علم و فناوری سلامت و دستگاه شتابدهنده خطی پزشکی طی سفر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به اصفهان، راه اندازی شد.

به گزارش وبنا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در نخستین بخش از سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به استان اصفهان ضمن بهره برداری از محصولات دانش‌بنیان و فناور ایران ساخت پزشکی و سلامت، پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی نیز افتتاح شد.

در بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از شهرک سلامت اصفهان، دو دستگاه پیشرفته ایران ساخت به نمایش درآمد. در بخشی از این بازدید دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی ایرانی که در تشخیص و درمان سرطان کاربرد دارد نصب و راه اندازی شد. ساخت دستگاه شتابدهنده خطی پزشکی نیازمند دانش فنی بالا است و تولید آن توسط یک شرکت دانش بنیان انجام شده است.


ساخت و تجاری سازی این دستگاه در قالب طرح های کلان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می‌شود.

به گفته مدیرعامل این شرکت فن آور ارزش نمونه خارجی هر نمونه از این دستگاه بین ۱.۲ تا سه میلیون دلار است و ساخت نمونه ایران ساخت این دستگاه با کیفیت مشابه خارجی ۱۵۰ هزار دلار هزینه دارد که نسبت به نمونه خارجی زمینه جلوگیری از خروج ارز را فراهم می کند. همچنین کیفیت و فناوری بالای این محصول دانش بنیان، راه ارز آوری از طریق صادرات را هموار می کند.

دستگاه اشعه ایکس ایرانی با کاربرد مشاهده و اسکن کانتینر های گمرکی کالا نیز دیگر دستگاه به بهره برداری عملیاتی رسید. این دستگاه دانش بنیان که با تولید پرتوهای ایکس و دریافت علایم روی شناساگرها، داخل کانتینر های گمرکی و بار را شناسایی و امکان مشاهده محموله های بار را فراهم می کند.

این دستگاه دانش بنیان نخستین بار در کشور و با حمایت معاونت علمی و فناوری تجاری سازی شده است. با ساخت این دستگاه، ایران در جمع چهار کشور دارنده این فناوری قرار می گیرد. قیمت نمونه خارجی این دستگاه بین ۲ تا ۳ میلیون دلار است. ساخت نمونه ایران ساخت و کاملا بومی با هزینه کم تر از ۱۰۰هزار دلار، صرفه جویی ارزی قابل توجهی را در کنار ایجاد زمینه ارزآوری از راه صادرات به دنبال دارد.

افتتاح پارک علم و فناوری سلامت

در ادامه سفر ستاری به اصفهان، پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان افتتاح و پذیرای واحدهای فناور و دانش بنیان حوزه سلامت شد.

کسب و کارهای دانش بنیان و فناور دانش بنیان حوزه های گوناگونی چون فناوری های سلامت، تجهیزات پزشکی، غذا و دارو در این پارک علم و فناوری استقرار یافته است که برای ورود به مرحله تجاری سازی، حمایت و هدایت می شود.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *