تفاهم اتحادیه رایانه و وزارت صمت برای حل مشکل ترخیص کالاهای IT

تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۷
رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از تفاهم جدید این اتحادیه و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حل مشکل کالاهای IT در گمرک مانده خبر داد.
سیدمهدی میرمهدی رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: برای رفع این مشکل نامه نگاری های متعددی انجام دادیم و اخیرا مقرر شده با حمایت آقای سینکی معاون وزیر صنعت، کارگروهی متشکل از اتحادیه و وزارتخانه تشکیل و به ترخیص کالاها کمک شود.
وی توضیح داد: کالاهای IT با ارز ۴۲۰۰ تومانی به گمرک وارد شده اند که پس از تغییر نرخ ارز در کشور باید براساس نرخ جدید رسمی ارز ترخیص شوند و واردکنندگان باید ۳۸۰۰ تومان مابه التفاوت هر دلار را بپردازند.
میرمهدی افزود: وارد کنندگان به این موضوع اعتراض دارند زیرا پرداخت هزینه تقریبا ۲ برابری خارج از توان واردکنندگان است و در بلاتکلیفی طولانی این موضوع هر روز به کالاهای در گمرک مانده هزینه نگهداری می خورد.
وی گفت: مقرر شده بود برای تامین مالی و کمک به واردکنندگان، بانک ها روی وثیقه ملکی وام با بهره ۲۰ درصد در اختیارشان قرار دهند که روی همان ملک نیز ۲۰ درصد هزینه کارشناسی ملک می گرفتند و در مجموع تسهیلات بسیار گران تمام می شد و مقرر شد مساعدتی درباره هزینه کارشناسی ملک انجام
شود.
میرمهدی تاکید کرد: تنها راهکار موجود، ترخیص کالا از گمرک و عرضه در بازار است؛ زیرا واردکنندگان قادر به بازگرداندن کالاها به تولیدکننده نیستند و تولیدکنندگان در پاسخ به درخواست عودت کالا تحت شرایط پیش آمده، پاسخ دادند که نمی توانند کالاها را پس بگیرند. علاوه بر این، به دلیل اینکه کالای IT دارای محدودیت زمانی است اگر قدیمی شود به درد نمی خورد و مجموع این شرایط خسارت زیادی به وارد کننده وارد می کند.
وی در پاسخ به این سوال که واردکنندگان نیز کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می کنند با همان ارز نمی فروشند و باعث به هم خوردن بازار و مرتکب به گران فروشی می شوند، گفت: پس از واردات این کالاها با پیگیری جدی سازمان حمایت و نظارت اتحادیه قرار است لیست و قیمت کالاها در سایت سازمان حمایت اظهار شود. ضمن اینکه در صورت رفع مشکل ترخیص کالاهای IT ، به هیچ وجه روی قیمت فروش کالاها اغماض نمی کنیم.
منبع: فارس

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *