هامونی:”۲۶۰ شرکت استارتاپی معرفی شده به فرابورس، صورت‌های مالی حسابرسی شده ندارند”

تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۶

مدیرعامل فرابورس ایران در یکی از پنل‌های یلدای کارآفرینی به تشریح وضعیت اکوسیستم استارتاپی در فرابورس ایران پرداخت و شفافیت در ارائه صورت‌های مالی و رعایت حاکمیت شرکتی را دو مولفه اثرگذار در پذیرش شرکت‌های استارتاپی در فرابورس عنوان کرد.

به گزارش فرابورس، دومین همایش یلدای کارآفرینان استارتاپی ایران در محل همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی با حضور بنیان‌گذاران استارتاپ‌های بزرگ ایرانی، استارتاپ‌های در شرف تاسیس، فعالان حوزه کارآفرینی و صاحبان ایده برگزار شد و طی آن مهم‌ترین مسائل، چالش‌ها و راهکارهای پیش روی اکوسیستم استارتاپی در قالب چهار پنل با عنوان‌های «ارائه گزارش اکوسیستم و معرفی ترندهای استارتاپی»، «ارزش‌آفرینان: امیدبخشی»، «مهاجرت معکوس: انتقال تجربه سیلیکون ولی» و «سرمایه‌گذاری خطرپذیر (اکوسیستم استارتاپی در سال ۱۴۰۰)» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، در آغاز این همایش معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به توسعه اکوسیستم استارتاپی در سال‌های اخیر، حمایت از این فضا را وظیفه همه دانست و عنوان کرد که نتیجه این رخداد در نهایت به رشد اقتصاد ملی منجر خواهد شد اگر چه لازمه این توسعه آن است که استارتاپ‌ها نیز از اختلاف بپرهیزند.


سورنا ستاری با اشاره به بروز برخی اختلاف‌ها در میان خود استارتاپ‌ها، گفت: باید استارتاپ‌ها اتحاد داخلی خود را حفظ کنند و برای همدیگر مشکل ایجاد نکنند؛ چراکه این عدم اتحاد در نهایت به ضرر خود آن‌ها تمام خواهد شد. ستاری در بخش دیگری از سخنان خود بر ورود بخش خصوصی به حوزه استارتاپ‌ها تاکید کرد و افزود: در زمینه استارتاپی مقداری انحصار ایجاد شده و امیدواریم با ورود بهتر بخش خصوصی این انحصار شکسته شود.

در بخش دیگری از این همایش پنل «سرمایه‌گذاری خطرپذیر» با حضور امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران، سعید رحمانی مدیرعامل سرآوا، محمودرضا خواجه‌نصیری مدیرعامل تامین سرمایه تمدن، رضا زرنوخی، رئیس انجمن VC ایران و اکبر هاشمی به عنوان دبیر پنل و با محوریت مباحثی همچون رفتار و فرهنگ سرمایه‌گذاران، شفافیت استارتاپ‌ها و آینده سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها ایرانی برگزار شد.

مدیرعامل فرابورس ایران در این پنل به تشریح وضعیت اکوسیستم استارتاپی در فرابورس ایران پرداخت و شفافیت در ارائه صورت‌های مالی و رعایت حاکمیت شرکتی را دو مولفه اثرگذار در پذیرش شرکت‌های استارتاپی در فرابورس عنوان کرد. امیر هامونی تاکید کرد که در حال حاضر بسیاری از استارتاپ‌ها صورت‌های مالی حسابرسی شده ندارند و اصول حاکمیت شرکتی را مراعات نمی‌کنند. این دو مشکل باید برطرف شود تا روند ورود استارتاپ‌ها به بازار سرمایه تسهیل شود. چراکه سرمایه‌گذاران انتظار دارند از وضعیت مالی شرکت به صورت دقیق آگاه باشند از این رو حتی اگر شرکت زیان‌ده باشد باید این موضوع را به طور شفاف اعلام کند.

تعداد استارتاپ‌ها و دانش‌بنیان‌ها در فرابورس

هامونی در مورد تعداد استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در فرابورس گفت: در حال حاضر ۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان و استارتاپ از طریق معاونت علمی ریاست جمهوری به ما معرفی شده‌اند که اکثر این‌ شرکت‌ها صورت‌های مالی حسابرسی‌شده ندارند و این شرکت‌ها در شرف تهیه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده هستند. وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه در حال حاضر زیرساخت مناسبی برای استارتاپ‌ها در حوزه حقوق و مقررات دارد، افزود: این در حالی است که پیش از سال ۹۱ ارتباط بین بازار سرمایه و استارتاپ‌ها مبهم بود و با راه‌اندازی بازار دارایی فکری و آغاز به کار تابلو دانش‌بنیان بازار SME پیوند بین این دو شکل گرفت و در حال ادامه است.

سرمایه‌گذاری روی پتنت استارتاپ‌ها

هامونی از معامله پتنت هم در بازار دارایی فکری فرابورس خبر داد و گفت: در حال حاضر روی پتنت استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود. یعنی قبل از اینکه محصولی تولید شده باشد که این موضوع خیلی از کشورها را متعجب می‌کند که ما در بازار سرمایه علاوه بر اوراق مشارکت و سهام شرکت‌ها، پتنت هم معامله می‌کنیم و تا کنون ‌‌۵ میلیارد تومان اختراع و طرح صنعتی معامله شده است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *