دبیر شورای عالی فضای مجازی: هاتگرام و تلگرام طلایی تا ۱۵ شهریورماه باید متوقف شوند

تاریخ انتشار: ۸ مرداد ۱۳۹۷

دبیر شورای عالی فضای مجازی در جریان بازدید از بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ گفت: به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا ۱۵ شهریور مهلت داده ایم تا فعالیت نسخه های فارسی تلگرام را متوقف کند.

ابوالحسن فیروزآبادی گفت: طرح مرکز ملی فضای مجازی خروج از انحصار تلگرام بود. برای برخی وزارت خانه ها و سازمان ها تکالیفی تعیین شده بود که تقریبا همه دستگاه ها در این حوزه همکاری خوبی با مرکز ملی فضای مجازی داشته اند.
وی افزود: درباره این که می گویند کمک به فیلترشکن های ایرانی انجام می گیرد، چنین بحثی وجود ندارد. ممانعت از فعالیت فیلترشکن ها در کشور برعهده شرکت زیرساخت است که باید برای ایمن سازی  شبکه مخابراتی کشور با دقت بیشتری انجام دهد و این اواخر نقص هایی دیده می شود. امیدواریم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شرایط پیش از یک ماه اخیر بازگردد و به همان میزانی که باید جلوی فیلترشکن ها را می گرفت بگیرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: ما از ابتدا در سیاست های خروج از انحصار تلگرام، برای دوران گذار پذیرفتیم که تلگرام های نسخه فارسی چند ماهی فعال باشند. آخرین مهلتی که به آقایان برای توقف فعالیت هات گرام و تلگرام طلایی داده ایم، ۱۵ شهریورماه است و امیدواریم تا این تاریخ این موضوع صورت بگیرد.
فیروزآبادی درباره رتبه بندی شرکت های انفورماتیک که بر عهده شورای منحل شده عالی انفورماتیک بود گفت: آقای رییس جمهور نظرشان این بود که این کار توسط دولت انجام گیرد. با وجود پیگیری های فراوان، هنوز دولت در این رابطه تصمیم نگرفته است و در آخرین پیگیری ملاحظه شده است که وظایف شورای عالی انفورماتیک مصوبه قانونی مجلس دارد و بنابراین اصلاح آن باید توسط مجلس صورت گیرد.
وی با بیان این که براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، در صورت تخلف کاربر، نباید پلتفرم تنبیه شود گفت: این مصوبه شورا است و قرار شد قوه قضاییه آیین نامه ای بنویسد که این آیین نامه توسط رییس قوه نیز ابلاغ شد و از آن تاریخ نباید شاهد مجرم شناخته شدن پلتفرم به دلیل محتوای مجرمانه کاربران باشیم. مگر این که به صاحب پلتفرم اعلام شود این محتوای مجرمانه را برداد و او این کار را انجام ندهد و در این صورت اگر برندارد مجرم تلقی می شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که بحثی در شورا درباره تعیین یا تغییر مرجع فیلترینگ نشده است گفت: دستور فیلترینگ توسط کمیته تعیین مصادیق مجرمانه یا در صورت وجود شاکی خصوصی توسط قوه قضاییه صادر می شود با این حال ما در شورا نظارت داریم که پیام رسان هایی که مخاطب زیادی در اجتماع دارند دقت بیشتری شود.
فیروزآبادی در پایان گفت: ارزهای مجازی در ایران مجاز خواهند شد اما درباره اینکه چه ارزی باز شود هنوز تصمیم گیری نشده است.
منبع: فناوران

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *