وزیر ارتباطات در همایش شهر هوشمند؛

شهر هوشمند شهروند هوشمند می خواهد/ شهر هوشمند با اقتصاد رانتی پیش نمی رود/ آرامش شهروندان با فناوری اطلاعات بدست می آید

تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۷

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه اقتصاد هوشمند نباید رانتی پیش برود، گفت: در شهر هوشمندبا شکل گرفتن مدل اقتصادی هوشمند بخش خصوصی کارها را به پیش می برد.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دومین همایش شهر هوشمند که در برج میلاد برگزار شد، با اشاره به مشاهده نشانه های هوشمندسازی در پایتخت از اقدامات شهرداری تهران تقدیر کرد و گفت: باید شاخص گذاری کنیم تا بتوانیم امسال را با سال گذشته مقایسه و ارزیابی درستی از وضعیت هوشمندسازی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه هوشمندسازی یعنی اطلاعات بگیریم و آنرا تحلیل کنیم تا بر اساس آن تصمیم گیری کنیم، افزود: یکی از مصادیق هوشمندسازی در کنترل وضع هواست که به لحظه شاخص های آلودگی اندازه گیری و پردازش می شود تا میزان آلودگی و علت های اصلی آن مشخص شود.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه تاکنون تصمیم گیری ها هوشمند نشده است، اظهار کرد: البته بخش عمده آن به خارج از چارچوب های شهرداری مربوط می شود هرچند فناوری اطلاعات می تواند به عنوان بخشی از راه حل باشد.
آذری جهرمی با بیان اینکه در مورد مشکلات مربوط به آلودگی هوا سرویس های اشتراکی می تواند بخشی از راه حل باشدتا بسیاری از ترددهای زاید حذف شود، تصریح کرد: دولت الکترونیک به عنوان راه حل این مشکلات در حوزه فناوری اطلاعات به شمار می رود.
وی با اشاره به حوزه کنترل ترافیک شهری که با استفاده از تعداد زیادی از دوربین صورت می گیرد، افزود:دیگر همچون سابق به حضور تعداد زیادی از ماموران راهنمایی و‌رانندگی در خیابان ها نیاز نیست که این یعنی به سمت مدیریت هوشمند در حال حرکت هستیم.
وزیر جوان کابینه دوازدهم با تاکید بر اینکه هنوز به پارامترهای زیادی نیاز است تا اطلاعات را به صورت هوشمند دریافت و پردازش کنیم و بر اساس آن تصمیم بگیریم، خاطرنشان کرد: امروز با استفاده از سنسورها و عکس های ماهواره ای می توان میزان و نوع پوشش گیاهی مناطق مختلف را اندازه گیری کرد و هر روز را به نسبت روز قبل و این فصل را به فصل قبل مقایسه کرد و تحلیل ارائه داد. این در حالی است که گاهی قطع یک درخت سبز به جنجال رسانه ای تبدیل می شود در شرایطی که قطع هزاران درخت در سوی دیگر دیده نمی شود، که با امکانات ماهواره ای می توان از موضوع آگاه شد.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه هنوز اطلاعات زیادی هست که جمع آوری نمی شود و از ابزارهای فناوری اطلاعات به عنوان یک راه حل بهره گرفته نمی شود، گفت: آفتی که امروز وجود دارد این است که اگر با استفاده از خدمات هوشمند دولت الکترونیکی و ترویج حمل و‌ نقل اشتراکی به رفع ترافیک و آلودگی هوا کمک شود، دیده نمی شود و حتما باید برج و بارویی ساخته شود تا بگویند فلانی خوب کار کرده است.
وی با تاکید بر اینکه شهر هوشمند اقتصادی است که نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود، افزود: امروز شرکت های دانش بنیان زیادی هستند که شکل گرفته اند و سنسورهای اینترنت اشیا درست می کنند و یا در زمینه طراحی و تولید سکوهای داده های کلان و‌ هوش مصنوعی فعالیت دارند که بازارهای آن حوزه های شهر هوشمند است و باید در مورد آن شاخص گذاری کنیم و بدانیم امروز چند خانه هوشمند در تهران داریم و سال آینده چند خانه هوشمند باید در تهران داشته باشیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه نیاز نیست شهرداری ها در زمینه ساخت خانه های هوشمند سرمایه گذاری کند، اظهار کرد: اگر شهرداری به بخش خصوصی که اقدام به ساختن خانه های هوشمند می کنند تخفیفاتی دهد، مدل اقتصادی آن شکل می گیرد و‌بخش خصوصی آنرا پیش می برد.
آذری جهرمی با اعلام این هشدار که اقتصاد هوشمند نباید به صورت رانت فقط در اختیار چند شرکت و‌بخش باشد، ادامه داد: اقتصاد هوشمند نباید رانتی پیش برود.آزادسازی داده ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و شاید نیاز باشد که مقررات بازنگری شود تا اطلاعات در اختیار همه کسب و‌کارها قرار گیرد.
عضو‌کابینه دوازدهم به اشاره به سه ضلع شهر هوشمند یکی از اضلاع مورد نیاز را زیرساخت آن دانست و اظهار کرد: در این حوزه وزارت ارتباطات زیرساخت لازم را فراهم می کند با همکاری شهرداری تهران کارهایی انجام داده اند تا از منابع برای توسعه زیرساخت ها بهتر استفاده کنیم.
وزیر جوان کابینه دولت تدبیر و امید دومین ضلع هوشمندسازی را سامانه های هوشمند دانست و گفت: اگر امروز شهرداری تهران به دولت الکترونیک وصل شود تحول بزرگی برای ارایه سرویس ها ایجاد می شود.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه دولت الکترونیکی دیگر شعار نیست و‌مصداق هایی از آن را روی میز داریم، تصریح کرد: با پیوستن شهرداری به دولت الکترونیکی ارایه بسیاری از خدمات و اطلاعات به مردم تسریع می شود.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید سومین و مهمترین ضلع هوشمندسازی را شهروند هوشمند اعلام کرد و‌گفت: برای ارتقای هر شهروند در استفاده از سرویس های هوشمند نیاز به آموزش هست که با یک برنامه مشترک میان وزارت ارتباطات و شهرداری قابل انجام است.
وی تصریح کرد: خدمات هوشمند را مردم می بینند و احساس می کنند و قدردان آن هستند چرا که آرامش شهروندان با فناوری اطلاعات بدست می آید.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات


درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *