تسهیلات سربازی شاغلان در شرکت های دانش بنیان اعلام شد

تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

معاون علمی وفناوری رییس جمهور در نشست خبری تسهیلات سربازی افراد فعال در شرکت های دانش بنیان، در خصوص تفاهم نامه امضا شده با ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: بر اساس این توافق نامه نیروهای تحصیل کرده می توانند خدمت سربازی خود را در شرکت های دانش بنیان سپری کنند، مشروط بر آنکه در زمان استفاده در داخل کشور باشند.

سورنا ستاری پایه اصلی اقتصاد دانش بنیان را قدرت نیروی انسانی دانست و افزود: بر این اساس، در سال های اخیر شرکت های دانش بنیان و استارت‎آپ ها فعال شده اند، به گونه ای که سالیانه تعداد زیادی از افراد نخبه از طرح پروژه جایگزین سربازی بهره مند می شوند.
وی با تاکید بر اینکه در سال گذشته با پیگیری های صورت گرفته و تایید مقام معظم رهبری امکانات جدیدی در حوزه سربازی ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: در توافقات جدید، بخش خصوصی وارد حوزه نظام وظیفه شده است، این امر در جهت استفاده بهینه از نیروهای مسلح بوده است.
معاون علمی رییس جمهور با تاکید بر اینکه یکی از پایه های اصلی قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، موضوع سربازی است، یادآور شد: امیدواریم با اتفاقات جدیدی که در این عرصه رخ داده، بتوانیم سربلند از اجرای قانون بیرون بیاییم و قانون را به درستی اجرا کنیم و بتوانیم تسهیلات مورد نیاز خدمت سربازی را در اختیار مشمولان تحصیل کرده قرار دهیم.
وی همچنین گفت: استارت‎آپ هایی که در فرآیند شرکت های خلاق وارد شده اند نیز می توانند همانند شرکت های دانش بنیان اقدام به جذب مشمولان تحصیل کرده کنند.  در ادامه نشست، سردار موسی کمالی رییس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: دو اصل برای تامین نیروهای مسلح برای برقراری امنیت کشور (حرفه ای – مردمی) وجود دارد که کشورهای مختلف با توجه به شرایطشان و تمهیدات، منابع مالی، وضعیت سوق الجیشی و غیره یکی از این دو مدل را انتخاب می کنند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر نظام وظیفه مدل نظام تأمین مردمی را انتخاب کرده است. سردار کمالی با بیان اینکه نیروهای مسلح ۵۰ درصد نیروهای خود را از سربازان وظیفه تأمین می کند، گفت: این می تواند به اقتصاد کشور و منابع دفاعی کمک کند.
رییس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در اجرای اصل ۱۴۷ قانون اساسی، نیروهای مسلح می توانند در زمان صلح در راستای تولید، آموزش، بهداشت، تحقیقات، محرومیت زدایی به کمک دولت بشتابند. ما بیش از ۱۵۰ دستگاه غیر نظامی همکار در این زمینه ها داریم.
وی با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد از کارکنان نظام وظیفه وارد نیروهای مسلح می شوند، ادامه داد: اکثر این افراد تحصیل کرده هستند که با توجه به فناوری های جدیدی که وارد شده، اقدامات موثری در راستای بکارگیری آنها انجام خواهیم داد.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *