رئیس سازمان صنفی رایانه ای: فاوا اشتغال‌زا، ثروت زا و عامل رفاه است

تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۷

محمدباقر اثنی عشری در سخنرانی خود در نخستین همایش مشارکت عمومی-خصوصی و ظرفیت سازمان‌ توسعه‌ای در ارائه خدمات الکترونیکی بر لزوم همکاری بخش خصوصی و دولت برای توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور تاکید کرد.

 

به گزارش وبنا به نقل از روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، اثنی عشری با یادآوری اینکه دو خیزش بزرگ را تاکنون در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات تجربه کردیم، افزود: نخستین خیزش، اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد بود که دولت با سرمایه‌گذاری در قالب طرح تکفا موجب تحولی در صنعت ICT کشور شد. پس از آن سازمان‌ها مکلف شدند دو درصد از مجموع بودجه خود را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات سرمایه‌گذاری کنند. بخش خصوصی به کار اجرا پرداخت و درنهایت به مردم سرویس‌ها و خدمات الکترونیکی ارائه شد و هم‌وطنان ما با حلاوت ICT آشنا شدند.


او گفت: پس‌ازاین تجربه مثبت و باوجود دستاوردهای موفقیت‌آمیز آن به مدت ده سال، در حوزه فاوا سرمایه‌گذاری کمتری انجام شد که بهای سنگینی هم برای این بی‌توجهی پرداختیم.

رئیس سازمان نصر کشور به تشریح خیزش دوم پرداخت و گفت: خیزش بعدی از اواسط دهه نود آغاز شد و تاکنون هم ادامه دارد تفاوت آن با دوره قبل این است که در حال حاضر مردم و بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌کنند. هزاران کسب‌وکار بر مبنای فاوا راه‌اندازی شده که سرمایه‌گذاران و گردانندگان آن مردم هستند.

او ویژگی‌های منحصربه‌فرد صنعت فاوا را برشمرد و افزود: اول اینکه ثروت زاست، هر جوانی این رویا را دارد که با یک ایده بر بستر اینترنت یک کسب‌وکاری را راه‌اندازی کند و ثروتمند شود. ICT  اشتغال‌زا است و موجب افزایش رفاه و آرامش مردم می‌شود ویژگی سوم ایجاد رفاه و آرامش است. اکنون با اتکا به فاوا کارهایی را انجام می‌دهیم که درگذشته با زحمت بیشتری انجام می‌شد در حوزه‌های حمل‌ونقل، انتقال وجه، جا به جایی شهری و غیره با این حال مهم‌ترین ویژگی ICT مقابله با فساد و شفاف‌سازی است.

او در ادامه با تاکید بر اینکه اتفاقاتی که طی چند سال اخیر رخ‌داده تنها ۲۰ درصد این جنبش است، افزود: امید است این جنبش با برگزاری این دست همایش‌ها به طور کامل به ثمر بنشیند. در حال حاضر در بخش خدمات الکترونیکی حجم زیادی از کار وجود دارد که با مشارکت بخش خصوصی صنعت فاوا می‌تواند به بهترین نحو تحقق پیدا کند.

رییس سازمان نصر کشور تاکید کرد که مشارکت بخش خصوصی در چنین طرح‌هایی نباید تنها معطوف به تزریق سرمایه باشد چرا که در حال حاضر داده‌های باارزش و مهمی در اختیار دولت است که باید این داده‌ها با حفظ محرمانگی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

اثنی عشری از آمادگی همکاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور خبر داد و گفت: سازمان نصر کشور با ۱۴ هزار عضو در ۳۰ استان کشور شبکه مویرگی از فعالان و صاحبان کسب‌وکار صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات را تشکیل داده است و آماده همکاری در جهت پیشبرد اهداف و تعالی صنعت فاوای کشور است.

او در ادامه سخنرانی خود به برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ توسط سازمان نصر کشور اشاره کرد و افزود: ششم تا نه مرداد نمایشگاه الکامپ برگزار می‌شود و به‌رغم مسائل و سختی‌هایی که متوجه بخش خصوصی است شاهد هستیم شور و اشتیاقی از سوی جوانان وجود دارد و استارتاپ ها که در سال گذشته در دو سالن مستقر بودند امسال در پنج سال حضور خواهند داشت. امیدواریم انرژی و اشتیاق کسب‌وکارهای نوپا و جوانان به دیگر بخش‌های این صنعت هم تسری یابد.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *