پلیس فتا؛

استفاده ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر از فیلتر شکن در ایران / رشد ۵۵ درصدی جرائم فضای مجازی در سال ۹۷

تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷

رئیس پلیس فتای ناجا در ادامه سخنان خود با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۲ ملیون نفر از VPN و فیلترشکن‌ها استفاده می‌کنند، گفت: اما بعد از فیلتر تلگرام، شاهد کاهش استفاده از تلگرام و ریزش کاربران آن بوده‌ایم، اما همچنان بیشترین جرائم در تلگرام و پس از آن در اینستاگرام رخ می‌دهد.

آمادگی پلیس فتا برای کمک به وزارت اقتصاد در مبارزه با پولشویی،‌ افزایش جرائم فضای مجازی، کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های پلیس فتا، برخورد با سایت‌های اعلام کننده قیمت سکه و ارز،‌ شناسایی ۳۰ رخنه‌ امنیتی در سایت‌های حساس، ‌انتقاد از نبود متولی برای سایت‌های همسریابی و رصد پسر اینستاگرامی فراری به ترکیه از جمله بخش‌های نشست خبری رئیس پلیس فتا در صبح امروز بوده است.

به گزارش وبنا به نقل از ایسنا سردار کمال هادیان‌فر در نشست خبری که به منظور تشریح اقدامات پلیس فتای ناجا برگزار شد، اظهارکرد: هشت سال از تشکیل پلیس فتا گذشت و در این مدت پلیس فتا به بیش از ۱۳۳ هزار پرونده رسیدگی کرده که ۱۱ هزار و ۷۶۵ مورد آن کشف شده است.


هادیان‌فر با بیان اینکه طی این هشت سال ۷۴ هزار و ۹۱۷ نفر توسط پلیس فتا شناسایی و دستگیر شده‌اند، خاطرنشان کرد: به طور میانگین قدرت کشف پلیس فتا از ابتدای تأسیس تاکنون ۸۳ درصد بوده است.

وی در ادامه به ارائه آمارهایی از کاربران اینترنت پرداخت و گفت: ۵ میلیون کاربر فضای مجازی در سال ۹۲ به ۵۰ میلیون کاربر در سال ۹۷ افزایش یافته‌اند که ما شاهد آن هستیم که اینترنت نسل چهار در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک نیز توسعه یافته است. این نشان می‌دهد که زیرساخت‌های ما در حال توسعه است، اما متاسفانه به همین میزانی که توسعه رخ داده به موضوع تامین امنیت کاربران توجه نشده است.

هادیانفر ادامه داد: نسبت به سال ۹۲ شاهد رشد ۹۰۰ درصدی جرائم بوده‌ایم، استارت‌آپ‌های ما ۳۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرده‌اند و امروز پلیس با این اینستاگرام، تلگرام، گوگل و … در حال دست و پنجه نرم کردن است تا امکان نظارت و پیگیری جرائم رخ داده در این فضا برایشان فراهم شود، اما متاسفانه برخلاف آنکه در اینستاگرام گزارش‌های مختلفی از وضعیت امنیتی و جرائم به آمریکا، فرانسه، انگلیس و دیگر کشورها ارائه داده است، به دلیل مسائلی چون تحریم‌ها و … چنین خدماتی به ایران داده نمی‌شود با این وجود پلیس در حال پیگیری است و علی رغم محدودیت‌ها توانسته کشفیات خوبی در این حوزه داشته باشد.

رئیس پلیس فتا با بیان اینکه تعداد دستگاه‌های ای تی ام رشد ۳۵۴ درصدی داشته است، گفت: همچنین تاکنون بیش از ۳۰۰ ملیون کارت بانکی برای ۸۲ میلیون جمعیت کشورمان صادر شده که این نشان می‌دهد افراد می‌توانند چندین حساب در بانک‌های مختلف داشته باشند و همین شرایط در مورد سیم کارت‌ها نیز وجود دارد.

کاهش زمان رسیدگی به جرائم فتا

هادیان‌فر از کاهش زمان رسیدگی به جرائم فضای مجازی خبر داد و گفت: زمان رسیدگی به جرائم از ۳۲ روز به ۲۲ روز کاهش یافته است.

وی افزود: به زودی نیز سامانه مشترک میان پلیس، قوه قضاییه و بانک‌ها اجرایی می‌شود تا براساس آن امکان انسداد سریع کارت‌ها و حساب‌های بانکی فراهم شود.

به گفته رئیس پلیس فتای ناجا در سند پیگیری و مقابله نیز حوزه مردم و کسب و کارها به پلیس فتا واگذار شده است.

رشد ۵۵ درصدی جرائم فضای مجازی در سال ۹۷

رئیس پلیس فتای ناجا در بخش دیگری از سخنان خود به آمار پلیس فتا در شش ماهه امسال اشاره کرد و گفت: در شش ماهه امسال ۲۶ هزارو ۹۶۲ پرونده در پلیس فتا تشکیل شده که نشان می‌دهد این پرونده‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۵ درصد رشد داشته‌اند.

وی افزود: همچنین طی این مدت ۷۰ درصد پرونده‌ها منجر به کشف شده و ۹ هزار نفر دستگیر شده‌اند.

هادیان‌فر بیشترین انگیزه‌ها در فضای مجازی را به ترتیب، کسب منافع مالی از طریق برداشت غیر مجاز، انتقام‌جویی و حسادت در قالب تسویه‌ حساب‌های شخصی و جرائم ضداخلاقی اعلام کرد.

وی با بیان اینکه ۲۳ درصد جرائم در شش ماهه امسال مربوط به مباحث غیر اخلاقی بوده است، گفت: متاسفانه این آمار روز به روز در حال افزایش است به طوری که ۱۳ هزار و ۶۳۵ پرونده در این زمینه تشکیل شده که بخشی از این پرونده‌ها را خودمان تشکیل داده‌ایم و شاکی نداشته‌اند و بخشی دیگر شاکی داشته‌اند. عمده این جرائم در فضای تلگرام و اینستاگرام رخ داده که این امر افزایش ۵۵ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

وی درباره مدرک تحصیلی مرتکبان جرائم ضداخلاقی در فضای مجازی گفت: ۷۲ درصد این افراد مدرک دیپلم و زیر دیپلم داشته، کمتر از ۵ درصد مدرک کارشناسی داشته و کمتر از یک درصد نیز دارای مدرک دکتری بوده‌اند که این نشان می‌دهد هر چه مدرک تحصیلی و اشتغال افراد افزایش یابد میزان ارتکاب جرائم اخلاقی از سوی افراد نیز کاهش می‌یابد.

وی افزود: ۶۲ درصد از مرتکبان جرائم غیراخلاقی در فضای مجازی ۲۱ تا ۴۰ سال سن داشتند، ۶۴ درصد این جرائم در تلگرام رخ داده است و علی رغم آن که هاتگرام و طلاگرام نیز فعالیت دارند مواردی بود که ما تذکر دادیم اما محتوای مجرمانه باقی مانده است.

استفاده ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر از VPN

رئیس پلیس فتای ناجا در ادامه سخنان خود با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۲ ملیون نفر از VPN و فیلترشکن‌ها استفاده می‌کنند، گفت: اما بعد از فیلتر تلگرام، شاهد کاهش استفاده از تلگرام و ریزش کاربران آن بوده‌ایم، اما همچنان بیشترین جرائم در تلگرام و پس از آن در اینستاگرام رخ می‌دهد.

رئیس پلیس فتای ناجا با بیان این که احراز هویت در فضای مجازی مساله مهمی است، گفت: اغلب مجرمان با هویت جعلی اقدام به ارتکاب جرائم در این فضا می‌کنند این در حالی است که ۹۶ درصد از مردم کشور ما مشکلی با احراز هویت خود در فضای مجازی ندارند.

وی درباره استانهای دارای بیشترین و کمترین جرایم فضای مجازی نیز اظهار کرد: تهران بزرگ، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و مازندران بیشترین جرایم فضای مجازی را به خود اختصاص داده‌اند و در عین حال کمترین جرایم فضای مجازی نیز به ترتیب مربوط به استانهای گلستان، سیستان وبلوچستان ، لرستان، کهگیلویه و بویر احمر و منطقه ویژه کیش است.

پزشکان هم جزو تحصیل‌کردگان قربانی کلاهبردارانند

رئیس پلیس فتای ناجا درباره‌ شگردهای کلاهبردی و جرایم در فضای مجازی نیز گفت: عمده شگردها مبتنی بر سوء استفاده از اعتماد شکات و شهروندان است و در این میان جالب است که حتی اقشار تحصیلکرده نیز در دام این کلاهبرداران افتاده اند. به طوری که طبق آمارهای ما در جامعه پزشکان نیز افراد بسیاری بودند که کلاهبرداران با فریبشان آنان را به پای دستگاههای عابر بانک کشانده و با سوء استفاده از سادگی‌شان از آنان کلاهبرداری کردند.

هادیانفر از اجرای عملیات بین‌المللی پانجی آ ۱۱ در کشور خبر داد و تصریح کرد: در این عملیات ۱۲ هزار و ۱۸۴ سایت مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که ۵۴۰ سایت فعالیت مجرمانه دارند. این عملیات در خصوص برخورد با خرید و فروش دارو در فضای مجازی انجام می‌شود که در این مرحله از عملیات تاکنون ۵۵۰ نفر دستگیر شده و دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اموال غیر قانونی از متهمان کشف شده است.

وی فیشینگ را نیز جزو جرایم دانست که همچنان در حال رخ دادن است و گفت: در نیمه نخست امسال ۱۵۱ لینک فیشیلنگ کشف شده که با ۵۰ مورد آن برخورد شده و مابقی نیز دیگر فعالیتی ندارند.

وی همچنین از اعلام آمادگی این پلیس برای همکاری با وزارت اقتصاد در مبارزه با پولشویی و جرایم مرتبط آن خبر داد.

همکاری با بانک مرکزی برای فراگیری رمزهای یک بار مصرف برای کارتهای بانکی

هادیان‌فر از همکاری و هماهنگی با بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها در فراگیر شدن رمزهای یک بار مصرف برای کارتهای بانکی خبر داد و افزود: جلسه‌ای را با مقامات بانک مرکزی داشته و با رئیس جمهور نیز نامه نگاری کردیم که ایشان دستور دادند باید این اقدام بجا و درست عملیاتی شود که در حال حاضر چند بانک این اقدام را آغاز کرده و تلفن همراه به عنوان مکمل کارتهای بانکی فعالیت کرده و هر بار که فرد از کارت بانکی خود استفاده می‌کند رمز جدید برایش پیامک می‌شود که ما امیدواریم دیگر بانکها نیز این سامانه را فعال کنند چرا که طبق برآوردهای ما در صورت فعال شدن و اجرایی شدن در تمام بانک‌ها برداشت‌های غیر مجاز بانکی ۷۰ درصد کاهش می‌یابد.

شناسایی رخنه‌ امنیتی در ۳۰ سایت حساس

هادیانفر از شناسایی رخنه‌های امنیتی در سایت‌های حساس خبر داد و گفت: بر این اساس در نیمه نخست امسال ۳۰حفره را در این سایت‌ها شناسایی کرده و به مقامات بالا اعلام کردیم و همچنین موفق شدیم تا حمله سایبری به شرکت فرودگاه در مشهد و تبریز را شناسایی کرده و عامل آن را دستگیر کنیم.

وی به اقدامات پلیس فتا درباره‌ سکه و ارز نیز اشاره کرد و ادامه داد: ۱۳۸۱ سایت ، کانال و گروه که اقدام به اعلام قیمت ارز و سکه کرده بودند شناسایی شده که ۵۲۲ مورد آن محدود شد و ۲۰۰ مورد آن نیز به آگاهی معرفی شده و تعداد دیگر نیز دیگر فعالیتی ندارند. همچنین مسئولان ۲۴ سایت نیز با هماهنگی مقام قضایی به پلیس احضار شده و برایشان پرونده تشکیل داده شد. تعدادی از این سایت‌ها نیز در خارج از کشور فعالیت دارند.

برخورد با کانال اعلام نرخ ارز گمرک

رئیس پلیس فتای ناجا همچنین از برخورد با کانال گمرک که اقدام به اعلام نرخ ارز کرده بود خبر داد و گفت: آنها به ما اعلام کردند که نرخ معیار واردات و صادرات اعلام می‌کنند اما طبق قانون تنها بانک مرکزی وظیفه اعلام نرخ ارز را دارد که در همین راستا با آنها برخورد شد.

هادیانفر نسبت به فعالیت سایت‌های قمار نیز هشدار داد و ادامه داد: در ۶ ماهه امسال ۷۰۴ سایت قمار که کاربران آن اقدام به بازیهایی همچون پوکر و غیره کرده بودند شناسایی شده و در این زمینه ۴۰۰ پرونده قضایی تشکیل شد. این سایت‌ها جدای از سایت‌های شرط بندی بودند.

وی با بیان این که ۱۴۶ نفر در این زمینه دستگیر شدند، افزود: به غیر از گردش مالی چند ده میلیاردی ۴۴.۵ میلیارد تومان نیز از موال این سایت‌ها توقیف شد و ۲۱۸ درگاه بانکی فعالیت این افراد نیز مسدود شد.

هادیانفر افزود:‌ تنها در یکی از پرونده های ما در استان مازندارن ۳۰ هزار و ۵۹۸ نفر فعالیت داشتند که این سایت گردش مالی ۶۰ میلیارد تومانی داشت.

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *