هزینه واگذاری پهنای باند اینترنت به اپراتورها حدود ۲۰ درصد کاهش یافت ​

تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۷

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت ​گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت در اجرای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با توجه به شیوه جدید محاسبه تعرفه پهنای باند اینترنت، ازابتدای شهریور ماه سال جاری هزینه واگذاری این خدمات به اپراتورها را حدود ۲۰ درصد کاهش داد. ​

به گزارش وبنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،  صادق عباسی شاهکوه مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت با  اشاره به کاهش هزینه واگذاری پهنای باند اظهار کرد:  پیش از این هزینه  واگذاری پهنای باند اینترنت به اپراتورها بر اساس پیک مصرفی ماهانه محاسبه می‌شد، اما بر اساس مدل جدید، پنج درصد بالاترین  پیک مصرفی حذف می‌شود و پیک باقی مانده ۹۵ درصد حجم مصرفی دیتا به صورت پلکانی ملاک مصرف اپراتورها برای محاسبه هزینه پهنای باند آن‌هاست.

وی افزود: این شیوه محاسبه هزینه واگذاری، هزینه خدمات پهنای باند  اینترنت را برای مشتریان شرکت ارتباطات زیرساخت  که اپراتورها هستند حدود ۱۴ درصد کاهش می دهد.


مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت  با اشاره به تغییر دوم در نحوه  محاسبه و دریافت هزینه خدمت پهنای باند  اینترنت از اپراتورها خاطرنشان کرد: پیش از این مدل تخفیف پلکانی برای مصرف بیشتر اپراتورها به صورت تجمیعی درهر نقطه حضورPOP محاسبه می‌شد اما در شیوه جدید  محاسبه به صورت تجمیع کشوری پهنای باند انجام شود این روش به تمرکز زدایی شبکه اپراتورها در راستای سیاست‌های شبکه ملی اطلاعات کمک می‌کند و با روش محاسبه تجمیعی جدید، هزینه واگذاری این خدمات، حدود شش درصد دیگر کاهش می یابد .

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت با  اشاره  به کاهش حدود ۲۰ درصدی قیمت در نتیجه اعمال شیوه  جدید محاسبه پهنای باند خاطرنشان کرد: این کاهش قیمت با ایجاد  فرصت رقابتی برای اپراتورها زمینه افزایش رضایت کاربران  نهایی را فراهم می کند .

عباسی شاهکوه با اشاره به این نکته که طبق برنامه ششم توسعه، درآمد و ارزش افزوده اپراتورها هرسال باید حدود ۲۰ درصد افزایش یابد گفت: هم اکنون حدود هشت درصد از هزینه اپراتورها بابت خدماتی است که از شرکت ارتباطات زیرساخت دریافت می‌کنند که این خدمات شامل تامین پهنای باند اینترنت، انتقال بین استانی، اتصال متقابل، ترافیک بین الملل، فضا و امکانات زیرساختی و… می‌شود .

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: با وجود این سرویس ها، طبق برنامه تدوین شده، سهم شرکت ارتباطات زیرساخت  از درآمد اپراتورها تا پنج سال آینده به پنج درصد کاهش می یابد که به معنی آن است که  بخش دولتی و حاکمیتی تلاش می کند  نقش قابل توجهی در گسترش بازارو رونق کسب و کارهای نوینICT  کشور ایفا کند.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *