بانک ها ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان دادند

تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۷
علیرضا دلیری دیروز در نشستی خبری یکی از نیازهای اصلی شرکت های دانش بنیان و صاحبان ایده را تامین منابع مالی عنوان کرد و افزود: شکل گیری و توسعه فعالیت این شرکت ها بر منابع مالی استوار است که بر این اساس دو بستر در این زمینه در معاونت علمی ایجاد شده است.
وی منابع بانکی در قالب اعطای تسهیلات و سرمایه گذاری از سوی هولدینگ ها و سرمایه گذاران را جمله این دو بستر عنوان کرد و ادامه داد: برخی از شرکت ها نیاز به سرمایه گذاری دارند که از همان ابتدای فعالیت به آن ها تزریق شود و برخی دیگر نیز نیاز به تجربه افراد متخصص در این زمینه دارند که هر دوی این منابع در معاونت علمی ایجاد شده است.
دلیری تاکید کرد: بر این اساس تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان از سوی بانک ها به ۱۴۰۰ شرکت دانش بنیان اعطا شده است که این میزان در سال های ۹۲ و ۹۳ محدود بوده است، ولی با حمایت های انجام شده میزان پرداختی ها سال به سال افزایش می یابد.
به گفته وی، در فروردین ماه سال ۹۶ میزان پرداختی های مالی به شرکت ها ۱۴۰ میلیارد تومان بوده که این میزان در اسفند ۹۶ به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: این عدد نشان می دهد که فضای رقابتی برای بانک ها در این حوزه ایجاد شده است که دلیل آن اعتماد بانک ها به شرکت های دانش بنیان است، ضمن آن که بانک ها به این اعتقاد رسیده اند که توسعه شرکت های دانشی منجر به توسعه کشور خواهد شد.
دلیری یادآور شد: شاید اقتصاد و تولید در کشور در وضعیت خوبی نباشند، ولی ارزیابی شرکت ها نشان می دهد که حوزه های دانش بنیان در حال رشد هستند.
وی با بیان اینکه این امر در سامانه دانش بنیان معاونت علمی به تایید رسیده است، اظهار کرد: علاوه بر آن شرکت های دانش بنیان موفق شدند در مدت کوتاهی زمینه اشتغال برای افراد دانش آموخته ایجاد کنند که این عملکرد موجب توجه بانک ها به حوزه دانش بنیان شده است.
وی با اشاره به حمایت بانک ها از شرکت های دانش بنیان در سال جاری، افزود: در سه ماه اول سال ۹۶ مبلغ هزار میلیارد تومان از سوی بانک ها به شرکت های دانش بنیان اعطا شده و پیش بینی می شود که تا پایان سال این مبلغ به ۵۰ هزار میلیارد تومان بالغ شود.
دلیری افزود: مقرر شده است بانک هایی که عملکرد مناسبی در حوزه شرکت های دانش بنیان دارند، معرفی شوند تا قراردادهای مستمری میان صندوق توسعه ملی با این بانک ها منعقد شود و بر اساس آن به شرکت های دانش بنیان خدمات دهند.
 راهکارهایی برای صدور ضمانتنامه
دلیری، ضماتنامه را یکی دیگر از چالش های شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و گفت: زمانی که تسهیلات به شرکت های دانش بنیان اعطا می شود، این شرکت ها لازم است تا ضمانتنامه های پرداختی را به بانک ها ارائه دهند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در کشور نهادهای سرمایه گذاری چون صندوق توسعه ملی، صندوق توسعه صادرات، صندوق سرمایه گذاری تعاون، صندوق صنایع کوچک و تعدادی صندوق های پژوهش و فناوری در کشور ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: این سیستم های مالی کشور، توان مالی لازم برای صدور ضمانتنامه را ندارند، از این رو است که در دنیا نهادهای مالی در این زمینه ایجاد شده است تا بتوانند ضمانتنامه های لازم را ارائه دهند.
وی با تاکید بر اینکه ما نیز درصدد ایجاد این نهاد مالی بزرگ که در حکم بانک مرکزی است، هستیم، اضافه کرد: ولی در حال حاضر برای رفع مشکل ضمانتنامه شرکت های دانش بنیان اقداماتی را انجام داده ایم که از جمله آن می توان به مذاکرات با صندوق های دولتی اشاره کرد که در این جلسه مقرر شد که صندوق های ضمانت با صندوق های پژوهش و فناوری همکاری های لازم را داشته باشند.
دلیری به امضای تفاهم نامه میان صندوق ضمانتنامه تعاون با صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: براساس این توافقنامه این صندوق پژوهش و فناوری می تواند با همکاری صندوق ضمانت تعاون، ضمانتنامه های مورد نیاز شرکت های دانش بنیان را صادر کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۴ صندوق پژوهش و فناوری در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: هر کدام از این صندوق ها می توانند کارگزار صندوق های ضمانت شوند.
 ایجاد تابلوی اختصاصی در بورس
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه تابلوی بورس شرکت های دانش بنیان فعال شده است، ادامه داد: این امر موجب می شود تا زمینه مناسبی به منظور تجاری سازی شرکت های دانش بنیان فراهم شود.
به گفته وی، در حال حاضر ۳۰۰ ایده روی این تابلو قرار گرفته که از این تعداد ۲۹ ایده منجر به عقد قرارداد تجاری سازی شده است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *